bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-03-2013, 08:09   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında

Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında(1867-1934) "Artık dayanamadığını bu aşağılık dünyaya veda etmek istiyorum. Neyse ki yokluğum büyük bir kayıp olmayacak!"

Bu sözler genç yaşında sevgilisine kavuşamayan güzel bir kızın mutsuzluk çığlığı. Bu kız onyedi yaşında iken ilerde iki kez Nobel Ödülü kazanan tüm zamanların en büyük bilim kadını olacağını nasıl bilebilirdi ki. Hem de doğup büyüdüğü ülkesinde değil Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında öğrenim için gittiği yabancı bir ülkede!

Manya Sklodowska Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında Polonya'nın başkenti Varşova'da dünyaya geldi. Köy kökenli ana babası salt eğitim tutkusuyla genç yaşlarında başkente göçmüşlerdi. Babası lisede fizik ve matematik öğretmeni Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında annesi usta bir piyanist olmuştu. Manya on yaşına geldiğinde annesinin ölümüyle yaşamının ilk derin acısına gömüldü.

O dönemde Polonya Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında Çarlık Rusya'nın egemenliği altındaydı. Özgürlük arayışlarına olanak tanınmamakta Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında küçük bir kıpırdama "isyan" diye acımasızca bastırılmaktaydı. Yabancı boyunduruğunda olmayı içine sindiremeyen toplumun aydın kesiminde yer alan Manya'nın babası çok geçmeden okuldaki görevinden uzaklaştırıldı. Dört çocuklu aile için sıkıntılı günler başlamıştı ama baba kararlıydı. Çocuklarının eğitimi için hiç bir özveriden geri kalmayacaktı.

Manya Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında liseyi birincilikle bitirdi ve altın madalyayla ödüllendirildi. Kendisinden önce iki kardeşi de aynı ödülü almışlardı. Yüksek öğrenim olanağı bulamayan Manya baba ocağı köye gönderildi; ilerde özlemini hep duyduğu Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında bir yıl süren güzel bir tatil yaşadı. En çok hoşlandığı şey de Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında gece yarılarına uzanan danslı eğlencelere katılmaktı.

Manya Varşova'ya döndüğünde yeniden üniversiteye gitme olanağı aramaya koyuldu. Amacı ablası gibi Paris'e gidip Sorbonne'da okumaktı. Ama buna elverecek mali desteği nasıl bulacaktı? Tüm başvuruları sonuçsuz kalmıştı. Sonunda ablası ile ortak bir çözüm yolu buldular: Önce Manya bir işe girip ablasına öğrenim desteği sağlayacak Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında sonra üniversiteyi bitirdiğinde ablası Manya'yı destekleyecekti.

Manya işe soylu geçinen bir Rus ailesinde mürebbiye olarak başladı. Sonra entellektüel düzeyi daha yüksek bir ailenin yanına geçti. Yıllarca para gönderdiği ablası mezun olunca Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında okuma sırası Manya'nındı artık. Yirmi üç yaşında Sorbonne Üniversitesi Fen Fakültesi'ne kaydolunca düşlediği dünyasına kavuştu.

"Manya" adı Fransızca'daki söylenişiyle "Marie"ye dönüşen genç kız istençle başladığı dört yıllık öğrenimini Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında sobası bile olmayan bir çatı katında çoğu günler peynir Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında ekmek ve çayla yetinerek sürdürdü. Ne var ki Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında yoksunluk Marie'nin direncini kırmayıp Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında tam tersine artırdı: Coşkulu öğrenci matematik Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında fizik Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında kimya ve astronominin yanı sıra müzik ve şiir derslerine de katıldı. Mezun olur olmaz Fizik'te Master derecesi için girdiği sınavda birinci oldu. Bir yıl sonra da Matematik'te Master çalışmasına başladı.

Marie yirmiyedi yaşına gelmişti. Çalıştığı laboratuarda araştırma yapan genç bilim adamı Pierre Curie ile tanıştı. Pierre de olağanüstü bir yetenekti: Daha onaltı yaşında iken üniversiteyi bitirmiş Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında onkesiz yaşında fizikte master derecesi almıştı. Elektrik ve manyetizma alanındaki araştırmalarıyla daha genç yaşta dikkatleri çekmeye başlamıştı. Yaşamını bilime adamış Pierre karşı cinse önyargıyla bakmaktaydı.

Ona göre Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında "dahi" diyebileceğimiz kadın yok denecek kadar azdı. "Sıradan kadın ise ciddi kafalı bilim adamı için bir ayak bağı olmaktan ileri geçmez Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında" diyordu. Genç bilim adamı otuzbeş yaşındaydı.

Marie ile karşılaşıncaya dek deneyimleri hiç de olumlu olmamıştı. Şimdi "yok denecek kadar az" dediği kadını bulmuştu. Araştırmalarını yan yana aynı alanda sürdüren Marie ile Pierre Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında yalnız yaşamlarını değil Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında bilimsel uğraşlarını da birleştirmekte gecikmediler.

Bu bilimsel buluşların biribirini izlediği bir dönemdi. Almanya'da Röntgen "X-ışınları" dediği katı cisimlerden bile geçen çok güçlü bir ışın keşfetmişti. Fransa'da ise yoğun çalışmalarıyla ünlü fizikçi Becquerel gündemdeydi. Becquerel Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında deneylerine dayanarak uranyum maden filizinde uranyum dışında başka bir elementin daha bulunduğu kanısındaydı; düşüncesini deney becerisine hayranlık duyduğu Marie Curie'ye iletti.

Sorunu eni konu irdeleyen karı koca Curie'ler söz konusu elementin bilinen bir element değil Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında yeni bir element olduğu sonucuna ulaştılar ve ellerindeki araştırmalarını bir yana iterek çok ilginç buldukları bu soruna açıklık getirmeye koyuldular.

Uranyum maden filizi pahalı bir meta idi; o zaman yalnızca bir ülkeden (Avusturya'dan) sağlanabilirdi. Curie'ler kısıtlı mali olanaklarıyla filizi olduğu gibi değil Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında uranyumu alınmış kalıntısını satın alabilirlerdi ancak. Becquerel gibi onlar da yeni elementin kalıntıda olduğuna emindiler. Avusturya hükümeti istenen kalıntıyı taşıma ücreti pahasına göndermeyi kabul etti.

Curie'ler tonlarca uranyum filiz kalıntısını laboratuvar diye hazırladıkları derme çatma ahşap barakalara yığdılar. Bundan sonrası Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında bilim tarihinin bildiğimiz en yorucu ve yıpratıcı araştırma uğraşıydı. İşe kalıntıyı ocak üzerinde kocaman kazanlarda kaynatıp arındırma işlemiyle başlandı. Eriyik Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında sürekli karıştırılarak filtreden geçirildi. Kapalı yerde çıkan gaz çoğu kez dayanılamayacak yoğunlukta olduğundan kazanlar Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında hava koşulları elverdiğinde Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında üstü açık avluya taşınıyordu.

1896 yılı boyunca kaynatma Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında süzme işi aralıksız sürdürüldü. Yorgun düşen Marie kışın gelmesiyle zatürreeye yakalanıp yatağa düştü; üç ay iş tümüyle Pierre'in omuzlarında kaldı. İki yıl süren süzme ve arındırma sonunda az miktarda bizmut bileşiği elde edildi. Bu bileşimin uranyumdan 300 kat daha aktif olduğu göz önüne alındığında bu bile küçümsenecek bir basan değildir. Üstelik Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında bu Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında bizmut bileşiminde bilinen elementlerden başka bir şeyin daha olduğu demekti.

Marie var gücüyle bu bilinmeyen şeyi ortaya çıkarmaya koyulabilirdi artık. 1898'de Marie ülkesinin adıyla andığı "Polonyum" elementini bulduklarını açıkladı. Ne var ki Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında sorun henüz tam çözülmüş değildi; çünkü Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında polonyum çıkarıldıktan sonra geri kalan posanın çok daha güçlü olduğu görüldü. Süzme ve arındırma işi bitmemişti. Curie'lerin yılmadan Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında usanmadan sürdürdükleri çetin uğraş Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında sonunda hedefine ulaştı: Işın etkinliği yüksek radyum elementi bulundu.

Radyum gerçekten bulunması yolunda verilen tüm emek ve zamana değen ilginç bir elementtir. Radyoaktifliği uranyumdan yaklaşık bir milyon kat daha fazladır. Fotoğraf filmi üzerinde ışığa duyarlı maddeyi Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında film ışık geçirmez kağıda sarılı olsa bile Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında kolayca etkiler. Havadaki gazların moleküllerini iyonize ederek gazların elektrik taşımasını sağlar; ayrıca Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında diğer bileşimlerle karıştırıldığında floresans üretme gücüne sahiptir. Radyum ışınları tohumların büyümesini önleyebilir; bakterileri Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında dahası küçük hayvanları öldürebilir. Bu ışınların bugün kanserin ve bazı deri hastalıklarının tedavisinde kullanıldığını biliyoruz. Radyumun bir özelliği de Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında enerji saldıkça kendini tüketmesi Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında basit atomlara dönüşmesidir.

Sanayi çevrelerinden gelen ısrarlı taleplere karşın Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında buluşlarını satma yoluna gitmeyen Curie'ler Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında 1903'de fizikte Nobel Ödülü'nü Becquerel ile paylaştılar. Böylece uzun yıllar biriken araştırma masraf borçlarını ödeme olanağına kavuştular.

Pierre Curie Sorbonne'a profesör olarak çağrıldı. İki çocuklu aile artık daha rahat ve mutlu bir yaşam içindedir. Ne yazık ki Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında aileyi Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında mutsuzluğa gömen bir trafik kazası bekliyordu: 1906'da Pierre Curie bilimsel bir seminerden çıkıp evine yürürken atlı bir arabanın altında kaldı Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında kaza yerinde yaşamını yitirdi.

Dünyası bir anda kararan Marie kurtuluşu tekrar laboratuara dönmekte buldu. Her gece uykuya yatmadan o günkü çalışmasını yazdığı bir mektupla artık birlikte olmadığı kocasıyla paylaşmak istiyordu. Kimi çevrelerin karşı çıkmasına karşın Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında Fransa yerleşik normları bir yana iterek Marie Curie'ye kocasından boşalan kürsüyü önerdi. Öğretim göreviyle birlikte araştırma etkinliğini de sürdüren bayan profesör Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında radyumu yalın biçimiyle elde etmeyi başardı. 1911'de ikinci kez Nobel Ödülü'nü aldı.

1934'de öldüğünde Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında ünlü bilim kadınının yıllarca radyum ışınlarının etkisinde kalan iç organlarının nerdeyse tümüyle yıkım içinde olduğu görüldü. Keşfettiği radyum bir bakıma ondan öcünü almıştı.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında

Marie Curie Kimdir? - Marie Curie Hakkında konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Marie Curie Neyi Keşfetti - Marie Curie Neyi Buldu? elif Soru Cevap 12 04-03-2017 06:28
Jean-Marie Pfaff biyografi-Jean-Marie Pfaff kimdir? gizem Dünyadan Biyografiler 1 01-05-2014 02:17
Marie Curie Neyi İcat Etmiştir? elif Soru Cevap 0 25-02-2013 12:30
Marie claire top 10 montlari Mahperver Elbiseler ve Günlük Giysiler 0 23-11-2009 01:58
Jamie Lynn Marie Spears biyografi-Jamie Lynn Marie Spears kimdir? gizem Dünyadan Biyografiler 0 02-05-2009 02:17

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats