bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-03-2013, 01:07   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır?

Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır?Giriş Bölümü :
Giriş Bölümünün Özellikleri :Giriş bölümünde konu ve konuya bakış açısı belirtilir.
Giriş Cümlesi:
üKısa ve ilgi çekici bir cümledir.
üBağlayıcı öğelerle başlanmaz. (Çünkü Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? Mesela gibi...)
ü Yazıda ele alınacak konuyu tanıtır; yazarın konuya nasıl bir yaklaşım getireceğini sezdirir.
üGenelden özele (tümden gelim) yazılmış paragraflarda Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? paragrafın giriş cümlesi aynı zamanda paragrafın ana düşüncesidir.
üTanımlama Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? açıklama Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? soru cümlesi biçiminde kurulabilir.

Kompozisyon giriş cümlelerine örnek:

üHerhangi bir halk şiiri antolojisini başından sonuna okumayı hiç denediniz mi?...
üŞiir Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? ne söylediğinden çok Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? nasıl söylendiği ile çekiciliğe ulaşır...
üSoftalık Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? bir düşünce Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? bir bilgi kanseri diye anlatılabilir...

Gelişme Bölümü :

Gelişme Bölümünün Özellikleri :
üGelişme bölümü; konuyu açıklayan Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? ana düşüncenin ortaya çıkmasına katkıda bulunan yardımcı düşünceleri içerir.
üKonu Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? bu bölümde açılır. Bunun için de örneklerden benzerliklerden Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? karşıtlıklardan Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? tanık göstermelerden yararlanılır.
üAyrıntılar Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? gelişme cümlelerinde birbirini tamamlayarak Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? birbirine Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? bağlayıcı öğelerle bağlanarak sıralanır.
üGelişme bölümündeki paragraflardan her biri Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? dil ve düşünce yönünden kendisinden önceki ve sonraki paragrafa bağlıdır.
üTüme varım yöntemiyle yazılan yazılarda ana düşünce Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? gelişme cümlelerinden biri olabilir.

Kompozisyon gelişme bölümlerine örnek 1:

Yazarken Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? kitapları bir yana bırakır Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? aklımdan çıkarırım; kendi gidişimi aksatır diye. (giriş cümlesi)
Gerçekten de iyi yazarlar üstüme fena abanır Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? yüreksiz ederler beni. Hani bir ressam varmış Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? kötü horoz resimleri yapar ve uşaklarına Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? dükkana hiç canlı horoz sokmamalarını sıkı sıkı tembih edermiş Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? ben de öyle... Hatta çalgıcı Antigenides'in bulduğu çare benim daha çok işime gelirdi Antigenides bir şey çalacağı zaman Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? kendinden önce ve sonra halka uzun süre kötü şarkılar dinletirmiş... (gelişme bölümü)

Kompozisyon gelişme bölümlerine örnek 2:

Tiyatronun görevi yeni kelimeleri tanıtmak ve dile yerleştirmek değildir... (giriş bölümü)
Bu görev televizyon gibi yayın araçlarına düşer. Özellikle gerçekçi oyunlarda yeni türetilen ve halkın henüz kullanmadığı kelimelerin kullanılmasına karşıyım. Şinasi : Tiyatroda kişilerin Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? kişiliklerine göre konuşması gerektiğini söylerken en doğru ilkeyi göstermişti. Alışılmamış kelimeler sahnede kullanıldığında halkta tepki yaratıyor. Bugün Türkçe'yi çok iyi kullanan yazarların yanı sıra Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? aşırı ve öz Türkçe kelimelerle dolu eserlerle de karşılaşıyoruz. Tiyatro eserlerinde bunu yapamazsınız. Tiyatroda rol alan her oyuncu Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? kahramanın mensup olduğu toplum kesimine uygun biçimde konuşur... (gelişme bölümü)

Sonuç Bölümü :
Sonuç bölümü Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? belli bir bakış açısı doğrultusunda geliştirilen konunun açıklandığı Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? amaçlanan sonuca ulaştırıldığı Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? konunun bir yargıya bağlandığı bölümdür.
Sonuç Bölümünün Özellikleri :
üDil ve düşünce yönünden kendinden önceki paragrafa bağlıdır.
üKısa bir biçimde kurulan bu bölüm Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? toparlayıcı ve özet niteliğinde olan bağlayıcı öğelerle (kısaca Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? özetle Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? denilebilir ki) başlayabilir.
üTüme varım yöntemiyle yazılmış yazılarda Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? ana düşünce bu bölümdedir.
üÖykü Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? roman Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? anı gibi türlerde anlatılan olayın bitiş durumunu içerir.

Sonuç bölümü için örnek :

Bir Kurban bayramı daha... 1930'lar çok çok gerilerde kaldı. O günlerin çocuğu da öldü gitti.
Sanılır ki Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? kişi bir kez ölür. Öyle değil oysa! Kişi Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? yaşam boyunca pek çok kez ölür. Bakarım zaman zaman eski resimlere: İşte Phobus Fotoğrafhanesi'nde çekilmiş resimler. Golf pantolonlu Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? ya da kısa pantolonlu bir çocuk... Ne oldu ona? Öldü gitti. Daha sonra ilkokul Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? ortaokul Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? lise sıralarındaki çocuklar Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? gençler... Hepsi yok oldular. Yok olmak değil mi ölmek? Öyle ise boyuna ölüyoruz Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? biçimden biçime giriyoruz Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? bambaşka bir insan oluyoruz zamanla. Altmışındaki kişiyle sekiz Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? on Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? on beş yaşların kişisi nasıl olur da aynı insan olur Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? olabilir? Zamanın bir oyunu bu bize.
Hep ölüyoruz Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? öle öle büyüyor Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? değişiyoruz Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? son ölüme doğru gidiyoruz.

Yazıda Başlık :
Bir yazıya verilen ada başlık denir.
Başlık Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? bir yazının neyi anlattığını Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? ya da bu yazının yazılma gerekçesini sezdirecek bir özellik gösterir. Kısaca konuyu tanıtan Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? ana düşünceyi birkaç sözcükle yansıtan sözdür. Başka bir deyişle başlık; konu - ana düşünce uyumunu yansıtan bir özellik gösterir.
"Bu yazıya en uygun başlık hangisi olabilir?" Şeklindeki sorularda Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? bu açıklamalar dikkate alınarak başlık saptanmalıdır.Yukarıdaki bilgileri baz alarak istediğiniz içerikli kompozisyon yazabilirsiniz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır?

Sevgi Temalı Kompozisyon Çalışması Nasıl Yapılır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sevgi hakkında kompozisyon sonuc bölümü, kompozisyon calismasi, kompozisyon nasıl yayilir, sevgi nasil yayilir, sevgi kompozisyonu sonuç, sevgi nasıl yayilir sorusunaparagraf, resim bölümü kompozisyon çalışması, sevgi dili kompozisyon,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sevgi temalı kompozisyon çalışması elif Soru Cevap 0 11-03-2013 07:44
Süt Tozu Nasıl Yapılır Ve Poster Çalışması elif Soru Cevap 0 19-02-2013 06:43
Hz. Mevlana Yada Yunus Emre'nin SevGi Temalı SözLeRi Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 19-12-2011 08:33
Sevgi Kardeşlik ve Yardımlaşma ile ilgili kompozisyon elif Türkçe ve Edebiyat 0 17-12-2011 04:22
Kompozisyon Nasıl Yazılır?-Kompozisyon Yazmanın Yolları elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 02:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats