bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-03-2013, 08:32   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir?

Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir?
"Bel soğukluğu"
yalnızca erkeklere özgü bir hastalık değildir...
"Bel soğukluğu" erkeklerde penis başından meni görünümünde akıntı ve idrar yaparken yanma ile seyreden enfeksiyonu tarif etmek için kullanılan bir terimdir.
Hastalık erkeklerde daha sık belirti verdiği ve tanısı akıntının özelliklerine bakarak nispeten kolay konduğundan toplumumuzda sanki yalnızca erkeklerde görülen bir hastalıkmış izlenimi uyanmıştır. Gerçekte hastalık cinsel yolla yayılır ve kadınlara kolaylıkla bulaşarak kadının genital sisteminde ciddi hasarlar oluşturabilir.


Nedir?
  • "Bel soğukluğu" Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? ya da tıptaki adıyla "gonore" bir bakteri enfeksiyonudur.
  • Hastalığın cinsel yolla bulaştığı kabul edilmektedir. Tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi erkekten kadına bulaşması daha kolaydır.
  • Hem erkekte hem de kadında belirtisiz seyredebilir.
  • Özellikle gençe erkek ve kadınlarda sık görülür.
  • Kadınlarda yaptığı enfeksiyona "pelvik enfeksiyon" adı verilir.

Önemi Nedir?
Gonore bakterisi erkekte sperm kanallarının tıkanmasına Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? kadında da Fallop tüplerinin ("kanalların") tıkanmasına yol açarak bir üreyememe veya gebe kalamama nedeni olabilir. Bunun yanında kadınlarda Fallop tüplerinde yarattığı hasar Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? oluşan gebeliğin dış gebelik olma olasılığını belirgin olarak artırır.

Nasıl Belirti Verir?
Erkeklerde gonore enfeksiyonu penis ucundan meni benzeri bir akıntıya ve beraberinde idrar yaparken yanmaya neden olabilir. Ender durumlarda belirti vermeyebilir.
Kadınlarda ise enfeksiyon nadiren hiç bir belirti vermezken Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? yalnızca akıntıyla seyreden hafif enfeksiyonlara Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? akıntı ve kasık ağrısıyla seyreden orta şiddette enfeksiyonlara Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? akıntı Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? şiddetli kasık ağrısı ve ateşle seyreden ağır enfeksiyonlara Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? bazen de karın içine ve hatta eklemlere yayılarak çok daha şiddetli enfeksiyonlara neden olabilir.
Kadında akıntı ve kasık ağrısı tüplere zarar verme ihtimali olan enfeksiyonların hemen tümünde görüldüğünden Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? bu iki belirti oluştuğunda kadınların erken tedavi olanaklarından yararlanmak için doktora başvurmaları son derece önemlidir.

Nasıl Tanı Konur?
Dikkat: akıntı ve beraberinde kasık ağrısı sizde mutlaka gonore olduğunu göstermez. Ancak bu iki belirtinin beraberce veya tek başına görülmesi her zaman doktor incelemesi gerektirir.
Jinekolojik muayenede rahimağzından gelen akıntının nitelikleri ve muayenede yumurtalıkların ağrılı olduğunun belirlenmesiyle "pelvik enfeksiyon" tanısı konur. Pelvik enfeksiyonlar gonore yanında klamidya adı verilen bakterilerin yarattığı enfeksiyona ve diğer bakterilere bağlı ortaya çıkabilir. Sıklıkla pelvik enfeksiyonlarda bu iki bakteri beraberce mevcuttur.
Enfeksiyonun gonore bakterisine bağlı olup olmadığını anlamak için mikroskop incelemesi ya da kültür gibi yöntemlere başvurulabilir. Ancak pelvik enfeksiyonlar çoğu ya gonore ya klamidya ya da her iki bakteriye bağlı oluştuğundan ve tedavide her zaman iki bakteriye yönelik antibiyotik kullanıldığından gonore bakterisinin "görülüp görülememesi" ikinci derece önem taşır.

Nasıl Tedavi Edilir?
Tedavide hastalığın şiddetine göre ağızdan alınan tablet şeklindeki antibiyotikler veya iğne şeklindeki antibiyotikler ve genellikle birden fazla ilaç kullanılır. Eş tedavisi de yapılır.
Hastalığın ağır olduğu durumlarda hastaneye yatırılarak yapılan tedavi önemlidir.
Tedavide temel amaç hastalığın vücutta yayılmasını ve en az bunun kadar önemli genital sistemde hasar bırakmasını önlemektir..
Erken başlanan tedavi tüplerin tıkanmasını önlemede oldukça etkilidir.

Nasıl Korunulabilir?
Tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmada geçerli kurallar burada da geçerlidir: yeterince iyi tanınmayan veya başkalarıyla birlikte olduğundan şüphelenilen biriyle beraber olunduğunda condom kullanmak.
condom usulüne uygun kullanıldığında korunmada son derece etkilidir.

Gonore (Bel Soğukluğu)

Bu maddedeki yazılar yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? doktor uyarısı ya da uzman önerisi değildir.


Gonore nedir?
Gonore cinsel yolla bulaşan Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? Neisseria gonorrhoeae adı verilen bakterinin yol açtığı bir enfeksiyon hastalığıdır.
Gonore nasıl bulaşır?
Ana bulaşma yolu cinsel temastır. Etken hastalıklı kişinin mukozalarında (vajina Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? penis Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? boğaz Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? rektum) bulunur. Penisten vajinaya Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? ağıza Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? rektuma; vajinadan penise Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? ağızdan vajinaya bulaşma olur. Hasta erkekten kadına bulaşma riski yüzde 50’ken Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? hasta kadından erkeğe bulaşma riski yüzde 20’dir. Diğer bir bulaşma yolu da Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? doğum esnasında anneden bebğedir. Bebekte göz enfeksiyonuna yol açar. Doğum sonrası kullanılan koruyucu göz damlalarıyla (gümüş nitrat) gonorenin bulaşması engellenir.
Ne tip rahatsızlıklara yol açar?
Erkeklerde kuşkulu cinsel temastan sonra 10 gün içinde Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? aniden ortaya çıkan idrar yaparken yanma ve idrar dışında sarımsı - krem rengi bol bir akıntıya yola açar. Ancak erkeklerin yüzde 10’unda herhangi bir yakınmaya yol açmayabilir. Kadınlarda vajinal akıntıya (sarı veya kanlı) Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? adet dışı kanamalara Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? adet sırasında her zamankinden daha fazla kanamaya Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? cinsel temas esnasında kanamaya ve idrar yaparken sızıya neden olur. Hasta kadınların yaklaşık yarısında herhangi bir yakınmaya yol açmaz. Bulaşma açısından bu yakınmasız kişiler önemlidir.
Gonorenin tanısı nasıl koyulur?
Akıntının boyanarak incelenmesi ve kültürüyle etken gösterilerek tanı koyulur..


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir?

Gonore (Bel Soğukluğu) Hastalığının İyileşme Belirtileri Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bel soğukluğu iyileşme belirtileri, bel soğukluğunun iyileşme belirtileri, bel soguklugu iyilesme belirtileri, bel soğukluğu iyileşme süresi, gonore,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Koah Hastalığının Nedenleri Nelerdir? - Koah Hastalığının Belirtileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 12:43
Çölyak Hastalığının Belirtileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 06:39
Kolera Hastalığının Belirtileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 05:58
Gonore Bel Soğukluğu... daywest Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 01-05-2009 01:48
Gonore (Bel Soğukluğu) Bakimliyiz Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 01-04-2008 08:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:42 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats