bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-03-2013, 01:28   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu?

Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu?


İnsanın televizyona karşı tepkisiz kalması mümkün değildir. Çünkü insan harici ve dahili şartlarda oluşan dürtülere karşı daima tepki gösterir. Işık gözlerine ulaşır Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? sesler kulaklarına gelir Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? kokular burnuna dolar Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? hava akımı tenine temas eder Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? ani sancılarla midesi kasılır Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? idrar mesanesini şişirir Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? cisimler diline dokunur Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? salgılar kan dolaşımına boşalır ve hatta düşünceler bile zaman zaman onu etkiler. Her durumda bu dürtüler Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? algılamaları harekete dönüştüren sinir uçlarını güçlendirir.

Televizyonun sosyal ve psikolojik etkilerinin son yıllarda sıklıkla eleştirildiğine tanık olduk. Fakat bu tartışmalar televizyonun fizyolojik zararlarını göz ardı etmemize neden olmamalı. Son yapılan araştırmalar televizyonun bedenimize yönelik zararlarının çok daha etkili ve kalıcı olduğunu ortaya koyuyor.

Özellikle beyin üzerine yapılan araştırmalar bebeğin doğumundan ergenlik dönemine kadar geçen sürenin çok kritik bir dönem olduğu noktasında birleşiyor. Araştırmalara göre bebekler nöron adı verilen milyarlarca sinir hücresiyle doğar ve ilk üç yılda bu hücreleri destekleyecek ve besleyecek milyarlarca glia hücresi üretilir. Sinir hücreleri Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? merkezi sinir sisteminin yaklaşık yarısını kaplar ve diğer yarısı da destek görevli hücrelerce doldurulur.

Çünkü sinir hücreleri yüksek kapasiteli hücreler olmakla birlikte besin saklama ve oksijen sağlama faaliyetlerini yürütemezler ve bunlar sağlanmazsa çabucak ölürler. Daha kötüsü Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? vücuttaki diğer hücrelerden farklı olarak Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? ölen bir sinir hücresinin yerine asla bir yenisi üretilmez. Bunun anlamı Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? insan beyni bir yandan gelişirken bir yandan da sinir hücreleri ölmeye devam eder. Bu gerçek tek bir sinir hücresinin bile korunması ve desteklenmesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyar.

Sinir hücreleri glia hücreleri üretildikten sonra dendrit ve akson denilen uzantılarla birbirleriyle bağlantılar kurar ve böylece beynin diğer bölgelerine uzanırlar. Altı yaşında bir çocuğun beyni yetişkin birine göre üçte iki oranında daha küçük olmasına rağmen Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? sinir hücreleri arasındaki bağlantılar açısından on sekiz aylık bir bebek ya da bir yetişkine göre beş-yedi kat daha fazla bağlantıya sahiptir. Gelişen İnsan Beyni Üzerinde Televizyonun Etkisi adlı kitabın yazarı Keith Buzzell’e göre Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? altı-yedi yaşlarında bir çocuğun beynindeki sinir hücreleri milyonlarca bağlantı yapabilecek bir kapasiteye sahiptir. Bu gelişim potansiyeli Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? çocuk on-on bir yaşlarına geldiğinde sona erer ve çocuk bu bağlantıların % 80’ini kaybeder. Eğer o yaşlara kadar çocukta bu sinir hücreleri arası bağlantılar geliştirilmemiş ise Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? artık geliştirilemez. Kullanılmayan kapasiteler kaybedilmiş olur. Sonrasında beyinde üretilen bir enzim Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? kötü bağlantıları tamamen eritip yok eder.
Çocuk gelişirken aynı zamanda beyin de gelişme evrelerinden geçer. Bu evreler ana beyinden Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? duygu beyine ve duygu beyinden Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? düşünce-felsefe beyine doğru yol alır. Fakat bu yol alış sırasında bazı kritik dönemler söz konusudur. Beyin gelişiminin normal bir seyir izlemesi için bu kritik dönemlerin icapları yerine gelmelidir. Söz gelimi Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? dil becerisinin gelişmesi için çocuğun çevresindeki büyüklerin konuşmalarını işitmesi gerekir. Belli bir yaşa kadar bu imkânı bulamamış bir çocuğun dil gelişimi ya çok güç ya da imkânsızdır.

Araştırmada bahsi geçen ana beyin bedenin motor faaliyetlerinden Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? reflekslerden Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? vücut hareketlerini düzenlemekten sorumlu iken; fiziksel olarak ana beyni saran duygu beyin sevme Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? nefret etme gibi faaliyetlerden sorumludur. Ayrıca samimi ilişki ve duygusal bağ kurmamızdan da duygu beyin sorumludur. Düşünce-felsefe beyin ise Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? algılarımız Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? hislerimiz ve düşünce tarzlarımızı bir araya getirip düşünce ve davranışlarımıza yön verir. Neocortex adı da verilen düşünce-felsefe beyin insanın en yeni ve en yüksek entelektüel biçimini temsil eder ve diğer iki beynin tamamından beş kez daha büyüktür.
Beynin gelişimi sırasında sinir hücreleri arasındaki bağlantılar myelin adı verilen yağlı bir koruyucu örtü yoluyla sağlanır. Hücreler arası bağlantılar ne kadar çok olursa Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? myelin eklenmesi de o kadar çok olur. Myelinin yoğun ve kalın olması Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? sinir sinyallerinin bu bağlantılardan geçiş hızını artırır. Dolayısıyla çocuğun gelişim sürecinde ihtiyaç duyduğu uyaranları alması hayati bir önem arz eder. Örneğin Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? ana beynin gelişimi sırasında çocuklar tekrar eden ritmik hareketlere ihtiyaç duyarlar. Bu noktadaki eksiklik Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? ana beynin sinir hücreleri arasındaki bağlantı bozukluğuna Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? o da çocuklarda dikkat ve odaklanma sorununa yol açar.

Kısacası Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? sinir bağlantılarının gelişmesi tamamen sağlıklı bir şekilde uyarılmalarına bağlıdır. Meselâ bir bebek yerde duran bir topu eline almaya çalışırken Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? onu dişlemeye çalışırken Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? atarken Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? hatta o toptan çıkan ses ya da kokuyu algılamaya çalışırken beynindeki sinir hücreleri kendi aralarında bağlantılar yaparlar. Çocuk televizyon izlediğinde ise çok yönlü sinirsel uyarılma mahrumiyeti yaşar. İşte bu nedenle Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? kendisiyle konuşulmayan Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? dokunulmayan ya da oynanmayan çocuğun beyin hacmi Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? normal çocuklara göre % 20-30 daha küçük kalır.

Televizyonun fizikî açıdan yol açtığı tahribat elbette bunlarla sınırlı değildir. Yapılan bazı araştırmalar televizyon izleyen çocukların daha yüksek oranda göz tembelliğine yakalandığını Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? bunun da okuma yeteneklerini olumsuz etkilediğini ortaya koymuştur. Yine uzun süreli televizyon izlemenin gözü çok fazla yorduğu ve gözün dinlenmesine izin vermeyerek performans düşüklüğü ve muhtemel görme kayıplarına yol açtığı bulunmuştur.

Gerçekten televizyondaki bir çekimin ortalama 3 Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu?5 saniyeden fazla sürmediği dikkate alınırsa Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? bunun gözün aşırı çalışmasına sebep olduğu açıklığa kavuşur.

Televizyonun fiziksel etkileri görüldüğü gibi son derece kapsamlı ve ciddidir. Bu kötü etkilerin özellikle beynin esas gelişmesini kaydettiği çocukluk yıllarını kapsamaması için yetişkinler Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? yani anne babalar çocuklarının uzun süreli televizyon izlemeleri karşısında çok daha uyanık olmalıdırlar.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu?

Televizyon Beyin Gelişimini Engelliyor mu? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Demir eksikliği, beyin gelişimini olumsuz etkiliyor daywest Sağlığımız 0 30-04-2011 08:35
Beyin ve Beyin Hastalıkları Hakkında elif Sağlığımız 0 13-03-2011 09:08
Akraba evliliği beyin gelişimin engelliyor! nimlahza Aile, Evlilik ve Çocuklar 4 25-08-2010 03:57
İnek sütü bebeklerin gelişimini engelliyor Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 09-07-2008 03:00
Pekmez Çocuğun Gelişimini Olumlu Etkiliyor Bakimliyiz Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 01-04-2008 08:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:28 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats