bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2013, 02:01   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir?

Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir?


I9.yüzyılın sonlarında Fransa’da doğmuştur. önce resimde Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? sonra da edebiyatla etkisini göstermiştir. Dış dünyanın sanatçıda bıraktığı izlenimleri anlamayı amaçlamıştır. Onlara göre sanatçı Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? dünyayı olduğu gibi anlatamaz. Ancak hayallerle süslenmiş izlenimler yardımıyla anlatıiabilir. Sembolizmin uzantısı sayabileceğimiz empreyonizm Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? “sanat için sanat” anlayışını benim*semiştir. Sanatçılar Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? ölçü ve uyağa önem vermemiştir. Onlara göre gerçek Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? kişisel izlenimlere göre değişir. Bu izlenimler de göreceli Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? yani sanatçıdan sanatçıya değişebilen niteliktedir.
Marie Rilke { Önemli yapıtları: Christop Rilke’nin Aşk ve Ölüm Şarkısı. Duino Mersiyeri.. Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir?) ve James Joyce (. Önemli yapıtları : Sürgünler. Bir Delikanlının Sanatçı olarak portresi ) empresyonizm temsilcileridir.
19. yüzyılın sonlarında Fransa’da ortaya çıkan Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? oradan diğer ülkelere yayılan Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? dış dünyanın sanatçıda bıraktığı izlenimleri yansıtmayı amaçlayan akıma Empresyonizm akımı (izlenimcilik) denir.
Empresyonizm Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? önce resimde Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? sonra edebiyatta etkili olmuş bir akımdır. Empresyonist sanatçılar dış dünyayı olduğu gibi değil de algıladıkları biçimde anlatmayı amaçlamışlar Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? öznelliği benimsemişlerdir. Onlara göre Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? bu dünya sanatçılara heyecan ve ruhi dalgalanmalar veren bir uyarıcıdır. Sanatçının görevi Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? duyduğu heyecanı Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? ruhi dalgalanmaları dile getirmek olmalıdır.
Edebiyat eleştirmeni K. Haedens’e göre Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? empresyonist şiirlerde sözcükler Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? yepyeni biçimlerde birleşir Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? bir “fosfor ışığı” içinde yıkanırlar.
Empresyonist şairler Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? şiirde biçime Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? kafiyeye önem vermezler. “Sanat için sanat” anlayışını benimseyerek Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? edebiyatın toplumsal bir görevi üstlenmesine karşı çıkarlar.
Empresyonizm Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? Sembolizm akımının özelliklerini taşıyan bir akım olarak değerlendirilebilir. Sembolizm akımı içinde yer alan bazı şairler Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? Emprosyonizmin de temsilcileri olmuşlardır.
Bu akım en çok resimde etkili olmuştur. Edebiyatta geliştiği başlıca türler şiir ve tiyatrodur.
Empresyonizmin Önemli Sanatçıları
Arthur Rimbaud
R. Marie Rilke
Paul Verlaine
Empresyonizmin Türk Edebiyatındaki Temsilcileri:
Türk edebiyatında bütün şiirleriyle izlenimci diyebileceğimiz şairler yok sayılır. Ahmet Muhip Dranas Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? Cahit Sıtkı Tarancı gibi sanatçıların kimi şiirlerinde bu akımın etkileri görülür.
Empresyonizm Örnek Metinleri
OFELYA
Yıldızların uyuduğu Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? sessiz Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? kara Dalgalarda Ofelya iri bir zambak Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? Yüzüyor tül gibi Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? uzanmış sulara… Avcı borularının ezgisinde bak.
Bin yıl geçti Ofelya yine üzgün Uzun sularda kefen gibi akıyor Bin yıldır Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? gündüz Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? gece deli gönlünün Hüznünü meltem yellerine döküyor
Yöresinde üzgün nilüferler bazen Dağıtıyor kızcağızın uykusunu Bir kanat vuruşuyla dallar yuvadan Salıyor yıldızların altın şarkısını
(Arthur Rimbaud Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? Çev. Erdoğan Alkan)
GEÇMİŞ OLA
Hâtıralar Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? ne istersiniz benden?… Sonbahar… Durgun gökte ardıç kuşları uçuşmadalar Güneşten ölgün ve soluk bir ışık vurmada İçinde poyrazlar esen sararmış ormana.
Yapayalnızdık Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? yürüyorduk Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? türlü hülyalarda Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? Saçlarımız ve düşüncelerimiz rüzgârda. Çevirip güzel gözlerini bana: “Hangisi? En güzel günün” diye sordu o billur sesi.
Bir melek sesi kadar tatlı Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? o kadar derin Hafif bir gülümseyiş cevap verdi sesine öptüm ellerini Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? ibadet edercesine.
— Ah! İlk çiçekler! Ne güzel kokuları vardır! Ne kadar sevimli bir mırıltıları vardır! Sevilen dudaklardan çıkan ilk evet’lerin!


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir?

Empresyonizm (izlenimcilik) Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: izlenimcilik nedir, marie izlenimci, izlenimciliğe neden izlenimcilik denilmiştir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Empresyonizm sanatçıları kimlerdir? Я Soru Cevap 36 15-03-2015 08:17
Empresyonizm ne demektir? Я Soru Cevap 6 01-04-2014 09:06
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 09:43
Empresyonizm (İzlenimcilik) Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:58
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 01:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:24 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats