bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2013, 01:41   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kuşların Temel Özellikleri Nedir

Kuşların Temel Özellikleri Nedir


Kuşların İlginç Dünyası
Yeryüzünde 100 milyardan fazla kuşun yaşadığı tahmin edilmektedir. Bunlar değişik davranış ve görüntüsü olan 8000'i aşkın türe ayrılır.
Baykuş ve Atmaca yırtıcı kuşlardır; ancak biri gece diğeri gündüz avlanır. Göz kamaştırıcı bir kuş olan İbibik'in aksine Bülbül Kuşların Temel Özellikleri Nedir sade görünüşlüdür ama ötüşü güzeldir.
Gugukkuşu başka tür kuşların yuvalarına yumurtalar Kuşların Temel Özellikleri Nedir çıkan yavruları da yuvanın asıl sahipleri besler. Başka kuşlar; örneğin kazlar iyi birer ana-babadır; yavrularını aylarca gözetirler.
Karasağan gibi bazı bazı kuşlar iyi uçucudurlar; oysa Mezgeldek gibiler koşmada Kuşların Temel Özellikleri Nedir Küçük batağan gibiler yüzme ve dalmada ustalaşmışladır.

Kuşların Temel Özellikleri
Kuş tüyü Kuşların Temel Özellikleri Nedir birbirinin içine girmiş küçük parçalardan oluşan karmaşık bir yapıya sahiptir. Tüylerin sağlıklı olması Kuşların Temel Özellikleri Nedir kuşun bunları gagasıyla düzenli olarak taramasına bağlıdır.
Canlılar dünyasında sadece kuşların tüyü vardır. En dıştaki tüyler uçmaya yarar ve gövdenin ıslanmasına engel olur. Daha içtekiler ise vücudu sıcak tutar.
Kuşların uçarken gösterdikleri çeviklik ve hız Kuşların Temel Özellikleri Nedir kanat biçimlerine göre değişir. Hızlı uçuşlar için uzun ve sivri kanatlar gerekirken havada uzun süre kalabilmek için geniş olanlar yararlıdır.
Kuşlar çiftleşmeden önce birbirlerine kur yaparlar. Leyleklerin gagalarını takırdatmaları buna güzel bir örnektir.
Yeni doğan yavrular genellikle çıplak ve tüysüzdür. Tüyler çıkıp da uçma öğrenilene kadar ana ve babalar yavruları yuvada besler.
Bazı kuşların yuvaları karmaşık bir yapı özelliği gösterirken Kuşların Temel Özellikleri Nedir kimi kuşlar hiç yuva yapmaz. bazı sukuşları yumurtalarını kumsallardaki çakılların üzerine bırakır. Dişi Kuşların Temel Özellikleri Nedir tüm yumurtalarını yumurtlayınca Kuşların Temel Özellikleri Nedir üzerlerine oturarak kuluçkaya yatar; böylece yumurtaları sıcak kalır ve civcivleri gelişebilir.

Kuşların Çevreye Uyumu
Bütün Kuşlar en iyi yararlanabilecekleri şekilde çevreleirne uyum gösterirler. Özellikle gaga ve pençeleri bu uyumun iyi birer göstergesidir.
Sağanlar zamanlarının çoğunu havada geçirirler. Uzun kanatları ve kısa bacakları vardır. Küçük Kuşların Temel Özellikleri Nedir kısa gagalarıyla uçan böcekleri yakalarlar.
Ağaçkakanlar ağaçlardaki böcekleri bulmak için kuvvetli gagalarını keski gibi kullanırlar. Önce iki Kuşların Temel Özellikleri Nedir arkada iki parmak olacak şekilde gelişen pençeleri de ağaç gövdelerine tutunmalarına yarar.
Florya'nın tohum yemeye uygun gagası kısa ve kalındır. bütün öteki tüneyen kuşlar gibi ayakları konduğu dalı kendiliğinden sıkıca kavrar Kuşların Temel Özellikleri Nedir böylece rüzgarda ya da uyurken aşağıya düşmez.
Ördekler perdeli ayaklarıyla yüzer ve beslenmek için dalarlar. Çulluklar ise ince gagalarını çamurlara daldırıp besin ararlar.
Yırtıcı kuşların pençelerinde Kuşların Temel Özellikleri Nedir avlarını yakalayıp taşıyabilecekleri kanca gibi tırnaklar vardır. Gagaları da etleri koparabilecek kadar güçlüdür.

Kuşların Göçü
Bazı kuşlar sonbaharda Kuşların Temel Özellikleri Nedir çevre koşullarının mevsimlik değişimleirne uyum sağlamak için daha bol besin bulabilecekleri ılıman bölgelere doğru yola çıkarlar. türkiye bazı önemli göç yollarının yer aldığı bir ülkedir.
Kırlangıçlar Güney Afrika'dan dönüşlerinde eski yuvalarını bularak tekrar kullanırlar.
Turna gibi bazı kuşlar göç ederken düzenli Kuşların Temel Özellikleri Nedir genellikle "V" şeklinde göç katarları oluştururlar.
Bilim adamları Kuşların Temel Özellikleri Nedir kuşların yönlerini nasıl böylesine doğru saptayarak göç ettiklerini araştırmaktadır. kuşların yön bulmak için güneşi Kuşların Temel Özellikleri Nedir ayı ve yıldızları kullandıkları bilinmekte Kuşların Temel Özellikleri Nedir ayrıca dünyanın manyetik alanına karşı da duyarlı oldukları sanılmaktadır.
Göç Kuşların Temel Özellikleri Nedir kuşlar için tehlikeli bir olaydır. kuvvetli rüzgarlar onları yollarından saptırır Kuşların Temel Özellikleri Nedir sis yön bulmalarını güçleştirir Kuşların Temel Özellikleri Nedir şiddetli kar ise kuşların soğuğa yenik düşmelerine yol açar.

Kuşların Doğadaki Yeri

Kuşların doğadaki dengenin korunmasına büyük önemi vardır. Örneğin yırtıcı kuşlar fare Kuşların Temel Özellikleri Nedir tavşan gibi kemirgen hayvanları avlayarak çoğalmalarına ve ekinlere zarar vermeleirne engel olurlar. Pek çok böcekçil kuş da (Sinekkapan Kuşların Temel Özellikleri Nedir Kırlangıç vb.) böceklerin aşırı çoğalmalarını önler.
İnsanın beslenmesinde önemli bir yeri olan tavuk Kuşların Temel Özellikleri Nedir anavatanı Güneydoğu asya olan Kırmız Orman tavuğu'ndan türemiştir.
Tohum ve meyvelerle beslenen kuşlar Kuşların Temel Özellikleri Nedir yedikleri bitki tohumlarını uzak yerlerde Kuşların Temel Özellikleri Nedir dışkılarıyla birlikte atarak bitkilerin çoğalmalarına ve yayılmalarına neden olurlar.
Kuşlar ayrıca çevremize çeşitliklik ve güzellik katar; şair Kuşların Temel Özellikleri Nedir fotoğrafçı Kuşların Temel Özellikleri Nedir müzisyen ve diğer sanatçılara esin kaynağı olarak Kuşların Temel Özellikleri Nedir bilim adamlarına da doğanın sırlarını çözmeye yardımcı canlılar olarak faydalıdırlar.

Kuşların Karşılaştığı Tehlikeler
Her kuşun yaşamak ve neslini devam ettirebilmek için bazı temel gereksinimleri vardır. bunların başında uygun yuva kurma yerleri Kuşların Temel Özellikleri Nedir yeterli yiyecek ve su bulabilecekleri doğal çevre ve güvenli bir ortam gelir. Özellikle yuva kurma sırasında rahatsız edilmemeleri göçler sırasında da öldürülmeden gidecekleri yere varabilmeleri gerekir.
Kuşlar Kuşların Temel Özellikleri Nedir yiyeceklerine karışan zehirli sanayi atıkları ve tarım ilaçları yüzünden ölmekte Kuşların Temel Özellikleri Nedir tankerlerden denize dökülen petrole bulanarak uçamaz hale gelmektedir.
Ancak pek çok kuş türü bu temel gereksinimlerini karşılayamamış Kuşların Temel Özellikleri Nedir son 300 yılda 70-80 kuş türü bir daha geri gelmemek üzere yok olmuştur. Bu yokoluşun en büyük sorumlusu insandır. günümüzde kuşlara ve genel olarak doğal yaşama yönelik en önemli tehlike doğal çevrenin Kuşların Temel Özellikleri Nedir yaşama ortamlarının yok edilişidir. Ormanlar kesilmekte ve yakılmakta Kuşların Temel Özellikleri Nedir sulakalanlar kurutulmakta Kuşların Temel Özellikleri Nedir bu ortamlardan başka yerlere uyum sağlayamayacak kuş türleri yaşama alanlarının bozulması yüzünden giderek azalmaktadır.
Binlerce kuş Kuşların Temel Özellikleri Nedir insanlar tarafından avlanarak Kuşların Temel Özellikleri Nedir yakalanarak bilinçli bir şekilde katledilmektedir. belirli ölçüler ve kurallar içinde yapılan avcılığın yaban yaşamına fazla bir zararı yokken Kuşların Temel Özellikleri Nedir katliam boyutuna ulaşan avcılık sonucu doğanın kendinş yenileme gücü aşılmakta Kuşların Temel Özellikleri Nedir av hayvanları her geçen gün azalmaktadır.
Afrika ve Asya'nın ender kuşlarından olan Yılanboyun (Anhinga rufa) yakın zamana kadar ülkemizde de yaşamaktaydı. Fakat Amik Gölü'nün kurutlmasından sonra yok oldu.
Dünyada sadece Fas ve Türkiye'de bulunan Kelaynak (Geronticus eremita) Urfa ilimizin Birecik ilçesinde kuluçkaya yatmaktadır. 1950'lerde sayıları yaklaşık 1200 olan kelaynaklar Kuşların Temel Özellikleri Nedir 1958'de yapılan yüksek dozda DDT ilaçlaması sonucu hızla azalmıştır. 1990 yılında göçmen popülasyon tükenmiştir. Geri kalan kuşlar üretim istasyonuna bağımlı olarak yaşamaktadırlar.

Kuşların İncelenmesi
Kuşları daha iyi tanımak ancak onları doğada gözlemekle olur. Başarılı bir gözlem için ilk kural sessiz ve sabırlı olmaktır. Ayrıca kuşları daha yakından görebilmek için bir dürbün kullanabilirsiniz.
Gözlem yaparken Kuşların Temel Özellikleri Nedir tanımadığınız kuşların özelliklerini bir deftere yazıp sonradan araştırabilirsiniz. çevrenizdeki kuş türlerinin adlarını ve sayılarını düzenli olarak kaydederseniz kısa zamanda hangilerinin göçmen Kuşların Temel Özellikleri Nedir hangilerinin yerli olduğunu anlayabilirsiniz.
Tanıdıkça Kuşların Temel Özellikleri Nedir kuşların ilginç Kuşların Temel Özellikleri Nedir değişik yönlerini keşfedecek Kuşların Temel Özellikleri Nedir onları sevecek ve dünyada yaşamaya hakkı olan tek canlı türünün insan olmadığını düşüneceksiniz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kuşların Temel Özellikleri Nedir

Kuşların Temel Özellikleri Nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gündüz avlanan kuşlar nelerdir, kuşların genel özellikleri, kuslarin en temel ozelleigi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Göçmen Kuşların İsimleri Nelerdir? Я Soru Cevap 0 23-02-2012 11:26
Zayıflatan Diyetlerin Temel Özellikleri! daywest Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 15-03-2011 12:36
Kuşların İlginç Pozları nimlahza Hayvan Resimleri 2 09-03-2011 01:57
Kuşların Şarkısı - Sebastian FAULKS nimlahza Kütüphanemiz 0 06-01-2010 09:31
Temel Cümle Nedir?-Temel Cümle Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 02:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats