bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2013, 12:54   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dünya Tepsi Şeklinde midir?

Dünya Tepsi Şeklinde midir?Bu makalemizde kutsal kitabın düz dünya inancının yanı sıra Dünya Tepsi Şeklinde midir? tercümelerinde bu yanlışlığı nasıl kapama yoluna gittiklerinide araştıracağız. İbranice '' shamayim '' Türkçemize genelde gök veya gökler olarak tercüme edilmiştir. Konumuz ile diğer önemli İbranice kelime '' chuwg '' dır. Tüm kutsal kitapda üç kere kullanılan bu kelime Türkçe çevirilerde üzerinde oynanan kelimelerden biri olmuştur. İngilizceye '' circle Dünya Tepsi Şeklinde midir? circuit Dünya Tepsi Şeklinde midir? compass '' olarak çevrilen bu kelimeye Türkçe çeviride ilginç anlamlar yüklenmiştir.
Kutsal kitaba göre dünya düz Dünya Tepsi Şeklinde midir? daire şeklinde Dünya Tepsi Şeklinde midir? uçları olan direkler üzerinde olan hareketlendirelemeyecek bir dünyadır.

'' Tanrı derinliklere bir daire çizip işe başladı ''
'' circle Dünya Tepsi Şeklinde midir? circuit Dünya Tepsi Şeklinde midir? compass '' ın İngilizceden Türkçeye olan anlamları için referanslara bakınız:
NRSV KJV Pro 8:26-27 When he prepared the heavens Dünya Tepsi Şeklinde midir? I [was] there: when he set a compass upon the face of the depth:
Pro 8:27 RAB gökleri yerine koyduğunda oradaydım Dünya Tepsi Şeklinde midir? Engin denizleri ufukla çevirdiğinde Dünya Tepsi Şeklinde midir?
Kutsal kitap çevirmenlerinin Pro 8:27'de geçen bu çeviriye cümlenin içinde Rab kelimesi olmadan Rab kelimesi eklendiğini ayrıca '' chuwg '' kelimesine ASV Dünya Tepsi Şeklinde midir? NASB Dünya Tepsi Şeklinde midir? KJV Dünya Tepsi Şeklinde midir? NKJV Dünya Tepsi Şeklinde midir? RSV Dünya Tepsi Şeklinde midir? NRSV Dünya Tepsi Şeklinde midir? WEB Dünya Tepsi Şeklinde midir? HNVWEB adlı bu İngilizce çeviriler '' circle: daire '' anlamı vermiştir yanlızca KJV adlı çeviri '' a compass '' anlamı vermişken Dünya Tepsi Şeklinde midir? yine aynı İncil yeni çevirisinde diğer İngilizce İncil'lerle beraber '' circle: daire '' anlamı verdiğini görmekteyiz.
Pro 8:27 RAB gökleri yerine koyduğunda oradaydım Dünya Tepsi Şeklinde midir? Engin denizleri ufukla çevirdiğinde Dünya Tepsi Şeklinde midir?
KJV Pro 8:27 When he prepared the heavens Dünya Tepsi Şeklinde midir? I was there: when he set a compass upon the face of the depth:
Diğer önemli noktada Türkçemize Pro 8:27 ...Engin denizleri ufukla çevirdiğinde Dünya Tepsi Şeklinde midir? olarak çevrilen olan kısmıdır. Genel olarak yapılan İngilizce tercümelere baktığımızda '' derinliklerin yüzüne bir daire çizdiği zaman '' olarak tercüme edebileceğimiz bu cümle böylesi bir tercümeyle katledilmiştir. Bu çevirilerin bizim için önemi burada dünyanın oluşumunun anlatılmasıdır. Bu anlatımda bir noktayı kaçırmak dünyanın kutsal kitaba göre nasıl oluştuğunu anlamamızı engelleyecektir. Çevirmenlerin denizlerin ufkunu hangi kelimedeki anlamdan çıkarmış olduklarını anlamış değiliz. Şayet cümlede geçen '' depth:derinlik Dünya Tepsi Şeklinde midir? derin yer '' kelimesinden bu anlam çıkarılmış ise bu kelimenin yapılmış olan çeviri ile alakası yoktur.
depth: kaynak_ ingilizce sözlük : ingilizce türkçe sözlük : türkçe ingilizce sözlük
1. (i). derinlik Dünya Tepsi Şeklinde midir? derin yer Dünya Tepsi Şeklinde midir? engin. depth charge su altındaki herhangi bir hedefe özellikle denizaltılara atılan patlayıcı madde. depth of winter kışın ortası Dünya Tepsi Şeklinde midir? karakış. depths (i). denizin derinlikleri Dünya Tepsi Şeklinde midir? umman; öz nüve depths of degradation. rezalet Dünya Tepsi Şeklinde midir? kep.
2. derinlik.
3. derinlik. derin yer. engin. derin.

Prov 8:29 Sular buyruğundan öte geçmesinler diye Denize sınır çizdiğinde Dünya Tepsi Şeklinde midir? Dünyanın temellerini pekiştirdiğinde Dünya Tepsi Şeklinde midir?

Ayrıca burada Prov 8:29 ...Dünyanın temellerini pekiştirdiğinde Dünya Tepsi Şeklinde midir? geçen '' temel '' kelimesinin kökeni '' mowcad '' dır. Bu kelimede kutsal kitap denilen kitapda üç kere kullanılmış ve devamlı temel olarak tercüme edilmiştir. Deu 32:22...Ve dağların temellerini tutuşturacak.' Psa 82:5 ...Yeryüzünün temelleri sarsılıyor. Prov 8:29 ...Dünyanın temellerini pekiştirdiğinde Dünya Tepsi Şeklinde midir?
Burada bahsedilen temel kelimesi bir inşaatda bahsedilen temel kelimesi ile aynı kelimeden üretilen Dünya Tepsi Şeklinde midir? Jer 51:26 Senden köşe taşı Dünya Tepsi Şeklinde midir? temel taşı olmayacak Dünya Tepsi Şeklinde midir?...
Dünyanın düz ve daire şeklinde olduğu ile ilgili olan kelimelerin anlamlarının değişip Türkçemize çevirildiğini görmemizin diğer bir örneği Isa 40:22 'de geçmektedir. Buradaki anlatıma göre daire şeklinde olduğu inanılan dünyanın üzerinde oturan Tanrıya aşağıdaki insanlar ise çekirge gibi gözükmektedir.
KJV Isa 40:22 [It is] he that sitteth upon the circle of the earth Dünya Tepsi Şeklinde midir? and the inhabitants thereof [are] as grasshoppers; that stretcheth out the heavens as a curtain Dünya Tepsi Şeklinde midir? and spreadeth them out as a tent to dwell in:


Isa 40:22 Gökkubbenin üstünde oturan RAB'dir Dünya Tepsi Şeklinde midir?Yeryüzünde yaşayanlarsa çekirge gibidir.Gökleri perde gibi geren Dünya Tepsi Şeklinde midir? Oturmak için çadır gibi kuran O'dur.
Buradaki cümlede geçen '' chuwg circle Dünya Tepsi Şeklinde midir? circuit Dünya Tepsi Şeklinde midir? compass '' kelimesinin hangi anlamlara geldiği yukarıda incelemiştik. İngilizce tercümesine KJV Isa 40:22 [It is] he that sitteth upon the circle of the earth Dünya Tepsi Şeklinde midir? olarak giren bu tercüme Türkçemize Isa 40:22 Gökkubbenin üstünde oturan RAB'dir Dünya Tepsi Şeklinde midir? böylesi bir çeviri ile girmiştir. Aslında '' O dünyanın dairesinin üstünde oturur '' olarak tercüme edilmesi gereken bu tercüme '' Isa 40:22 Gökkubbenin üstünde oturan RAB'dir Dünya Tepsi Şeklinde midir? '' olarak tercüme edilmiştir. Bir dairenin düz olduğu tartışma gerektirmeyecek bir gerçektir. Fakat dünyanın bir daire olarak yuvarlak ve düz olarak tanımının ortaya çıkmaması için tahrip edilmiş çevirilerdir bunlar. Ayrıca Isa 40:22 ...Oturmak için çadır gibi kuran O'dur. burada geçen '' çadır '' tanımlamasını anlamamızla dünyanın ne gibi bir şekilde olduğu rahat anlaşılacaktır.


'' ve Dünyayı dört bucaklı yarattı ''

Özellikle unutulmaması gereken ise hayalinizde Dünya Tepsi Şeklinde midir? dünyanın Isa 11:12 ...Dünyanın dört bucağından.. olarak çevrilen Dünya Tepsi Şeklinde midir? fakat İngilizce çeviriye göre KJV Isa 11:12 ...from the four corners of the earth. '' dünyanın dört köşesinden '' olarak olması gereken çeviriye göre Dünya Tepsi Şeklinde midir? köşeleride olan bir dünya şekli oluşturmanız gerekmektedir. Bu köşeleri bucağa çevirip verilmek istenen mesajı bulandırmaya çalışmaları her zaman mümkün olmamıştır. Yine elimizdeki İncil olduğu savunulan kitaba göre Rev 7:1 ...yeryüzünün dört köşesinde duran dört melek gördüm. ... yeryüzünün dört köşesi olduğu açıkca belirtilmiştir.

ve inanca görede Tanrı bulunduğu bu yerden tüm insanları çekirge gibi görür. Gerçek olan ise elimizde bulunan bu yazmalar insan ürünü olduğundan ortaya böylesi problemler çıkmıştır. Yazarların dünyanın küresel top şeklinde olduğundan haberleri yoktur. Bu bilgi eksikliği kutsal kitapda verilen diğer örneklerede yansımıştır.

Dan 4:10 Yatarken gördüğüm görümler şunlar: Dünyanın ortasında çok yüksek bir ağaç gördüm.
Dan 4:11 Ağaç büyüdü Dünya Tepsi Şeklinde midir? güçlendi Dünya Tepsi Şeklinde midir? boyu göklere erişti. Dünyanın dört bucağından görülüyordu.

Bu alıntıda Daniel yazarının dünyayı düz olarak gördüğü kesindir. Dünyamız küresel top şeklinde olduğu için yazarın bahsettiği gibi ortası yoktur. Fakat bir dairenin ortası vardır. Ayrıca dünyamızda büyüyen bir ağaç ne kadar büyürse büyüsün Dünya Tepsi Şeklinde midir? büyüyerek uzayada çıksa dünyanın her yerinden görülemez. Fakat bu kitapları yazan insanların inandığı gibi dünya daire şeklinde ve düz ise ancak o zaman böyle birşey mümkün olabilir. Bu tanımda bize bu yazarlarında tamamiyle böyle bir inanca sahip olduklarını göstermektedir. Dünyanın düz ve daire şeklinde olduğuna ait olan düşüncenin yeni antlaşmada denilen İncil'de de devam ettiğini görmekteyiz. Mat 4:8 İblis aynı şekilde İsa'yı çok yüksek bir dağa çıkarıp O'na tüm görkemleriyle dünyanın bütün ülkelerini gösterdi. Küresel şekilde olan dünyamızın hangi dağına çıkarsanız çıkın böyle bir şey mümkün değildir.


Şayet dünyayı bir daire şeklinde tasavvur etmekteyseniz Dünya Tepsi Şeklinde midir? bu aynı zamanda uçlarıda olduğu anlamını verir ki bu yazarlarda tamamiyle böyle bir inanca sahiptirler. Job 38:13 Yeryüzünün uçlarını tutsun Dünya Tepsi Şeklinde midir? Oradaki kötüler silkilip atılsın diye? Dünyanın böylesi daire şeklinde ve düz olduğu inancının yanı sıra uçlarınında olduğuna ve büyüklüğünün sonsuz olmadığı üzerine olan inancı Job 11:9 Ölçüleri yeryüzünden uzun Dünya Tepsi Şeklinde midir? Denizden geniştir. bu alıntıda daha rahat görebiliriz. Bu insanlara göre dünya düz ve daire şeklindedir ve ölçüleride vardır. Deu 13:6-7 ...dünyanın bir ucundan öbür ucuna dek uzakta Dünya Tepsi Şeklinde midir?... Dünya Tepsi Şeklinde midir?
KJV Job 37:3 He directeth it under the whole heaven Dünya Tepsi Şeklinde midir? and his lightning unto the ends of the earth.

Job 37:3 Şimşeğini göğün altındaki her yere Dünya Tepsi Şeklinde midir? Yeryüzünün dört bucağına salar.
Dünyanın fiziksel olarak sonu olduğunu belirten bu alıntı ise yine çevirmenlerimiz tarafından katledilmiştir. Cümlede geçen '' kanaph '' kelimesine '' dört bucağı '' anlamı verilmiştir. Aslında ise belirtilmek istenen dünyanın bittiği yerlerdir. bizce ''Şimşeğini göğün altındaki her yere Dünya Tepsi Şeklinde midir? Yeryüzünün uçlarına Dünya Tepsi Şeklinde midir? sonuna salar. '' olarak yapılıp dünyanın sonunun olduğunun belirtilmeye çalışıldığına yakın bir tercüme yapılması gerekirdi. Verilen '' dört bucağı '' anlamı bizce verilmek istenen mesajı aktaramamıştır.

Fakat dünyamızın küresel durumuna baktığımızda Dünya Tepsi Şeklinde midir? dünyanın böylesi bir başlangıçı ve sonu olduğunu söyleyemeyiz. Belki dünyayı turlamaya bir noktadan başlasanız ve devamlı doğuya veya batıya aynı hizada gitseniz Dünya Tepsi Şeklinde midir? başlangıç noktanıza gelmeniz mümkündür Dünya Tepsi Şeklinde midir? fakat bu dünyanın başlangıçı ve sonu olduğu anlamını çıkarmaz. Kutsal kitap yazarlarına göre dünyanın düz ve daire şeklinde olan bu yapısından dışarıya düşebileceğiniz bir noktaya gelmeniz mümkündür.
Dünyanın uçları ve dört buçağı olduğu üzerine olan inancı kutsal kitaptan şu örnekler ile toparlayabiliriz.

Deu 28:49 ...dünyanın öbür ucundan bir ulusu...
Deu 28:64 ...dünyanın bir ucundan öbür ucuna Dünya Tepsi Şeklinde midir?...
Deu 33:17 ... Yeryüzünün dört bucağındaki ulusları yaralayacak....
Job 28:24 ...O yeryüzünün uçlarına kadar bakar Dünya Tepsi Şeklinde midir?...
Job 37:3 ...Yeryüzünün dört bucağına salar.
Psa 2:8 ...yeryüzünün dört bucağını vereyim.
Psa 19:4 ...Söyledikleri dünyanın dört bucağına ulaşır....
Psa 22:27 Yeryüzünün dört bucağı anımsayıp RAB'be dönecek Dünya Tepsi Şeklinde midir?...
Psa 48:10 ...övgün de Dünyanın dört bucağına varıyor....
Psa 59:13 ...Yeryüzünün ucuna kadar ulaşır....
Psa 61:2 ...yeryüzünün öbür ucundan Dünya Tepsi Şeklinde midir?...
Psa 65:5 ...Sen yeryüzünün dört bucağında Dünya Tepsi Şeklinde midir?...
Psa 72:8 ...Fırat'tan yeryüzünün ucuna dek!Dünyanın bir tepsi gibi yuvarlak olduğuna olan bu inanç Dünya Tepsi Şeklinde midir? yüksekçe bir yerde yaşadığına inanılan Tanrının bu yükseklikten herşeyi görebildiğine inanılmaktadır. Psa 33:14 Oturduğu yerden Dünya Tepsi Şeklinde midir? Yeryüzünde yaşayan herkesi gözler. Dönemin insanları böyle bir inanca sahip olsada ilginçtir Dünya Tepsi Şeklinde midir? inanılan bu Tanrı her zaman bulunduğu yerden herşeyi görememektedir.

Gen.18:20 Sonra İbrahim'e Dünya Tepsi Şeklinde midir? "Sodom'la Gomora büyük suçlama altında" dedi Dünya Tepsi Şeklinde midir? "Günahları çok ağır. Gen.18:21 Onun için inip bakacağım. Duyduğum suçlamalar doğru mu Dünya Tepsi Şeklinde midir? değil mi göreceğim. Yapıp yapmadıklarını anlayacağım." Burada İbrahime konuşan İbranilerin eşsiz adını bile söylemeye özen gösterdikleri Tanrı YHWH 'nin kendisidir. Bu Tanrının Gomora'nın suçlama altında olmasından dolayı meseleyi anlamak için inip bakması ve görmesi gerekmektedir. Gen.18:21 Onun için inip bakacağım. Duyduğum suçlamalar doğru mu Dünya Tepsi Şeklinde midir? değil mi göreceğim. Yapıp yapmadıklarını anlayacağım." demektedir.


'' Direkler üzerinde hareketsiz bir Dünya ''
Tepsi gibi daire şeklinde düz olan bu dünya inancına göre Dünya Tepsi Şeklinde midir? dünyanın üzerinde durduğu direklerin temelleri yine Tanrı tarafından atılmış ve O bu direkler üzerine dünyayı koymuştur.

KJV 1Sa 2:8 Düşkünü yerden kaldırır Dünya Tepsi Şeklinde midir?...Çünkü yeryüzünün temelleri RAB'bindir Dünya Tepsi Şeklinde midir? O dünyayı onların üzerine kurmuştur.
KJV 1Sa 2:8 'de temeller olarak tercüme edilen kelimenin İbranice kökeni matsuwq 'dur. Bu kelimeye İngilizce verilen anlam ise '' pillars Dünya Tepsi Şeklinde midir? direk Dünya Tepsi Şeklinde midir? sütun '' dur.
pillars: kaynak_ ingilizce sözlük : ingilizce türkçe sözlük : türkçe ingilizce sözlük
1. i. Dünya Tepsi Şeklinde midir? f. direk Dünya Tepsi Şeklinde midir? sütun; dikme Dünya Tepsi Şeklinde midir? dik meye benzer şey; f. sütunlarla tutmak veya süslemek .pillar box ing posta kutusu. Pillars of Hercules Cebelitarık boğazının iki tarafındaki yüksek kayalıklar. a pillar of society topluma dayanak olan kimse Dünya Tepsi Şeklinde midir? nüfuzl.
2. sütun. direk. önemli üye/destekçi/yandaş.
3. sütun. direk. dikme. dayak. payanda.

Birinci olarak verilen anlamın '' direk veya sütun'' olduğunu görmekteyiz. Bu gerçek ortaya çıktığına göre yapılması gereken tercümede dünyanın temellerin üzerine değil fakat direklerin üzerine konulması gerektiğini anlıyoruz.
Şayet direkler var bu direklerde bir temelemi atılmış diye düşünürseniz Dünya Tepsi Şeklinde midir? kutsalkitabı yazanların düşünce yapısını anlamakta fazla hata yapmamış olursunuz. Isa.24:18 ...Dünyanın temelleri sarsılacak.


Yukarıdaki bu alıntıda tercüme edilen '' temelleri '' kelimesinin kökeninin ise '' mowcadah '' olduğunu görmekteyiz. ''mowcadah ''ın temel olarak tercüme edilmesine bir itirazımız yoktur.


KJV 1Sa 2:8 'de temeller olarak tercüme edilen kelimenin İbranice kökeni matsuwq 'dun anlamının '' direk '' olduğunu kabul ettiğimizde sanırım görmemizi istemedikleri gerçek daha rahat ortaya çıkacakdır. Bu gerçekde dünyanın direkler üstünde duran tepsi şeklinde bir yapıya sahip olduğudur. Dünyanın döndüğüne falan bir fikre sahipseniz Dünya Tepsi Şeklinde midir? aman buda kutsal kitap öğretilerine aykırı bir düşüncedir. 1Ch 16:30 ...ey bütün yeryüzündekiler! Dünya sağlam kurulmuş Dünya Tepsi Şeklinde midir? sarsılmaz. Psa 93:1 ...Dünya sağlam kurulmuş Dünya Tepsi Şeklinde midir? sarsılmaz.


1Ch 16:30 'da kullanılan kelimenin kökeni '' mowt '' tur. Bir kaç örnek ile verilmek istenen resimi anlamaya çalışalım.
Job 41:23 ...kımıldamazlar.
Psa 10:6 ...sarsılmam...
Psa 15:5 ...sarsılmayacak.
Psa 16:8 ...sarsılmam Dünya Tepsi Şeklinde midir?...
Psa 46:5 ...Sarsılmaz ...İngilizcesine baktığımızda ise '' mowt '' ta karşılık olarak verilen anlam KJV 1Ch 16:30 ...that it be not moved. olarak görmekteyiz. Burada anlamamız gereken kelime '' moved '' dur Dünya Tepsi Şeklinde midir? bu kelimeninde kökeni '' move '' dur Dünya Tepsi Şeklinde midir? bununda sözlük anlamı '' kımıldatmak Dünya Tepsi Şeklinde midir? oynatmak Dünya Tepsi Şeklinde midir? hareket ettirmek '' cümledeki '' not '' kelimesi olumsuzluğu işaret ettiği için buna '' kımıldatılamaz Dünya Tepsi Şeklinde midir? oynatılamaz Dünya Tepsi Şeklinde midir? hareket ettirilemez '' olarak verebiliriz.

KJV 1Ch 16:30 Fear before him Dünya Tepsi Şeklinde midir? all the earth: the world also shall be stable Dünya Tepsi Şeklinde midir? that it be not moved.


1Ch 16:30 Titreyin O'nun önünde Dünya Tepsi Şeklinde midir? ey bütün yeryüzündekiler! Dünya sağlam kurulmuş Dünya Tepsi Şeklinde midir? sarsılmaz.

Ortaya çıkan gerçek ise hareket halinde olan dünyamız için tam tersi çıkan bir anlam ile karşılaşmaktayız. Direkler üzerine yerleştirilen tepsi şeklinde olan bu dünyanın ise hareket ettirilmesinin veya sarsılmasının bile mümkün olmayacağı inancı sahiptir. Hareket halinde olan dünyamızdan haberi olmayan bir dünya görüşüdür bu Dünya Tepsi Şeklinde midir? işin garibi kutsal ve Tanrı tarafından olduğu kabul edilen yazmalarda mevcut olan görüştür.
Dünyanın oluşumunun hariçinde ise gökkubbenin oluşumuda kutsal kitaba göre çok ilginçtir.


'' Gökkubbenin diğer görevi suları ayırmak ''

Gen 1:6 Tanrı Dünya Tepsi Şeklinde midir? "Suların ortasında bir kubbe olsun Dünya Tepsi Şeklinde midir? suları birbirinden ayırsın" diye buyurdu.
Gen 1:7 Ve öyle oldu. Tanrı gökkubbeyi yarattı. Kubbenin altındaki suları üstündeki sulardan ayırdı.

Burada geçen açıklamayı iyice okumanızı tavsiye ederim. Verilen açıklamaya göre başlangıçta tamamen su olan dünya bir kubbe ile arada yaşanacak bir yer açılmakta ve bu kubbenin görevi denizler ile kubbenin dışında kalmış suları birbirinden ayırma gibi bir şey. Gen 1:7 ...Kubbenin altındaki suları üstündeki sulardan ayırdı.


Aslında kutsal kitap denilen bu kitap kendince yağmurların oluşumunu anlatmakta ve devam etmekte Dünya Tepsi Şeklinde midir?Psa 148:4 Ey göklerin en yüce katı Ve göklerin üstündeki sular Dünya Tepsi Şeklinde midir? O'na övgüler sunun! Bu tanımlama ile Gen 1:6 Dünya Tepsi Şeklinde midir? Gen 1:7 'de geçen suların ayrılmasıyla kubbenin dışında kalan bu sulara işaret edilmek istenmektedir. Tepsi şeklinde olduğuna inanılan bu dünyada yaratılan bu kubbenin görevinin ise yanlızca suları ayırma olmadığını ise şu alıntıda görmekteyiz.

Gen 1:14-18 Tanrı şöyle buyurdu: "Gökkubbede gündüzü geceden ayıracak Dünya Tepsi Şeklinde midir?
yeryüzünü aydınlatacak ışıklar olsun.
Belirtileri Dünya Tepsi Şeklinde midir? mevsimleri Dünya Tepsi Şeklinde midir? günleri Dünya Tepsi Şeklinde midir? yılları göstersin."
Ve öyle oldu.
Tanrı büyüğü gündüze Dünya Tepsi Şeklinde midir?
küçüğü geceye egemen olacak iki büyük ışığı ve yıldızları yarattı.
Yeryüzünü aydınlatmak Dünya Tepsi Şeklinde midir?
gündüze ve geceye egemen olmak Dünya Tepsi Şeklinde midir? ışığı karanlıktan ayırmak için onları gökkubbeye yerleştirdi.
Tanrı bunun iyi olduğunu gördü.


Gökkubbenin diğer görevinin ise ışığı karanlıktan ayırmak olduğunu görmekteyiz. Anlaşılan inanca göre gecelerin ve gündüzlerin bu gökkubbe tarafından ayarlandığı inancı hakimdir. Ayrıca gökyüzünü aydınlatacak ışıkların ve diğer gök cisimlerinin gökkubbeye yerleştirildiği inancı hakimdir.
Bu gökkubbenin ise Job 37:18 Dökme tunç bir ayna kadar sert olan gökkubbeyi... dökme tunç kadar sert bir yapıya sahip olduğuna olan inancı görmekteyiz. Tanrı ise dökme tunç gibi olan bu Job 22:14 ...Gökkubbenin üzerinde dolaşır.'
Gökkubbenin böylesi tunç gibi bir yapıya sahip olduğuna olan inanç ile kubbenin dışındaki gerçeğin ve bu gökkubbenin yine Tanrı tarafından denetlendiği inancını yine kutsal denilen kitapda görebilmekteyiz.
John 1:51 ...göğün açıldığını Dünya Tepsi Şeklinde midir?...
Acts 10:11 Göğün açıldığını ...
Acts 7:56 ...göklerin açıldığını...
Mat 3:16 ...gökler açıldı...Birilerinin bu gökkubbeden dışarı gidip gelebilmesi için ise bu gökkubbenin açılması gerekmektedir.

John 1:51 Sonra da Dünya Tepsi Şeklinde midir? «Size doğrusunu söyleyeyim Dünya Tepsi Şeklinde midir? göğün açıldığını Dünya Tepsi Şeklinde midir?... Acts 10:11 Göğün açıldığını... Acts 7:56 «Bakın» dedi Dünya Tepsi Şeklinde midir? «göklerin açıldığını ve İnsanoğlu'nun Tanrı'nın sağında durmakta olduğunu görüyorum.» Mat 3:16 İsa vaftiz olur olmaz sudan çıktı. O anda gökler açıldı...


Hatta yaratılışta gökkubbeyle ayrılıp dışarda kalan sularında yağmur olarak dünya ya gelebilmesi içinde bu böyledir. Gen 1:7 ...Kubbenin altındaki suları üstündeki sulardan ayırdı.


İnsanlarda Tanrıya karşı günah işlediğinde Tanrı kızar ve bu yağmur gelecek kapakları kapar anlayışı her ne kadar inanamasakda kutsalkitapda mevcuttur. 2 Chr 6:26 "Halkın sana karşı günah işlediği için gökler kapanıp yağmur yağmazsa Dünya Tepsi Şeklinde midir?...
ve tabi Tanrı kızıp bu kapakları kapadığı gibi yağmurun yağması için yine kapakların açılmasının emrini yine O verir. Psa 78:23 Yine de RAB buyruk verdi bulutlara Dünya Tepsi Şeklinde midir? Kapaklarını açtı göklerin;


Mal 3:10 ... RAB. "Göreceksiniz ki Dünya Tepsi Şeklinde midir? göklerin kapaklarını size açacağım Dünya Tepsi Şeklinde midir?... Rev 11:6 Peygamberlik ettikleri süreceyağmur yağmasın diye göğü kapamaya yetkileri vardır. ... Gen 7:11 ...göklerin kapakları açıldı.

Sonuç: Tanrı dünyayı temellere diktiği direkler üzerine koymuştur. KJV 1Sa 2:8 ...Çünkü yeryüzünün temelleri RAB'bindir Dünya Tepsi Şeklinde midir? O dünyayı onların üzerine kurmuştur. ve bu temeller sağlamdır sarsılmaz Dünya Tepsi Şeklinde midir? Psa 93:1 ...Dünya sağlam kurulmuş Dünya Tepsi Şeklinde midir? sarsılmaz. Dünya ise Dan 4:11 Ağaç büyüdü Dünya Tepsi Şeklinde midir? güçlendi Dünya Tepsi Şeklinde midir? boyu göklere erişti. Dünyanın dört bucağından görülüyordu. ortasında bir ağaç büyüdüğünde diğer yerlerden görülebilecek bir yapıda kısaca bir tepsi gibidir. Dünyanın üzerine konduğu bu temeller ise Tanrınındır Dünya Tepsi Şeklinde midir? sarsılmaz vaziyetde olan bu temeller ancak Tanrının emri ile sarsılabilir. Isa.24:18...Dünyanın temelleri sarsılacak.


Tanrı ayrıca suları ayırmak için gökkubbeyi yaratmıştır Dünya Tepsi Şeklinde midir? Gen 1:7 Ve öyle oldu. Tanrı gökkubbeyi yarattı. Kubbenin altındaki suları üstündeki sulardan ayırdı. Bu gökkube ise Job 37:18 Dökme tunç bir ayna kadar sert olan gökkubbeyi.. dökme bir tunç kadar serttir Dünya Tepsi Şeklinde midir? yağmurların veya kişilerin bu kubbeyi geçmesi için kapaklarının açılması gerekmektedir. 2 Chr 6:26 ...gökler kapanıp yağmur yağmazsa Dünya Tepsi Şeklinde midir? dışarda kalan bu suların böylesi bir düzen ile çalışdığı düşünülmektedir.


Tanrı ise Job 37:18 Dökme tunç bir ayna kadar sert olan ... bu Isa 40:22 Gökkubbenin üstünde oturan RAB'dir Dünya Tepsi Şeklinde midir?


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dünya Tepsi Şeklinde midir?

Dünya Tepsi Şeklinde midir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dünya daire şeklindemidir, dünya tepsi şeklindemidir, dünyamız daire midir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yıldız Şeklinde Örgü elif Örgü Teknikleri 1 27-10-2014 11:45
Tüm Sayılar Negatif Midir Pozitif Midir? elif Soru Cevap 0 21-02-2013 06:25
1. Dünya Savaşının Dünya Savaşı’nın Genel ve Özel Nedenleri Я Soru Cevap 0 24-11-2012 01:43
Balık Şeklinde Tepsi Örtüsü sahranil Mutfak Takımı Modelleri 0 08-11-2010 05:01
Dünya Dediğin Zaten Bir Çukur Değil midir? nurküllü Doğa, Manzara Resimleri 2 15-06-2010 01:59

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats