bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-03-2013, 06:29   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri

Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri


SOSYAL DEĞERLER:

Değerler Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri kişilerin düşünce Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri tutum ve davranışla-rında birer ölçüt olarak ortaya çıkan ve sosyal yaşamın vazgeçilmez bir öğesini oluşturur.Değerler: Bir gruba ya da topluma üye olanların uymak durumunda oldukları genelleşmiş ahlaki inançlardır. Neyin iyi Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri güzel ve doğru; neyin kötü Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri çirkin ve yanlış olduğunu gösteren kriterlerdir.

Sosyal Değer Çeşitleri:

1. Pratik Değer: bir toplumun üyelerini birarada tutmaya yönelik inançlardır.Bu değerler kişiler arasında birlik ve dayanışmayı bozacak eğilim ve davranışları kötülerken Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri toplumun ihtiyaçlarını giderecek davranışları özendirir.


2. İdeal Değer: İnsanın ideside neler yapması gerektiğine ilişkin davranış modelleri önerir. Çoğuna uymak günlük yaşamda mümkün olmasa da önemleri büyüktür.Çünkü Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri insanları bencillikten kurtarır Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri toplum sorunlarıyla ilgilenmeye Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri yüksek ahlaki değerler edinmeye özendirir.3. Egemen Değer: Özgürlük Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri bağımsızlık Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri yoksulları korumak Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri namuslu olmak gibi tüm toplumca benimsenmiş ve korunan Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri uzun zamandan beri varlığını sürdüren değerlere denir.

Özellikleri:
- Toplum fertlerinin ortak duygu ve düşüncelerini yansıtırlar.
- Toplumun birliğini güçlendirirler.
- Toplumsal kurallara temel oluştururlar.
- Zorlayıcıdırlar.
- Toplumda kuşaktan kuşağa aktarılırlar.
- Ahlaki Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri dini inanç ve ilkelere dayanırlar.
- Toplumdan topluma değişirler.
- Zamanla aynı toplumda değişebilirler.


D - SOSYAL NORMLAR:
Bir toplumda insanları belli olaylar karşısında nasıl davranmaları gerektiğini belirleyen öyle davranmaya zorlayan kurallara sosyal norm denir.

1. Yazılı(Resmi) Normlar: Kanunlar Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri tüzükler Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri yönetmelikler gibi devletin yetkili organlarınca düzenleyip Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri uygulamaya konan Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri gerektiğinde değiştirilen Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri devletin ve sosyal düzenin korunmasını ve devamını amaçlayan normlardır. Uymayanlar maddi ve bedeni cezaya çarptırılır. Hukuk kuralları gibi

2. Yazısız (Resmi Olmayan) Normlar:
Bireyler arasındaki ilişkilerin düzenlenmesinden doğan töre Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri adet Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri gelenek Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitlerigörenekler Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri din kuralları Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri görgü kuralları gibi yazılı olmayan normlardır. Yaptırmaları mesnevidir.
Örf (Töre): Toplum yaşamında yararlı ve gerekli olduğuna ortaklaşa inanılan; kimi yerde yasa ve ahlakın yerine geçebilen Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri yaptırım gücü (kanun veya norm şeklinde) olan kurallara örf veya töre denir.

Adet: Halk tarafından alışılmış ve yaygın olarak kullanılan davranış şekilleridir. Bayramda akraba ve ahbap ziyaretleri yapmak Gelenek: Bir toplumda Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri eskiden kalmış olmaları dolayısıyla saygın tutulup kuşaktan kuşağa geçen kültür mirasları Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri alışkanlıklar bilgiler ve davranışlardır.


Görenek: Bir şeyi görülebildiği gibi yapma alışkanlığıdır. Uyulması için yaptırımı bulunmayan Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri ya da çok az olan davranış öğeleridir.
Din Kuralları: İnsanların Tanrıyla veya diğer insanlarla ilişkilerini düzenler.Sevap ve günah gibi yaptırım çeşitleri vardır.

Ahlâk Kuralları: İnsanların kendi nefislerine karşı vazifelerini ve diğer insanlarla ilişkilerinde nasıl davranmaları gerektiğini belirten kurallardır.

Görgü Kuralları: Örf ve adetlerin basit biçimidir. Bir kimsenin belli bir olayda nasıl davranması gerektiğini gösterir. Bir toplantıda konuşurken Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri bir davette yemek yerken bir törene katılırken nasıl davranırız?

Hukuk Kuralları: Kişiler arası ve kişi ile toplum arası ilişkileri düzenleyen Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitlerimaddi yaptırım olan bu nedenle uyulması zorunlu kurallardır.

Sosyal Normların Özellikleri
- Sosyal değerlerin somut şeklidir.
- Toplumun düzen ve devamlılığını sağlar.
- Toplumsal kontrolü sağlarlar.
- Toplumsal süreç içinde veya merkezi otoritece oluşturulabilir.
- Bireylerin davranışlarını sınırlayan emir Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri yasaklardır.
- Toplumdan topluma veya zamanla değişir.
- Uymayanlar toplumca cezalandırılır Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri zorlayıcıdır.
- Çoğunluğun sosyal normlara uyması sosyal bütünleşmeye Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri
uymaması ise sosyal
çözülmeye neden olur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri

Sosyal Değerlerimiz Nelerdir? - Sosyal Değer Çeşitleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: değerlerin çeşitleri, değer çeşitleri, akrabalar arasındaki değerler nelerdir, değerlerimiz nelerdir, degerlerimiz nelerdir, toplumsal değerlerimiz nelerdir, sosyal değerler çeşitleri, vazgeçilmez değerlerimiz nelerdir, ahlaki değerlerimiz nelerdir, degerlerin cesitleri, vazgeçilmez değerler nelerdir, değerlerimz nelrdir, toplumsal değerlerimizin çeşitleri hangileridir, sosyal değerlerin çeşitleri, din kuralları çeşitleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk ün Sosyal Bilimlere Katkıları Nelerdir? elif Soru Cevap 14 27-10-2015 07:03
Sosyal ve Ekonomik Haklarımız ve Ödevlerimiz Nelerdir? Я Soru Cevap 7 09-11-2014 11:22
Sosyal Grup Çeşitleri Nelerdir? elif Soru Cevap 0 20-02-2013 01:38
Sosyal paylaşım sitelerinin çocuklar zararları nelerdir? elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 09-06-2011 06:34
Sosyal Fobi Nedir?-Sosyal Fobi Hakkında Bilgi elif Psikoloji 0 06-06-2011 11:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats