bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-03-2013, 02:11   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir?

Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir?


  • Kabuklular :Yengeç Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? karides.
  • Örümcekler :Örümcek Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? akrep.
  • Çok Ayaklılar :Çıyan Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? kırkayak.
  • Süngerler
  • Mercanlar
  • Yumuşakçalar : Salyangoz Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? midye Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? istiridye Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? mürekkep balığı Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? sümüklü böcek Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? ahtapot.
  • Derisi Dikenliler : Deniz yıldızı Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? denizkestanesi.
  • İpek böcekleri
  • Uğur böcekleri

1- Kurbağalar :
• Larva döneminde suda solungaç solunumu Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? ergin dönemde karada deri ve akciğer solunumu yaparlar.
• Yumurta ile çoğalırlar.
• Yavru bakımı görülmez.
• Dış döllenme görülür.
• Gelişimleri sırasında başkalaşım geçirirler.
• Yavrularını sütle beslemezler.
• Kalpleri üç odacıklıdır.
• Kirli kan akciğerlerde temizlenir.
• Kalplerinde temiz ve kirli kan taşırlar. (Vücutlarında kirli ve temiz kan dolaşır).
• Nemli bölgelerde yaşarlar.
• Soğukkanlı canlılardır.

2- Eklem Bacaklılar :
• Vücutlarının dışında kitin denilen örtü bulunur. Sert ve dayanıklı olan bu örtü vücuda diklik ve desteklik sağlar.
• Vücutlarındaki halkalar ve deri kıvrımlarının birbirine eklenmesiyle oluşan yapıya dış iskelet denir.
• Yumurta ile çoğalırlar.
• Böcekler grubunda olan eklembacaklılar başkalaşım geçirirler.
• Yumurtadan çıkan kurtçuğa larva denir.
• Larvanın ergin hale gelinceye kadar geçirdiği uyku dönemine pupa denir.
• Pupa dönemi karasinekte kabuk içinde Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? ipek böceğinde ise kendi salgıladığı ipekten yaptığı koza içinde geçirilir.

a) Böcekler :Arı Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? karasinek Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? sivrisinek Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? bit Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? pire Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? kene Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? çekirge Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? tahta kurusu Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? hamam böceği ve kelebek.
b) Kabuklular :Yengeç Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? karides.
c) Örümcekler :Örümcek Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? akrep.
d) Çok Ayaklılar :Çıyan Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? kırkayak.

3- Süngerler :

4- Mercanlar :

5- Yumuşakçalar : Salyangoz Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? midye Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? istiridye Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? mürekkep balığı Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? sümüklü böcek Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? ahtapot.

6- Derisi Dikenliler : Deniz yıldız denizkestanesi.

4- Başkalaşım ve Başkalaşım Geçiren Hayvanlar :
Bazı canlılar dünyaya geldiklerinde ana canlıya benzerken bazıları da benzemezler. Ana canlıya benzemeyen canlılar gelişim dönemleri boyunca başkalaşım geçirerek ana canlıya benzer hale gelirler.
Kurbağaların ve böceklerin yumurtadan çıktıktan sonra yapısal değişikliğe uğrayarak ana canlıya benzer hale gelmesine başkalaşım denir. (Kurbağaların ve böceklerin yumurtadan çıktıktan ergin hayvan oluncaya kadar geçirdikleri gelişim evrelerinin hepsine birden başkalaşım denir).
Kurbağalar ve eklem bacaklılardan böcekler Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? başkalaşım geçiren hayvanlardır.

a) İpek Böceğinin Gelişim Dönemleri (Başkalaşım Evreleri) :
• İpek böceği salgıladığı yapışkan bir maddeyle (iplikle) yumurtalarını birbirine
bağlayarak etrafa dağılmalarını önler.
• Tırtıl Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? yumurtaların gelişebilmesi için salgıladıkları iplikle kendilerine koza örmeye başlarlar. (Tırtıl bunu 3 – 4 günde örer).
• Yumurta olgunlaşınca tırtıl oluşur.
• Tırtılın ergin hale gelinceye kadar geçirdiği uyku dönemine pupa denir.
• Pupa dönemi sonunda koza yırtılır ve kelebek oluşur.

b) Kurbağanın Gelişim Dönemleri (Başkalaşım Evreleri) :
• Kurbağadaki döllenmiş yumurta hücresinin gelişmesi sonucu larva oluşur.
• Balığa benzeyen larvalar gelişerek iribaş olur.
• Zamanla iribaş büyüdükçe önce arka bacaklar Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? sonra ön bacaklar çıkar ve en sonunda kuyruk kaybolur.
• Bundan sonra genç yavru kurbağa oluşur. Yavru kurbağa da gelişerek ergin kurbağa haline gelir.


Karasinek:

Karasinek Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? kısa ama yoğun ve bereketli bir hayat sürer. Eğer yumurtaları 25 derece sıcaklıktaki nemli bir yere bırakılırsa yumurtalar Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? 10 saat gibi kısa bir zaman zarfında açılırlar. Kurtçuklar ancak sıvı maddelerle beslenirler. Bunlar katı yiyecekleri sıvı hale dönüştürebilmek için kendileriyle ortak yaşayan bakterilere muhtaçtır. Bunlarla beraber nemf (larva) haline girmek üzere olan kurtçuk Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? orta bağırsağın son kısmından Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? sindirim borusu boyunca yol alan bakterilerin çoğunu yok edebilecek bir asit salgılar. Kalan bakterileri de tam nemf kundağından çıkarken orada bırakır ve sinek böylece tam asepsili (mikroptan arınmış)olarak dünyaya gelir. Metamorfoz (başkalaşım) geçirip Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? erişkin sinek haline gelebilmeleri için ise lüzumlu olan 40°C sıcaklıktaki mekânlara yönlendirilirler. Bu ortamda 6 gün içinde iki metamorfoz geçirip Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? erişkin sinek olurlar. Bir defada yaklaşık olarak 100’ün üstünde Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? hayatı boyunca da 600-1000 yumurta bırakabilen dişi karasinek Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? larva döneminden sonraki üç gün içerisinde Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? çok rahatlıkla yeniden yumurta bırakabilir. Karasinekler bu ritimleriyle çok hızlı ürerler. Belki sağlık ve temizlik memuru olduklarından Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? bu ehemmiyetli vazifelerinden ötürü çoğalmaları gerekir denilebilir. Çünkü bir kitap bile kıymeti nispetinde nüshaları çoğaltılır ve baskısı arttırılır. Nisan ayı ortalarında yumurtasını bırakan bir karasinekten gelen neslin Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? aynı yılın Eylül ayı ortalarında bıraktığı yumurta sayısı 5 trilyonu geçer. Başka bir ifadeyle Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? bir gramın % 1’i ağırlığındaki (yaklaşık olarak 70 sinek 1 gr ağırlığındadır) bir sineğin devamı olan nesillerden 80 bin ton ağırlığında bir sinek ordusu meydana gelir.

Sivrisinek:
Sivrisinekler yaşamlarını dört evrede tamamlarlar. Yumurta Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? larva Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? pupa ve ergin dönem. Bunlardan ilk 3 dönem suda tamamlanır. Sivrisinekler doğru bilinenin aksine kışın da hangi evrede olursa olsun yaşayabilir.
Yumurtadan çıkan sivrisinek yavrularının (pulpa) Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? büyüme evrelerini tamamlayabilmeleri için küçük bir su birikintisine ihtiyaç duyar. Bu Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? çamurlu bir yağmur suyu Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? bataklık Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? çeltik Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? havuz suyu ya da teneke kapta birikmiş bir su olabilir. Ancak durgun sular sivrisineklerin tercih sebebidir. Çünkü bu sular Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? içerdikleri fotosentez yapabilen bitki öbekleri sayesinde Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? oksijence zengindirler.
Sivrisinek yumurtaları su bulunan her ortamda gelişebilirler Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? ancak bazı şartların sağlanması gerekir: Yumurtadan çıkacak olan larva Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? yetişkin bir sinek oluncaya kadar farklı evreler geçirecektir. Her evrede de yavru sineğin farklı ihtiyaçları olacaktır. Kuraklık ve aşırı sıcak da yumurtaların gelişimini engelleyebilir. Bu yüzden anne sivrisinek doğacak yavruların tüm gelişme evrelerini rahatça tamamlayabilecekleri bir ortam bulmak zorundadır. Dişi sivrisinek Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? karnının altında bulunan alıcı bir anten sayesinde Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? toprağın nem ve sıcaklık bakımından yumurtalarını bırakmaya uygun olup olmadığını tespit edebilir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 25-10-2013, 01:31   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

güzel site sayılır
 

Alt 25-10-2013, 01:32   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face20 Yok

çok güzel
 
Alt 22-12-2013, 07:34   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Başkalaşım geçiren hayvanlar konusu çok güzel
 
Alt 11-04-2014, 11:20   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bu site çok güzel anck başkalaşım geçiren hayvanlardan yengeçin dönemleri nasıl
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir?

Başkalaşım Geçiren Hayvanlar - Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Hangileridir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: başkalaşım geçiren hayvanlar, başkalaşım geçiren hayvanların isimleri, başkalaşım geçiren canlılar, ahtapotun başkalaşımı, başkalaşım geçiren hayvanlar isimleri, başkalaşım geçiren hayvanlar nelerdir, değişim geçiren hayvanlar, başkalaşım geçiren hayvanlar uğur böceği, başkalaşım evreleri nelerdir, başkalaşım geciren canlılar, deniz yıldızının başkalaşım evreleri, başkalaşım evreleri, başkalaşım geçiren canlılar nelerdir, akrepler başkalaşım, başkalaşım geçiren hayvan ipek böceği,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Nelerdir? Я Biyoloji 8 15-03-2017 08:25
Başkalaşım geçiren hayvanlar nelerdir? elif Soru Cevap 1 23-10-2013 06:30
Başkalaşım geçiren hayvanlar hangileridir? elif Soru Cevap 0 16-02-2013 04:59
Kulakları En İyi Duyan Hayvanlar Hangileridir elif Soru Cevap 0 15-02-2013 05:19
Etçil ve otçul hayvanlar hangileridir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 03:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.