bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2013, 01:50   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır

Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır
Çok geniş ve çeşitli alanlarda ticari olarak kullanılan bor mineralleri ve ürünlerinin kullanım alanları giderek artmaktadır. Üretilen bor minerallerinin % 10'a yakın bir bölümü doğrudan mineral olarak tüketilirken geriye kalan kısmı bor ürünleri elde etmek için kullanılmaktadır. Bor mineralleri ve ürünlerinin kullanıldiği sanayi dallarına aşağıdaki gruplarda toplamak mümkündür.
-Cam sanayii
-Seramik sanayii
-Temizleme ve beyazlatma sanayii
-Yanmayı önleyici (geciktirici) maddeler
-Tarım
-Metalurji
-Nükleer uygulamalar
-Diğer kullanım alanları
Borun cam sanayi ve diğer endüstrilerdeki kullanımına ilişkin bazı bilgiler asağıda özetlenmistir.


Cam Sanayii
Bor Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır pencere camı Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır şişe camı v.b. sanayilerde ender hallerde kullanılmaktadır. Özel camlarda ise borik asit vazgeçilemeyen bir unsur olup Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır rafine sulu/susuz boraks Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır borik asit veya kolemanit/boraks gibi doğal haliyle kullanılmaktadır. Çok özel durumlarda potasyum pentaborat ve bor oksitler kullanılmaktadır. Bor Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır ergimiş haldeki cam ara mamulüne katıldiğinda onun viskozitesini arttırıp Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır yüzey sertliğini ve dayanıklılıgını yükselttiğinden ısıya karşi izolasyonunun gerekli görüldüğü cam mamüllerine katılmaktadır.

Seramik Sanayii

Emayelerin vizkozitesini ve doygunlaşma ısısını azaltan borik oksit % 20'ye kadar kullanılabilmektedir. Özellikle emayeye katılan hammaddelerin % 17-32'si borik oksit olup Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır sulu boraks tercih edilir. Bazı hallerde borik oksit veya susuz boraks da kullanılır. metalle kaplanan emaye onun paslanmasını önler ve görünüşüne güzellik katar. Çelik Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır aluminyum Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır bakır Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır altın ve gümüş emaye ile kaplanabilir. Emaye asite karsi dayanıklılıgıi arttırır. Mutfak aletlerinin çoğu emaye kaplamalıdır. Banyolar Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır kimya sanayi teçhizati Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır su tanklari Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır silahlar v.b. de kaplanır. Seramiği çizilmeye karşı dayanıklı kılan bor % 3-24 miktarinda kolemanit halinde sırlara katılır.

Temizleme ve Beyazlatma Sanayii

Sabun ve deterjanlara mikrop öldürücü (jermisit) ve su yumusaıcı etkisi nedeniyle % 10 boraks dekahidrat ve beyazlatıcı etkisini artırmak için toz deterjanlara % 10-20 oraninda sodyum perborat katılmaktadır.Çamaşır yıkamada kullanılan deterjanlara katılan sodyum perborat (NaBO2H2O2.3H2O) aktif bir oksijen kaynağı oldugundan etkili bir ağartıcıdır.
Yanmayı Önleyici (Geciktirici) Maddeler
Borik asit ve boratlar selülozik maddelere Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır ateşe karşi dayanıklılık sağlarlar. Tutuşma sıcaklığına gelmeden selülozdaki su moleküllerini uzaklastırırlar ve oluşan kömürün yüzeyini kaplayarak daha ileri bir yanmayı engellerler. Bor bileşikleri plastiklerde yanmayı önleyici olarak giderek artan oranlarda kullanılmaktadır. Bu amaç için kullanilan bor bileşiklerinin başinda çinko borat Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır baryum borat Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır borfosfatlar ve amonyum fluoborat gelir.

Tarım

Bor mineralleri bitki örtüsünün gelişmesini artırmak veya önlemek maksadıyla kullanılmaktadir. Bor Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır değişken ölçülerde Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır birçok bitkinin temel besin maddesidir. Bor eksikligi görülen bitkiler arasinda yumru köklü bitkiler (özellikle şeker pancarı) kaba yoncalar Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır alfaalfalar Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır meyva agaçları Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır üzüm Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır zeytin Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır kahve Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır tütün ve pamuk sayılmaktadır. Bu gibi hallerde susuz boraks ve boraks pentahidrat içeren karışık bir gübre kullanılmaktadır. Bu da Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır suda çok eriyebilen sodyum pentaborat (NaB5O8.5H2O) veya disodyum oktaboratin (Na2B8O13) mahsulün üzerine püskürtülmesi suretiyle uygulanmaktadır.Bor Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır sodyum klorat ve bromosol gibi bileşiklerle birlikte otların temizlenmesi veya toprağın sterilleştirilmesi gereken durumlarda da kullanilmaktadır.

Metalurji


Boratlar yüksek sıcaklaklrda düzgün Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır yapışkan Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır koruyucu ve temiz Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır çapaksız bir sıvı oluşturma özelligi nedeniyle demir dışı metal sanayiinde koruyucu bir cüruf oluşturucu ve ergitmeyi hızlandırıcı madde olarak kullanılmaktadır.Bor bilesikleri Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır elektrolit kaplama sanayiinde Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır elektrolit elde edilmesinde sarf edilmektedir. Borik asit nikel kaplamada Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır fluoboratlar ve fluoborik asitler ise; kalay kursun Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır bakır Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır nikel gibi demir dişi metaller için elektrolit olarak kullanılmaktadır.Alaşımlarda Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır özellikle çeliğin sertliğini artırıcı olarak kullanılmaktadir. Bu konuda ferrobor oldukça önem kazanmistır. Çelik üretiminde 50 ppm bor ilavesi çeliğin sertleştirilebilme niteliğini geliştirmektedir.

Nükleer Uygulamalar

Atom reaktörlerinde borlu çelikler Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır bor karbürler ve titanbor alasşmları kullanılır.Paslanmaz borlu çelik Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır nötron absorbani olarak tercih edilmektedir. Yaklasık her bir bor atomu bir nötron absorbe etmektedir.
Atom reaktörlerinin kontrol sistemleri ile soğutma havuzlarında ve reaktörün alarm ile kapatılmasında (B10) bor kullanılır.


Diğer Kullanım Alanları

Ahşap Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır malzeme prezervasyonu için sodyum oktaborat kullanilir. % 30'luk sodyum oktaborat çözeltisi ile muamele görmüs tahta malzeme yavaş yavaş kurutulursa bozunmadan ve küllenmeden uzun süre kullanılabilir. Silisyum üretiminde bor triklorür Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır polimer sanayiinde Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır esterleme ve alkilleme islemlerinde ve etil benzen üretiminde bor trifluorür katalizör olarak kullanılmaktadır.Bor karbür ve bor nitrür; döküm çeperlerinde yüksek sıcakliğa dayanıklı (refrakter) malzeme püskürtme memelerinde de aşinmaya dayanıklı (abrasif) malzeme olarak kullanılan önemli bileşiklerdir.Araçların soğutma sistemlerinde korozyonu önlemek üzere boraks Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır antifiriz karışımına katkı maddesi olarak da kullanılır.Tekstil sanayiinde Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır nisastalı yapistırıcıların viskozitlerinin ayarlanmasinda Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır kazeinli yapıstırıcıların çözücülerinde Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır proteinlerin ayrıştırılmasında yardımcı madde boru ve tel çekmede akılcılığı sağlayıcı madde Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır dericilikte kireç çöktürücü madde olarak boraks kullanılmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır

Bor Kullanım Alanları - Bor Nerelerde Kullanılır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bor nerelerde kullanılır, asal sayılar nerelerde kullanılır, bor kullabim alanlari bakimliyiz, borax kullanım alanları, asal sayı nerelerde kullanılır, asal sayılar nerelerde kullanılıyor, bor bakır demir nerelerde kullanılır, çiva çinko ve bor nerelerde ve nerede kullanılır, asal sayılar nerede kullanılır, asalsayılarvekullanımalanları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Asal Sayılar Nerelerde Kullanılır? Asal Sayıların Kullanım Alanları elif Soru Cevap 2 28-04-2014 06:10
Civa Nerelerde Kullanılır? Civanın Kullanım Alanları elif Soru Cevap 0 13-03-2013 01:42
Bakır Nerelerde Kullanılır? - Bakırın Kullanım Alanları elif Soru Cevap 0 23-02-2013 04:02
Demir Nerelerde Kullanılır? Demirin Kullanım Alanları Nerelerdir? elif Soru Cevap 0 18-02-2013 10:39
Mıknatıs nerelerde kullanılır? Mıklatısın kullanım alanları Nerelerdir? elif Soru Cevap 0 09-02-2013 05:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:30 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats