bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-03-2013, 12:57   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri

İstanbul'un Ekonomi Turizm Ticaret Sanayi Gibi Faaliyetlerde YeriEkonomik Faaliyetler


İstanbul İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri Türk ekonomisinin en mühim merkezidir. Bir nevi belkemiği İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri beyni ve kalbidir. Sanâyinin üçte biri İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri ithâlâtın üçte biri İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri ihrâcâtın beşte biri İstanbul’dan yapılmaktadır. Türkiye’nin en büyük sanâyi İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri ticâret İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri ulaşım İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri reklam ve iktisâdî kuruluşları İstanbul’dadır. İstanbul’da gayri sâfi hâsılanın % 40’ı sanâyi İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri % 30’u ticâret ve geri kalanı diğer sektörlerden sağlanır. Tarımın payı sâdece % 1 dir. Türkiye Bütçesinin ana kaynağı İstanbul’dur. Toplam vergilerin yaklaşık % 37’si İstanbul’dan toplanmaktadır. İstanbul’u Ankara İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri İzmir İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri Adana İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri Bursa ve Kocaeli tâkip etmektedir. İstanbul’da her âilede ortalama 2 kişi çalışmaktadır.

Tarım: İstanbul ilinde nüfûsa nazaran ekilen arâzi az olmasına rağmen verimi yüksektir. İl dâhilinde her bakımından modern bir tarım yapılmaktadır. Modern tarım araçları oldukça fazladır.

Buğday İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri arpa İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri yulaf İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri mısır İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri bakla İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri ayçiçeği ve soğan en çok ekilen bitkilerdir. Sebze ve meyve ihtiyâcını kendi imkânlarıyla karşılayamaz İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri dışardan sebze gelir. En çok domates İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri lahana İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri patlıcan İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri tâze soğan İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri tâze fasulye İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri kabak İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri bezelye ve karnıbahar yetişir. İstanbul il dâhilinde elma İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri armut İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri üzüm İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri şeftali İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri ayva ile az miktarda erik İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri kiraz İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri vişne İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri muşmula İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri incir İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri nar yetişir. İstanbul ilinde çiçek yetiştirme oldukça gelişmiştir. Esâsen Türkiye’de en çok çiçek tüketen il de İstanbul’dur. Yalova ile Kanlıkavak-Emirgan arasında modern ve büyük çiçek seraları vardır.

Hayvancılık: Türkiye’de en çok et İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri süt ve süt ürünleri tüketen ilimiz İstanbul’dur. İstanbul’un hayvan varlığı İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri İstanbul halkının ihtiyâcını karşılamaktan çok uzaktır. Fakat yine de hayvan potansiyeli küçümsenemez.

Balıkçılık: İstanbul balıkçılık bakımından Türkiye’nin ve Marmara bölgesinin merkezidir.

Marmara’da 200’den fazla balık cinsi vardır. Fakat deniz kirliliği bâzı yerlerde balık cinsini çok azaltmıştır. İstanbul Boğazı çok önemli bir balık avlama sahasıdır. Karadeniz’den Ege Denizine ve Ege Denizinden Karadeniz’e göç eden “göçmen balıklar ile her mevsimde bulunan yerli balıklar çok lezzetlidirler. Başlıcaları lüfer İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri palamut İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri kılıç İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri orkinos İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri istavrit İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri izmarit İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri hamsi İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri mercan İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri kırlangıç İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri barbunya İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri tekir ve mezgittir.”

Ormancılık: İstanbul’un orman varlığı zengindir. Ormanlık İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri fundalık ve ağaçlık bölgelerin miktarı arâzinin % 60’ını kaplar. Orman içi ve kenarlarında 160 bin m3 tomruk İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri mâden ve telgraf direği ile bir milyon stere yakın yakacak odun elde edilir. İstanbul’un yakacak ihtiyâcının çok büyük kısmı kendi imkânı ile karşılanmaktadır.

Mâdenler: İstanbul mâden bakımından zengin sayılmaz. Cam İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri seramik İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri tuğla ve çimento sanâyiinde ham madde olarak kullanılan kil İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri kaolin İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri kuvarsit ve kalker üretilir. Ayrıca mermer İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri linyit İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri perlit ve manganez de çıkarılır. Bunlardan linyit daha çok Şile ve Yalova bölgesinden İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri kuvars kumu Çatalca ve Şile’den İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri manganez Çatalca ve Silivri’den İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri kil ve kaolin de Şile İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri Ağaçlı ve Arnavutköy’den elde edilir.

Sanâyii: İstanbul İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri aynı zamanda bir sanâyi şehridir. Türkiye’nin en büyük 100 sanâyi kuruluşunun 42’si ve en büyük 500 kuruluşun 250’si İstanbul’dadır. 1952’de kurulan İstanbul Sanâyi Odası (İSO) Türkiye’nin en büyük sanâyi odasıdır. 40 meslek grubundan yedi bine yakın üyesi vardır. Türkiye’nin en eski kuruluşlarından olan ve 1882’de kurulan İstanbul Ticâret Odası(İTO)’nın üye sayısı 100.000’e yakındır. Atmış binden fazla iş yeri bulunur. Sanâyinin her dalında sanâyi kuruluşları vardır. Îmâlat sanâyiinde metal eşyâ İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri makina ve techizât çoğunluktadır. İstanbul’un sanâyi ve ticâret hacmi çok büyüktür.

Ulaşım: İstanbul ulaşım bakımından Türkiye’nin en zengin ilidir. Yurt içi İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri yurt dışı ulaşımın merkezi durumundadır. Türkiye’ye gelen turistlerin üçte biri İstanbul’dan giriş yapmaktadır. İhrâcâtın beşte biri ve ithâlâtın üçte biri İstanbul’dan sağlanır. Kara ve demiryolu ağının merkezi olduğu gibi İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri Türkiye’nin en büyük deniz limanı ve hava alanı İstanbul’dadır. İstanbul şehir içi ulaşım bakımından da çok faaldir.

Karayolu: Avrupa’yı Anadolu ve Ortadoğu’ya bağlayan milletlerarası E-5 karayolu Boğaziçi ve Fatih Köprüsünden geçer. İstanbul il sınırları içinde devlet yollarının uzunluğu 650 km İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri il yollarının uzunluğu 326 km’dir. 73 köy bu yollar üzerindedir. Geri kalan köyler ise tâli yollarla ana yollara bağlıdırlar. Türkiye’de kayıtlı motorlu araçların dörtte biri İstanbul’dadır. Hergün Topkapı ve Harem otogarlarından yaklaşık 3000 otobüs ile 150.000’e yakın kişi gidip gelmektedir. Dünyânın en büyük otogarı olan İstanbul Otogarı 29 Ekim 1993 târihinde faaliyete geçecektir. Bayrampaşa’nın Esenler Ferhatpaşa mevkiinde 281.000 m2 açık İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri 198.000 m2 kapalı alanda kurulan İstanbul Otogarında her gün ortalama 4000 şehirlerarası otobüs ve buna bağlı olarak şehirlerarası ulaşım için 150.000 kişi giriş çıkış yapacaktır. Metro bağlantısı da olan otogarda aynı zamanda alışveriş merkezleri de vardır. Şehir için trafiğini rahatlatmak için İstanbul’un çeşitli semtleri arasında hızlı tramvay sefere konmuştur. Sirkeci-Cevizlibağ ve Aksaray-Esenler arasında hızlı tramvay her gün binlerce kişiyi taşımaktadır. Atatürk Havalimanı ile Aksaray arasındaki bağlantıyı sağlayacak kısmının yapımı devam etmektedir. Ayrıca Taksim-4 Levent arasında çalışacak olan metronun tünel çalışmaları devam etmektedir. Bundan başka Kabataş-Gümüşsuyu arasında çalışan bir teleferik bulunmaktadır. Kavşak İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri meydan ve caddelerdeki üst geçitler İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri İstanbul’un târihî güzelliğini gölgelemektedir. Alt geçitler masraflı fakat her bakımdan faydalıdır. Estetiğe de daha uygundur. İstanbul trafiğini rahatlatmak için kat otoparklarının sayısı arttırılmaktadır. Avrupa’nın en büyük kapalı otoparkı Tepebaşına yapılmıştır.

Demiryolu: İstanbul İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri demiryolu ağının mühim bir kavşak noktasıdır. Anadolu yakasında Haydarpaşa ve Trakya yakasında Sirkeci istasyon ve garları bulunmaktadır. Haydarpaşa-Sirkeci arasında feribot bağlantısı varsa da günlük kapasite 50-60 vagon olmaktadır. Denizaltından geçirilecek tüp geçit ile Avrupa veAsya kıtası birleştirilerek demiryolunun kesintisiz devâmı programlanmaktadır. Haydarpaşa’dan Anadolu’ya Sirkeci’den Trakya’ya hergün târifeli seferler yapılmaktadır. Ayrıca Avrupa’nın çeşitli şehirlerine tren seferleri muhtelif günlerde Sirkeci garından yapılmaktadır. 577 km İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri uzunluğundaki Haydarpaşa-Ankara hattı Türkiye’nin en yoğun demiryolu hattıdır.

Elektrikli banliyö trenleri İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri şehiriçi ulaşımında çok önemli bir yer işgâl etmekte ve Anadolu yakasında Adapazarı’na kadar uzanmaktadır. 140 km’lik Haydarpaşa-Adapazarı ve 30 km’lik Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarında senede 100 milyona yakın yolcu taşınmaktadır.

Türkiye’nin en büyük tren istasyonu İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri Söğütlüçeşme’de “Ananadolu Yakası Demiryolu-Karayolu Yolcu Transfer Kompleksi” dir. Bu istasyonda saatte 9.000 kişinin inip çıkabileceği yürüyen merdiven veya 2 asansör vardır.

Denizyolu: Her tarafı denizlerle çevrili olan İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri Ege ve Marmara denizi ile Karadeniz’i birbirine bağlayan İstanbul Boğazının etrâfında yer alan İstanbul İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri binlerce senedir dünyânın sayılı liman şehri olmuştur. Türkiye’nin ithâlâtının büyük kısmı İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri ihrâcâtının ise İzmir’den sonra ikinci limanı İstanbul’dur. Deniz yoluyla gelen ve giden yolcuların çoğu iseİstanbul limanından girer ve çıkar. İstanbul Boğazı çok işlek bir geçit ve su yoludur. Şehir içi ulaşımında denizyollarının çok büyük hizmeti vardır. 4.5 milyon ton/sene kapasiteli Haydarpaşa limanının ancak üçte bir kapasitesi kullanılmaktadır. Salıpazarı limanı ise 600 bin ton/sene kapasitelidir. Denizcilik Bankasının 66 yolcu gemisi ve 25 araba vapuru ile senede 150 milyon kişi taşınmaktadır. İstinye’de yat limanı bulunmaktadır. Kumkapı-Bakırköy arasında hergün 30-60 gemi demirlemektedir. Karaköy-Yalova ve Ataköy-Bostancı arasında belediyeye âit deniz otobüsleri karşılıklı sefer yapmaktadır.

Havayolu: Türkiye’nin en büyük ve en yoğun havaalanı Atatürk (Yeşilköy) Havaalanıdır. Atatürk Havaalanı yurtiçi hava ulaşımında başlangıç ve bitim noktası olduğu gibi İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri milletlerarası hava ulaşımında da mühim bir transit merkezidir. Yeşilköy Havalimanı 7 İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri5 milyon yolcu kapasitelidir. Yolcu kapasitesini arttırma çalışmaları yapılmaktadır. Türk Havacılığının tohumu 1911’de Yeşilköy’de atılmıştır. Avrupa ile Uzakdoğuyu birbirine bağlayan hava yolu üzerinde çok önemli bir yere sâhip olan İstanbul Havalimanı İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri ulaşım bakımından Boğaziçi Köprüsünden sonra ikinci sırayı almaktadır.

İstanbul Boğazı: Târihî ve turistik bakımdan dünyânın en güzel köşesi olan Boğaziçi İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri deniz yolu ulaşımı bakımından da dünyânın sayılı ve en işlek bir boğazıdır. Jeoloji uzmanlarına göre eskiden bir akarsu vâdisi olan Boğaziçi İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri jeolojik bir hâdise ile sular altında kalarak İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri Marmara ile Karadeniz’i birleştiren bir su yolu olmuştur. Üsküdar önlerinde bulunan Kızkulesi’nden Anadolu Fenerine kadar orta çizgi (talvek hattı) boyunca uzunluğu 34 km’dir. Sarayburnundan Rumeli Fenerine kadar uzunluğu 56 km’dir. En dar yer Rumeli Hisarı-Anadolu Hisarı arası olup 698 m’dir. En geniş yeri ağız kısımları olup 3600 m’dir.

Boğazın tabanında İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri bâzı yerlerde genişleyip bâzı yerlerde daralan bir çukur vardır. Her yerde kıyıya paralel olmayan bu oluk İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri 50 m ve bâzı yerlerde 100 m derinliktedir. Dar olan yerler en derindir. Arnavutköy-Vaniköy arasında derinlik 106 m’dir. Bebek ve Kandilli arası 120 m’dir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri

İstanbul'un Ekonomi, Turizm, Ticaret, Sanayi Gibi Faaliyetlerde Yeri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İç Anadolu Bölgesi'nde tarım ürünlerine dayalı sanayi ve ticaret faaliyetleri Я Soru Cevap 30 01-03-2017 06:23
Tankerlerde Taşınan Sülfirik Asit Ve Sud-Kostik Gibi Sanayi Ürünlerin Tehlikesi elif Soru Cevap 0 23-02-2013 03:14
İç Anadolu Bölgesi'nde Tarım Ürünlerine Dayalı Sanayi Ve Ticaret elif Soru Cevap 0 20-02-2013 02:10
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettiş yardımcısı alım ilanı Bkmlyz İş ve Kariyer 0 01-05-2009 12:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats