bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-03-2013, 07:56   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur?

Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur?


Bolu'nun ilk sakinleri Hititlerdir. M.Ö. 1211 senelerinde bütün Hitit toprakları gibi Bolu da Frigyalıların eline geçti. Frigyalıları yenen Lidyalılar Bolu'ya sahib oldular. Persler M.Ö. 6. asırda (546 senesinde) Lidyalıları yenince kısa bir müddet bölgeye hakim oldular. 200 sene Misya ve Patlagonya isimleri altında genel valilerle idare ettiler. M.Ö. 336 da Makedonya Kralı Büyük İskender Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Persleri yenerek Anadolu'nun birçok yeri gibi Bolu'yu da ele geçirdi. Büyük İskender'in ölümü üzerine Makedonya Krallığı yıkılınca Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Anadolu'nun bazı yerlerini Yunanlı olmayan fakat Yunan kültürü altında kalan milletler ele geçirdiler. Bugün bazı Afrika ülkelerinin resmi dili İngilizce ve Fransızcadır. Fakat bu ülkenin İngiliz ve Fransız milletiyle ilgisi yoktur. İşte o zamanda Yunanca konuşan Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? fakat Yunanlılıkla ilgisi olmayan bazı milletler Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Anadolu'nun bazı bölgelerine hakim oldular. Bolu'da da Bitinya Krallığı kuruldu. M. Ö. birinci asırda Pers asıllı fakat Yunanca konuşan Pontus Devleti saldırınca Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Bitinya'nın son kralı Üçüncü Nikomedes Romalıları yardıma çağırdı. Pontus Krallığı yenildi. Bitinya Kralı Üçüncü Nikomedes ölünce vasiyeti icabı Bolu bölgesi Roma İmparatorluğuna katıldı. Roma 395 senesinde ikiye parçalanınca Bolu Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Doğu Roma'nın yani Bizans'ın payına düştü.

Bu çağda sanat ; yerli gelenek ve görenekleri yaşatmakta ise de Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? yani yerli Hatti Sanatı Mezopotamya'dan gelen tüccarların yerli halka devlet kurma fikrini aşılamaları Hitit Sanatı ve Devletinin temellerini atmıştır.

1071 Malazgirt Zaferinden sonra Türkler Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Anadolu'nun batısına doğru ilerlemeye devam ettiler. Alparslan'ın oğlu Melikşah Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Süleyman Şahı Kızılırmak ile İstanbul arasındaki bölgeyi almaya memur etti ve bölgeye yerleştirilmek üzere Türkistan'dan gelen 100.000 Türkmen verdi. Bolu Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? bölgeye yapılan akınlar sırasında Horasanlı Aslahaddin tarafından fethedildi. 1074 te Bolu'ya yerleşen Türkmenler Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Bizanslıların çok önceleri Balkanlardan getirdikleri Bulgar Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Peçenek Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Uz ve Kuman Türkleri ile kolayca kaynaştılar. Bolu ve köyleri tamamen Türkleşerek Türk isimleri aldılar. Dadurga Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Salur Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Karken Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Yenice Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Çatak Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Berk Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Karaceli Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Bayındır Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Yuva ve daha pekçok yerin ismi hep Türk boylarının isimleridir.

Balkanlardan gelen Türkler Hıristiyanlaşmış Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? fakat Türkçe lisanını Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? örf ve adetlerini unutmamışlardı. Bunlar kısa zamanda Müslüman oldular. Selçuklu Devletinin komutanları Artuk Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Tutuk Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Danişmend Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Karatekin ve Saltuk beyler Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Süleyman Şahın emrinde İstanbul sınırına dayandılar.

Haçlı seferlerinde kısa bir müddet Bolu'ya Trobzon Rum İmparatorluğu hakim oldu ise de Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? bölgedeki halk Türk olduğundan bu işgal kısa sürdü.

1197'de Bolu ikinci defa fethedildi. Selçuklu Devleti yıkılınca (1308) bir ara Bolu Moğolların eline geçti. Osmanlı Devleti kurulunca Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Osman Gazi zamanında Bolu Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Göynük Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Mudurnu ve Taraklı Konuralp tarafından fethedildi. Orhan Gazi zamanında ise Akçakoca Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Kandıra Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Düzce ve Üsküb fethedildi. Timur Hanın Ankara Savaşı zamanında Bolu Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? Candaroğulları (İsfendiyaroğulları)nın hakimiyetine geçmişse de Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? İkinci Murad Han zamanında yeniden Osmanlı Devletinin idaresine geçti. 1324-1694 arasında sancak olarak idare edildi. Bu tarihten sonra Voyvodalık haline getirildi. Kanuni şehzadelik devrinde Bolu'da valilik yaptı. 1811-1864 arasında tekrar bağımsız sancak haline geldi. Kütahya'daki Anadolu Beylerbeyliğine bağlı 14 sancak (vilayet) merkezinden biri oldu. Tanzimattan sonra Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? sancak olarak Kastamonu'ya bağlandı. Birinci Dünya Harbinden sonra düşman istilası görmediyse de maddi zarar gördü. Nüfus ve ticareti azaldı. Cumhuriyet devrinde vilayet oldu.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur?

Bolu Hangi Tarihte Kurulmuştur? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: düzce hangi tarihte kuruldu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Osmanlı Devleti Hangi Tarihte Kurulmuştur? elif Soru Cevap 0 20-02-2013 02:05
1.dünya savaşı sonunda hangi anlaşma hangi tarihte imzalanmıştır? zekiyiz@_: Soru Cevap 2 29-03-2012 01:04
Akut Hangi Tarihte Kurulmuştur? elif Eğitim ve Öğretim 0 19-02-2012 02:01
Tarihte ilk olarak seneyi 12 aya hangi uygarlık ve hangi amaçla bölmüştür? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 28-09-2011 08:19
Türk hava kurumu hangi amaçla kurulmuştur? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats