bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-03-2013, 06:36   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir?

Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir?Muhabbet kuşları eş kabullenmede oldukça seçicidir. Çiftler birbirlerini benimsediklerinde çiftleşmek için uygun zamanı beklerler. Kuşlarda seksüel istek güneş ışığıyla uyarıldığından doğru zaman baharın gelmesiyle başlar.

Muhabbet kuşlarının dişisi daha zor eşe gelir erkek ise dişinin engel olmasına rağmen her fırsatta dişisinin kuyruğuna dokunmaya çalışır. Dişiyi etkilemek için kafesteki çanı kuvvetli şekilde çalar. Durmadan uçar konmak için dişinin yanını seçer. Yan yan sekerek yürür. Ateşli bir şekilde başını sallayarak dişinin yanına yaklaşır. Gagasıyla omzuna vurur. Bu sırada heyecandan göz bebekleri küçük siyah noktalara dönüşür. Dişi birleşmeye hazır olduğunu günlerce sonra gösterir. Dalın üzerine konar oturur. Başını arkaya uzatır. Kuyruğunu havaya kaldırır ve hareketsiz kalır. Erkek mesajı alınca dişinin sırtına çıkar. Çiftleşme bittiğinde dişi uçup gider.

Yavru Muhabbet Kuşu ne zaman çiftleşmeye hazır olur?

Yavru muhabbet kuşu 6-8 aylık olunca erişkinliğe ulaşmış olup eşleşmeye hazırdır.

Muhabbet Kuşunun yuva yapmasına yardımcı maddeler neler olmalıdır?

Doğada yaşayan kuşlar güçlü gagalarıyla ağaç dallarını ufalayıp elde ettikleri talaşı yuvalığın dibine taşırlar. Kafeste yaşayan kuşlara yardımcı olmak için yuvanın tabanını üç santim yüksekliğinde talaşla kaplayın. Yuvaya koyduğunuz talaşın kimyasal maddelerle işlenmiş ağaçlardan elde edilmediğine emin olun. Ayrıca yuva yapmasına yardımcı olmak için kendir liflerini kafese koyarsak dişi yuva yapmak için bu malzemeyi kullanacaktır.Yuva geniş bir kafese yerleştirilmeli. Kafes küçükse yer kaplamaması için kapıyı açıp dışarıdan yerleştirin. Muhabbet kuşları önce yuvayı merakla izler. Dişi kuş gün geçtikce yuvayla daha çok ilgilenir. Yuvanın içine göz atmaya başlar. Bir süre sonra içine girip sağı solu gagalayıp kontrol eder. Giderek yuvada daha çok kalır. Erkek kuş da yuvaya göz atar ama içeri girmez. Dişiden uzak duran erkek kuş artık daha cüretkar davranacaktır.

Yuva nasıl olmalıdır?

Pet shoplarda muhabbet kuşları için uygun ölçülerde hazırlanmış yuvalar bulmak mümkün. Dilerseniz 25 santim yüksekliğinde 15 santim derinliğinde ve 15 santim genişliğinde bir yuvayı kendiniz de kontrplaktan yapabilirsiniz. Yuvaların arka kısmında yavruları kontrol edebilmek için dışarı doğru açılan bir kapı ve ön kısmında anne ve babanın girebilmesi için bir delik bulunmalı. Giriş deliğinin birkaç santim altına kuşçuların konarga adını verdiği kısa tüneği yerleştirmeyi unutmayın. Dişi kuş yuvalığa uçtuğu zaman giriş deliğinin kenarına değil konargaya konacaktır. Ayrıca dişinin yuva yapabilmesi için arka kısıma bir oyuk yapmanız yuvanın düzgün durmasını sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşlarının çiftleşmesi nasıl gözlemlenir?

İlk yumurtadan sonra iki günde bir olmak üzere toplam 4 ile 6 yumurta yaparlar. Yumurtlamak dişi için muazzam zordur. İlk yumurtadan sonra kuş kuluçkaya yatar. Yalnızca tuvalet ihtiyacı için dışarıya çıkar. Artık erkeğin onu besleme zamanı gelmiştir. Bu arada meraklanarak yuvanın içine bakmak gibi bir harekette bulunmanız dişiyi rahatsız edeceğinden bazen yumurtaları kırmak ya da aşağıya atmak gibi eylemlerle de karşılaşabilirsiniz. En iyisi uzaktan takip etmektir.Muhabbet kuşları hislerini çabuk gösteren çabuk kızan kuşlardır. Özellikle yumurtladıktan sonra yuvasına bakılmasından kendisi ya da eşi ile ilgilenilmesinden Kafes ya da yuvasının yer değiştirilmesinden kesinlikle hoşlanmaz. Bunu yumurtalarını kırarak ya da yuvadan aşağı atarak gösterir. Hatta yumurtadan çıkmış yavrusunu dahi yuvadan atabilir ya da gagalayarak öldürebilir. Bazen yeniden yumurtlayacağı zamanda yavrusunu öldürerek aşağıya atabilir. Eğer yumurta boş ya da yavruya bakma niyeti yoksa zaten yumurtayı aşağıya atar.

Yumurtanın döllendiği nasıl anlaşılır?

Kuluçkanın 6'ncı gününde yumurtanın döllenip döllenmediği anlaşılır. Elinize aldığınız yumurtayı bir el fenerine doğru tutun. Yumurtanın çekirdeğini görebilirsiniz. Döllenmemiş yumurtanın içinde leke göremezsiniz. Yumurtaların hepsini yuvaya koyun ki dişi kızmasın.

Yavru Muhabbet Kuşu kaçıncı günde yumurtadan çıkar?

Yumurtadaki embriyonun bebek muhabbet kuşuna dönüşmesi için belli ısıda 18 gün geçmesi gerekir. Nasıl ikişer gün arayla yumurtladıysa yavrularda aynı şekilde ikişer gün arayla yumurtadan çıkar. Dişi kuş farklı boylarda yavrularla ilgilenmek zorundadır. Yuvada hala tüylenmemiş yavru varsa bunları gece gündüz kanatları altında korumaya devam eder.
Yumurtanın bulunduğu ortama dikkat etmek gerekir. Aşırı nemli ortamda embriyonal ölümler görülür. Taban ve tüneklerdeki ıslaklık sonucu ise mantar ve küf üremeleri oluşur.


Yavru Muhabbet Kuşunun sağlıklı yetişmesi için nelere dikkat edilmelidir?

· Yuva sıcaklığı 37 ev sıcaklığı ise 16-18 derece olmalıdır. Yumurtaların kurumaması için kafesin içinde nem oranı yüksek tutulmalıdır.

· Kuşlar filizlenmiş tohumlar ve özel kuluçka yemleriyle beslenmeli.

· Yuvalar her gün kontrol edilmeli. Yuva kontrolü kuşun yuvada olmadığı zamanlar yapılmalı.

· Yumurtaların kabukları yavrulara zarar verir. Yumurta kabukları zaman geçirmeden yuvadan alınmalı.

· Yavrulardan biri ölmüş olabilir. Diğer yavruların sağlığını tehtid eden ölü yavru mutlaka yuvadan çıkartılmalı.

· Yavrunun kursağına hafifçe dokunun. Genellikle boştur. İyi beslenmeyen yavrular gelişimlerini tamamlayamazlar. Anneler yeterince beslenmemiş olabilirler. Bu yüzden yavruların ve annelerin özel olarak beslenmesi gerekir.

· Kuluçka döneminden önce satıcılardan beslenme şırıngası ve yavru yemi alın. Yavruları ilk 14 günde şırıngayla daha sonra kaşıkla besleyin.

· Besleyeceğiniz yavruyu yumuşak bir kağıt havlunun üzerine yatırın. Hazırladığınız özel yemi şırıngayla yavrunun diline damlatın. Kursağı doluncaya kadar bu işleme devam edin. Annenin yeterince besleyemediğini inandığınız yavrulara bu işlemi her gün uygulayın.

Yavru Muhabbet Kuşunun gelişmesi nasıl olur?

· Yavru yumurtadan çıktığında 2-2.7 gram ağırlığındadır. İlk beş gün boyunca gözleri kapalıdır. Sırt üstü yatar pozisyonda annesinin yemlemesini bekler.

· 6-8'inci günler arasında yavrunun ağırlığı 12-14 grama ulaşır.

· 7'nci gün kanat tüyleri belirmeye başlar.

· 8'inci günde başını dik tutmaya başlar. Birkaç sıçrama yapabilir.

· 9'uncu gün kuyruk tüyleri büyümeye başlar. Gözleri açılır. Kuyruk kısmına oturarak beslenir.

· 12'nci gün tüm ince tüyleri çıkmıştır. Ağırlığı 23 grama ulaşır.

· 17'nci gün tüm tüyleri tamamlanır. Hala yuvadan çıkmaz.

· 21'inci gün tüy renkleri belirginleşir.

· 28 ve 31'inci günler arasında yavrular tırmanabilir. Kanatlarını çırparlar. Yuvadan çıkabilirler.

· 28'inci gün tüm tüyleri tam anlamıyla çıkmıştır. Renkleri büyüklerinkine nazaran daha mattır.

· 3-3 aylıkken gençlik dönemi tüy değişimi gerçekleşir. Yeni çıkan tüyleri büyüklerinki gibi parlak olur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir?

Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: muhabbet kuşları neden kaşınır, muhabbet kuşu neden kaşınır, kuşlar neden kaşınır, muhabbet kuslari neden kasinir, muhabbet kuşları neden birbirini gagalar, muhabbet kuşu niye kaşınır, yavru muhabbet kuslari neden kasinir, muhabbet kuşları birbirlerini neden kaşır, muhabbet kuşu neden çok kaşınır, muhabbet kuşu neden yumurtayı dışarı atar, muhabbet kuşu yavrusunu neden yuvadan atar, muhabbet kusu neden kasinir, muhabbet kuşları neden kaşınırlar, kaşınan muhabbet kuşuna ne yapılır, kadın erkek nasıl çiftleşir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Muhabbet kuşları neden kaşınır ? Я Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi 44 13-08-2017 10:51
Muhabbet Kuşları Neyle Beslenmelidir? Я Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi 21 24-02-2016 04:23
Muhabbet Kuşları Nasıl Çiftleşir elif Soru Cevap 0 13-02-2013 01:54
Yavru Muhabbet Kuşları Nasıl Beslenmeli? `»HicЯet GeLini«´ Hayvanlar Alemi Genel 0 27-01-2012 07:09
Muhabbet Kuşları Ne Kadar Yaşar? `»HicЯet GeLini«´ Hayvanlar Alemi Genel 0 27-01-2012 07:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats