bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-03-2013, 08:21   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir

Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir

PROJENİN ADI :

Değişik oranlardaki tuz çözeltilerinin bitkilerin
ilk gelişimi üzerine etkilerinin araştırılması.

PROJENİN AMACI :
* Gerek evsel Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir gerekse endüstriyel yolla çevreye atılan tuzların bitkilerin ilk gelişimi üzerine olan olumsuz etkilerini göstermek.
* Zararlı tuzların tarım alanlarından uzaklaştırılmasını sağlamak.
* Zıraatte iş ve ürün kaybının azalmasını sağlamak.

GİRİŞ :

Ülkemizde her yıl yüzlerce ton tuz artık ürün olarak çevreye atılmaktadır. Bu daha çok kanalizasyon ve fabrika atık suları ile akarsulara ulaşmaktadır.
Bu sular tarım alanlarında büyük oranda sulama amaçlı kullanılmaktadır. Böylece değişik tuz içerikli sular bitki tohumlarına ulaşarak özellikle çimlenmeye önemli ölçüde tesir etmektedir. Bu tesir daha çok olumsuz yönde olmaktadır.

Bu araştırmada yapılan deneylerle değişik tuz çözeltilerinin bitki tohumlarının çimlenmesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Böylece hangi tuz içeriginin bitkilere olumsuz etki ettiği tespit edilmiş olacaktır. Bu projedeki bir amaç ise zararlı olan tuzların tarım alanlarına ulaşmasının engellenmesine yardımcı olmaktır. Böylece tarım alanlarında verim kaybının aza indirilmesi sağlanabilecektir.
MATERYAL – METOD ve KULLANILAN MALZEMELER :

Bu projede nohut ve fasulye tohumları kullanılmıştır. Çünkü bu bitkilerin çimlenme hızları yüksektir. Tarla ve bahçelerde çok kullanıllan bitkilerdir. Bu tohumların özdeş olmasına dikkat edilmiştir.

Deneylerde 12 adet özdeş plastik saksı Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir pamuk Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir çakıl taşları Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir 0 Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir01 oranlarında tuz çözeltileri ( KCl Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir CaCl Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir BaCl Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir NaCl Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir AlCl ve NH4Cl ) termometre Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir beher Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir hassas terazi (%1 hassasiyetinde) pipet Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir erlenmayar ve saat kullanılmıştır.

Deneylerde klor içerikli tuzların kullanılması çevreye bu tuz çözeltilerinin daha fazla atılmasından dolayıdır.
Deneyde kontrol gurubu olarak ise çeşme suyu kullanılmıştır.
DENEYİN YAPILIŞI :

7 adet özdeş saksıya aynı oranlarda çakıl konuldu. Üzerlerine aynı ağırlıkta pamuk örtüldür. Hassas terazi ile ölçülerek aynı ağırlıkta fasulye tohumlarından 10’ ar adet tohum pamuklar üzerine ekildi .Her saksı etiketlendi. 7 adet erlenmayer alındı. Birincisine çeşme suyu kondu. Diğerlerine ise 0.01 oranında hazırlanan tuz çözeltileri ayrı ayrı konuldu. Sonra herbiri etiketlendi. Deneyde çözeltilerin sıcaklığının 18 derece Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir pH larının ise 6 Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir5 olduğu ölçüldü. Her saksıya etiketinde yazan tuz çözeltilerinden ilk seferde 50 ml çözelti ilave edildi. Birinci saksıya ise 50 ml. Çeşme suyu ilave edildi. Bu işlemler nohut tohumları içinde aynı şekilde yapıldı. 10 gün boyunca iki günde bir verimek şartıyla saksılara çözeltiler ilave edildi. Tohumların çimlenmesi sağlandı.

SONUÇ ve ÖNERİLER :

Sonuç olarak ; Projede tuz çözeltilerinin yüksek degerlerinin tohum çimlenmesine olumsuz etkisi olduğu tespit edilmiştir. Çeşme suyu ile yapılan kontrol gurubunda çimlenmeler normal düzeyde olmuştur. Tuz çözeltili sularla yapılan çimlenmelerde tohumların 1 hafta süre içinde deforme olduğu ve çürüyüp küflenmeye başladığı görülmüştür. Şu an deneyimiz değişik oranlardaki çözeltilerle devam etmektedir.
Bu proje bize şunu göstermiştir ki; bu gibi tuzlu suların tarım alanlarına ulaşması mutlaka engellenmeli veya etkisi azaltılmalıdır. Aksi taktirde büyük ölçüde verim kaybı olacak ve ekonomiye büyük zarar verecektir.
Öneri olarak bu projenin daha fazla geliştirilerek bunlardan başka tuz çözeltileri kullanılarak yapılması Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir etkilerinin gözlenmesi söylenebilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir

Tuzun Çimlenmeye Olan Etkisi Nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: değişik tuz çözeltilerinin bitkilerin ilk gelişimi üzerine olan etkilerinin araştırılması, çimlenmeye tuzun etkisi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yüksek Sıcaklığın Çimlenmeye Etkisi Nedir elif Soru Cevap 0 12-03-2013 08:21
Asit Yağmurlarının Çevreye Olan Etkisi Nedir elif Eğitim ve Öğretim 0 05-02-2013 02:30
İyot yetersizlği için uygulanan iyotlu tuzun yan etkisi var mı? Nelerdir? daywest Sağlığımız 0 30-04-2011 11:00
Sibel Tüzün biyografi-Sibel Tüzün Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 07-07-2008 02:58
Ferit Tüzün Biyografi-Ferit Tüzün Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 03-07-2008 09:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats