Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır? (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/114988-komur-cesitleri-kac-cesit-komur-vardir.html)

elif 13-03-2013 02:46

Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır?
 
Kömür Çeşitleri - Kaç Çeşit Kömür Vardır?Kömürler çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir. Üç tip kömür vardır: antrasithttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg taş kömürü ve linyit.
Antrasit en değerli kömür türüdür. %95 i karbondan oluşur. En sert kömür türü olup yandığında diğerlerinden daha fazla ısı verir. Taş kömürünün %70’ihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Linyitin %50'sinden daha az bir kısmı Kömürler organik olgunluklarına göre linyithttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg alt bitümlü kömürhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bitümlü kömür ve antrasit tiplerine ayrılırlar.
Linyit ve kısmen alt bitümlü kömürler genellikle yumuşakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kolayca ufalanabilen ve mat görünüştedirler. Bu tip kömürlerin ana özelliği göreceli olarak çok yüksek nem içerirler ve karbon içerikleri düşüktür. Antrasit ve bitümlü kömürler ise genellikle daha serthttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg dayanıklıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg siyah renkli ve camsı parlak görünüştedirler. Göreceli olarak nem içerikleri daha düşük oluphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg karbon oranları daha yüksektir.
Jeolojik olarak kömürlerin yaşları 400 milyon yıl ile 15 milyon yıl arasında değişir. Genellikle yaşlı kömürler daha kalitelidir.
Kömürler mikroskobik homojen bileşenlerine göre çeşitli kayaç tiplerine de ayrılır. Bu sınıflandırma kömürün türediği malzemeyi ve kömürleşme süreçlerini ele aldığındanhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg aslında genetik bir sınıflandırmadır. Bu sistemde kömür dört temel tipe ayrılır: vitrenhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg klarenhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg düren ve füzen.
Bir başka sınıflandırma sistemi de kömürün ticari değerine yer verir madde içeriğine ve içerdiği katışıklar dikkate alınır.
Kömür; çok eskilerden beri enerji üretimindehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sentetik boyaların çözücülerinhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ilaçların hazırlanmasında ara madde olarak ve çeşitli hoş kokulu maddelerin elde edilmesinde kullanılmaktaydı. Ayrıca kömürün yakılmasıyla elde edilen gazlardan yakıt olarak yararlanılır
Linyithttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kahverengi kömür de denilen ve tamamına yakını termik santrallerde yakıt olarak kullanılan kömür sıralamasında en alt sırada yer alan bir kömür çeşitidir.
Linyitin ısıl değeri (kalorifik değer) düşükhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg barındırdığı kül ve nem miktarı fazladır. Buna rağmen yerkabuğunda bolca bulunduğu için başta Almanyahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülkeler olmak üzere sıklıkla kullanılan bir enerji hammadesidir.
Linyit Türkiye'nin birçok bölgesinde çıkartılmış ve halen çıkarılmaya devam etmektedir. Bu bölgelerden bazıları Kahramanmaraş ili Afşin ve Elbistan ilçesihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Ankara ili Nallıhan ilçesi (Çayırhan)http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Kütahya ili Seyitömer ve Tavşanlı ilçesihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Manisa ili Soma ve Muğla ili Yatağan ilçesindehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Adana ili Kozan ilçesinde çıkartılır.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:23 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.