bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2013, 01:56   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi

Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi
Benzen Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi aren veya aromatik hidrokarbonlar olarak adlandırılan organik bileşikler sınıfının en basit üyesi. Renksiz Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi alevlenebilen Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi kaynama noktası 80 Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi1 °C Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi erime noktası 5 Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi5 °C olan bir sıvıdır. Moleküler formülü C6H6'dır. Benzen Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi endüstriyel bakımdan kıymetli olduğu gibi yapısı bakımından da kimya çalışmalarında önemlidir. Kan hücrelerini öldürme etkisi olduğundan kanser yapan bileşikler arasına girer. Eskiden balina yağının ısı etkisiyle bozunmasından elde edilen gaz Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi basınçla evlere gönderilir ve aydınlatmada kullanılırdı. Bu gazdan yağımsı bir kısım kalırdı. Benzen Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi 1825 yılında Michael Faraday tarafından bu yağımsı kısımda keşfedildi. Yaklaşık sekiz sene sonra başka araştırmacılar aynı maddeyi benzoik asidin kireçle oksidasyonundan elde ettiler. 1845'te August Wilhelm von Hofmann benzen diye adlandırdığı aynı maddeyi elde etmek için kömür katranı kullandı.


Benzen Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi karbon atomlarının düzlemde düzgün altıgen şeklinde dizilmesinden meydana gelen bir yapıya sahiptir. Karbonlar arasında mesafe 1397 angströmdür. Köşelerde bulunan her karbon atomuna bir hidrojen atomu bağlıdır. Ayrıca değişik konformasyon yapılarında bulunabilir. Uzaysal olarak şekli düzlemsel şekline oranla oldukça farklıdır


Tepkime yeteneği

Benzenin yapısının kimyasal tepkimelere ne şekilde bir tepki gösterdiği üzerine yapılan çalışmaların Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi organik kimya teorilerinin gelişmesinde önemi büyük olmuştur. Hidrojen atomlarının karbon atomlarına oranının böyle düşük olduğu bir bileşikten umulan katılma tepkimeleri benzende olmaz. Benzenin gösterdiği tipik tepkimelerden biri Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi substitüsyon tepkimeleridir. Bu tepkime bir aktif grubun benzendeki bir hidrojeni çıkarıp onun yerine geçmesi şeklinde gerçekleşir. Bu davranışı izah etmek altı elektronun (benzende varmış gibi gösterilen 3 tane çifte bağdan ileri gelen) belli karbonlarda değil bütün benzen karbonlarına dağılmış olduğunu düşünmekle mümkün olur. Elektronların böyle dağılmış olması (belli karbonlarda olmaması) molekülün kararlı olmasını sağlar ve yine bu molekülün fiziksel ve kimyasal özelliklerini belirler.


Elde edilişi


Benzenin sübstitüsyon (yer değiştirme) tepkimeleri oldukça önemlidir. Çünkü Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi aromatik bileşiklerin pek çoğu bu tepkimelerle teşekkül ettirilir. İkinci Dünya Savaşı'ndan önce benzenin önemli kaynağı maden kömüründen elde edilen katran idi. İkinci Dünya Savaşı sırasında benzen ve bununla ilgili aromatik hidrokarbonlara (toluen Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi ksilen vb.) duyulan büyük ihtiyaç sebebiyle başka kaynaklar aranmaya başlandı. Bugün Amerika'da üretilen benzenin % 75'i petrolden olup Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi toluenin (C6H5-CH3) veya toluen ihtiva eden petrolün dealkilizasyonu işlemi ile yapılmaktadır. Bu işlem hidrojen kullanmayı Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi yüksek sıcaklığı Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi basıncı ve bir de katalizörü gerektirmektedir. İkinci bir metod naftence zengin petrolün yüksek sıcaklık ve basınçta dehidrojenlenmesidir. Benzen Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi fenol'ün indirgenmesiyle ve asetilenin trimerizasyonundan elde edilir.


Kullanılışı

Benzen Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi sanayide plastik imalinde kullanılan stiren ve fenolun sentezinde başlangıç maddesi olarak Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi naylon bileşenlerinde Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi sentetik deterjan imalinde kullanılır. Uçak benzinlerinde Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi boya yapmaya yarayan anilinin başlangıç maddesi ve böcek öldürücü olarak da benzen kullanılır. Benzen aynı zamanda iyi bir çözücüdür..
Benzen ( Benzol ) Nedir - Nerelerde kullanılır


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi

Benzen (Benzol) Nasıl Elde Edilir? Benzenin Elde Edilişi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: benzen nasil elde edilir, benzolnasil elde edilir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Pastel boyada renkler nasıl elde edilir ? Я Soru Cevap 7 20-02-2016 07:59
ATP Nedir Nasıl Elde Edilir ? elif Eğitim ve Öğretim 0 08-05-2012 06:16
Kına nasıl elde edilir? elif Bahçe Bakımı ve Çiçekler 0 22-06-2011 12:30
ATP Nasıl Elde Edilir? elif Biyoloji 0 16-06-2011 11:28
bakımlı tırnaklar nasıl elde edilir :))) XD iloss Ojeler 9 25-03-2011 11:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats