bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2013, 02:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?


1. Bilgisayar virüsü nedir? Nasıl bulaşır?
Bilgisayar virüsleri Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? aslinda "çalıştığında bilgisayarınıza değişik şekillerde zarar verebilen" bilgisayar programlarıdır. Eğer bu programlar (ya da virüs kodları) herhangi bir şekilde çalıştırılırsa Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? programlanma şekline göre bilgisayarınıza zarar vermeye başlar. Ayrıca Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? tüm virüs kodları (bilinen adıyla virüsler) bir sistemde aktif hale geçirildikten sonra çoğalma (bilgisayarınızdaki diğer dosyalara yayılma Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? ağ üzerinden diğer bilgisayarlara bulaşma vb gibi) özelliğine sahiptir.
Bilgisayar virüslerinin popüler bulaşma yollarından birisi "virüs kapmış bilgisayar programları" dır. Bu durumda Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? virüs kodu bir bilgisayar programına (söz gelimi Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? sık kullandığınız bir kelime işlemci ya da beğenerek oynadığınız bir oyun programı) virüsü yazan (ya da yayan) kişi tarafından eklenir. Böylece Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? virüslü bu programları çalıştıran kullanıcıların bilgisayarları "potansiyel olarak" virüs kapabilirler. Özellikle internet üzerinde dosya arşivlerinin ne kadar sık kullanıldığını düşünürsek tehlikenin boyutlerını daha da iyi anlayabiliriz.
Virüslenmiş program çalıştırıldığında bilgisayar virüs kodu da Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? genellikle Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? bilgisayarınızın hafızasına yerleşir ve potansiyel olarak zararlarına başlar. Bazı virüsler Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? sabit diskinizin ya da disketlerinizin "boot sector" denilen ve bilgisayar her açıldığında ilk bakılan yer olan kısmına yerleşir. Bu durumda Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? bilgisayarınız her açıldığında "virüslenmiş" olarak açılır. Benzer şekilde Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? kendini önemli sistem dosyalarının (MSDOS ve windows için COMMAND.COM gibi) peşine kopyalayan virüsler de vardır.
Genellikle her virüsün bir adı vardır (Cansu Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Stoned Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Michaelangelo Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Brain Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Einstein vb gibi).
2. Kaç çeşit bilgisayar virüsü vardır?
Bilgisayar virüslerini Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? genel olarak 2 grupta toplamak mümkün:
* Dosyalara bulaşan virüsler
* Bilgisayarın sistem alanlarına bulaşan virüsler
İlk gruba girenler Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? genellikle Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? kullanıcının çalıştırdığı programlara (söz gelimi Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? dos için .EXE ve .COM) bulaşır. Bazen Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? başka tür sistem dosyalarına da (.OVL Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? .DLL Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? .SYS gibi) bulaşabilirler. Programların virüslenmesi iki yolla olur: Ya virüs kodu bilgisayarın hafızasına yerleşmiştir ve her program çalıştırılışta o programa bulaşır; ya da hafızaya yerleşmeden sadece "virüslü program her çalıştırılışında" etkisini gösterebilir. Ancak Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? virüslerin çoğu kendini bilgisayarın hafızasına yükler.
İkinci gruba giren virüsler ise Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? bilgisayarın ilk açıldığında kontrol ettiği özel sistem alanlarına (boot sector) ve özel sistem dosyalarına (command.com gibi) yerleşirler.
Bazı virüsler ise her iki şekilde de zarar verebilir.
Bazı virüsler Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? virüs arama programları tarafından saptanmamak için bazı "gizlenme" teknikleri kullanırlar (Stealth Virüsleri). Bazı tür virüsler ise Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? çalıştırıldığında kendine benzer başka virüsler üretir (Polymorphic virüsler). (Bu tip virüslein ilk örneklerinden olan Dark Avanger ve Cascade bilgisayar sistemlerine ciddi zararlar vermişlerdir).
3. Bilgisayar virüslerinin olası zararları nelerdir?
Bilgisayar virüsleri Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?
* Ekranınıza can sıkıcı mesajlar çıkararak çalışmanızı bölebilir/engelleyebilir.
* Bilgisayarınızın hafızasını ve/veya disk alanını kullanarak bu kaynaklara verimli olarak erişiminizi engelleyebilir.
* Kullandığınız dosyaların içeriklerini bozabilir/silebilir.
* Kullandığınız bilgisayar programlarını bozabilir Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? çalışmalarını yavaşlatabilir.
* Sabit diskinizin tamamını ya da önemli dosyaların olduğu kısımlarını silebilir.
4. Virüsler sadece PC'lere mi bulaşır?
Hayır Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? sadece PC'lere bulaşmaz; ancak en çok dos ve windows işletim sistemi ile çalışan PC'lere bulaştığını söyleyebiliriz. Macintosh virüsleri de bir hayli yaygındır. Unix işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarda virüs bulaşma vakaları oldukça azdır.
5. Dünyada kaç tane virüs var?
Buna kolayca cevap vermek güç. Muhtemelen 10binlerce..
6. Virüsler nasıl bu kadar hızlı yayılıyor?
Eskiden en popüler virüs bulaşma yolu Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? bir bilgisayardan diğerine "disket" ile dosya aktarımı idi. Günümüzde ise Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? bilgisayar ağlarının oldukça yoğun kullanılması Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? herkese açık (anonim) dosya arşivleri ve internet üzerindeki popüler etkileşimli ortamlar (IRC Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? ICQ Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Web gibi) virüslü programların yayılması için oldukça uygun ortamlardır. Ayrıca Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? e-mail yoluyla gelen programların kontrolsüz çalıştırılması da bir başka potansiyel tehlike olarak karşımızdadır.
7. "Truva atı" (Trojan Horse) nedir? Bir virüsten farkı var mı?
Truva atı da aslında "virüs" ile eşdeğer. Tek farkı Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? ilk anda aldığınız programın yararlı birşeyler yaptığını sanıyorsunuz ancak zararlı olduğunu daha sonra anlıyorsunuz. Söz gelimi Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? sadece bir virüs bulaştırmak için yazılmış bir oyun programı. Oyunu çalıştırıp oynuyorsunuz; ve sonra ..........
8. Virüsler programların yanında veri dosyalarını da bozabilir mi?
Bazı virüsler Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? doğrudan data dosyalarını bozabilirler. Birçok virüs Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? .DAT Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? .OVR Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? .DOC gibi çalıştırılabilir olmayan dosyaları hedef alıp bozabilmektedir. Ancak bilgisayar virüsleri de bir çeşit "bilgisayar programları" olduğundan Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? virüsün yayılabilmesi için mutlaka virüs kodunun çalışması lazım. Bu yüzden Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? söz gelimi bir düzyazı içeren dosyanın (text) virüs taşıma ihtimali yok.
9. Macro virüsü nedir?
Bazı programların Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? uygulama ile birlikte kullanılan "kendi yardımcı programlama dilleri" vardır. Söz gelimi Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? popüler bir kelime işlemci olan "MS Word" Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? "Macro" adı verilen yardımcı paketlerle yazı yazma sırasında bazı işleri otomatik ve daha kolay yapmanızı sağlayabilir. Programların bu özelliğini kullanarak yazılan virüslere "macro virüsleri" adı verilir. Bu virüsler Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? sadece hangi macro dili ile yazılmışlarsa o dosyaları bozabilirler. Bunun en popüler ve tehlikeli örneği "Microsoft Word" ve "Excel" macro virüsleri. Bunlar Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? ilgili uygulamanın macro dili ile yazılmış bir şekilde Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? bir word ya da excel kullanarak hazırladığınız dökümana yerleşir ve bu dökümana her girişinizde aktif hale geçer. Macro virüsleri Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? ilgili programların kullandığı bazı tanımlama dosyalarına da bulaşmaya (normal.dot gibi) çalışır. Böylece o programla oluşturulan her döküman virüslenmiş olur. Microsoft Office (word Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? excel vb) macro virüsleri ile başetmek ve korunmak için Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? http://www.microsoft.com/msoffice adresinde gerekli bilgiler bulunabilir.
10. Bilgisayarımın virüs kapıp kapmadığını nasıl anlarım? Bunu saptayan programlar var mı?
Eğer bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? bu durumda bilgisayarınızda "olağan dışı" bazı durumlar gözlemleyebilirsiniz. Bazı virüsler Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? isimleri ile ilgili bir mesajı ekranınıza getirebilir. Bazıları makinanızın çalışmasını yavaşlatabilir Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? ya da kullanılabilir hafızanızı azaltır. Bu son iki sebep sırf virüs yüzünden olmasa da gene de şüphelenmekte fayda var.
Bilgisayarınızın virüs kapıp kapmadığını saptayan "anti-virüs" programları da var. Bu programlar Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? bilgisayarınızın virüs kapabilecek her tarafını (hafıza Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? boot sector Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? çalıştırılabilir programlar Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? dökümanlar vb) tararlar. Bu programların virüs saptama yöntemleri 2 türlüdür:
* Kendi veritabanlarındaki virüslerin imzalarını (virüsün çalışmasını sağlayan bilgisayar programı parçası) bilgisayarınızda ararlar.
* Programlarınızı Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? virüs olabilecek zararlı kodlara karşı analiz edebilirler.
Günümüzdeki popüler anti-virüs programlarının veri tabanlarında 1000lerce virüs imzası ve bunların varyantları vardır. Bu veri tabanları Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? yeni çıkan virüsleri de ekleyerek sık aralıklarla güncellenir. Bütün virüs programları 3 temel işleve sahiptir :
1. Virüs Arama Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? bulma (virus scanner)
2. Bulunan virüsü temizleme (virus cleaner)
3. Bilgisayarınızı virüslerden korumak için bir koruyucu kalkan oluşturma (virus shielder)
Virüs kalkanları Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? bilgisayarınız her açıldığında kendiliğinden devreye giren Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? ve her yeni program çalıştırdığınızda Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? bilgisayarınıza kopyaladığınızda (başka bir bilgisayardan Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? internet üzerinden Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? disketten vb) bunları kontrol eden ve tanımlayabildiği virüs bulursa sizi uyaran ve virüs temizleme modülünü harekete geçirebilen araçlardır.
Bazı popüler anti virüs programları Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? üretici şirketler ve web adresleri şunlardır :
* McAfee Associates Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Inc. McAfee?Antivirus Encryption Firewall Email Security Web Security Risk & Compliance
* IBM Anitvirus IBM - United States
* Norton Antivirus Endpoint Cloud Mobile & Virtual Security Solutions | Symantec
* F-Prot Internet Security - Antivirus - Online backup - Mobile Security - Anti-Virus for Mac | F-Secure
* Thunderbyte Antivirus thunderbyte.com - anti virus
Bu programlar genellikle "shereware" dir. Bazılarının kısıtlı kullanımlı "freeware" sürümleri de vardır. Macintosh Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? OS/2 ve Windows için bu tip programları yerel Raksnet Tucows arşivinden de alabilirsiniz.
Adresi: http://tucows.raksnet.com.tr


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

Bilgisayar Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: vc17 virüsü nerede bulunur, vc17 virüsü nerelerde bulunur, vc17 virüsü belirtileri, vc17 bilgisayar virüsü, vc17 virüsü nasıl bulunur, anything, vc17 virüsü nasıl bulaşır, vc17 virüsünün belirtileri nelerdir, vc17 nasıl bulunur, vc17 vürüsü nerde, vc17 vürüsü nerelerde bulunur, vc17 virüsü nerelerde olur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
VC17 Virüsü Nedir? VC17 Virüsü Nerede Bulunur, Nasıl Bulaşır? elif Soru Cevap 4 26-02-2017 01:51
Salmonella Nedir? - Nasıl Bulaşır? elif Sağlığımız 0 23-04-2011 10:21
HPV virüsü ve kondilom nasıl bulaşır? Genital siğil nasıl oluşur? ´ λŋтiьioтiף ´ Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 18-12-2010 01:33
Bit Nedir? Nasıl Bulaşır? Bkmlyz Sağlığımız 0 26-05-2008 10:26
Saç Biti Nedir? Nasıl Bulaşır? Bitlendiğimizi Nasıl Anlarız? Bkmlyz Sağlığımız 0 24-04-2008 03:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats