bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2013, 12:57   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi

Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle ÖnlenmesiMetalik kaplamalar : Demiri kaplamak için kullanılan metallerin başında çinko gelir. Daha sonra nikel Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi kalay Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi kadmiyum Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi kurşun ve alüminyum kullanılır.

Organik kaplamalar : Asfaltik boyalar Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi maden kömürü zifti Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi epoksi resin boyaları Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi klorlanmış sert plastik Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi polietilen kullanılır.

İnorganik kaplamalar : Asit Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi baz gibi kimyasal maddelerin taşınmasında inorganik enamel kaplamalar uygundur. Genellikle feldspat Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi kaolin Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi boraks Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi soda ve litarj karışımı kullanılır.

Enamal kaplamalar mükemmel kaplama özelliği vermelerine karşın Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi mekanik çarpmalarına ve sıcaklık değişmelerine karşı dayanıksızdır ve çabuk kırılabilir.

3. Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi

Kullanma sularında metallerin korozyonunun kontrolü zordur. Çünkü suya ancak bazı toksik olmayan maddeler Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi küçük dozlarda ilave edilebilir.
Avrupa'da bazı belediye dağıtım sistemlerinde korozyon önleyiciler kullanılmaktadır. Korozif sulara tatbik edildikleri zaman metalin yüzeyinde çözünmeyen çinko sülfat filmi teşekkül ederek koruma temin edilir.

Bu şekilde metaller bol havalı yumuşak atmosfer sularından çok fazla çözünmüş madde içeren çeşitli sulara karşı korunabilirler.

İnhibitör (önleyici) bileşimleri : 3 mol çinko sülfat Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi 2 mol sülfamik asit ve 2 mol mono sodyum ortofosfattan meydana gelen karışım önleyici olarak iyi neticeler vermiştir.

3 ZnSO4 + 2 HNH2SO3 + 2 NaH2PO4 à Zn3(PO4)2+ 2NaNH2SO3+ 3H2SO4

484 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi32 194 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi20 240 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi0 386 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi10 238 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi18 294 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi12

Aşağıdaki karışım 50 Ib (22679.59 gr) 1 milyon gal.(3 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi7.106 litre) suya ilave edildiğinde 1 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi2 ppm çinko dozajı elde edilir.

ZnSO4.H2O 27 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi65 lb 12541 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi81 gr
HNH2SO3 10 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi00 lb 4335 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi92 gr
NaH2PO4 12 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi35 lb 5601 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi86 gr
50 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi00 lb 22679 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi59 gr
Önleyici çözeltinin fiziksel karakteristikleri :
Renk Renksiz
Baume 45.2 (20 °C)
pH 1 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi0 (20 °C)

İnhibitör dozajı :
Korozif suya başlangıçta 2 - 3 ppm çinko tatbik edilmelidir. Dağıtım sisteminin muhtelif noktalarına bu dozaj tatbik edilir.

Her yerde bu konsantrasyona ulaşıldığı an dozaj devamlı 1 ppm temin edilecek şekilde indirilir. Dağıtım sistemini pasifleştirmek için başlangıç dozajı verildikten sonra geçecek zaman 3 hafta olarak hesaplanmıştır.

Bazı yüksek alkali sularda kalsiyum karbonatın çökmesini önlemek için 0 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi5 - 1 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi0 ppm sodyum hexameta fosfat ilavesi gerekebilir. Kalsiyum karbonat çökmesi çinko fosfat tabakasının koruyucu özelliklerini zayıflatır ve korozyon önleyici tesirini bozar. Emniyet : Kaliforniya eyaleti Sağlık Bakanlığı kullanma suları için çinko dozajını 2 ppm veya daha küçük kabul etmiştir. Long Beach (California) şehri dağıtım sisteminde iki senelik tatbikattan sonra 1 ppm dozajın mide Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi barsak ve diğer suyla ilgili hastalıklara yol açmadığı görülmüştür.(1970)

06. Kalsiyum Karbonat Birikimi ile Korozyon Kontrolü

Kalsiyum karbonat çöktürülmesi ile korozyon kontrolü pratikte kullanılan çok yaygın bir metoddur. Koruyucu CaCO3 tabakasının oluşturulması için gerekli hesaplar Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi kaplama tekniği ve uygulama zor değildir. Korozyon kontrol problemleri Caldwell-Lawrence diyagramları kullanılarak çözümlenebilir. Ham suyun durum Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi tip Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi koruma için gerekli kimyasal madde miktarı ve boruda birikecek CaCO3 miktarı diyagramlardan bulunabilir.

Kimyasal Reaksiyonlar : Bu reaksiyonlar sistemindeki ana bileşenler su Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi karbondioksit Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi karbonik asit Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi hidrojen iyonu Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi hidroksit Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi bikarbonat ve kalsiyumdur. Bazı şartlarda Ca ve CO3 arasındaki reaksiyon sonucu CaCO3 çökebilir.

Ca++ + CO3à CaCO3

Çökme Ca ve karbonat konsantrasyonları çözünürlük çarpımını aştığı anda olur. Koruyucu sular olarak isimlendirilen sular da CaCO3 çökerek koruyucu bir film tabakası oluşturur. Başka bir deyimle bir suyun bir tabaka oluşturabilmesi için (Ca)(CO3) değerinin çözünürlük çarpımı değerinden fazla olması gerekmektedir. Aksi halde çökme olmaz. CaCO3 değerinin doygunluğun altında olduğu hallerde su koruyuculuk özelliği göstermez ve bu sularda genellikle korozyon hızlıdır.

(Ca)(CO3) değerinin çözünürlük çarpımına eşit olduğu hallerde su doygundur. Bu doygunluğu sağlayan bilgileri aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

1. Suyun doygunluğunun tespiti
2. Elde edilecek aşırı doygunluk derecesinin seçimi
3. Kullanılacak kimyasal maddelerin tiplerinin ve şartlarının seçimi
4. Arzu edilen aşırı doygunluğu sağlayacak miktarda kimyasal madde katılması
5. Çökme ile oluşacak CaCO3 miktarının tayini

Bu faktörlerin tayininde kullanılan teori ve matematiksel işlemler oldukça kompleks olmakla beraber Caldwell ve Lawrence in ortaya koyduğu diyagramlar bu işe çok basit çözüm yolu getirmiştir.

Borudan geçen suyun özellikleri : Metalik korozyon elektro kimyasal bir reaksiyon olup metal ve metalin temasta bulunduğu suların meydana getirdiği elektrik akımı neticesi oluşur. Metal ve suyun temasta bulunduğu yüzeyde oluşturulacak film tabakası yoğun kopmaz ve düzgün bir şekilde oluşturulmuş olmalıdır. Aşırı doymuş suda aşağıdaki özellikler yerine geldiğinde böyle bir film tabakası oluşabilir.

1. Su CaCO3 ile aşırı doymuş olmalıdır. Bu aşırı doygunluk sınırı 4 - 10 mg / lt CaCO3 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi yani teorik çökme potansiyeli 4 - 10 mg / lt olmalıdır.
2. Kalsiyum ve alkalinite değerlerinin her biri en az 40 mg / lt (CaCO3) veya ekonomik ise daha fazla olmalıdır. Her iki değerin yaklaşık eşit konsantrasyonlarda olması gerekir.
3. Alkalinite / klorür + sülfat oranı en az 5 : 1 olmalıdır.(Bütün konsantrasyonlar mg / lt CaCO3 olarak)

4. pH 6 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi8 - 7 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi3 aralığında olmalıdır.
5. Su hızı 0 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi6 m / s den fazla olmalıdır.

Bu şartlardan bazıları ortak olarak (karşılıklı) hariç bırakılabilir Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi birisi diğerinin hesabına alınabilir. 1 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi 2 veya 3 şartlarının en önemlisi olduğuna ve korunması gerektiğine inanmışlardır. Pratik olarak 4 şartı tasfiye edilmemiş suyun başlangıçtaki kalsiyum ve alkalinitesi yüksek olduğuna korunabilir. Ekonomik nedenlerle tasfiye sırasında düşük Ca ve düşük alkaliniteli suların pH ı 8 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi0 veya daha büyük yapılır. Bu pH larda meydana gelen CaCO3 filmi daha az koruyucudur. Fazla pH değerinden kaçınılmalıdır.

07. Caldwell - Lawkence Diyagramları

Caldwell-Lawrence diyagramları CaCO3 dengesi ile ilgili problemlerin çözümünde kullanılır. Diyagramda gösterilen bütün konsantrasyonlar çözülebilir bileşenleri gösterir. Her diyagram verilen sıcaklık ve toplam çözünmüş madde içindir. Örneğin 25 °C ve 40 mg / lt toplam çözünmüş maddeye ait diyagramdan alınan sonuçlar diğer şartlar için geçerli değildir. Bununla birlikte pratik olarak incelenen suyun bulunduğu şartlar diyagramdakine yakınsa kullanılabilirler. Bütün sıcaklık ve toplam çözünmüş madde ikilisi için diyagram yapmak pratik olmadığından bazı kabuller yapılarak diyagramlar kullanılmalıdır. 2 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi 5 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi 15 ve 25 °C sıcaklık ve onlara bağlı 40 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi 400 ve 1200 mg / lt toplam çözünmüş madde için diyagramlar verilmiştir.

Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi


Caldwell - Lawrence diyagramlarında (yukarıda) kalsiyum Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi alkalinite ve pH değerleri vardır. Diyagram karışık görünmesine rağmen kullanılması kolaydır. Diyagramdaki bazı terimler aşağıdaki şekilde tanımlanabilir. konsantrasyon : mg / lt CaCO3 olarak veya mg / lt CaCO3 . Aksi söylenmedikçe bütün miktarlar mg / lt CaCO3 olarak verilir. Bu şekilde uygunluk sağlanır. İkisi de CaCO3 mg / lt olarak verilmiş olan bir madde diğer bir mg / lt olan bir madde ile tamamen reaksiyona girer. Bu şekilde her sefer kimyasal eşitlik ve reaksiyonun düşünülmesine gerek kalmaz. Örneğin 25 mg / lt Ca hidroksit CaCO3 olarak Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi 25 mg / lt HCO3 la CaCO3 olarak veya 25 mg / lt CO2 ve 25 mg / lt CO3 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi CaCO3 olarak reaksiyona girer. pH : Sıcaklık düzeltmeli pH metreden okunur.

Toplam çözünmüş madde : C-L diyagramlarında eğrilerin şekillerini etkiler. Toplam çözünmüş madde Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi suyun tam analizi yapılarak hesap edilir. Bazen numune kuruluğa kadar buharlaştırılıp kalıntı ağırlığı alınır. Burada toplam çözünmüş maddeler CaCO3 olarak verilmeyip mg / lt olarak verilmiştir.

Sıcaklık : Sıcaklık eğrilerin şekline çok fazla etki eder. Bu nedenle hesap yapılacak suyun sıcaklığı ile kullanılan diyagramdaki sıcaklık arasında birkaç dereceden fazla olmamalıdır.

C = (F - 32) : 1 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi8
C : Centigrad derecesi
F : Fahrenheit derecesi

Alkalinite : Alkalinite asidi nötralize etme kapasitesidir. Metil oranjla pH 4 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi5 a yakın suyu kuvvetli asitle titre ederek bulunur.

Alk = HCO3 + CO3 + OH + H + ... (3)

Bu eşitlikteki miktarlar kalsiyum karbonat olarak mg litre verilmiştir. Alkelinite önemli bir su kalite parametresidir. Kimyasal katma veya çökme sonucu alkalinitedeki değişmeler basit olarak şu şekilde hesaplanabilin :

Alk son = Alk Başlangıç + Alk Katma Alk Çökme (4)

Kimyasal katma ve çökme sonucu alkalinitedeki değişimler aşağıdaki örnekte verilmiştir.

ÖRNEK 1 : Başlangıç alkalinitesi 15 mg / lt olan su 30 mg / lt sodyum karbonatla muameleden sonra 5 mg / lt CaCO3 çökelmesi yapmıştır. Çözeltinin alkalinitesi nedir? (Toplam çözünmüş maddeden başka hepsinde CaCO3 olarak mg / lt kullanılmıştır)

1. Alk Başlangıç = 15 mg / lt
2. Alk Katma = 30 mg / lt Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi 3 eşitliği katılan CO3 kadar alkalinitenin arttığını göstermektedir. Na2CO3 şeklinde 30 mg / lt CO3 katılmıştır. Bu nedenle alkalinitede 30 mg / lt artar.
3. Alk Çözelme = 5 mg / lt Çözeltiden 5 mg / lt CaCO3 ayrılmıştır. 3 eşitliğine göre alkalinlte aynı miktarda azalır.
4. 4 eşitliğinden Alk Son = 15 + 30 5 = 40 mg / lt

Alkalinitenin ikinci bir özelliği sıcaklığa bağlı olmamasıdır. Verilen bir sıcaklıkta ölçülen alkalinite Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi suyun sıcaklığı düşürüldüğünde veya yükseldiğinde CaCO3 çökmesi olmadığı zaman değişmez. Böylece Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi laboratuvar sıcaklığında bulunan alkalinite numunenin alındığı nehrin sıcaklığında bulunan alkalinite ile aynıdır. Bununla birlikte ısınma sırasında CaCO3 çökerse 3 ve 4 eşitliğindeki gibi alkalinite değişir.

ÖRNEK 2 : Nehirden alınmış suyun sıcaklığı 2 °C Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi alkalinite analizi yapılacak Laboratuvar sıcaklığı 25 °C ise ve ısınma sırasında
CaCO3 çökmesi olmuyorsa Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi alkalinite 25 mg / lt bulunmuşsa Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi suyun 2 °C deki alkalinitesi 25 mg / lt dir.

Asitlik = C-L diyagramında asitlik düşey eksenlere işaretlenmiştir. Asitlik suyun bazikliğini nötralleştirme kapasitesi olarak ölçülür.

Asitlik : CO2 + H2CO3 + HCO3 + H-OH ------ (5)

bütün miktarlar CaCO3 olarak mg / lt dir. Asitlik pozitif olduğu gibi negatif de olabilir. Sıfır işaretli yerin üstünde değerler pozitif Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi altındakiler negatiftir. Asitlik alkalinite gibi sıcaklıkla değişmez. Ancak ısıtma ve soğutma sırasında atmosferle CO2 alışverişi olmaması gerekir. Başlangıç eşitliği Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi katılan kimyasal madde ve çöken madde miktarları bilindiğinde 6 eşitliğinden son asitlik hesaplanabilir :

Asitlik Son = Asitlik Başlangıç + Asitlik Katılan - Asitlik Çökme

Bundan başka CaCO3 çökmesi veya çözünmesi sırasında da asitlik değişmez. Bu özellik C-L diyagramlarında CaCO3 ve çözünmesinin izlenmesini kolaylaştırır. Örnek 3 de kimyasal katma ve çökme ile eşitlikte olan değişim verilmiştir.

ÖRNEK 3 : Kireç katılmış numunenin eşitliği 200 mg / lt dir. 60 mg / lt CO2 katılmasıyla 45 mg / lt CaCO3 çökme olmaktadır. Son asitlik ne olur ?
1. Asitlik Başlangıç = 200 (Verilmiş)
2. Asitlik Katılmış = 60 mg / lt CO2 : 5 eşitliği asitliğin katılan CO2 kadar arttığını gösterir.
3. Asitlik Çökmüş = O Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi CO3 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi CaCO3 la çökmüştür Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi fakat 5 eşitliğinde CO3 terimi olmadığından asitlik çökmesi yoktur.
4. 6 eşitliğinden Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi Asitlik Son = - 200 + 60 - 0 = - 140 mg / lt pratikte titrasyon sonunun tayini zor olduğundan asitlik çoğu kez ölçülmez. Bununla birlikte alkalinite ve pH bilindiğinde asitlik hesaplanabilir. C - L diyagramlarından suyun asitlisini bulmak için ölçülen pH ve alkalinite değerlerinin kesişme noktasından yatay bir çizgi çizilir Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi dikey (asit) eksenini kestiği nokta alınır. Yatay eksen Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi C2 : Yatay eksen C2 aşağıdaki gibi tarif edilmiştir :

C2 = Alk - Ca = HCO3 + CO3 + - H - Ca ........ (7)

CaCO3 çökelmesi ve çözünmesi sırasında CO3 ve Ca aynı miktarda değişir. C2 değişmez. Bu şekilde CaCO3 çökme ve çözünmesi CL diyagramlarından kolayca bulunabilir Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi çünkü dikey olarak sabit C2 çizgisi üstünde hareket ederler. Herhangi bir suyun C2 değerini bulmak için suyun kalsiyum ve alkalinitesinin kesim noktasından dikey çizilir. Yatay C2 eksenindeki kesim noktası alınır.

Yön Vektörleri ve pH-Mg nomografi : Suyun yumuşatılma hesaplarında yukarıdaki sekilin üst köşesindeki yön vektörleri ve sol alt köşedeki pH - Mg nomografi kullanılır. Korozyon kontrol problemlerinde kullanılmaz.

08. C - L Diyagramlarının Kullanılması

Referans olarak yukarıdaki şekil kullanılarak bazı korozyon kontrol problemleri çözülebilir. Suyun doygunluk hali ölçülmüş kalsiyum alkalinite ve pH değerinden bulunur. Eğer eğriler bir noktada kesişiyorlarsa su tam doygundur.

1. Sıcaklık : 15 °C
2. Toplam çözünmüş madde : 96 mg / lt
3. pH : 8 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi6
4. Kalsiyum : 70 mg / lt
5. Alkalinite : 37 mg / lt

15 °C sıcaklık için birçok diyagram vardır. Örneğin toplam çözünmüş madde 40 mg / lt ve 400 mg / lt için diyagramlar vardır.

96 mg / lt Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi 40 mg / lt ye yakın olduğundan pratikte bu diyagram kullanılmalıdır. 40 mg / lt ve 400 mg / lt diyagramları kullanılarak interpolasyonla daha doğru sonuç alınabilir.

25 °C ve toplam çözünmüş madde (40 mg / lt) diyagramları kullanılarak pH 8 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi6 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi Ca 70 ve alkalinite 37 işaretlenir. Üç çizgi de tek bir nokta Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi A noktasında kesişmektedir. Böylece su tam doygundur. Aşırı doygun veya doygun olmayan sularda ise çizgiler bir noktada kesişmez Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi fakat bir zarf şekli meydana getirirler.

ÖRNEK 5 : Aşağıda verilmiş suyun saturasyon durumunun bulunması Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi
1. Sıcaklık : 15 °C
2. Toplam çözünmüş madde :115 mg / lt
3. pH : 9 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi5
4. Ca : 28 mg / lt
5. Alkalinite : 70 mg / lt

15 °C ve 40 mg / lt toplam çözünmüş madde için yukarıdaki şekilde 4 örneğinde olduğu gibi kalsiyum Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi alkalinite ve pH çizgileri işaretlenir. Sonra kesim noktaları birleştirilir. Bu su için nokta yerine BCD zarfı oluşmuştur. Onun için su doygun değildir Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi fakat doygunluk altında veya üstündedir. Bunu söylemek için aşağıdaki kural kullanılır. Eğer ölçülen kalsiyum değeri pH ve alkalinite çizgilerinin kesişmesinden bulunandan daha büyükse su doygunluğun üstündedir Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi eğer daha küçükse doygun değildir.

Bu örnekte Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi ölçülmüş kalsiyum değeri ( 28 mg / lt ) Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi alkalinite ve pH çizgilerinin kalsiyum çizgisini kestiği (6 mg / lt) yi aştığı için doygunluk üstündedir. Çökme yaparak koruyucu CaCO3 tabakası oluşturulabilir.

Bu sudan teorik olarak ne kadar CaCO3 çökelir? Çökme sırasında Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi doygunluğun üstündeki su (aşırı doygun) kolaylıkla tutabileceğinden fazla olan Ca ve CO3 iyonlarını çökeltir. Bu noktadan sonra artık CaCO3 çökmesi olmaz. Aşırı doygun sudaki kalsiyum değeri ile doygun haldeki kalsiyum değeri arasındaki fark çökebilecek maksimum CaCO3 ı verir. Hesabı tamamlamak için C- L diyagramında doygunluk haldeki kalsiyum değeri bulunmalıdır.

Doygunluk hali bulunurken aşağıdaki faktörler kullanılır.
1. Asitlik CaCO3 çökmesi sırasında değişmemelidir.
2. C2 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi CaCO3 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi çökmesi sırasında değişmemelidir.

ÖRNEK 6 : Örnek 5 deki suyun asiditesi pH ve alkalinite çizgilerinin kesiminde 56 mg / lt bulunmuştur.(Şekil de C noktası) C2 değeri 42 mg / lt ve asidite değerleri çökme sırasında değişmemiştir. Bu şekilde doygun su da başlangıçtakinin aynıdır. Asitlik ve C2 nin kesim noktası E doygun suyu gösterir.(Ca 17 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi Alk 59 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi pH 9 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi01) Diyagramdaki E noktasından bu doğrudan okunabilir. Aşırı doygun suda kalsiyum değeri (28 mg / lt) ile doygun suyun kalsiyum değeri (17 mg / lt) arasındaki fark çökebilecek maksimum CaCO3 (11 mg / lt) verir. Aynı miktar alkalinite ve kalsiyum çökmesi gerektiğine göre başlangıç alkalinitesi (70 mg / lt) ve doygun su alkalinitesi (59 mg / lt) arasındaki fark da çöken CaCO3 a eşittir. (11 mg / lt) Bu şekilde çöken kalsiyum ve çöken alkalinitenin eşit ligi çalışmanın doğruluğunun kontrolü için kullanılabilir.

09. Katodik Koruma

Katodik koruma ilk kez 1824 yılında Humphry Davynin bulduğu elektrokimyanın ilk mühendislik uygulamasıdır. Bu yöntemin ana prensibi Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi herhangi bir elektrolit içindeki bir metal yapının korunması gerekli bölümlerinin yapay olarak katot haline getirilmesidir.

Buraya kadar anlatılanlara göre borulardaki suyun yarattığı dahili korozyonun kontrolü için Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi aşağıdaki metotlardan uygulamaya gidilerek yapıla bilinir.

a. Oksijenin uzaklaştırılması
b. Serbest karbon dioksitin uzaklaştırılması
c. Koruyucu bir tabaka ile kaplamak
d. İç kısımları boya gibi pasif koruyucu ile kaplamak
e. Biyokimyasal faaliyeti önlemek için bilhassa dağıtım sisteminin ölçü uçlarında klorlama yapmak.

Suyun Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi korozif olup olmadığı Langeller Denge İndeksi Metodu ile tespit edilebilir. Bunun için sudaki Ca Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi CO3 Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi HCO3 iyonlarının miktarı ile pH değerinin bilinmesi gereklidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi

Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: şehir şebeke sularında klorlama işlemi nasıl yapılır, ph korozyonu, korozyon diyagramları, şebeke sularında klorlama işlemi nasıl yapılır, klorlama işlemleri nasıl yapılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Su Kirliliğinin Önlenmesi Önlenmesi İçin Neler Yapılmalıdır? Я Soru Cevap 21 20-05-2015 07:19
Şehir Şebeke Sularında Klorlama Nasıl Yapılır? gizem Soru Cevap 23 02-03-2014 03:10
Şehir Şebeke Sularında Klorlama Nasıl Yapılır elif Soru Cevap 0 21-02-2013 01:58
Diş çürümelerinin önlenmesi Bakimliyiz Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 03-04-2008 04:24
Diş çürümelerinin önlenmesi Bakimliyiz Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 17-03-2008 11:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats