bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-03-2013, 07:31   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiye'de hangi maden nerede çıkarılır?

Türkiye'de hangi maden nerede çıkarılır?


A. MADENCILIK
Yerkabugunun farkli derinliklerinden çikarilan ekonomik deger tasiyan mineral ve elementlere maden denir. Türkiye’de madencilik faaliyetleri 1935 yilinda kurulan M.T.A. ile özel sektör tarafindan yürütülmektedir.

Türkiye’de çikarilan önemli madenler

En zengin demir yataklarimiz Divrigi (Sivas) Hekimhan ve Hasançelebi (Malatya) Edremit (Balikesir) Dikili ve Torbali (Izmir) ve Simav (Kütahya) çevresinde bulunmaktadir.
Eregli Karabük ve Iskenderun’da demir - çelik fabrikalari bulunmaktadir.

Bakir: Ülkemizin en zengin madenlerinden biri olan bakir yataklari çogu kez kursun ve çinko ile birlikte bulunur. En önemli bakir yataklarimiz Karadeniz Bölgesi’nde bulunur. Murgul (Artvin) Küre (Kastamonu) Çayeli (Rize) ve Köprübasi (Giresun) bu bölgedeki baslica yataklardandir. Ayrica Maden (Elazig) ve Ergani (Diyarbakir)'de de bakir yataklari mevcuttur.

Krom: Paslanmayan ve çok sert bir maden oldugundan madeni esya yapiminda ve kaplamasinda kullanilir.
Krom yataklari alti ana bölgede toplanmistir.
• Fethiye Köycegiz Denizli
• Alacakaya (Guleman) (Elazig)
• Bursa Eskisehir
• Adana Kayseri Mersin
• Iskenderun Kahraman Maras Islahiye
• Kopdagi (Dogu Anadolu)
Krom madeni Antalya ve Guleman’daki ferro-krom tesislerinde islenmektedir.

Boksit: Alüminyumun hammaddesi olan boksit çok hafif oldugundan uçak sanayiinde otomobil ev elektrik malzemesi yapiminda kullanilir.
Boksit yataklari Seydisehir (Konya) Akseki (Antalya) Islahiye (Gazi Antep) ve Milas (Mugla) civarinda bulunur. Buralarda çikarilan boksit Seydisehir alüminyum tesislerinde islenmektedir.

Bor Mineralleri: Ülkemiz bor rezervi bakimindan Dünya’nin en zengin yataklarina sahiptir. Bu nedenle bor madeninin çogu ihraç edilmektedir. Bor madeninden elde edilen boraks ve asit borik nükleer alanda jet ve roket yakitinda katki maddesi olarak ayrica sabun tekstil cam kâgit sanayii vb alanlarda kullanilir.
Bor mineralleri Balikesir Susurluk Bigadiç çevresi ile Kütahya Emet ve Eskisehir çevresinde çikarilir. Çikarilan mineraller Bandirma’daki tesislerde islenir.

Kükürt: Kükürt gübre kimya ve boya sanayiinde kullanilir. Ayrica kauçugun islenmesinde ve sülfirik asit üretiminde de kullanilir.
Ülkemizde kükürt yataklari Keçiborlu (Isparta) ve Milas (Mugla) çevresinde bulunmaktadir.

Zimpara Tasi: Çesitli kesici torpüleyici ve silici aletlerin yapiminda kullanilan zimpara tasi yönünden ülkemiz çok zengindir. Tire (Izmir) Manisa Söke (Aydin) Milas (Mugla) ve Tavas (Denizli) da çikarilir.

Barit: Suda erimeyen bir maden oldugundan boya deri kimya cam ve kauçuk sanayiinde kullanilir. Ülkemiz barit yataklari bakimindan zengin sayilir. Antalya Mus Gazi Antep ve Eskisehir çevresinde barit yataklari bulunmaktadir.

Tuz: Türkiye tuz yataklari bakimindan son derece zengindir. Kaya tuzu yataklari üçüncü jeolojik zamanda kapali göl havzalarinda sularin buharlasmasi ile olusmustur. Son yillarda tuz üretimimiz üç kat artmistir.
Türkiye’deki tuz üretiminin çogu Tuz Gölü ile Izmir Çamalti tuzlasindan saglanir. Kaya tuzu yataklari Çankiri Kars Igdir ve Nevsehir çevresinde bulunmaktadir.

Civa: Tek sivi madendir. Zirai ilaç yapiminda kâgit sanayiinde suni gübre üretiminde ve boya sanayiinde kullanilir. Türkiye’de Sarayönü (Konya) Ödemis (Izmir) Manisa ve Usak çevresinde çikarilmaktadir.

Kursun - Çinko: Genelde kursun ve çinko bir arada bulunur. Ülkemizde Keban (Elazig) ve Kayseri çevresinde kursun-çinko yataklari vardir.

Lületasi: Eskisehir çevresinde çikarilir ve islenir. Süs esyasi yapiminda kullanilir.

Oltutasi: Erzurumun Oltu ilçesinde çikarilir ve islenir. Süs esyasi yapiminda kullanilir.

Fosfat: Gübre hammaddesi olarak kullanilan fosfat ihtiyacimizi karsilamaz. Fas Tunus ve Cezayir’de yaygin olarak görülür ve daha çok bu ülkelerden ithal edilir. Türkiye’deki en zengin fosfat yataklari Mazidagi (Mardin) Adiyaman Bingöl ve Bitlis’te bulunmaktadir.

Manganez: Çelige sertlik kazandirmak ve direncini artirmak için kullanilir. Usak Afyon Mugla Adana Erzincan Artvin ve Trabzon çevresinde manganez yataklari bulunur. Ihtiyaci karsilamaz. Bu nedenle ithal edilir.

Mermer: Ülkemiz mermer bakimindan zengindir. Afyon Kütahya Marmara Adasi Kirsehir Tokat ve Izmir çevresinde çikarilir. Yurt disina ihracati yapilir.

Volfram (Tungsten): Çok sert olmasi nedeniyle özel sanayi çeligi olarak kullanilir. Demiryolu is makineleri uçak ve gemi yapimi yaninda ampüllerde enerjiyi isiga çevirmede kullanilir. Bursa Uludag’da çikarilip isletilmektedir. Fakat son yillarda üretimi durmustur.

Asbest (Amyant): 14 bin °C sicakliga dayanir. Isiya dayanikli araç ve gereç yapiminda kullanilir. Konserojen madde bulundurmasi nedeniyle kullanimi sinirlandirilmistir. Eskisehir Bursa Erzincan Hatay Kars Agri Malatya Sivas Iskenderun Usak ve Konya’da çikarilir.Konu elif tarafından (14-09-2015 Saat 04:19 ) değiştirilmiştir..
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 03-04-2014, 10:31   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

1. Demir: Sanayinin en önemli madenidir.Türkiye’de çıkarılan demir madeni Ereğli Karabük ve İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nda işlenir.Demir madeni çıkarılan yerler: Malatya çevresi (Hekimhan Divriği Çetinkaya) İç Anadolu’da (Kayseri Sivas) Akdeniz’de (Adana-Saimbeyli Hatay) ayrıca Edremit Eymir Doğu Karadeniz’de (Fundacık) çıkarılır.Dünyada ise BDT ABD Hindistan ve Avustralya önde gelir.

2. Bakır: Elektrik ve elektronik sanayinin hammaddesidir.Bir kısmı ihraç edilir.Çıkarılan yerler: Kastamonu (Küre) Artvin (Murgul) Elazığ’da (Ergani) çok miktarda çıkarılmaktadır.Bakırlar Samsun Murgul ve Ergani’de işlenmektedir.Dünyada ise Türkiye ABD Rusya ve Şili önde gelir.

3. Krom: Demirin sertleşmesinde ve paslanmaz çelik üretiminde kullanılır.Çıkarılan yerler: Muğla (Fethiye Köyceğiz Dalaman) Mersin Adana ve Elazığ (Guleman)’dır.Krom Antalya Ferra-Krom Tesislerinde işlenmektedir.Dünyada ise GAC Rusya ve Türkiye önde gelir.

4. Alüminyum (Boksit): Otomobil ve uçak sanayinde inşaat sektöründe mutfak eşyalarının yapımında ve elektrikli araçlarda kullanılmaktadır.Çıkarılan yerler: Konya (Seydişehir) İskenderun (Islahiye) Muğla (Milas) Gaziantep Antalya ve Adıyaman’dır.Dünyada en fazla Avustralya Yeni Gine Çin ve ABD’de çıkarılır.

5. Altın: Süs ve ziynet eşyası yapımında kullanılan altın eskiden para olarak kullanılmaktaydı. Çıkarılan yerler: Antakya Niğde Balıkesir Kütahya Bursa İzmir ve çevresidir.Dünyada ise Yeni Gine’de çıkartılır.

6. Bor Mineralleri: Jet ve roket yakıtı emaye porselen cam üretiminde fotoğrafçılıkta kullanılır.Çıkarılan yerler: Balıkesir (Bigadiç Sandıklı Susurluk) Eskişehir (Seyitgazi) Kütahya (Emet) ve Bursa’dır.Dünyada ise Türkiye ABD ve BDT önde gelir.Kullanım alanının yaygın olmaması nedeniyle ekonomimize katkısı azdır.

7. Civa: Tek sıvı madendir.Zirai ilaçların yapımında altın çıkarımında kağıt ve suni gübre üretiminde boya ve asit sanayinde kullanılır.Dünya üretiminde birinci sırada bulunmaktayız.Çıkarılan yerler: İzmir (Karaburun-Ödemiş) Manisa-Alaşehir ve Konya (Sarayönü)’dür.

8. Kükürt: Zirai ilaçların yapımında sülfürik asit üretiminde ve muhtelif kimya sanayinde kullanılır.Çıkarılan yerler: Isparta (Keçiborlu) Kütahya (Simav) Denizli (Sarayköy)’dür.

9. Kurşun-Çinko: İkisi karışık halde bulunur.Silah sanayi ve paslanmaz metal üretiminde kullanılır.En fazla Giresun Sivas İzmir Kayseri ve Elazığ’da (Keban) çıkarılır.

10. Antinom: Cephane yapımında cam ve seramik sanayinde renklendirme işlerinde kullanılır. En fazla Balıkesir Kütahya Bursa İzmir ve Tokat’ta çıkarılır.

11. Asbest (Amyant): Öz ısıya dayanıklı eşyaların yapımında kullanılır.Kansorejen olması nedeniyle kullanımı sınırlıdır.En fazla Erzincan Kars Ağrı Malatya Sivas ve Uşak’ta çıkarılır.

12. Barit: Çeşitli boyaların yapımında ve sondaj çalışmalarında kullanılır.Isıyı emme ve soğutma özelliği taşır.Cam sanayinde kullanılır.En fazla Antalya Mersin Adana ve Elazığ’da çıkarıtılır.

13. Fosfat: Suni gübrenin hammaddesidir.Dünyada Fas Tunus ve Cezayir’de çıkartılır.Ülkemizde Mardin’den (Mazıdağı) çıkartılır.Yeterli olmadığı için ithal edilir.

14. Wolfram: Sert olduğu özel sanayi çeliği olarak kullanılır.Demiryolu iş makineleri uçak gemi ve uzay araçları yapımında kullanılır.En fazla Bursa (Uludağ) Kırıkkale (Keskin) Elazığ (Keban) ve Niğde’de çıkartılır.

15. Lüle taşı: Pipo ve süs eşyası yapımında kullanılır.Dünyada ve Türkiye’de sadece Eskişehir’de çıkarılır.
16. Manganez: Çeliğin sertleştirilmesinde kullanılır.Ray ve karayolu araçları köprülerin yapımında kullanılır.En fazla Uşak Afyon Burdur Muğla Artvin Adana Antep Sivas Erzincan ve Trabzon’da çıkarılır.

17. Nikel: Sanayide demir bakır alüminyum ile alaşım yapımında kullanılır.Tuzlu suya dayanıklıdır.Bu nedenle gemi yapımında kullanılır.Ülkemizde Manisa ve Turgutlu’da çıkarılır.

18. Oltu taşı: Tesbih ve süs taşı olarak kullanılır.Erzurum’un Oltu ilçesinde çıkarılır.

19. Zımpara taşı: Zımpara yapımında kullanılır.Ülkemizde İzmir (Karaburun Urla Çeşme Ödemiş) ve Muğla’da (Milas) çıkarılır.

20. Tuz: Kayalardan göl ve deniz gibi durgun sulardan elde edilir.Tuz üretiminin %30’u Tuz Gölü’nden %10’u kayalardan geri kalanı da İzmir Çamaltı Tuzlası’ndan elde edilir.

21. Mermer: Heykel yapımında inşaat işleri ve süslemede kullanılır.Ülkemiz mermer bakımından zengindir.Afyon Kütahya Marmara Adaları Kırşehir Tokat Bitlis ve İzmir’de çıkarılır.


 

Alt 10-02-2015, 10:03   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Gerçekten işe yarayıcı bir site


 
Alt 03-03-2015, 11:25   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Ama bazılarını vermemişsiniz... örneğin petrol kömür fosfor linyit vs. ama olsun yinede güzel bir site fotoğrafınızı facebookda paylaştım :)))


 
Alt 22-02-2017, 08:32   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Teşekkürler ♡


 
Alt 13-03-2017, 11:43   #6 (permalink)
Nuroo
Avatar Yok
 
Standart

Benı üye olarak alırsanız sevınırım😁


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiye'de hangi maden nerede çıkarılır?

Türkiye'de hangi maden nerede çıkarılır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bakır madeni hangi illerde bulunur, türkiyede hangi illerde maden vardır, hangi ilde hangi maden çıkarılır, bakır hangi illerde çıkarılır, madenler hangi illerde çıkarılır, demir madeni hangi illerde çıkarılır, bakır en çok hangi bölgede çıkarılır, hangi maden hangi şehirde çıkarılır, krom hangi illerde çıkarılır, maden hangi şehirlerde çıkarılır, hangi illerde demir madeni çıkarılır, türkiyede madenler hangi illerde çıkarılır, türkiyedeki madenler hangi illerde, hangi ilde hangi maden var, türkiyede hangi madenler çıkarılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türkiye'de en çok hangi madenler çıkarılır, kullanım alanları nerelerdir ? Bkmlyz Genel Kültür Paylaşımlarınız 109 12-05-2016 11:30
Türkiyede hangi bölgeden hangi maden çıkarılır ve bu maden ne işe yarar Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 07-03-2013 07:43
hangi şehirlerde maden ocağı var ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 20-02-2013 11:30
kömür hangi illerde çıkarılır? Kayıtsız Üye Soru Cevap 6 09-04-2012 01:26
Ülkemizdeki maden ve enerji kaynakları nerelerden çıkarılır? Bkmlyz Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 12-02-2012 02:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats