bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-03-2013, 06:05   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Voleybolda Hakemin Görevi Nedir?

Voleybolda Hakemin Görevi Nedir?
22.1 OLUŞUM

Bir maçtaki hakem grubu aşağıdaki görevlilerden oluşur:

- bat hakem

- yardımcı hakem

- yazı hakemi

- dört (iki) çizgi hakemi22.2 PROSEDÜRLER

22.2.1 Maç esnasında sadece baş ve yardımcı hakemler düdük çalabilir:

22.2.1.1 rally’yi başlatan servis atışı için işareti baş hakem verir;

22.2.1.2 bir hata yapıldığından emin olmaları ve hatanın nevini teşhis etmeleri halinde baş ve yardımcı hakemler rally’nin sona erdiğini işaret ederler.

22.2.2 Bir oyun duraklaması esnasında baş ve yardımcı hakemler bir takımın talebini kabul ya da reddettiklerini belirtmek için düdük çalabilirler.

22.2.3 Hakem rally’nin sona erdiğini işaret eden düdüğü çaldıktan sonra resmi el işaretleriyle aşağıdaki hususları belirtmek zorundadır (Kural 27.1):

22.2.3.1 Eğer hata için düdüğü baş hakem çalarsa Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? şunları gösterecektir:

a) servis atacak takım

b) hatanın nevi

c) hatalı oyuncu (gerekirse)

Yardımcı hakem birinci hakemin el işaretlerini izleyerek tekrarlar.

22.2.3.2 Eğer hata için düdüğü yardımcı hakem çalmışsa Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? şunları gösterecektir:

a) hatanın nevi

b) hatalı oyuncu (gerekirse)

c) bat hakemi izleyip el itaretlerini tekrarlayarak servis atacak takım

Bu durumda baş hakem hatanın nevini ve hatalı oyuncuyu kesinlikle göstermez; sadece servis atacak takımı gösterir.

22.2.3.3 Çifte hata olması halinde Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? iki hakem de şunları gösterir:

a) hatanın nevi

b) hatalı oyuncular (gerekirse)

c) baş hakemin yönlendirmesi üzerine servis atacak takım.23. BAŞ HAKEM23.1 DURUŞ YERİ

Baş hakem filenin bir ucuna yerleştirilmiş hakem sandalyesinde oturarak veya ayakta durarak görevlerini yerine getirir. Görüş alanı filenin üst kenar seviyesinin yaklaşık 50 cm. yukarısında olmalıdır.23.2 YETKİLERİ

23.2.1 Baş hakem maçı başından sonuna kadar yönetir. Maç esnasında takımların tüm mensupları ve görevliler üzerinde otorite sahibidir. Maç boyunca baş hakemin kararları kesindir. Baş hakem Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? hataya düştüklerini fark ettiği takdirde diğer görevlilerin kararlarını geçersiz saymaya yetkilidir.

Baş hakem vazifesini doğru yapmayan görevlileri değiştirebilir.

23.2.2 Baş hakem aynı zamanda top toplayıcıların Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? yer paspaslarının ve silicilerin çalışmalarını da kontrol eder.

23.2.3 Bat hakem kurallarda belirtilmemit olanlar da dahil olmak üzere oyuna ilitkin her türlü konuda karar verme yetkisine sahiptir.

23.2.4 Baş hakem Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? kararları hakkında herhangi bir tartışmaya müsaade etmeyecektir.

Bununla birlikte oyun kaptanının talebi üzerine kararlarına esas teşkil eden kuralların uygulanması veya yorumu konusunda açıklama yapacaktır.

Eğer oyun kaptanı baş hakemin açıklamasını kabul etmez ve kararına itiraz ederse Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? derhal bu itirazı maçın sonunda kaydettirme hakkını saklı tuttuğunu açıklamalıdır. Baş hakemin bu hakka müsaade etmesi gerekir (Kural 5.1.2a ve 5.1.3b).

23.2.5 Baş hakem maç öncesinde ve esnasında oyun sahasının ve koşullarının oyun gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını belirlemekten sorumludur.23.3 SORUMLULUKLARI

23.3.1 Maçtan önce bat hakem:

23.3.1.1 oyun sahasının durumunu Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? topu ve diğer malzemeleri denetler Voleybolda Hakemin Görevi Nedir?

23.3.1.2 takım kaptanlarıyla birlikte kura atışı yapar Voleybolda Hakemin Görevi Nedir?

23.3.1.3 takımların ısınmalarını kontrol eder.

23.3.2 Maç sırasında aşağıdaki konularda sadece baş hakem yetkilidir:

23.3.2.1 takımlara uyarıda bulunak

23.3.2.2 hatalı davranış ve geciktirmeleri cezalandırmak Voleybolda Hakemin Görevi Nedir?

23.3.2.3 aşağıdaki hususlarda karar vermek:

a) servis atan oyuncunun ve perdeleme dahil servis kullanan takımın pozisyon hataları Voleybolda Hakemin Görevi Nedir?

b) topla oynamadaki hatalar Voleybolda Hakemin Görevi Nedir?

c) filenin altından Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? alt boşluktan geçen top (Kural 9.4.5).

24. YARDIMCI HAKEM24.1 DURUŞ YERİ

Yardımcı hakem Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? baş hakemin karşı tarafındaki direğin yakınında ve onunla yüz yüze gelecek şekilde Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? oyun alanının dışında Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? ayakta görevlerini yerine getirir (Tekil 10).24.2 YETKİLERİ

24.2.1 Yardımcı hakem baş hakemin yardımcısıdır. Ancak kendi görev sahasına giren yetkileri de bulunmaktadır (Kural 24.3). Baş hakemin görevine devam etmesi imkansız hale gelirse Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? yardımcı hakem onun yerini alır.

24.2.2 Yetki çerçevesi dışındaki hataları düdük çalmadan işaret edebilir; ancak bunlar için hakeme ısrar edemez.

24.2.3 Yazı hakeminin çalışmasını kontrol eder.

24.2.4 Her iki takımın oturma sıralarındaki mensuplarının hareketlerini kontrol eder ve bunların hatalı davranışlarını baş hakeme bildirir.

24.2.5 Isınma bölgesindeki oyuncuların hareketlerini kontrol eder (Kural 4.2.3).

24.2.6 Duraklamalar için müsaade verir Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? sürelerini denetler ve kurallara uygun olmayan talepleri reddeder.

24.2.7 Her takımın kullandığı mola ve oyuncu değişikliği sayısını kontrol eder ve 2. mola ile 5. ve 6.oyuncu değişikliklerini baş hakem ve ilgili koça bildirir.

24.2.8 Bir oyuncunun sakatlanması halinde yardımcı hakem istisnai oyuncu değişikliğine (Kural 8.2) veya oyuncunun iyileşmesi için 3 dakikalık zamana müsaade eder (Kural 18.1.2).

24.2.9 Başta ön bölge olmak üzere zeminin durumunu kontrol eder. Ayrıca maç boyunca topların kurallara uygun olup olmadığını denetler.24.3 SORUMLULUKLARI

24.3.1 Her setin başında Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? netice setindeki alan değişiminden sonra ve her gerektiğinde oyun alanındaki oyuncuların fiili pozisyonlarının pozisyon kağıtlarındaki kayıtlara uygunluğunu denetler.

24.3.2 Maç boyunca yardımcı hakem aşağıdaki hallerde karar verir Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? düdük çalar ve itaret eder:

24.3.2.1 servisi karşılayan takımın pozisyon hataları (Kural 7.5) Voleybolda Hakemin Görevi Nedir?

24.3.2.2 oyuncuların oyun sahasının kendi tarafında filede topla oynama teşebbüsünde bulunurken fileye ya da antene teması (Kural 12.3.1) Voleybolda Hakemin Görevi Nedir?

24.3.2.3 rakibin oyun alanına ve file altındaki boşluğuna girilmesi (Kural 12.2) Voleybolda Hakemin Görevi Nedir?

24.3.2.4 geri hat oyuncularının hücum vuruşu veya blok hataları (Kural 8.5.2.2 Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? 14.3.3 Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? 15.6.2 ve 15.6.6) Voleybolda Hakemin Görevi Nedir?

24.3.2.5 bir oyuncunun serbest bölgedeki Libero oyuncusunun parmak pasından gelen topa yaptığı hücum vuruşu hatası (Kural 14.3.6) Voleybolda Hakemin Görevi Nedir?

24.3.2.6 oyun sahasının kendi tarafındaki antene temas eden veya geçiş boşluğu dışından fileyi geçerek rakip sahaya giden top (Kural 9.4.3 ve 9.4.4) Voleybolda Hakemin Görevi Nedir?

24.3.2.7 bat hakemin görebilecek pozisyonda olmadığı zamanlarda topun zemine ya da yabancı bir cisme teması (Kural 9.4.1 ve 9.4.2).25. YAZI HAKEMİ25.1 DURUŞ YERİ

Yazı hakemi Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? baş hakemin karşısında ve onunla yüz yüze gelecek şekilde Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? masasında oturarak görevlerini yerine getirir.25.2 SORUMLULUKLARI

Yazı hakemi Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? yardımcı hakem ile işbirliği içinde kurallara uygun şekilde müsabaka cetvelini tutar.

Yazı hakemi Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? kendi sorumlulukları içinde hakemlere zil veya başka bir ses aleti kullanarak işaret verir.

25.2.1 Maçtan ve setten önce yazı hakemi:

25.2.1.1 yürürlükteki usullere uygun şekilde maç ve takımlara ilişkin verileri kaydeder Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? takım kaptanları ve koçların imzalarını alır;

25.2.1.2 pozisyon kağıdından her takımın başlangıç dizilişini kaydeder;Yazı hakemi pozisyon kağıtlarını zamanında almadığı takdirde bu durumu derhal yardımcı hakeme bildirir. Pozisyon kağıtları hakemler haricinde hiç kimseye gösterilmemelidir.

25.2.1.3 Libero oyuncusunun numarası ve adını kaydeder.

25.2.2 Maç boyunca yazı hakemi:

25.2.2.1 kazanılan sayıları kaydeder ve skorbordun doğru sayıyı göstermesini temin eder;

25.2.2.2 her takımın servis atma sırasını kontrol eder ve servis atışından hemen sonra herhangi bir yanlışlığı hakemlere bildirir;

25.2.2.3 sayılarını kontrol etmek suretiyle mola ve oyuncu değişikliklerini kaydeder ve yardımcı hakeme bilgi verir;

25.2.2.4 kurallara aykırı duraklama talebi hakkında hakemlerin dikkatini çeker;

25.2.2.5 setlerin bitimini ve netice setinde sekizinci sayının kaydedildiğini hakemlere bildirir;

25.2.2.6 yaptırımları Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? uyarıları ve ihtarları kaydeder;

25.2.2.7 istisnai oyuncu değişiklikleri (Kural 8.2) Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? iyileşme süresi (Kural 18.1.2) Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? uzatılmış duraklamalar (Kural 18.3) Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? harici müdahale (Kural 18.2) gibi diğer tüm olayları yardımcı hakemin direktifleri doğrultusunda kaydeder.

25.2.3 Maç sonunda yazı hakemi:

25.2.3.1 nihai neticeyi kaydeder;

25.2.3.2 müsabaka cetvelini imzaladıktan sonra takım kaptanlarının ve daha sonra da hakemlerin imzalarını alır;

25.2.3.3 bir itiraz olması halinde baş hakemin müsaadesiyle müsabaka cetveline itiraz edilen olay hakkında bir beyan yazar ya da takım kaptanının yazmasına izin verir.

26. ÇİZGİ HAKEMLERİ26.1 DURUŞ YERİ

FIVB Dünya Müsabakaları’nda dört çizgi hakemi bulunması zorunludur. Çizgi hakemleri Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? oyun alanının her köşesinden 1 ile 3 metre uzaklıktaki serbest bölgede Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? kontrol ettikleri çizginin temsili uzantısı üzerinde ayakta dururlar.

Eğer sadece iki çizgi hakemi kullanılıyorsa Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? baş ve yardımcı hakemin sağ tarafındaki köşelerden 1 ile 2 metre uzaklıkta ayakta dururlar.

Her biri kendi tarafındaki hem dip Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? hem yan çizgiyi kontrol eder.26.2 SORUMLULUKLARI

Çizgi hakemleri görevlerini (40 x 40 cm) bayrağı kullanarak yerine getirirler:

26.2.1 top kendi çizgilerine yakın düştüğü zaman topun “dahil” ya da “hariç” olduğunu işaret ederler;

26.2.2 hariç toplarda topu karşılayan takımın topa temaslarını işaret ederler;

26.2.3 top antenlere temas ettiğinde Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? servis atıldığında top fileyi geçiş boşluğunun dışından geçtiğinde Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? vs. işaret ederler (Kural 9.4.3 ve 9.4.4);

26.2.4 servis için topa vurulduğu anda herhangi bir oyuncunun (servis atan hariç) ayakları oyun alanının dışındaysa Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? işaret ederler:

26.2.5 Dip çizgilerden sorumlu çizgi hakemleri servis atan oyuncunun ayak hatalarını işaret ederler (Kural 13.4.2).

26.2.6 Bat hakemin talebi üzerine bir çizgi hakemi işaretini tekrarlamalıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Voleybolda Hakemin Görevi Nedir?

Voleybolda Hakemin Görevi Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: voleybolda hakem sayısı, voleybolda hakem sayisi, voleybol hakem görevleri, voleybol hakem sayısı, voleybolda hakemler, voleybolda hakemlerin görevleri, voleyboldaki hakemlrin ismi ve görevleri, çizgi hakeminin görevleri, voleybol çizgi hakem işaretleri, voleybolda hakem, voleybolda baş hakemin görevleri, voleybolda yazı hakeminin görevleri, voleybol çizgi hakemi, voeybol hakemin gorevleri, bashakemin gorevleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Voleybolda Smaçör ve Pasör nedir? Я Diğer Spor Dalları 10 20-01-2017 03:49
Voleybolda libero nedir ? Я Diğer Spor Dalları 1 29-03-2016 07:05
Voleybolda blok nedir ? Я Diğer Spor Dalları 2 13-12-2015 08:02
Alyuvarın görevi nedir? Я Soru Cevap 6 06-03-2014 08:04
Mesane Nedir? - Mesanenin Vücuttaki Görevi Nedir? elif Sağlığımız 0 03-05-2011 01:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats