bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-03-2013, 02:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten

Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları GeçmiştenGeçmişten Günümüze İletişim Araçları
M.Ö 3000 civarında Mısırda HİYOROGLİF adı verilen yazı sistemi bulundu. Bu yazılar insan hayvan ve eşya şekillerinden ve bazı sembollerden oluşmaktaydı.
Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten

” M.Ö 1300 Civarında Mezopotamyada ( Bugünkü Suriye ve Irak toprakları) ilk alfabenin kullanıldığı bilinmektedir.
” M.S 1045 Mısırlılar tarafından bulunan papirus adlı kağıdı geliştiren çinde ilk kez Pi CHENG adlı mucid matbaa harflerini icad etmiş ve kitap basmıştır. Daha sonraları 1645Avrupada Guttenberg adlı mucit matbaa makinasını icad etmiştir.
” 1820 yılında Danimarkalı OERSTED adındaki bilim adamının elektromanyetik akımı keşfetmesiyle günümüzde kullanılan modern iletişim araçlarının temel çalışma prensipleri doğmuştur.
” 1826 da günümüzde en yaygın iletişim araçlarından biri olan Fotoğrafı Fransız NIEPCE tarafından bulmuştur.
” 1936 da İngiliz Cooke ve arkadaşı elektrikli telegrafı icad ettiler.
” 1843 de Amerikalı li bilim adamı kendi adı olan ve (.) ve (-) lerden oluşan MORS alfabesini icad etmiştir. Böylece Fransızcada Uzaktan yazma denilen Tele-Graph : Telgraf aleti herkes tarafından kolay kullanılır hale gelmiştir.

” 1867 yılında Amerikalı politikacı ve mucit SHOLES ilk daktilo makinasını icad etmiştir.Bu makina yazıyla iletişimde devrim yaratmıştır.
” 1876 Yılında Amerikada sağırlar okulunda öğretmenlik yapmakta olan ve bu arada ses üzerine araştırmalar yapan İskoçya asıllı araştırıcı A.Graham BELL elektrik telleri üzerinden ilk insan sesini iletmeyi başarmış ve bu aletin adına Tele-Phone : Telefon yani uzaktan konuşma adını vermiştir. BELL ile yardımcısı Watson arasında 10Mart 1876 da odadan odaya gerçekleşen bu buluş modern iletişimin başlangıcı sayılmaktadır.
” 1877 yılında Amerikalı araştırmacı EDİSON FonoGraf denilen ve ses kaydetmeye yarayan ilk aleti icad etmiştir. İlk kez köpeğinin sesini kaydettiği bu cihaz günümüzde kasetçalarların ve CD çalarların temelini yaratan buluş olmuştur.
” 1894 de Fransız LIMUERE kardeşler İlk sinama makinasını icad etmişlerdir. Böylece görüntünün kayıt edilmesi Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten saklanması ve yeniden gösterilmesi imkanlı hale gelmiştir. Bu buluş iletişimde devrim sayılmaktadır.
” 1896 yılında İtalyan MARCONİ ilk mors alfabesiyle yaptığı Radyo yayınını başarmıştır. ( daha sonra 1901 de ilk okyanus aşırı radyo yayını yapılmıştır . 1907 Yılında ise kanadalı FESSENDEN adındaki bilim adamı insan sesiyle ilk radyo yayınını yapmıştır.)
” 1922 yılında KORN adlı Alman bilim adamı elektrik tellerinden fotograf gönderebilen ilk fax makinasını icad etmiştir.
” 1926 yılında Logie BAİRD adındaki iskoçyalı bilim adamı insan yüzünün görüntüsünü radyo dalgalarıyla çok uzaklara gönderebilen ve Tele-Vision: Televizyon denen ve uzaktan görme anlamına gelen aleti icad etmiştir.
” 1936 yılında İngilterede İlk kez siyah beyaz TV yayınları BBC tarafından başlatılmıştır.
” 1938 yılında CARLSON adındaki Amerikalı bilim adamı PhotoCopy :Fotokopi cihazını icad etmiştir.
” 1946 yılında Amerikalı J.ECKERT ve arkadaşı MAUCHLY adlı bilim adamları askeri amaçlı hesaplar yapmak için dünyanın ilk bilgisayarını icad etmişlerdir. ENİAC adını verdikleri bu bilgisayar 30 ton ağırlığında ve 4 apartman dairesi büyüklüğünde olup içinde 18 000 elektronik tüp (Lamba) bulunmaktaydı. Bu alet günümüzde kullanılan modern bilgisayarların babası sayılmaktadır.
” 1962 yılında Amerikalılar dünyanın ilk iletişim uydusu olan TELSTAR’ı uzaya fırlatmışlardır. Bu uyduyla kıtalar arası Telefon konuşmaları Telefax Telex haberleşmeleri ve TV -Radyo yayınları yapılması olanaklı hale gelmeiştir
” 1970 li yıllarda Amerikada üniversiteler arası bilgi iletişiminde kullanılmak üzere ARPA denilen yeni bir iletişim sistemi gerçekleştirilmiştir. Bu sistemle ayrı şehirlerdeki bilgisayarların birbirlerine bağlanabilmeleri mümkün olmuştur. 1974 de bu iletişime standart getirilmiş ve adına TCP/IP protokolu denmiştir. Ayni yıllarda Amerikada IBM şirketi bilgi depolamada ve bunun farklı makinalarda kullanılmasını sağlayan ve Floppy denilen disketleri acad etmiştir.
” 1981 Amerikada IBM şirketi İlk kişisel bilgisayar denilen ve bugün iletişimde devrim sayılan ve PC adını verdiği bilgisayarı üretmeye beşladı.
” 1982 de Hollandalı PHİLİPS ve Japon SONY şirketleri Compact Disk (CD) denilen aleti üretmişlerdir Bu cihazlar çok düşük seviyeli LAZER ile çalışmaktadırlar
” 1983 de Amerikalı MikroSoft firması günümüzdede hala kullanılmakta olan ve iletişimde çığır açan Windows adını verdiği yazılım sistemini icad etmiştir.
” 1985 yılında amerikada kullanılmakta olan ARPA iletişim sisteminin adı INTERNET adıyla değiştirilmiştir. İnternet bilgi otobanı anlamına gelmektedir.
” 1990 yılında yaşadığımız çağa adını veren ve iletişimde bu gün son nokta olan WWW yani world Wide Web icad edilmiştir.
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ULUSLARARASI RADYOLAR

İletişim teknolojilerinin gelişmesi ve aynı anda Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten pek çok dilde yayın yapan ve hemen hemen dünyanın tamamını kapsayan sınır ötesi radyoların artışı ile toplumlara ulaşma ve etkileme süreci de giderek kolaylaşmıştır. Ülkelerin uluslararası yayın yapan radyoları Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten bir anlamda temsil ettikleri ülkenin dünyaya yönelik sesi olup Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten masraflarını karşılayan ülkelerin ifade aracı olma işlevini taşımaktadır. Bu yazının temel amacı Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten yabancı ülkelere yönelik radyoların tarihsel gelişiminden yola çıkarak ve alana yönelik literatür taramasına dayalı olarak Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten o dönemde ve günümüzün değişen koşullarında (özellikle ortaya çıkan farklı politik tabloda) işlevlerini eleştirel bir perspektifle irdelemektir.
Çalışmada Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten uluslararası radyolar İkinci Dünya Savaşı öncesi Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Savaş Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Soğuk Savaş ve günümüz olmak üzere farklı dönemler çerçevesinde incelenmiştir. Uluslararası radyo yayınları incelendiğinde Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten kamusal yayın kuruluşu kökenli oluşları dikkat çekici olup Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten radyo yayınları Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Maxwell Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Murdoch Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten AOL-Time Warner Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Sony vd. gibi büyük gruplar için uygun gözükmemektedir. Avrupa’da Hachette ya da ABD’de Capital Cities/ABC gibi bazı girişimlerin dışında radyo Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten hâlâ büyük grupların denetimi dışındadır.
Buna neden olan etkenlerin başında Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten radyonun her şeyden önce yerel bir iletişim aracı olması Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten insanların topluluklarına bağlı hizmet ve enformasyon beklemesi ile kendi ortamlarıyla bütünleşen istasyonlara güvenmesi yer almaktadır. Radyo Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten tutkulu gönüllerin iletişim aracı olup Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten genellikle medya profesyonelleri ile kolaylıkla bağdaşmamaktadır.
Bu ise büyük radyo gruplarını Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten özerk ve aşırı özel yetenekler isteyen bu iletişim aracında zorlamaktadır. Kaldı ki radyo Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten uluslar arası büyük bir gruba bağlı olduğunda genellikle verimsizleşmektedir.(Pierra Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten1992:238) 1947’den 1960’a kadar ki yıllar Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten kısa dalgada yayın yapan büyük uluslararası radyoların gelişimine tanık olmuştur. Bu radyoların önem sıralarının hesabında yayın saatleri Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten vericilerin gücü Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten hedef ülkelerin sayısı Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten kullanılan dalga uzunlukları gibi farklı kriterler ortaya çıkabilse de 70’li yılların sonundan günümüze dek dereceye giren radyolar kabaca şöyle sıralanabilir: - British Broadcasting Company World Service (BBC Word Service): Haftada 43 dilde Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten 1.120 saatle ulaştığı 143 milyon dinleyicisi olup bütçesi 280 milyon dolardır. - Voice of America (VOA) : Haftada 51 dilde Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten 870 saatle ulaştığı 91 milyon dinleyicisi olup Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten bütçeşi 106 milyon dolardır. - Deutsche Welle (DW) : Haftada 36 dilde Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten 718 saatle ulaştığı 28 milyon dinleyicisi olup Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten bütçesi 336.6 milyon dolardır. - Radio France International (RFI) : Haftada 20 dilde Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten 313 saatle ulaştığı 45 milyon dinleyicisi olup Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten bütçesi 125.6 milyon dolardır. Güç ve etkinlik bakımından yukarıda belirtilen radyoların arasında yer alan Türkiye’nin Sesi Radyosu’nu incelediğimizde ise Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Türkiye’de ilk dış yayının Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten 5 kw. gücünde Ankara Radyosu’ndan yapıldığını görmekteyiz.
BİLGİSAYAR
Mesleki işlevleri kesintisiz yerine getirmek için bilgisayara ve internete ihtiyaç var. İnternet farklı bir kültür Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten toplumumuz için henüz yeni sayılır. Kullanımı için bir takım kurallarını bilmemiz ve bunları uygulamamız gerekiyor. Bunların başında internetin güvenli kullanımı geliyor. Bu konu hakkında ADSL servisi sağlayan kurum veya kamu tarafından toplumu bilgilendirme çalışmasının yapılması gerekiyordu Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten maalesef çok ihmal edildi. Ülke olarak güvenliğin bilincinde değiliz ve internet güvenliğimiz yok. Bilmenizi isterim ki Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten internet asla korkulmaması Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten her şeyi ile kullanılması Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten yararlanılması gereken bir alemdir. Ancak gerekli kuralları yerine getirmeniz gerekmektedir. Tıpkı karayolundaki trafik gibi kuralları var Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten yaya ve sürücüler olarak bu kurallara riayet ettiğimiz sürece emniyette oluruz.
Son bir-kaç yıldır internet kullanımı yaygınlaştı. İnternet üzerinden yapılan veri transferleri Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten bankacılık işlemleri Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten gümrük-maliye beyannameleri Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten SSK bildirgesi işlemleri başladı ve bu yılın başlarında E-Türkiye’ ye geçiş için E-Dönüşüm projesi yapılandırıldı. Türkiye’ nin Bilişim Toplumu olması hedeflendi. İnternet ortamının hukuksal alt yapısı için bir çok kanunumuzda uyarlamalar yapıldı Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten en önemlisi Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu 5070 sayılı E-İmza Kanunumuz çıkarıldı Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten 2005 yılı uygulamaya hazırlık Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten 2006 yılı tam uygulama başlangıç yılı olarak belirlendi Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten günlük hayatımızın bir parçası olma yolunda.
Birey ile toplum arasındaki bağı oluşturmada iletişimin ne kadar önemli olduğu da fark edilmektedir. İletişim ne kadar kuvvetli ve sağlam olursa toplum ve birey arasındaki çatışma da o denli az olacaktır.İnsanoğlu varolduğu günden bu zamana kadar tek başına yaşamamış Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten toplum olarak varlığını sürdürmüştür. İnsan Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten birey olarak bir grubun üyesi olmuş ve kültürü oluşturmuştur. Gerek kültürü oluşturmasında gerek de kendisinden sonra gelen kuşaklara bu kültürü aktarmasında elbette en önemli rolü iletişim oynamıştır. İletişim Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten her şeyden önce bir insan etkinliğidir. Ünsal Oskay Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten iletişimin tanımını şu şekilde yapmıştır. “İletişim Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten birbirlerine ortamlarındaki nesneler Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten olaylar Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten olgular ile ilgili değişmeleri haber veren Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten bunlara ilişkin bilgilerini birbirlerine aktaran Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten aynı olgular Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten nesneler Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten sorunlar karşısında benzer yaşam deneyimlerinden kaynaklanan Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten benzer duygular taşıyıp bunları birbirine ifade eden insanların oluşturduğu topluluk ya da toplum yaşamı içinde gerçekleştirilen tutum Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten yargı Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten düşünce Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten duygu bildirişimleridir.”
İletişimin insanlar için ne kadar önemli olduğunu gösteren bir başka delil ise bireyler arasındaki haberleşmenin sağlanmasında etkili bir rol oynamasıdır. İnsanoğlu geçmişten günümüze kadar çevresinde olup bitenleri hep öğrenmek istemiştir. Öğrendiklerinin ya da kendi ürettikleri bilgilerin yayılmasında çeşitli haberleşme yolları bulmuşlardır. Yazılı kültürün gelişmesi ya da bilgilerin taşınmasında tek bir canlının kullanılması ilk haberleşme şekillerinden bazılarıydı. Ama gelişen bilim ve teknoloji sayesinde ortaya çıkan yeni buluşlar bir çok alanda olduğu gibi iletişim konusunda da kendini göstermiş ve teknolojik yönden faydalı olabilecek her türlü araç iletişimde de kullanılmaya başlanmıştır. Böylece görsel ve işitsel pek çok kitle iletişim araçları ile haber alış verişi hızlı bir şekilde işler hale gelmiştir.
Günümüzden geleceğe Telekomünikasyon alanında yaşanacak olan değişimi ve gelişimi değerlendirmek için kısaca dünden bugüne nereye gelmişiz Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten KISACA;
M.Ö. IV bin.yy – M.S. IV.yy…Mısır’da Hiyoroglif adı verilen Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten insan Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten hayvan Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten eşya şekilleri ve sembollerdan oluşan yazı sisteminin kullanılmaya başlaması(taş üzerine anıt yazılar).
M.Ö. XVIII.yy – M.S. VIII.yy… Papirus bitkisinin Mısırlılar tarafından kağıt olarak kullanılması.
M.Ö. XIV. yy… Bilinen ilk alfabenin kullanılması(seramik Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten ahşap Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten papirus üzerine)
1436… Matbaa’nın icadı Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Gütenberg.
Tipografi basım yönteminin bütünü Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten ana kalıpların yapımı Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten dökümevlerinin kurulması Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten metinlerin dizilmesi ve el baskısıyle basım Gütenberg tarafından gerçekleştirildi.
1727… Türkiye’de ilk defa matbaa’nın kuruluşu.
Türkiye’de basım işlerinin Türkçe’ye uygulanması Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten III. Ahmed’in sarayında aslen Macar asıllı olan Kolozsvar’lı İbrahim Müteferrika sayesinde oldu. Kendisini Yirmisekiz Çelebizade Said Efendi ve Sadrazam Nevşehirli İbrahim Paşa da destekledi. Şeyhülislam Abdullah Efendi’nin fetvasından ve III.Ahmed’in fermanından sonra Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Darüttıbaa denilen basımevi Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Sultanselim’de Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten İbrahim Müteferrika’nın konağında kuruldu.Dizgiye 1727 Aralığında başlandı. Ocak 1729’da ilk Türkçe kitap basıldı(Vankulu Mehmet Efendi’nin Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Cevheri’nin Sıhah adlı arapça sözlüğünün türkçe tercümesi olan Kitab-ı Lugat-ı Vankulu).
1820… Danimarkalı bilimadamı Oersted elektromanyetik akımı keşfetti.
Bu buluş günümüzde kullanılan modern iletişim araçlarının çalışma prensiplerinin temeli olmuştur.
1827… Fotoğrafçılığın keşfi Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Nicephore Niepce.
O yıllarda bir tek manzara resmi için Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Yuda bitümü sürülmüş duyar tabakaya tam sekiz saat poz vermek gerekiyordu.
1840… Bilinen ilk pulun kullanılmaya başlanması
1840 yılında Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten İngiltere’de posta arabaları mahalleleri dolaşır Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten boru çalarak vatandaşları mektupların almaya çağırırdı . Postacı Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten zarflardan isimleri okur Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten ismi okunan kişi de ücretini ödeyip mektubunu alırdı. İngiltere Parlamentosu Lordlar Kamarası Vekili Sir Rowland Hill Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Dolaşırken postacının adını okuduğu bir genç kızın arabaya yaklaştığını Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten kendisine gelen zarfı eline alıp baktıktan sonra postacıya iade ettiğini gördü.
Kızın posta ücretini ödeyecek parası olmadığını anlayan Hill Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten posta ücretini ödeyerek zarfı kıza uzattı. Bunun üzerene kız Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Hill’e dönerek şöyle dedi: “Boşuna zahmet ettiniz. Ben öğreneceğimi zaten öğrenmiştim. Mektup Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten askerdeki kardeşimden geliyor. Yoksul olduğumuz için askere gitmeden önce aramızda kararlaştırdık. Birbirimize yazdığımız mektupların zarfına bir çarpı işareti koyacaktık. Çarpı işareti sağlıklı olduğumuz ve bir sıkıntımızın olmadığı anlamına gelecekti.” Hill Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten o gün Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten bu olayı parlamentoda konu etti ve parlamento Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten posta ücretini mektubu alanın değil Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten gönderenin ödemesine Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten ödemenin yapıldığı belirtilmesi için zarfın üzerine bir kağıt yapıştırılmasına karar verdi.İngiliz James Chalmer’ın denemeleri pula son biçimini verdi (1834-1838) Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Chalmers’ın bu buluşu Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten birçok tartışmalardan sonra Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Rowland Hill’in teklifi üzerine 1840’tan itibaren İngiltere’de kullanılmaya başlandı (10 Ocak’ta bütün İngiltere toprakları üzerinde tek ücret uygulaması başladı; 6 Mayıs’ta da ilk posta pulu olan 1 penny’lik siyah pul çıkarıldı). 1840 yılında satışa sunulan Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten 1 penny değerindeki pulun üzerinde Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten dönemin kraliçesi Victoria’nın portresi yer alıyordu.
1843… Elektriğin işaret iletiminde kullanılması Morse’ın çalışmalarıyle 1843’te gerçekleşti. Elektromıknatısla çalışan ilk telgraf patenti Morse tarafından alındı.
Telgraf sistemi Telekomünikasyon alanında kullanılmış en eski sistemdir.
Halkların tarihinde ne kadar eskiye gidilirse gidilsin Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten işaretlere(gündüz duman Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten gece ateş veya tamtam) dayanan bazı ilkel haberleşme metodlarına daima rastlanır.
Telgrafın icadı Telekomünikasyon alanındaki en önemli dönüm noktalarından biridir.
1863… Türkiye’de ilk posta pulunun kullanılması.
Türkiye’de bir sivil haberleşme Kurumu kurulmasına yönelik ilk girişim Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Sultan II. Mahmut döneminde oldu. Tarihe “Tuğralı Pullar” olarak geçen ilk Türk pullarının üzerinde ise sultan Abdülaziz’in imzasını temsil eden tuğra bulunuyordu. Sultan II. Mahmut Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten bir kararname yayınlayarak Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten halkın haberleşme ihtiyacını karşılayacak bir haberleşme teşkilatı kurulması emretti ve 1840 yılında Posta Nezareti kuruldu. İlk posta Kanunu Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten 16 Kasım 1840 tarihinde yürürlüğe girdi. 1863 yılında Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Sultan Abdülaziz döneminde Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Posta Nazırı Agah Efendi hükümete posta pulu basılmasını teklif etti. Komisyon da posta pulu kullanılmasını onayladı. İlk Türk pulu Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten 13 ocak 1863’te satışa sunuldu.
1867… İlk pratik daktilo makinasının icadı Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Cristofer Sholes
Yazıyla iletişimde devrimin başlangıcı sayılabilir.
1876… Telefonun icadı Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten Graham Bell.
Şehir içi bir telefon şebekesi Avrupa’da ilk defa Paris’te 1879 yılında kuruldu.
Türkiye’de ise ilk telefon 1908’de Meşrutiyet’in ilanından sonra kullanıldı. Bölge Santrallarının kurulması için bir İngiliz firmasıyle anlaşmaya varıldı ve Beyoğlu Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten
Istanbul ve Kadıköy Santralleri 1911’de işletmeye açıldı.elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten

Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Geçmişten konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: geçmişten günümüze iletişim araçlarının sıralaması, eski çağlardan günümüze iletişim araçları kısaca, geçmişten günümüze iletişim araçları sıralaması, iletişim araçları günümüzden geçmise değisikleri, dünden bugüne iletişim aletleri resimli kitapçık, geçmişten günümüze alfabe sırasıyla iletişim araçları, geçmişten günümüze kullanılan iletişim araçları ile ilgili soru hazırlığı, iletişimin geçmişten günümüze doğru sıralanışı resimleri, dünden bugüne iletişim aletleri, eski çağdan günümüze teknoloji, eski çağdan bu güne kadar çıkan iletişim araçları, geçmişten günümüze iletişim araçları kitapçık, eski çağdan günümüze telefonlar, günümüzde eski çağlardan bu güne, eski çağlardan günümüze iletişim,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Geçmişten günümüze iletişim araçları maddeler halinde Я Soru Cevap 19 15-05-2017 10:58
Eski Çağlardan Günümüze İletişim Araçları Nelerdir? elif Soru Cevap 1 01-03-2013 04:40
Geçmişten Günümüze İletişim Araçları Sıralaması elif Soru Cevap 0 15-02-2013 04:11
Geçmişten günümüze ulaşım araçları Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 12-05-2012 03:33
Geçmişten Günümüze İletişim Araçları Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 06-02-2012 10:08

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:42 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats