bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-03-2013, 07:20   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kanun - Kanun Nasıl Bir Müzik Aletidir?

Kanun - Kanun Nasıl Bir Müzik Aletidir?


Toplam tel sayısı icracının tercihine göre 72 Kanun - Kanun Nasıl Bir Müzik Aletidir? 75 veya 78 olarak değişir. Üzerinde gerili bulunan teller üçer üçer akord edildiğinden 24(72 telden) Kanun - Kanun Nasıl Bir Müzik Aletidir? 25(75 telden) veya 26(78 telden) ses elde edilir. Teller için eskiden kiriş kullanılırken bugün misinadan yararlanılmaktadır.
İcra edilen eserde kullanılan arızaları (bemol ve diyezler) için gövde ile tellerin arasına Kanun - Kanun Nasıl Bir Müzik Aletidir? teli geren mandal ismi verilen dökme mekanizmalar çakılır. Bu sistem 19 yüzyılın ikinci yarısında icat edilmiştir. Bu tarihten önce Kanun - Kanun Nasıl Bir Müzik Aletidir? kanun icracıları teli parmak darbeleri ile gererek istedikleri sesi elde etmeye çalışıyorlardı. Kanun icracıları kanunu çalmak için Kanun - Kanun Nasıl Bir Müzik Aletidir? ellerinin işaret parmaklarına yüksük adı verilen metal halkalar takar ve yüksük ile parmaklarının arasına bağdan yapılan mızraplar sıkıştırırlar.

TARiHÇE
Kanun’un hangi devirde kim tarafından bulunduğu veya kökeni Kanun - Kanun Nasıl Bir Müzik Aletidir? müzikologlar tarafından tartışılan bir konudur: * İbn Khalikan “Vefayatük-Ayân” adlı eserinde Farabi tarafından icat edildiğini söyler.
* H.G. Farmer Kanun - Kanun Nasıl Bir Müzik Aletidir? Farabi’nin eseri “Kitab-ı Musiki”de kanun ismine rastlanmadığını tespit etmiştir. Ancak Farabi’nin aynı eserinde “Ma’azif” adıyla tarif ettiği çalgının Kanun olduğunu ve bu saza son şeklini Farabi’nin vermiş olabileceğini ekler.
* Farabi ile aynı yüzyılda yaşamış olan İbn-i Sina ve Al-Hüseyin’in eserlerinde de Kanun ismi anılmamaktadır.
* X. yüzyılda yazılmış olan Arap edebiyatı ürünü “BinBir Gece Masalları”nda “Kanun-i Mısri olarak isimlendirilerek bu çalgı tarif edilmektedir.
* Horasanlı Bermek ailesinden olup Kanun - Kanun Nasıl Bir Müzik Aletidir? Musul yakınında İrbil'de dünyaya gelen İbni Hallegan adında biri tarafından XIII. yüzyılda bulunduğu da söylenir.
* Çeng ile Kanunun gerek çalınış gerekse şekil bakımından benzerliği göz önünde tutulursa aynı kökenden geldiği düşünülebilir. Bu da kanunun tarihini Kanun - Kanun Nasıl Bir Müzik Aletidir? antik çağa; Eski Mısır ve Sümerliler zamanına kadar geri götürür. Klavsenin atası olarak kabul edilir.
* Yapımının Farabi’ye atfedilmesi bazı araştırmacıların Türklerin Kanunu eskiden beri kullandıkları görüşüne sürüklemiştir.
* XIII Kanun - Kanun Nasıl Bir Müzik Aletidir? XIV ve XV yüzyıllarda kanunun ilgi gören bir saz olduğu ve Osmanlı Sarayı’nda dinlendiğini bugüne ulaşan kaynaklardan öğreniyoruz. Evliya Çelebi Kitabında XVII. yüzyılın başlarında İstanbul’da yaşayan Kanun icracılarının isimlerini saymıştır. Ama XVIII. yüzyılda bu çalgı Osmanlının başşehri İstanbul ve civar bölgelerinde tamamen unutulmuştur. Türk Musikisinin parlak devirlerinden biri olarak değerlendirilen Padişah III. Selim döneminde bu çalgıyı icra eden bir isme tarihte rastlanmamaktadır. XIX. Yüzyılda II. Mahmut’un saltanatı sırasında (1808-1839) Arap kökenli bir Mu*****inas olan Şam’lı Ömer Efendi Kanunu


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 03-11-2013, 06:19   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Kanun neyden yapılır


 

Alt 13-05-2014, 11:23   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekkürler


 
Alt 13-05-2014, 11:24   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face43 teşekkürler

çok yardımcı oldunuz


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kanun - Kanun Nasıl Bir Müzik Aletidir?

Kanun - Kanun Nasıl Bir Müzik Aletidir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kanun müzik aleti resmi, kanun müzik aleti nasıl yapılır, kanun aleti nasıl yapılır, müzik aleti kanun görselleri, kanun müzik aleti resmikanun müzik aleti resmikanun müzik aleti resmikanun müzik aleti resmikanun müzik aleti resmikanun müzik aleti resmi, kanun çalgısı nasıl yapılır, kanun müzik aleti niye icat edilmiştir, kanun isimli müzik aletini yazınız, farabi hangi müzik aletini, kanunu çalgisi icat etti, müzik aleti kanun resimleri, kanun neyden yapilir muzik aleti, müzik aletleri teli nasıl yapılır, kanun nasıl icat edilmiş, kanun nasıl bir alettir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Müzik Aleti Kanun Nasıl Yapılır elif Soru Cevap 1 14-04-2016 01:13
Kanun Nedir? Kanun Nasıl Yapılır? - Kanunun Yapılışı Tarihi (Müzik Aleti) elif Soru Cevap 0 18-02-2013 10:21
Kanun (yasa) nasıl çıkartılır? maddeler halinde Я Soru Cevap 0 02-12-2012 03:02
Kanun ile ilgili sözler elif Güzel Sözler 0 21-06-2011 12:47
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) elif Kadın ve Hukuk 0 12-03-2011 01:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats