bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2013, 11:28   #1 (permalink)
hakan58
Avatar Yok
 
Standart çocuklarda geç konuşma hakkında bilgi

merhabalar benim oğlum 3 yaşıbında ama halen konuşamıyor.fakat ne söylersek yerine getiriyoranlıyorfakat cevap veremiyor bu konu hakkında biliralabilirmiyim.


 

Alt 14-03-2013, 03:27   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Çocuklarda gecikmiş konuşma hakkında anne babalara tavsiyeler başlığına bakabilirsiniz.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 14-03-2013, 03:29   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

2-5 Yaş Arası Çocuklarda Geç Konuşma Sorunu

Türkiye'de 2 ila 5 yaş arasında olup halen konuşma becerisi gelişmemiş azımsanmayacak sayıda çocuk bulunuyor. 'Bazı çocuklar geç konuşur' denilerek aileler tarafından çok da önemsenmeyen bu durum çocuğun okul başarısı ve sosyal çevre ile iletişimi kadar psikolojisini de olumsuz etkiliyor.
İşitme kaybı ya da beyinde oluşmuş bir hasar gibi hiçbir tıbbi bozukluğa rastlanmayan bu çocuklar için Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi harekete geçti. Hastane sebep olarak hiçbir tıbbi bulguya rastlanmayan 'İdiyopatik gecikmiş konuşma problemi' teşhisini koyduğu ailelerin konuşma becerisini kazandırma konusunda yetersiz olduğunu düşündüğü ve maddi imkanı olmayan çocukları belediyenin kreşlerine yönlendirecek.

Dr. Sami Ulus Hastanesi Başhekimi Nurullah Okumuş Cihan'a yaptığı açıklamada bazı çocukların 2 ila 5 yaş arasında olmalarına rağmen halen konuşma becerilerinin gelişmeyebildiğine dikkat çekti. Bu durumdaki çocukların bir kısmında işitme kaybı başka bir kısmında ise beyinde hasar olabildiğini aktaran Okumuş "Ancak bunlar gibi hiçbir tıbbi bulgu olmamasına rağmen konuşma geriliği yaşayan çocuklar da bulunuyor." dedi.
Okumuş aileler tarafından bu durumun ilk başta 'bazı çocuklar geç konuşur' denilerek çok da önemsenmediğine dikkat çekti. Okumuş ilerleyen dönemlerde ise çevredekilerce 'bu çocukta bir gariplik var' ya da 'çocuğun zekasında bir gerilik var' gibi nitelemeler yapılabildiğini söyledi. İki yaşına gelmiş bir çocuğun kendisini basit cümlelerle ifade edebiliyor olması gerektiğine işaret eden Okumuş "Ancak 2 ila 5 yaş arasında olmasına rağmen anne baba bile demeyen mesela 'su' yerine 'buu' diyen nesneler için kısa heceler kullanan isteklerini işaretler ile açıklayan çocuklar bulunuyor." diye konuştu.

Okumuş iki yaşına kadar çocuğun çıkardığı seslerle zekasının ilişkisi olmamasına karşın iki yaşından sonra dil gelişimi ile zeka arasında sıkı bir ilişki olduğuna dikkat çekti. Konuşma becerisinin gelişmemesinin kendini ifade edememeye ileride zeka geriliği ve bilişsel fonksiyonlarda yetersizliklere yol açtığını söyleyen Okumuş bu durumun aynı zamanda çocuğun okul başarısını olumsuz etkilediğini kendine olan güvenini azalttığını ve içe dönük hale getirdiğini aktardı.

TEDAVİ ÇOCUKLA KONUŞMAK

Çevre ve özellikle anne tarafından çocuğa sunulan sözel uyaran zenginliğinin dil gelişimini olumlu etkileyeceğini vurgulayan Okumuş aile bireylerinin özellikle anne ile çocuk arasındaki sağlıklı ilişkilerin dil gelişimini olumlu etkilediğini ifade etti.

İki yaşına gelmiş olmasına rağmen bu beceriyi gösteremeyen çocuklar için ailelerin sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerektiğini belirten Okumuş; altta hiçbir tıbbi bulgu olmamasına rağmen konuşamayan çocuklarda erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Okumuş bunun tedavisinin ise çocuğun sosyalleşmesi olduğunu söyledi. Bu noktada ailelerin yetersiz kaldığı durumlarda kreşlerin çocuklara büyük yarar sağladığını aktaran Okumuş "Ailenin çocukla konuşması gerekiyor. Bazen çocuklar uzun süre televizyon karşısında vakit geçirebiliyor. Ancak televizyonda çocuk sadece dinliyor. Dinlediğini anlıyor ancak sonuçta televizyonla bir iletişim yok. Yani çocuk hep dinliyor ama konuşmuyor. Yine bu çocukların sosyal ve sportif faaliyetlere katılması da önem taşıyor." diye konuştu.

Okumuş çocukta bir işitme kaybı olup olmadığının ise basit bir test ile anlaşılabileceğini kaydederek "Mesela çocuk size arkası dönük iken normal bir sesle ona ismi ile seslendiğinizde dönüp bakması gerekir. Bakmıyorsa bir sorun vardır." dedi.

ÇOCUKLAR OKUL ÖNCESİ EĞİTİM İLE DESTEKLENECEK

Başhekim Okumuş hastane ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmet Eğitim ve Yardım Vakfı arasında 'idiyopatik gecikmiş konuşma' problemine sebep olarak hiçbir tıbbi bulguya rastlanmayan çocuklar için yapılan protokol hakkında da bilgi verdi.

Okumuş'un verdiği bilgiye göre ailesi asgari ücret ve altında gelir sahibi olan 2 ila 5 yaş arasında olup da halen konuşma becerisi gelişmemiş olan idiyopatik gecikmiş konuşma problemine sebep olarak hiçbir tıbbi bulguya rastlanmayan özel eğitim raporu olmayan zihinsel ya da bedensel herhangi bir engeli olmayan anlama ve algılama sorunu olmayıp sadece uyaran yoksunluğuna bağlı konuşma gecikmesi olan tuvalet eğitimini kazanmış olan çocuklar protokol kapsamında değerlendirilecek.

Hastane Sosyal Hizmet Birimi ve Çocuk Gelişimi Birimi tarafından uygun görülen bu çocukların Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin çocuk koruma evi ve çocuk kulüplerinde okul öncesi eğitim almaları sağlanacak. Çocuktaki değişimler üç ayda bir değerlendirme yapılarak kontrol edilecek. Gelişimsel ilerleme gösteren çocuklar kurumdan mezun edilecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi ailelerin maddi zorlukları düşünüldüğünde çocukların kuruma taşınmasında servis sağlanması konusunda sorumlu olacak. Bu ailelere sosyo ekonomik sorun ve ihtiyaçlarına yönelik desteği Sosyal Hizmet Eğitim ve Yardım Vakfı verecek.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 14-03-2013, 03:31   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Çocuklarda geç konuşma bozukluğu nasıl anlaşılır?

Bazı çocuklar yaşıtlarına kıyasla daha geç konuşmaya başlayabiliyor. Bu her zaman ciddi bir sorun olduğu anlamına gelmiyor. Ancak onu iyi gözlemlemeli ve ciddi sorun olasılığını düşündüren durum fark ettiğinizde de hemen çocuk doktoruna başvurmalısınız. Pudra.com olarak çocuklarda konuşma sorununu ve konuşma bozukluğunun nasıl anlaşılacağını araştırdık…

Geç konuşma hangi durumlarda normal karşılanmalı?

Çocuklarda yaygın olarak görülen geç konuşma bozukluğunun bir diğer adı “özgün dil bozukluğu.” Bu duruma yol açan belirlenebilir bir neden olmadığı halde dil performansında ciddi bir gecikme ya da bozukluk oluyor bazı çocuklarda. Ancak buradan her geç konuşan ya da bazı sesleri doğru söyleyemeyen çocukta bir sorun var sonucunu çıkarmak doğru olmaz.

Uzmanlar bazı gecikmelerin normal sınırlar içinde sayıldığını söylüyorlar. Zaten pek çok çocuk konuşmaya geç başladığı halde kısa zamanda yaşıtlarının düzeyine ulaşabiliyor. Ancak sizin bu konuda herhangi bir endişeniz varsa bir uzmana danışarak çocuğunuzun durumunu öğrenmeniz en iyisi.

Çocuğun zamanından konuşması neden önemli?

Uzmanlar çocuğun psiko-sosyal gelişim aşamalarının düzenli olması sosyal ilişkilerinin ve gelişiminin normal olması zeka ve öğrenme kapasitesinin normal seviyeye gelmesi ulaşması gereken gelişimsel dönemlere varması için zamanında konuşmasının önemli olduğunu söylüyorlar.

Ne zaman geç sayılır?

Çocuklar genelde ilk altı ayda yavaş yavaş heceleri çıkarmaya 12’nci aydan itibaren de kelimeleri söylemeye başlıyorlar. 18’inci aydan sonra da artık cümle kurabiliyorlar. Çocuğunuzda bir konuşma geriliği olup olmadığını anlamak için bu gelişim dönemlerini dikkatli incelemelisiniz. Eğer bu dönemlerin gerisinde kalıyorsa bu sorun beraberinde zeka ve sosyal gelişim problemlerini de getirebilir. O nedenle belli bir süre bekledikten sonra hala çocuğunuzun konuşamadığını fark ederseniz gerekli incelemelerin yapılması için doktora başvurmalısınız.
Çocuğunuzu gözlemleyin

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Uysal konuşmada gecikmesi olan çocuklarda ciddi bir sorun olasılığını düşündüren bulguları şöyle sıralıyor:

1- Çocuğun işaret ve diğer iletişim biçimleri normal değilse
2- Çocukta ek bir fiziksel gelişimsel sorun varsa
3- Anlaşılmaz sesler çıkarıyorsa
4- Çevresine karşı isteksiz ve ilgisizse
5- Yeni ortam ve durumlara uyum sağlamakta güçlük çekiyorsa
6- Yalnız kalmayı tercih ediyorsa
7- İsteklerini öfkeli davranışlarla anlatmaya çalışıyorsa

Bu durumlardan birkaçını çocuğunuzda gözlemliyorsanız bir uzmana başvurmak en doğrusudur.

Prof. Dr. Serap Uysal beyindeki konuşma işlevi ile ilgili merkezlerin kasların ve sinirlerin hastalığına ya da bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan konuşma bozukluklarının nedenlerinin saptanması için nörolojik muayene ve laboratuvar testleri yapılması gerektiğini belirtiyor.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


çocuklarda geç konuşma hakkında bilgi

çocuklarda geç konuşma hakkında bilgi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: idiyopatik konusma geriligi, idiyopatik gecikmis konusma, sosyal hizmetler eğitim ve yardımlaşma vakfı dr sami uysal hastanesi, gec konusma hakkinda makale,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çocuklarda konuşma Bkmlyz Bebek Bakımı 4 22-07-2014 11:38
Sessiz Konuşma Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 01:02
Çocuklarda gecikmiş konuşma hakkında anne babalara tavsiyeler daywest Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 10 04-06-2010 09:33
Konuşma Nedir?-Konuşma Hakkında Bilmediklerimiz elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:26
Konuşma Dilinin Özellikleri Nedir?-Konuşma Dili Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats