bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2013, 01:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir?

Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir?


Sual: Hangi hayvanlardan kurban olur? Kurbana mani olan kusurlar nelerdir?
CEVAP
Kurban olmaya mani olan kusurlardan bazıları şunlardır:

1- Davar Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? sığır ve deveden kurban olur. Başka hayvanlardan kurban olmaz. Davar denince koyun Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? keçi; sığır denince inek Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? boğa Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? manda Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? dana Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? düve Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? tosun anlaşılır.

2- Dişi hayvan da Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? erkek hayvan da kurban edilebilir. Koyunun erkeği ve beyazı siyahından çok olanı Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? keçinin dişisi daha sevabdır. Kıymetleri eşit ise Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? koyun kesmek Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? sığır kesmekten daha sevabdır.

3- Uyuz Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? burulmuş olan kurban caizdir. Enenmiş [burulmuş] enenmemiş olandan daha iyidir. Çünkü kısırlaştırılan koçlar Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? daha yağlı ve etleri de daha lezzetli olur. Peygamber efendimiz Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? kısırlaştırılmış bir koç kurban etmiştir.

4- Koyunun Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? keçinin Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? bir yaşını Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? sığırın iki Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? devenin beş yaşını geçmiş olması gerekir. 6 ayı geçmiş kuzu Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? iri ve semiz ise caiz olur. (Altı ayını tamamlayan her kuzu kurban olur) diyen âlimler de vardır.

5- Bir gözü görmeyen Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? topal olup yürüyemeyen Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? dişlerinin yarısı yok olan Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? gözünün Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? kulağının veya kuyruğunun çoğu olmayan Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? bir ayağı kesik Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? çok zayıf ve ölmek üzere olan hasta hayvan kurban olmaz.

6- Vahşi olan hayvanlardan da Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? mesela geyikten kurban olmaz. Vahşi ve ehli [evcil] olan hayvandan doğan bir hayvanda Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? itibar anasınadır. Eğer ana ehli ise Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? kurban olur; değilse olmaz.

7- Husyeleri küçük Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? gebe Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? kurt kuyruklu Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? iri gözlü Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? tüyü dökülen hayvanı kurban etmek mekruhtur.

8- Burnu veya dili kesik veya ekserisi yok olan hayvan kurban olmaz.

9- Davarda bir meme Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? sığırda ikisi kesik olsa Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? kurban olmaz Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? ama yavrusunu emzirebiliyorsa Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? olur.

10- İki kulağı kesik Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? biri kökten kesik Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? kuyruğu kesik; bir veya iki kulağı olmayan kurban olmaz.

11- Bir hayvanın dizkapakları gibi bir yeri Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? kemik başına kadar kırılmışsa Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? o hayvan kurban olmaz.

12- Kurbana binmek Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? çift sürmek Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? kırkılmış koyunu kurban etmek ve kurban için almak mekruhtur.

13- Kurbanlık tosuna binmek veya onunla çift sürmek mekruhtur.

Sual: Horoz kurban edeceğim diyen ne yapar?
CEVAP
Horoz kurban olmaz. Horoz adamak caizdir. Eti fakirlere verilir.

Sual: Anadan kulağı çok küçük olan hayvan kurban edilir mi?
CEVAP
Evet.

Sual: Buzağı iken boynuzunun özü çıkarılıp boynuzsuz büyüyen inek Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? kurban olur mu?
CEVAP
Evet.

Sual: Keçi-ceylan melezi hayvan Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? kurban olur mu?
CEVAP
Kurban olmaz.

Sual: Kuyruksuz koyunu kurban etmek caiz mi?
CEVAP
Kuyruksuz hayvan kurban olmaz. Ancak kuyruklu bulma imkanı yoksa Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? ikinci bir kavilde kuyruksuz olanı da kurban etmek caizdir.

Sual: Yabani hayvanlardan veya melez olanlardan kurbanlık olur mu?
CEVAP
Yabani koyun Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? yabani öküz [buffalo] ve yabani deve [lama] gibi hayvanların etini yemek caiz ise de Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? kurban olmaz. Melezse Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? mesela yabani bir koçla Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? ehli bir koyundan meydana gelen yavru kurban edilir. Tersi Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? yani bir erkek keçi [teke] Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? bir geyikle çiftleşse Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? meydana gelen yavru Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? kurban edilmez; çünkü hükümde anneye itibar edilir. Annesi ehli hayvansa Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? yavrusu kurban edilebilir. (Dürr-ül-muhtar)


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir?

Hangi Hayvanlardan Kurban Olur? -Hangi Hayvanlar Kurban Edilebilir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hangi İklimde Hangi Hayvanlar Yaşar? elif Soru Cevap 1 03-12-2013 04:40
Kurban derisi Hangi Tuzla Tuzlanır elif Soru Cevap 0 12-02-2013 02:05
GDO’lu Kurban Olur mu? nimlahza Sağlığımız 0 28-10-2012 06:58
Hangi hayvanlardan kurban olur? Я Dini Bilgiler 0 26-09-2010 07:24
Tüp bebek tedavisi hangi durumlarda iptal edilebilir? daywest Tüp Bebek Bölümü 0 31-07-2010 01:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats