bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-03-2013, 09:54   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir?

Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir?

Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir?Ülkemiz Maden yatakları olarak bir çok bölge ülkesine göre oldukça zengin maden yataklarına sahiptir. Özellikle Bor maden yatakları olarak dünyada stratejik sayılabilecek bir rezerve sahip durumdayız. Bugün sizlere Krom madeni nedir ve ülkemizde nerelerde çıkarılır Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? Kullanım alanları nelerdir konusu ile ilgili hazırladığımız paylaşımı sunacağız.

Krom Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? metalik bir element olup Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? atom numarası 24 Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? atom ağırlığı 51.996′dır.

Krom çok sert oluşu Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? erime noktasının 1857 °C oluşu nedeniyle Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? metallere sertlik sağlamakta ve zırhlı araç yapımında kullanılır. Elazığ Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? Muğla Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? Bursa ve Eskişehir Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir?Afyon‘dA çıkarılır. Krom doğada +3 değerlikli bulunur Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir?indirgenme reaksiyonuyla +6 değerlik alır. Toz formdaki krom deri tabaklamada uzun yıllardır kullanılmaktadır. Deriye uzun süre dayanabilme kullanılabilirlik özelliği kazandırır.Ayrıca 100 elementten 26. dır.

Krom kandaki şekeri alıp hücrelere transfer eder. Kromun bulunduğu maddeler (kaynakları): yer fıstığı Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? yumurta sarısı Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? peynir Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? üzüm suyu Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? maya Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? istiridye’de bulunur. Kemiklere faydasıda vardır. Oda koşullarında (25°C 298 K): Gümüşümsü metalik katı

Metal

d-blok elementi

Kadmiyum 1761 yılında Johann Gottlob Lehmann’ın Ural dağlarında rastladığı portakal-kırmızı renkli mineral ile oldu. Bu bileşik krokoid olarak bilinen kurşun kromattır.(PbCrO4)

1770 yılında Peter Simon Pallas bu bileşiğin boyacılıkta pigment(renk veren madde) olarak kullanılabileceğini keşfetti.

1797 yılında Nicolas-Louis Vauquelin kurşunlu kromat cevherinin HCl ile reaksiyonu sonucunda krom oksit (CrO3) elde etti . 1778 yılında ise kömür fırınında krom oksidin ısıtılması ile saf krom metalini izole etti.

FeCr2O4 cevherinin eritilmiş alkali ile oksidasyonu sonucunda sodyum kromat Na2CrO4 elde edilir. Bu bileşikteki krom +6 yükseltgenme basamağına sahiptir. Cr+6 çöktürülür ve daha sonra karbon ile Cr(III) oksit (Cr2O3) e indirgenir. Krom(III) oksidin alüminyum veya silikon ile reaksiyonu sonucunda krom metali elde edilir.

Cr2O3 + 2Al à 2Cr + Al2O3

2Cr2O3 + 3Si à 4Cr + 3SiO2

KROM NERELERDE KULLANILIR?

Krom cevheri başlıca metalurji Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? kimya Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? refrakter ve döküm kumu sanayinde kullanılır.
Metallurji sanayinde krom ; ferrokrom Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? ferro-siliko-krom Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? krom bileşikleri Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? ekzotermik krom katkıları Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? diğer krom alaşımları ve krom metali şeklinde tüketilir.

Metalurji endustrisinde krom cevherinin en önemli kullanım alanı paslanmaz çelik yapımında kullanılan ferrokrom üretimidir. Paslanmaz çelik metal ve silah endustrisinin çok önemli bir maddesidir. Krom çeliğe sertlik Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? kırılma ve darbelere karşı direnç Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? aşınma ve oksitlenmeye karşı koruma sağlar. Bu kapsamda kromun çeşitli alaşımları mermi Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? denizaltı Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? gemi Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? uçak Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? top ve silahlarla ilgili destek sistemlerinde kullanılır.

Krom kimyasalları paslanmayı önleyici özellikleri dolayısıyla uçak ve gemi sanayinde yaygın olarak ; kimya endustrisinde de sodyum bi-kromat Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? krumik asit ve boya hammaddesi yapımında Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? metal kaplama Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? deri tabaklama Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? boya maddeleri ( pigment) Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? seramikler Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? parlatıcı gereçler Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? katalistler Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? boyalar Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? organik sentetikler Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? konserve yapma ajanları Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? su işleme Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? sondaj çamuru ve diğer birçok alanda tüketilir.

Krom metali Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? yüksek performans alaşımlarında Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? Al Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? Ti Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? Cu alaşımlarında Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? ısıya ve elektriğe dirençli alaşımlarda tüketilir.

Kromun süper alaşımları yüksek ısıya dayanıklı randımanı yüksek Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? türbin motorlarının yapımında kullanılmaktadır.


Krom madeni Antalya ve Guleman’daki ferro-krom tesislerinde işlenmektedir. Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir?Krom it

Sertlik derecesi yüksek olan ve paslanmaya karşı çok dayanıklı olan krom Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? bu özelliği nedeniyle paslanmaz çelik sanayinden (mutfak eşyaları Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? makine parçaları vb.) iş makineleri sanayisine Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? kaplamacılık ve çelik yapımına kadar birçok alanda kullanılır Metalik cevherler grubunda yer alan krom Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? özellikle metalürji Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? kimya Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? refrakter ve döküm.
Akdağ krom yatakları Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? Dünyanın en zengin yataklarıdır. Türkiye Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? krom çıkarımında dünyada 3. sıradadır. Dünya krom it madenciliğinde yüzde 6’lık üretim payı ile dikkati çeken ülkemiz 25 milyon tonluk rezerve sahiptir. Türkiye’nin halen 2 000 000 ton/yıl tüvanan krom cevheri ile 160.000 ton/yıl ferrokrom üretim kapasitesi mevcuttur. Üretim ve ihracatta en önemli ürün ferrokromdur. Krom cevheri Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? dünya sanayinin vazgeçilmez bir üretim girdisidir. Atmosfer korozyonuna Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? kimyasal etkilere Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? aşınmaya karsı yüksek direnç göstermesi Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? çok sert olması sebebiyle çelik ve öteki minerallerin korunmasında kaplama olarak yaygın bir şekilde kullanılır. Silâh sanayinin Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? ikamesi olmayan çok önemli bir girdisidir.”
Türkiye Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? dünyanın en büyük kromit ihraç eden ülkesidir. Türk krom itleri Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? dünya krom pazarlarında her zaman üst seviye fiyatlarla talep edilen Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? kaliteli Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? metalürjik kalite cevherler olarak aranmaktadır.
Ülkemizin Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? bu cevherden maksimum fayda sağlayabilmesi için Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? kaynakların (ferrokrom ve paslanmaz çelik) üretimine yönlendirilmesi Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? bu sanayinin acilen kurulması sarttir. Türkiye’nin Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? paslanmaz çelik tüketimi 100.000 ton/yıl civarındadır. (Yillik 200 milyon- 1 milyar dolarlık ithalat söz konusudur.)
• Türkiye Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? çıkardığı kromu büyük ölçüde cevher olarak satmaktadır. Bu nedenle çıkarımını dış taleplere bağlı olarak ayarlamaktadır. 2001 yılında krom ihracatımız 24 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. En önemli pazarlar Rusya Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? Norveç Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? Ukrayna ve Slovakya olmuştur. Ferrokrom ihraç ettiğimiz en önemli pazarlar ise ABD Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? Hollanda ve Belçika’dır. Yıllık üretimimizin yaklaşık yarısı ihraç edilir. Gerideki miktar ise Elazığ ve Antalya’daki ferro krom fabrikalarında işlenir. Dünya’da en çok krom üreten ülkeler Güney Afrika Cumhuriyeti Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? Rusya Federasyonu Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? Hindistan ve Filipinlerdir. Türkiye ise beşinci sırada yer alır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir?

Krom Madeni Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: krom madeni nasıl çıkarılır, krom madeni nasıl bulunur, krom nasıl işlenir, krom nasıl oluşur, krom madeni nasıl işlenir, krom nasıl çıkarılır, bakır madeni nasıl çıkarılır, krom madeni nasıl çıkarılır ve işlenir, krom nasıl üretilir, krom madeni, krom nasıl elde edilir, krom madeni nasıl oluşur, krom nasıl olmuştur, krom nasil islenir, bor madeni nerelerde kullanılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bor madeni hangi illerde cıkarılır? Я Soru Cevap 1 27-04-2014 08:09
Altın Nasıl İşlenir? Altın Nasıl Çıkarılır Ve İşlenir? elif Soru Cevap 0 13-03-2013 01:47
Toryum Madeni Nereden Çıkarılır? -Toryum Madeninin Kullanıldığı Alanlar elif Soru Cevap 0 13-03-2013 01:43
Demir Nasıl Çıkarılır? Demir Nasıl İşlenir? elif Soru Cevap 0 21-02-2013 06:32
Bor madeni nasıl çıkarılır? Я Soru Cevap 0 28-11-2012 11:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats