bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-03-2013, 01:20   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart vergi nedir,nasıl yapılır,niçin yapılır,nereye yapılır ?

ülkemizde vergi ve önemivergi nedirnasıl yapılırniçin yapılırnereye yapılır ?
 

Alt 15-04-2013, 09:51   #2 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Vergi nedir ?

Vergiyi kısaca devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülük olarak açıklayabiliriz. Devletin bizlere yani vatandaşlara yüklediği bu ekonomik yükümlülüğün asıl işlevi devlet harcamalarını karşılayarak yol su elektrik sağlık gibi altyapı hizmetlerini sağlayabilmektir. Vergi ödemenin en temel ilkelerinden biri toplumsal sınıf farkı tanımadan tüm vatandaşların bu görevi yerine getirmeleridir.

Kim ne kadar vergi öder?

Devletin belirlediği vergileri öderken vergi ödeyen kişilerin kamu hizmetlerinden yararlanma düzeyi kesinlikle göz önünde bulundurulmaz bu tamamen kişilerin ödeme gücüyle orantılı bir paylaşımdır. Yani A ile B’nin devletten yararlandığı hizmetler kesinlikle göz önünde bulundurulmamaktadır. Vergiler ödenirken devlet sadece vatandaşlarının gelir düzeyine bakar ve kişilerin ödeme gücüne bağlı olarak bir ödeme sistemi geliştirir. A’nın aylık gelirinin B’den daha fazla olduğunu düşünürsen A B’ye oranla devlete daha fazla vergi ödeyecektir.

Vergilendirmenin asıl işlevleri nelerdir?

Devlete kaynak yaratarak yatırım ve harcamalarını karşılanmasını sağlar. Büyümeye katkıda bulunarak gelir ve servet paylaşımını düzenler. Devletin sağlamakla yükümlü olduğu sağlık güvenlik gibi temel hizmetleri ve altyapı hizmetlerinin gerçekleşmesini sağlar.

Vergi türleri nelerdir ?

Vergiler dolaylı vergi ve dolaysız vergi olarak genel bir şekilde ikiye ayrılır.
Dolaylı vergi; kişilerin devletten bir hizmet almaları veya bir malı satın almaları sonucunda meydana gelir. Örneğin; oturduğun semtin marketinden aldığın çikolata ve meyve sularını alırken bile devlete belli bir oranda vergi ödersin. Bu vergileri K.D.V. ve Tekel vergisi olarak da sayabilirsin.
Dolaysız vergi ise ticaret ile uğraşanların kazandıklarından veya bir iş yerinde ücretli olarak çalışan memur ve işçilerin ücret ve maaşlarından kesilen vergidir. Bir örnek gerekirse anne veya babanın çalıştığı iş yerlerini düşünebilirsin. Devlet anne ve babanın her ay aldığı maaşın belirli bir oranı kadar vergi alır. Devlet bu vergileri çalışan ve maaşı olan her vatandaşından keser.

Vergi ödemenin yararları nelerdir ?

Aynı ülkede yaşayan devletin sunduğu hizmetlerden yararlanan vatandaşlar olarak hepimizin devlete vergi ödemesi gerekir. Bu ödediğimiz vergiler ile devlet bizlere çeşitli olanaklar sağlamaktadır. Devlet vatandaşlarının çok daha rahat yaşayabilmesi için biz vatandaşlardan aldığı vergiler ile halkına çeşitli kullanım olanakları yaratır. Bu olanakları eğitim aldığın okulu yaptırmak kullandığın suyu veya televizyon seyredebilmen için harcadığın elektriği evine getirmek olarak sayabiliriz. Vergi ödemek bir ülkede yaşayan her vatandaşın en kutsal görevlerinden biridir. Devletin de bu vergilerden topladıklarıyla en iyi şekilde hizmet sunması da vatandaşlarına karşı yerine getirmesi gereken en önemli görevlerden biridir.

Vergi Tahsili

Kanuna uygun surette vergi borcunun ödenmesidir. Tahsil ile mükellefin vergi borcu sona ermekte; vergi alacaklısı i!e vergi borçlusu arasındaki ilişki söz konusu borç itibariyle bitirilmektedir. Vergi tahsiline (cibayet). ilişkin başlıca usuller şunlardır;

- İltizam Usulü: Genellikle aynî ekonominin hakim olduğu dönemlerde devlet vergiyi tahsil görevini bir bedel karşılığında “mültezimlere vererek mültezimlere vergi tahsil ettirilmiştir Mültezimlere vergi tahsil hakkı açık artırma yöntemiyle verilirdi. Bu yöntem önceden belirlenmiş bir verginin gelirini garanti aldığı için verimli bir tahsil yöntemi olmuştur.

- İhale Yöntemi: Bu yöntemde de verginin tahsil görevi devlet nam ve adına yine üçüncü kişilere verilmekte toplanan vergi tutarı üzerinden bu kişilere bir yüzde verilmektedir ihale yönteminde verginin tahsil işi en az yüzde almayı öneren kişiye verilmektedir.

- Halk Temsilcileri Eliyle Tahsil Usulü: Devletin vergiyi bizzat toplamak için yeterince kurumsallaşamadığı dönemlerde uygulanmıştır. Bu usulde vergi toplama işi kentlerdeki halk temsilcilerine verilmiştir

- Emanet Usulü: Verginin devlet memurları tarafından ve tahsildar tarafından tahsilidir. Bu usulde mükellefler adına tahsildar gönderilmek suretiyle vergi tahsil edilir. Bu işlerde çalışan memurlara sadece ücret verilir Günümüzde bu yöntemin maliyeti çok yüksek olduğundan terk edilmiştir. Günümüzde bu usulün uygulanması hem çok sayıda memura ihtiyaç göstermekte hem de işlerin hızla yürütülmesini engellemektedir.

-Verginin Mükellef Tarafından Ödenmesi Usulü: Günümüzde verginin tahsili esas itibariyle mükellefin vergi borcunu doğrudan doğruya vergi dairesine veya bankaya ya da posta ile göndermesi yoluyla gerçekleştirilmektedir.
Pul veya bandrol yapıştırılarak veya kıymetli kağıt kullanmak yoluyla ve hukuki muamelelerin belirli bir sicile tescili anında gerçekleştirilen tahsil yöntemleri de vardır.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


vergi nedir,nasıl yapılır,niçin yapılır,nereye yapılır ?

vergi nedir,nasıl yapılır,niçin yapılır,nereye yapılır ? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
FTP nedir?-FTP nasıl yapılır? ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-04-2013 02:48
Marangozlukta Hassas Ölçme Niçin Yapılır elif Soru Cevap 0 26-03-2013 02:35
Bomba Nasıl Yapılır? - Atom Bombası Nasıl Yapılır elif Soru Cevap 0 19-02-2013 06:43
SSK' a İlk Kayıt İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? - Başvuru Nereye Yapılır? elif Kadın ve Hukuk 1 25-02-2012 11:49
Aşılama nedir nasıl yapılır? Seray Tüp Bebek Bölümü 0 28-05-2008 04:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.