Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Türk Sanat Müziği Nedir? Türk Sanat Müziği Hakkında (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/114710-turk-sanat-muzigi-nedir-turk-sanat-muzigi-hakkinda.html)

elif 10-03-2013 06:42

Türk Sanat Müziği Nedir? Türk Sanat Müziği Hakkında
 
Türk Sanat Müziği Nedir? Türk Sanat Müziği HakkındaMuhteşem Türk musikisinin gelişme ve kökleşme temellerinin ilk yıllarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarının biraz öncesi ve biraz sonrasından itibaren görülmektedir.
Türk musikisi tarihi incelenirken Tarih bilimcileri ile etno-müzikologların bu konudahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg devirlere bölme düşüncelerinde bazı farklılıklar görülmektedir. Eldeki verilere göre Türk musikisinin tarih yönünden incelenmesinde Osmanlı öncesi Türk musikisi yani Fârâbi’den (870-950) Safiyüddin Urmevi (1237-1294) ye kadar olan devir “İlk Ortaçağ”http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Abdükkadir Merâganî (1360-1435) den Şehzade Korkut (1467-1513) a kadar olan devir “Ortaçağ” ve Itrî (1640?-1711) den günümüze kadar olan devir de “Yeni ve Yakınçağ” olarak tasnife tabi tutulabilir.
Çoğunlukla Tunus’ta yaşamış olan Baron Rodolphe D’Erlanger (1872-1932) isimli Fransız müzikoloğu ölümünden önce 1920’li yıllarda edindiği musiki yazmaları üzerine çok geniş bir çalışma yapmış ve bu arada; Fârâbîhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg İbn Sinahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Safiyyüddin Urmevîhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Lâdikli Mehmet Çelebi gibi büyük Türk musikişinasları ve sistemcilerinin yazmalarını inceleyerek 2857 sayfayı kapsayan 6 ciltlik büyük bir eser meydana getirmiştir. Fakat ne yazık ki bu devasa eserinin adını “La Musique Arabe” (Arab Musikisi) koymuştur. Sebebi de gayet açık anlaşılmaktadır kihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg incelenen yazmaların Arap dili ile yazılmış olmasından ve yazar adlarının da Arap isimlerine benzemesindenhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ortaya konan bu eserin musikisi de elbette “Arap Musikisi” olacaktır. Aradan geçen uzun yıllar içinde Türk kültür âleminden hiç kimse bu konu ile bilgilenmemiş ve ilgilenmemiştir. Ve bu yayın ilk defa musiki alimimiz H.Sadettin Arel tarafından 1950 yılında Türk kültür alemine tanıtılmıştır.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:08 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.