bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2013, 01:14   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir?

Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir?BİTKİLERDE ÜREME VE GELİŞME
Bitkilerde döllenmeyi sağlayan gerçek gametler mayoz bölünmeyle değil Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? mayozu izleyen mitoz bölünmeli hazırlık dönemiyle meydana getirilir. Bu hazırlık dönemine monoploit gelişme evresi denir.
A. ÇİÇEKSİZ BİTKİLERDE ÜREME
Çiçeksiz bitkilerin hemen hepsi spor meydana getirir. Sporlar çimlenerek haploid bitkicikleri (gametofitleri) oluştururlar. Üremelerinde eşeysiz ve eşeyli üremenin birbirini takip etmesi yani döl almaşı (=metagenez) görülür.Su yosunlarının çoğunda zigot mayoz geçirerek sporlar oluşur ve haploid evre hakimdir.
  • Kara yosunlarında döllenme sonucu oluşan zigottan mitoz bölünmelerle meydana gelen sporofit bitki gametofit bitki üzerinde gelişir ve mayozla sporlar oluşturur. Sporlar mitozla çimlenerek gametofit bitkiyi meydana getirir. Haploid evre hakimdir.
  • Eğrelti otlarında döllenmeyle oluşan zigot mitoz bölünmelerle sporofit bitkiyi oluşturur. Sporofit fotosentez yapabilir Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? üzerindeki spor keselerinden mayoz bölünmeyle oluşan sporlar çimlenerek gametofiti oluşturur. Diploid evre hakimdir.


*Kara Yosunlarının Hayat Devri

B. ÇİÇEKLİ BİTKİLERDE ÜREME
1. Çiçeğin Yapısı
Çiçekli bitkide Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? eşeyli üremeyi sağlayacak organların meydana geldiği yer çiçektir.

2. Embriyo Kesesi ve Yumurtanın Oluşumu
Dişi organın yumurtalığında (ovaryum) bir veya bir kaç tane tohum taslağı bulunur.
Her tohum taslağı içerisinde 2n kromozomlu megaspor (makrospor) ana hücresi vardır. Bu hücre mayoz ve mitoz bölünmeler geçirerek Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? yumurtanın da içinde bulunduğu 8 çekirdekli embriyo kesesini oluşturur.
3. Çiçek Tozu (Polen) Oluşumu
Erkek organın anter (başcık) kısmındaki polen keseleri içerisinde 2n kromozomlu polen ana hücreleri (mikrospor ana hücresi) bulunur. Polen ana hücresi mayoz bölünmeye uğrayarak 4 tane n kromozomlu mikrospor hücresini oluşturur. Her mikrospor bir defa mitoz geçirerek iki çekirdekli hale gelir. Oluşan bu yapılara polen denir. Polendeki çekirdeklerden biri mitoz geçirerek iki adet sperm oluşur. Diğer çekirdek ise Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? tozlaşma sonrasında polen tüpünü oluşturur.

*Çiçeklerde Polen ve Yumurta Hücresinin Oluşması

4. Tozlaşma ve Döllenme
Çiçek tozlarının (polenlerin) Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? hazırlandığı yer olan erkek organ başcığından dişi organ tepeciğine; yağmur Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? rüzgâr Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? böcekler Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? diğer bazı hayvanlar ve su aracılığıyla taşınmasına tozlaşma denir.

5. Döllenme Sonucu oluşan Yapılar
Polen tüpüyle taşınan sperm çekirdeklerinden birisi yumurta hücresiyle döllenerek zigot’u oluşturur. Zigot mitoz bölünmelerle gelişerek embriyoyu (2n) meydana getirir.

Şekil : Bitkilerde Döllenme

Polen tüpüyle taşınan diğer sperm hücresi embriyo kesesinin ortasındaki diploid polar hücre (başlangıçta iki haploid polar çekirdek halindeyken sonradan birleşmişlerdir) ile döllenerek triploid hücreyi (3n) meydana getirirler. Triploid hücre mitozla gelişerek endospermi (besin dokusunu) oluşturur.

6. Tohum ve Meyve Oluşumu
Döllenmelerden sonra embriyo kesesinin dış kısmındaki tohum taslağı örtüsü gelişerek tohum kabuğu ve zarını (testa) oluşturur.
Meyve Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? tohum gelişimini tamamlamış yumurtalıktan ve dişi organın çeperinden meydana gelir. Meyveler Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? tohumlarıyla beraber yenilerek veya çeşitli yollarla taşınarak Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? tohumların geniş alanlara dağıtılmasını sağlar. Her meyvede yumurtalıktaki tohum taslağı sayısı kadar tohum bulunur.

C. ÇİMLENME ve GELİŞME
Gelişme döllenmeden hemen sonra ana bitkiye bağlıyken başlar. Zigotun bölünmeleriyle ilk yapraklar Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? çenekler Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? embriyonik kök ve embriyonik gövde meydana gelir.

*İki Çenekli Bir Tohumun Yapısı

Embriyo çimleninceye kadar tohumun içinde bu şekilde kalır. Beslenmesi ise tohum içinde endosperm tarafından olur. Ayrıca yüksek yapılı bitki embriyolarında çenekler vardır.
Genç bitkinin fotosentezle kendine yeterli besin üretmesine kadar bitki taslağını besler. Tohum uygun koşullarda çimlenir. Bunlar uygun bir nemlilik (su) Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? sıcaklık ve oksijendir.

*Bir Fasulye Tohumunda Çimlenme ve Gelişme Evreleri

Böyle uygun bir ortamda Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? tohum ilk olarak su emerek şişer. Bu sayede enzimler daha aktif hale geçer. Nişasta gibi depo besinler yıkılır. Hücresel solunum ve peşinden mitoz bölünme hızlanır.
Bölünmelerin hızlanmasıyla ilk kök oluşur. Sonra sırasıyla ilk yapraklar ve gövde gelişmeye başlar. Ortam ışıklıysa klorofil sentezi yapılır ve fotosentez başlar. Belirli bir süre gelişen bitkide Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? en son olarak çiçek oluşumu sağlanır.
Bitkide gelişme ve büyüme hayat boyu devam eder. Dökülen yaprakların yerine yenileri oluşur. Meristem dokular hayat boyu korunduğu için Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? göde ve dalların uzaması sınırsızdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir?

Çiçeksiz Bitkilerin Üremek İçin Yaptıkları Spor Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: metagenez nedir, bitkilerde spor nedir, çiçeksiz bitkilerde spor nedir, ciceksiz bitkilerin spor adli yapilari ne ise yarar, bitkide spor, döl almaşı nedir, bitkilerde spor, meteponez nedir, bitkide spor nedir, bitkilerdeki spor nedir, meteponez, sporlu bitki nedir, cıceksız bıtkıler neden uremez, çiçeksiz birkilerde olan spor nedir, polen spor nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk'ün Ulaşımı Kolaylaştırmak İçin Yaptıkları Nelerdir elif Soru Cevap 0 26-02-2013 08:11
Eğrelti Otu Çiçeksiz midir elif Soru Cevap 0 13-02-2013 02:53
çiçeksiz bitkiler hakkında bilgi Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 26-03-2012 10:14
Sağlıklı Yaşam İçin Spor Yapın elif Sağlığımız 0 04-05-2011 01:31
Annelerin bebek büyütürken yaptıkları en önemli 10 hata Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 22-08-2008 03:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats