bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2013, 12:58   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?


1) Metallerin elektrot potansiyellerinin farklı olması nedeniyle Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? sistemde birbirinden farklı metal kısımların bulunması halinde potansiyeli daha negatif olan metal bölümü iletkenlik sağlandığında anot Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? diğeri katot olur. Örneğin bakır - çelik Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? bakır - font bölümleri olan bir metal yapıda pil oluşarak korozyona yol ayar.
2) Aynı cins bir metalin bileşiminin tekdüze olmaması için Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? yani metal yapısındaki saf olmayan bölümler Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? alaşım bileşiminde yer yer farklılıklar Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? metaller içinde çeşitli artık maddelerin bulunuşu Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? fabrikasyon kusurları Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? metal yüzeyindeki koruyucu kaplama veya oksit tabakasının her yerde aynı olmayışı pil oluşumuna sebep olarak korozyon hasıl ederler.
3) Metalin hazırlanması esnasında yapılan işlemlerde farklılıklar Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? tavlama Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? temizleme Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? parlatma Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? cilalama gibi.
4) Zeminin değişen kimyasal yapısı Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? oksijen veya nem miktarındaki değişmeler Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? litolojik yapı farklılığı Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? mikrobiyolojik organizmaların işlevleri gibi nedenlerle korozyon kutupları oluşur.
5) Elektrolit (zemin suyu veya yer altı suyu) içindeki farklı konsantrasyondaki çözünmüş tuzlar Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? gazlar Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? elektrolitin akış hızında farklılıklar Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? sıcaklık değişimleri Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? erimiş oksijen miktarı Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? suyun pH değeri Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? alkalinitesi Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? karbondioksit içeriği gibi çeşitli etkenler korozyona sebep olabilir.
05. Korozyondan Korunma Yolları
Yapının bulunduğu çevredeki doğa şartlarını değiştirmek genellikle mümkün olmadığı için Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? korozyonu önleme veya geciktirme yolları araştırılır. Bu konuda birinci adım çevre şartlarına dayanıklı metalin seçimidir. İkinci yöntem metalin bir koruyucu ile kaplanması yani çevreye karşı izolasyonu Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? üçüncü yöntem ise katodik koruma yapılmasıdır.

1. Uygun Metal Seçimi : Metal seçimi Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? işin rantabilitesi ile ilgili olduğu için her yeraltı ve sualtı yapısı için özel alaşımların kullanılması beklenemez. Bu nedenle bu yolla korozyondan korunmak her zaman mümkün değildir.

Yer altı suyu temini için açılan sondaj kuyularında kullanılan filtre boruları değişik zemin Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? sıcaklık ve kimyasal içeriği değişik su katmanlarını kestikleri için korozyona uğrama ihtimalleri de oldukça fazladır.

% 18 den fazla krom Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? % 8 den fazla nikel Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? % 72 kadar demir Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? 0 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?08 den az karbon içeren 304 paslanmaz çeliği de kuyu filtresi olarak güvenilir bir alaşımdır. Ancak çözünmüş oksijen muhtevasının normalin üzerinde olduğu bilinen akiferlerde paslanmaz çelik kuyu filtrelerinin kullanılması uygundur.

2. Koruyucu Kaplamalar : Korozyondan korunmak için metalin koruyucu kaplamalar ile kaplanarak çevre ile yapı arasında az veya çok yalıtkan bir engel oluşturmak daha ekonomik bir yoldur.

Kaplamaların kalitesi elektriksel dirençleri ile ilgili olup Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? 10000 ohm / mm2 den büyük dirençliler korozyon açısından uygundur.

Kaplamalar malzemelerine göre :
a) Metalik
b) Organik
c) İnorganik

olmak üzere 3 gruba ayrılabilirler. Bu kaplamaların hangisinin seçileceği Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? korunacak metalin cinsine Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? biçimine Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? boyutuna ve çevre etkilerine ve de şüphesiz ekonomik şartlara bağlıdır. 1977 yılında Adana - Ceyhan BOTAŞ Bölge Müdürlüğünün DSi F-31/ 20578 Nolu kuyusundan beslenen bitüm benzeri bir izolasyon maddesi ile kaplı Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? 17 mm lik 8" kapalı çelik boru ile yine kapalı bir su tankına verilen suyun Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? bu maddenin suda çözünmesi sonucu kesif H2S yayımına neden olduğu yapılan incelemeyle tespit olunmuş ve şebeke hatalı kaplama nedeniyle iptal edilmiştir.

Kaplamalarda Kullanılan Malzemeler

Metalik kaplamalar : Demiri kaplamak için kullanılan metallerin başında çinko gelir. Daha sonra nikel Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? kalay Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? kadmiyum Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? kurşun ve alüminyum kullanılır.

Organik kaplamalar : Asfaltik boyalar Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? maden kömürü zifti Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? epoksi resin boyaları Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? klorlanmış sert plastik Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? polietilen kullanılır.

İnorganik kaplamalar : Asit Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? baz gibi kimyasal maddelerin taşınmasında inorganik enamel kaplamalar uygundur. Genellikle feldspat Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? kaolin Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? boraks Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? soda ve litarj karışımı kullanılır.

Enamal kaplamalar mükemmel kaplama özelliği vermelerine karşın Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? mekanik çarpmalarına ve sıcaklık değişmelerine karşı dayanıksızdır ve çabuk kırılabilir.

3. Kullanma Sularında Korozyonun İnhibitörle Önlenmesi

Kullanma sularında metallerin korozyonunun kontrolü zordur. Çünkü suya ancak bazı toksik olmayan maddeler Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? küçük dozlarda ilave edilebilir.
Avrupa'da bazı belediye dağıtım sistemlerinde korozyon önleyiciler kullanılmaktadır. Korozif sulara tatbik edildikleri zaman metalin yüzeyinde çözünmeyen çinko sülfat filmi teşekkül ederek koruma temin edilir.

Bu şekilde metaller bol havalı yumuşak atmosfer sularından çok fazla çözünmüş madde içeren çeşitli sulara karşı korunabilirler.

İnhibitör (önleyici) bileşimleri : 3 mol çinko sülfat Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? 2 mol sülfamik asit ve 2 mol mono sodyum ortofosfattan meydana gelen karışım önleyici olarak iyi neticeler vermiştir.

3 ZnSO4 + 2 HNH2SO3 + 2 NaH2PO4 à Zn3(PO4)2+ 2NaNH2SO3+ 3H2SO4

484 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?32 194 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?20 240 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?0 386 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?10 238 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?18 294 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?12

Aşağıdaki karışım 50 Ib (22679.59 gr) 1 milyon gal.(3 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?7.106 litre) suya ilave edildiğinde 1 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?2 ppm çinko dozajı elde edilir.

ZnSO4.H2O 27 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?65 lb 12541 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?81 gr
HNH2SO3 10 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?00 lb 4335 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?92 gr
NaH2PO4 12 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?35 lb 5601 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?86 gr
50 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?00 lb 22679 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?59 gr
Önleyici çözeltinin fiziksel karakteristikleri :
Renk Renksiz
Baume 45.2 (20 °C)
pH 1 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?0 (20 °C)

İnhibitör dozajı :
Korozif suya başlangıçta 2 - 3 ppm çinko tatbik edilmelidir. Dağıtım sisteminin muhtelif noktalarına bu dozaj tatbik edilir.

Her yerde bu konsantrasyona ulaşıldığı an dozaj devamlı 1 ppm temin edilecek şekilde indirilir. Dağıtım sistemini pasifleştirmek için başlangıç dozajı verildikten sonra geçecek zaman 3 hafta olarak hesaplanmıştır.

Bazı yüksek alkali sularda kalsiyum karbonatın çökmesini önlemek için 0 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?5 - 1 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?0 ppm sodyum hexameta fosfat ilavesi gerekebilir. Kalsiyum karbonat çökmesi çinko fosfat tabakasının koruyucu özelliklerini zayıflatır ve korozyon önleyici tesirini bozar. Emniyet : Kaliforniya eyaleti Sağlık Bakanlığı kullanma suları için çinko dozajını 2 ppm veya daha küçük kabul etmiştir. Long Beach (California) şehri dağıtım sisteminde iki senelik tatbikattan sonra 1 ppm dozajın mide Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? barsak ve diğer suyla ilgili hastalıklara yol açmadığı görülmüştür.(1970)

06. Kalsiyum Karbonat Birikimi ile Korozyon Kontrolü

Kalsiyum karbonat çöktürülmesi ile korozyon kontrolü pratikte kullanılan çok yaygın bir metoddur. Koruyucu CaCO3 tabakasının oluşturulması için gerekli hesaplar Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? kaplama tekniği ve uygulama zor değildir. Korozyon kontrol problemleri Caldwell-Lawrence diyagramları kullanılarak çözümlenebilir. Ham suyun durum Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? tip Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? koruma için gerekli kimyasal madde miktarı ve boruda birikecek CaCO3 miktarı diyagramlardan bulunabilir.

Kimyasal Reaksiyonlar : Bu reaksiyonlar sistemindeki ana bileşenler su Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? karbondioksit Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? karbonik asit Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? hidrojen iyonu Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? hidroksit Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? bikarbonat ve kalsiyumdur. Bazı şartlarda Ca ve CO3 arasındaki reaksiyon sonucu CaCO3 çökebilir.

Ca++ + CO3à CaCO3

Çökme Ca ve karbonat konsantrasyonları çözünürlük çarpımını aştığı anda olur. Koruyucu sular olarak isimlendirilen sular da CaCO3 çökerek koruyucu bir film tabakası oluşturur. Başka bir deyimle bir suyun bir tabaka oluşturabilmesi için (Ca)(CO3) değerinin çözünürlük çarpımı değerinden fazla olması gerekmektedir. Aksi halde çökme olmaz. CaCO3 değerinin doygunluğun altında olduğu hallerde su koruyuculuk özelliği göstermez ve bu sularda genellikle korozyon hızlıdır.

(Ca)(CO3) değerinin çözünürlük çarpımına eşit olduğu hallerde su doygundur. Bu doygunluğu sağlayan bilgileri aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

1. Suyun doygunluğunun tespiti
2. Elde edilecek aşırı doygunluk derecesinin seçimi
3. Kullanılacak kimyasal maddelerin tiplerinin ve şartlarının seçimi
4. Arzu edilen aşırı doygunluğu sağlayacak miktarda kimyasal madde katılması
5. Çökme ile oluşacak CaCO3 miktarının tayini

Bu faktörlerin tayininde kullanılan teori ve matematiksel işlemler oldukça kompleks olmakla beraber Caldwell ve Lawrence in ortaya koyduğu diyagramlar bu işe çok basit çözüm yolu getirmiştir.

Borudan geçen suyun özellikleri : Metalik korozyon elektro kimyasal bir reaksiyon olup metal ve metalin temasta bulunduğu suların meydana getirdiği elektrik akımı neticesi oluşur. Metal ve suyun temasta bulunduğu yüzeyde oluşturulacak film tabakası yoğun kopmaz ve düzgün bir şekilde oluşturulmuş olmalıdır. Aşırı doymuş suda aşağıdaki özellikler yerine geldiğinde böyle bir film tabakası oluşabilir.

1. Su CaCO3 ile aşırı doymuş olmalıdır. Bu aşırı doygunluk sınırı 4 - 10 mg / lt CaCO3 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? yani teorik çökme potansiyeli 4 - 10 mg / lt olmalıdır.
2. Kalsiyum ve alkalinite değerlerinin her biri en az 40 mg / lt (CaCO3) veya ekonomik ise daha fazla olmalıdır. Her iki değerin yaklaşık eşit konsantrasyonlarda olması gerekir.
3. Alkalinite / klorür + sülfat oranı en az 5 : 1 olmalıdır.(Bütün konsantrasyonlar mg / lt CaCO3 olarak)

4. pH 6 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?8 - 7 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?3 aralığında olmalıdır.
5. Su hızı 0 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?6 m / s den fazla olmalıdır.

Bu şartlardan bazıları ortak olarak (karşılıklı) hariç bırakılabilir Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? birisi diğerinin hesabına alınabilir. 1 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? 2 veya 3 şartlarının en önemlisi olduğuna ve korunması gerektiğine inanmışlardır. Pratik olarak 4 şartı tasfiye edilmemiş suyun başlangıçtaki kalsiyum ve alkalinitesi yüksek olduğuna korunabilir. Ekonomik nedenlerle tasfiye sırasında düşük Ca ve düşük alkaliniteli suların pH ı 8 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?0 veya daha büyük yapılır. Bu pH larda meydana gelen CaCO3 filmi daha az koruyucudur. Fazla pH değerinden kaçınılmalıdır.

07. Caldwell - Lawkence Diyagramları

Caldwell-Lawrence diyagramları CaCO3 dengesi ile ilgili problemlerin çözümünde kullanılır. Diyagramda gösterilen bütün konsantrasyonlar çözülebilir bileşenleri gösterir. Her diyagram verilen sıcaklık ve toplam çözünmüş madde içindir. Örneğin 25 °C ve 40 mg / lt toplam çözünmüş maddeye ait diyagramdan alınan sonuçlar diğer şartlar için geçerli değildir. Bununla birlikte pratik olarak incelenen suyun bulunduğu şartlar diyagramdakine yakınsa kullanılabilirler. Bütün sıcaklık ve toplam çözünmüş madde ikilisi için diyagram yapmak pratik olmadığından bazı kabuller yapılarak diyagramlar kullanılmalıdır. 2 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? 5 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? 15 ve 25 °C sıcaklık ve onlara bağlı 40 Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? 400 ve 1200 mg / lt toplam çözünmüş madde için diyagramlar verilmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Korozyona Sebep Olan Etkenler Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: korozyona neden olan etkenler, korozyona neden olan etkenler tuz o2,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Toprak kirliliğine neden olan etkenler nelerdir? Я Soru Cevap 3 15-05-2017 04:53
Bağımlılığa Sebep Olan Maddelerin Vücuda Etkileri Nelerdir? elif Psikoloji 0 30-04-2011 04:57
Akciğer Kanserine Neden Olan Etkenler Nelerdir? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 09:00
Toprak Kirliliğine Sebep Olan Faktörler Nelerdir? elif Coğrafya 0 07-02-2011 02:37
Anksiyetiye Sebep Olan Tıbbi Durumlar Ve İlaçlar Nelerdir ? Bkmlyz Psikoloji 0 11-10-2008 06:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats