bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-03-2013, 01:58   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir?

Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir?Besinlerin hücrelerimiz tarafından kullanılabilecek kadar küçük parçalar bölerek kana geçişini sağlamak sindirim sisteminin görevidir.

Sindirim: Büyük moleküllü besin maddelerinin Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? sindirim sistemi organlarında parçalanarak Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? kana geçebilecek hale gelmesine sindirim denir.
Büyük moleküllü besin maddeleri:

Karbonhidratlar ------------------>Glikoz
Proteinler ------------------>Amino asit
Yağlar ------------------>Yağ asidi+ gliserol (gliserin)
Şeklindeki küçük moleküller haline gelerek kana geçerler.

Onikiparmak bağırsağı: İnce bağırsağın mide ile birleşen ilk kısmına onikiparmak bağırsağı denir. ( ilk 20 -25 cm’lik
kısım) . Kıvrımlı bir yapıya sahiptir. İnce bağırsağın en önemli kısmıdır. Buraya karaciğerin safra salgısı (koledok kanalı ile) ve pankreasın sindirim enzimleri (virsung kanalı ile ) boşaltılır.
*Onikiparmak bağırsağında karbonhidrat Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? protein ve yağların sindirimi gerçekleşir. Yağların sindirimi Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? karaciğerden gelen safra salgısının etkisiyle ilk kez burada başlar. ( safra bir enzim değildir. Yağları yapı taşına ayırmaz Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? yağ damlacıklarına dönüştürür.)
Onikiparmak bağırsağından sonra gelen ince bağırsağın diğer kısımları kıvrımlar yaparak uzanır. İnce bağırsağın iç yüzeyinde salgı bezleri ile villus denilen ve sayıları 5 milyonu bulan tümürler vardır.
Salgı bezleri Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? karbonhidrat Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? protein ve yağların sindirimini sona erdirecek enzimler üretir. Kimyasal sindirim ince bağırsakta son bulur. Villuslar sayesinde ise emilim yüzeyi artmış olur ve sindirilmiş besinlerin emilimi kolaylaşır.

İnce Bağırsağının Görevi: Ağızda kısmen sindirilmiş karbonhidratlar ile midede kısmen sindirilmiş proteinlerin ve sindirimi henüz başlamamış olan yağların sindirimini gerçekleştirmek ve tamamlamaktır. Diğer görevi ise Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? villuslar sayesinde sindirilen besinlerin emilmesini ve böylece kana karışmasını sağlamaktır.

Böylece şimdiye kadar anlattığımız süreçte:
Proteinler -------------->amino asitlere
Karbonhidratlar -------------->glikoza
Yağlar -------------->yağ asidi ve gliserin ( gliserol) e dönüştürülmüş olur.
Su Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? mineraller ve vitaminler sindirime uğramazlar.

Sindirilen Besinlerin Kana Geçmesi
Besin maddelerinin sindirimi tamamlandıktan sonra dolaşım sistemine aktarılmasına emilim denir. İki yolla olur:
1- Kılcal Kan Damarlarıyla: Glikoz (şeker) Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? amino asit Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? mineraller Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? suda çözünen vitaminler (B ve C ) ve su Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? villuslar tarafından emilerek Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? kılcal kan damarlarına geçer. Ve kan damarları aracılığıyla önce karaciğere taşınır. Karaciğerde zehirlerinden arındırılır. Protein – şeker oranı ayarlanır. Kandaki şeker dengesi sağlanır. Buradan kalbin sağ kulakçığına taşınır.
2- Lenf Yoluyla: Yağ asidi ve gliserin ve yağda çözünen vitaminler (A Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir?D Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir?E Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir?K ) Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? villuslardaki lenf damarlarıyla emilir. Lenf sistemine karışır. Bu yolla kalbin sağ kulakçığına taşınır.
Yağ asidi ve gliserin Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? lenf damarlarından geçerken üzerleri ince bir protein kılıfla kaplanarak yağ molekülü oluşturulur. Çünkü gliserin alkol özelliği taşır. Alkol Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? hücre zarını erittiğinden doğrudan kana karışması zararlıdır.

!!!! Kalın bağırsakta kimyasal ya da mekanik sindirim yapılmaz !!!!

Yalnızca ince bağırsakta sindirilemeyen atıklar buraya taşınır. Gelen atıklara karışan su ve mineraller gibi yararlı maddeler emilerek kana verilir. Arta kalan maddeler Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? kalınbağırsağın son kısmı olan rektuma gelir ve anüsten dışarı atılır.

Sindirim sisteminin her yerinde bulunan çürükçül bakteriler en çok kalın bağırsakta bulunur. Dışkının rengi ve kokusu bu bakterilerden kaynaklanır. Ayrıca kalın bağırsakta yaşayan yararlı bakteriler B ve K vitamini sentezler.

Anüs: Besin maddelerinin vücudumuz tarafından kullanılamayan bölümü anüs yoluyla atık madde olarak vücuttan uzaklaştırılır.

Sindirime Yardımcı Organlar

Karaciğer: Safra adı verilen bir salgı üretir. Safra salgısı bir kanal yoluyla Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? yağların kimyasal sindirimini gerçekleştirmek üzere ince bağırsağa gönderilir.

Karaciğer Vücudun en büyük organı olup ( yaklaşık 2 kg kadar) Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? karın boşluğunda ve sağ üst kısmında yer alır. Karaciğer sağ lob ve sol lob olmak üzere iki kısma ayrılır. Loblarda öd salgısı ( safra ) üretilir. Karaciğerden ayrılan bir kanal Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? loblarda üretilen safrayı safra kesesine taşır.
Safra kesesinden çıkan koledok kanalı ise Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? safra salgısını on iki parmak bağırsağına taşır. Burada safra salgısı yağları yağ damlaları şeklinde inceltmek ve böylece yağların sindirim yüzeyini artırmak için kullanılır.
Safra salgısı yavaş yavaş suyunu kaybederse safra taşları oluşur. Bu durumda koledok kanalı tıkanabilir. Safra geri emilerek kana karışır ve kan yoluyla dokulara taşınır. Böylece Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? sarılık hastalığı oluşur.
Karaciğerin Görevleri:
Karaciğerin 400 ‘e yakın görevi vardır. Bunlardan bazıları şöyledir:
1- Yağların sindirimini hızlandıran ve rektumda zararlı bakterilerin üremesini engelleyen safra sıvısı üretmek.
2- A Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? D Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? E Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? K Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? B 12 vitaminlerini depolamak Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? A vitamini üretmek.
3- Enerji kaynağımız olan glikozu Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? karaciğerde glikojen şeklinde depolayıp Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? insülin hormonu denetiminde kana vermek.
4- Bazı zararlı maddeleri zararsız hale getirmek.
5- Kanın pıhtılaşmasında görev alan proteinleri üretmek.
6- Protein Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? yağ ve karbonhidrat metabolizmasını düzenlemek. Proteinlerin karbonhidrat ve yağa dönüşmesini sağlamak.
7- Lenf yapımında görevlidir.
8- Proteinlerin parçalanması sonucu açığa çıkan amonyağı Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? daha az zehirli olan üre haline dönüştürmek.
9- Yaşlı alyuvarların parçalanması ile açığa çıkan demiri depolamak. Ve alyuvar hücresi üretmek.

Pankreas: Pankreas öz suyunu salgılar. Pankreas öz suyu proteinlerin Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? karbonhidratların ve yağların kimyasal sindirimini gerçekleştiren enzimler içerir.

Midenin sol alt kısmında yer alır. Uzunca bir yaprağı andırır. Ortasında boydan boya uzanan bir kanal vardır. Pankreas hem hormon Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? hem de enzim salgılayan karma bir bezdir.
* Pankreas Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? ince bağırsağın uyarması sonucu öz su salgılar. Pankreas öz suyunda lipaz Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? amilaz ve tripsinojen enzimleri bulunur.
Lipaz Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? amilaz ve tirpsinojen enzimleri Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? protein Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? yağ ve karbonhidrat sindiriminde etkilidir. Pankreas Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? bu enzimleri virsung kanalı ile onikiparmak bağırsağına aktarır.
* Pankreas aynı zamanda insülin ve glukagon hormonlarını salgılar ve doğrudan kana verir. İnsülin kandaki şeker oranını azaltıcı etki yapar. Glukagon ise kandaki şeker oranını artırıcı etki yapar. İnsülin hormonunun çeşitli sebeplerle yeterince salgılanamaması şeker hastalığına yol açar. Çünkü böyle bir durumda kandaki şeker miktarı yükselir.


*Besin içeriklerinden karbonhidrat Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? yağ ve proteinlerin sindirime uğrar ve ince bağırsaktan emilerek kana geçer.

*Su Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? vitamin ve minerallerin sindirime uğramadan kalın bağırsaktan emilir ve kana karışırlar.

Yukarıdaki şemada sindirime uğrayan besinlerin bağırsaklardan kana Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? kandan da vücut hücrelerine geçişi görülmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir?

Sindirime Uğrayan Besin İçeriklerinin Kana Geçişi Hangi Organlarda Nasıl Gerçekleşir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kimyasal sindirime uğrayan organlar, besinler hangi sindirim organında kana geçer, yediğimiz besinlerin sindirildiği yer, ince bağırsak emiliminasil arttirilir, yaglarin kana gecisi, sindirilen besinler hangi organla disari atilir, besinler nasil kana gecer, yediğimiz besinler ne zaman kana karışır, suyun emilimi hangi organda gerçekleşir, besinlerin kana geçişi nasıl gerçekleşir, sindirime uğrayan besin içeriklerinin kana geçişi hangi organlarda nasıl gerçekleşir, yediğimiz besinler nasıl kana geçer, besinler nasıl kana geçer, besinler kana nasıl geçer, besinlerin kana geçişi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yediğimiz Besinlerin Kana Geçişi Nasıl Olur? Я Biyoloji 23 19-10-2016 09:26
Yediğimiz Besinlerin Kana Geçişi - Yediğimiz Besinlerin Kana Geçişi Nasıl Olur? elif Soru Cevap 0 12-02-2013 04:09
besin içeriklerinin emilimi nasıl gerçekleşir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 22-11-2012 07:08
Hangi Besin Hangi Vitamin ve Mineralleri İçerir? elif Sağlığımız 0 03-05-2011 03:30
Hangi besin nasıl tüketilmeli daywest Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 16-10-2010 10:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats