bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-03-2013, 07:51   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü

Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü


1.Karasal İklim

Yaz ile kış arasında sıcaklık farkı fazla Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yağışlar genellikle ilkbahar ve kış mevsiminde gerçekleşmekte Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yazın kuraklık egemen olmaktadır. Bu iklim; İç Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Trakya'nın iç kısmında hüküm sürmektedir. Yağış ve sıcaklık özelliklerine bağlı olarak karasal iklim dört alt tipe ayrılabilir.
1a. İç Anadolu Karasal İklimi

Yazları biraz sıcak Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü kışları soğuktur ve soğuğun şiddeti Orta Anadolu’nun doğu kısmına doğru artmaktadır. Doğal bitki örtüsü Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yaz kuraklığından dolayı alçak kısımlarda bozkırlardan Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yüksek kesimlerde ise kuru ormanlardan oluşur. Soğuk ay olan Ocak ayı ortalama sıcaklığı -0.7°C Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü sıcak ay olan Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 22°C Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yıllık ortalama sıcaklık 10.8°C dir. Ortalama yıllık toplam yağış 413.8mm dir ve yağışların çoğu kış ve ilkbahar mevsimindedir. Yaz yağışlarının yıllık toplam içindeki payı %14.7 dir. Yıllık ortalama nispi nem %63.7 dir.
1b. Doğu Anadolu Karasal İklimi

Kış mevsimi oldukça soğuk ve uzun Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yazı serin geçer. Ancak düşük rakımlı sahalarda yazın sıcaklık yüksektir. Soğuk periyot boyunca bu bölge kar altındadır ve don olayı sık görülür. Doğal bitki örtüsü Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yüksek rakımlı yerlerde çayırlardan Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü düşük rakımlı yerlerde ise bozkırlardan ve bunların çevresindeki yüksek kesimlerde kuru ormanlardan oluşur. Soğuk ay olan Ocak ayı ortalama sıcaklığı –4.2°C Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü sıcak ay olan Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 24.2°C Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yıllık ortalama sıcaklık 10.2°C dir. Ortalama yıllık toplam yağış 579.4mm dir ve yağışların çoğu kış ve ilkbahar mevsimindedir. Yaz yağışlarının yıllık toplam içindeki payı %9.5 dir. Yıllık ortalama nispi nem %60.2 dir.
1c. Güneydoğu Anadolu Karasal İklimi

Yazları çok sıcak Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü kışları ise nadiren soğuk geçer. Doğal bitki örtüsü Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü düşük rakımlı düzlüklerde cılız bozkırlar ve kuraklığa dayanıklı çalılardan oluşur. Soğuk ay olan Ocak ayı ortalama sıcaklığı 3.7°C Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü sıcak ay olan Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 29.8°C Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yıllık ortalama sıcaklık 16.4°C dır. Ortalama yıllık toplam yağış 565.7mm dır ve yağışların çoğu kış ve ilkbahar mevsimindedir. Yaz yağışlarının yıllık toplam içindeki payı %2.6 dır. Yıllık ortalama nispi nem %53.6 dır. Bölgede nispi nem oranının düşük olması buharlaşma miktarını artırmakta ve yaz yağışları zaten az olan bölgede Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yaz kuraklığı oldukça yoğun ve uzun sürmektedir.
1d. Trakya Karasal İklimi

Yazı sıcak ve kışı nispeten soğuk geçer. Doğal bitki örtüsü kuru ormanlardan oluşur. Soğuk ay olan Ocak ayı ortalama sıcaklığı 2.8°C Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü sıcak ay olan Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 23.9°C Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yıllık ortalama sıcaklık 13.2°C dır. Ortalama yıllık toplam yağış 559.7mm dır ve yağışların çoğu kış Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü ilkbahar ve sonbahar mevsimindedir. Bölgede az da olsa yazın da yağış olur. Yaz yağışlarının yıllık toplam içindeki payı %17.6 dır. Yıllık ortalama nispi nem %69.6 dır
2. Karadeniz İklimi

Bu iklim tipi Karadeniz Bölgesi'nin kıyı ve dağların kuzeye bakan kesimleri ile Marmara Bölgesi'nin Karadeniz kıyı kuşağında etkilidir. Yaz ile kış arasındaki sıcaklık farkı fazla değildir. Yazlar nispeten serin Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü kışlar ise kıyı kesiminde ılık Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yüksek kesimlerde karlı ve soğuk geçer. Her mevsimi yağışlı olup su sıkıntısı görülmez. Doğal bitki örtüsünü Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü kıyı bölümünde geniş yapraklı nemli ormanlar ve yüksek kesimlerde ise soğuk ve nemli şartlarda yetişen iğne yapraklı ormanlar oluşturur. Soğuk ay olan Ocak ayı ortalama sıcaklığı 4.2°C Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü sıcak ay olan Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 22.1°C Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yıllık ortalama sıcaklık 13.0°C dır. Ortalama yıllık toplam yağış 842.6mm dır. Yaz yağışlarının yıllık toplam içindeki payı %19.4 dır. Yıllık ortalama nispi nem %71 dır.
3. Akdeniz İklimi:

Bu iklim Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü Ege Bölgesi'nin büyük bir bölümü ile İç Anadolu'nun batı kesiminde ve Akdeniz Bölgesi'nde Torosların güneye bakan kesimlerinde etkilidir. Yazları sıcak ve kurak Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü kışları ılık ve yağışlıdır. Kıyı kuşağında kar yağışı ve don olayları nadir olarak görülür. Yüksek kesimlerde kışlar karlı ve soğuk geçer. Kıyı kuşağının doğal bitkisini Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü sıcaklık ve ışık isteği yüksek ve kuraklığa dayanıklı olan kızıl çam ve bunların tahrip edildiği yerlerde her zaman yeşil olan makiler oluşturur. Yüksek yerlerde ise iğne yapraklı karaçam Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü sedir Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü ve köknar ormanları hakimdir. Soğuk ay olan Ocak ayı ortalama sıcaklığı 6.4°C Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü sıcak ay olan Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 26.8°C Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yıllık ortalama sıcaklık 16.3°C civarındadır. Ortalama yıllık toplam yağış 725.9mm dir ve yağışların çoğu kış mevsimindedir. Yaz yağışlarının yıllık toplam içindeki payı %5.7 dir. Bu yüzden bölgede yaz kuraklığı hakimdir. Yıllık ortalama nispi nem %63.2 dir.
4. Marmara İklimi:

Marmara Bölgesi'nin kuzey Ege'yi de içine alacak şekilde güney kesiminde görülür. Kışları Akdeniz iklimi kadar ılık Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yazları Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Karasal iklim kadar kışı soğuk Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yazı da kurak geçmemektedir. Bu özelliklerden dolayı Marmara iklimi Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü karasal Karadeniz ve Akdeniz iklimleri arasında bir geçiş özelliği göstermektedir. Buna bağlı olarak doğal bitki örtüsünü alçak kesimlerde Akdeniz kökenli bitkiler Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yüksek kesimlerde kuzeye bakan yamaçlarda Karadeniz bitki topluluğu özelliğindeki nemli ormanlar oluşturmaktadır. Soğuk ay olan Ocak ayı ortalama sıcaklığı 4.9°C Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü sıcak ay olan Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 23.7°C Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü yıllık ortalama sıcaklık 14.0°C dir. Ortalama yıllık toplam yağış 595.2mm dir ve yağışların çoğu kış mevsimindedir. Yaz yağışlarının yıllık toplam içindeki payı %11.7 dir. Yıllık ortalama nispi nem %73'tür.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü

Karasal İklimin Doğal Bitki Örtüsü konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Karasal İklimin Özellikleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 1 26-11-2014 01:38
İklimin Doğal Bitki Örtüsüne Etkisi Nedir elif Soru Cevap 0 19-02-2013 06:19
ingilterenin bitki örtüsü nedir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 23-11-2012 12:48
Akdeniz Bölgesinin Doğal Bitki Örtüsü Nedir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 10-02-2012 09:56
ic Anadolu Bitki Ortusu mormavi Coğrafya 0 12-04-2010 04:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats