bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2013, 02:03   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi

Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında BilgiMikroorganizmaların yapısında bulunan inorganik maddelerin başında su gelir. Bakterilerin vegetatif formlarında Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi %70-90 arasında bulunan su Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi sporlarda ise %5-20 kadardır. Bakterinin geri kalan kısmı kuru maddeyi oluşturur. Bu kuru maddede Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi karbon Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi hidrojen Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi oksijen Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi nitrogen ve kül (P2O5 Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi Na2O Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi MgO Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi CaO Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi SiO2 Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi SO2 Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi FeO) bulunur. Mineral elementlerin başında Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi Ca Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi P Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi K Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi Na Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi Mg Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi Mn Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi Fe Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi Co ve iz halinde Cu Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi Al Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi Zn Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi Mo vardır.

Organik Maddeler

Organik kısım bakteri kuru ağırlığının %40-90'ını oluşturur. Organik bileşiklerin bazıları makromolekül (protein Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi polisakkarid Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi lipid Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi nukleik asit Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi vs.) ve diğer kısmı da mikromolekül (aminoasitler Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi monosakkaridler Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi organik asitler Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi koenzimler Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi v.s) halinde bulunur. Başlıca organik komponentler

Proteinler

Proteinler Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi birbirlerine peptid bağları ile birleşmiş amino asit monomerlerinden oluşmuş yüksek molekül ağırlığına sahip organik polimerlerdir. Her protein molekülü Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi 20 tür amino asitin polipeptid zincirinde özel dizilişine sahiptir ve bu durum proteinlerin fonksiyonlarının spesifitesini meydana getirir. Proteinlerin molekül ağırlıkları on bin ile yüzbin arasında değişir. Proteinlerin Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi bakterinin gelişmesinde önemleri çok fazladır. Bu proteinlerin bir kısmı saf ve kristal halde elde edilebilmiştir. Bakteri proteinlerinde Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi genellikle Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi L-amino asitler daha fazla bulunur. D-amino asitlere Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi hücre duvarında Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi kapsülde (B. anthracis 'in) ve bakteriler tarafından sentezlenen antibiyotiklerin bileşiminde rastlanır. Bakteri proteinlerinde Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi bütün amino asitler vardır. Proteinlerin büyük bir kısmı Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi ya lipidlerle (lipoprotein) veya karbonhidratlarla (glikoprotein) birleşmiş haldedir. Bu konjuge proteinlere en fazla hücre duvarı ve sitoplasmik membranda rastlanır. Bakteri flagellasında bulunan ve özel yapıya sahip olan protein (flagellin) Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi salmonellalarda türleri birbirinden ayırmada kullanılır. Fimbria proteini (pilin) de aynı şekilde türlere özgü bir karakter gösterir. Bakteri proteinleri Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi aynı diğer proteinler gibi Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi fiziksel (ısı Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi ışık Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi UV-ışınları Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi vs.) ve kimyasal (asit Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi alkali Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi dezenfektanlar Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi vs. maddelere) karşı duyarlıdırlar. B. stearothermophilus 'un sentezlediği alfa-amilase Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi 85 °C' de 20 saat kalmakla aktivitesinin ancak %29'unu kaybeder.

02.02. Karbonhidratlar

Karbonhidratlar Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi bakterilerde Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi çeşitli yerlere (kapsül Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi hücre duvarı Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi nukleik asitler) lokalize olmuşlardır. Gram negatif bakterilerin hücre duvarında %15-20 oranında bulunan karbonhidratlar Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi Gram pozitiflerinkinde %35-60 arasındadır. Bazı bakterilerin içinde Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi enerji ve karbon kaynağı deposu ödevini gören nişasta veya glikojen granülleri glukoz polimerlerinden oluşmaktadır. Bakteri polisakkaridleri Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi ya tek tür monosakkaridden oluşmuş homopolisakkarid ya da ayrı tür monosakkarid monomerlerinden meydana gelmiş heteropolisakkarid veya kompleks polisakkarid (lipopolisakkarid Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi glikoprotein Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi glikolipid Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi vs) halindedirler.
a) Homopolisakkaridler: Acetobacter 'lerde glukan Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi leukonostok ve streptokok türlerinde dekstran Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi A. levanctium 'da levan Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi M. mycoides 'de galaktan Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi B. polymyxa 'da mannan Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi bu tür polisakkaridlere örnek verilebilir. Enterobakterilerdeki Vi-antijeni Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi D-galaktoz-aminuronik asit yapısındadır.
b) Heteropolisakkaridler: A-grubu streptokoklardaki hyaluronik asit Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi bu tarz bir özellik gösterdiği gibi Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi bu grup mikroorganizmalardaki substans-c'de L-rhamnoz ve N-asetil glukozamin karakterindedir. S. pneumoniae tip-III'ün kapsülünde cellobiuronic asit'in tekrarlanan üniteleri vardır. Gram pozitif mikroorganizmalarda yüzeye yakın olarak bulunan Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi teikoik asit bir gliserol fosfat veya ribitol fosfat bileşiğidir. L. casei ve S. faecalis 'de gliserol teikoik asit bulunmasına karşın Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi B. subtilis 'de ribitol teikoik asit vardır.
c) Kompleks polisakkaridler: Gram pozitif ve az olarak da Gram negatif mikropların hücre duvarının bileşiminde bulunan peptidoglikanın yapısında Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi N-asetil muramik asit Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi N-asetil glukoz amin ve tetrapeptid bulunur. Muramik asite hücre duvarından başka Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi bakteri sporlarının korteksinde de rastlanır. B. subtilis 'den teikuronik asit (glikronik asit polimeri + N-asetil galaktoz amin) izole edilmiştir.
Gram negatif bakterilerin hücre duvarında protein Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi lipid ve karbonhidrat fazlaca bulunur. Hücre duvarından elde edilen lipopolisakkarid Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi endotoksik bir özelliğe sahiptir. Bu lipopolisakkaridin Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi polisakkarid porsiyonu Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi O-antijenini oluşturur. Chromobacteriumviolaceum 'un lipopolisakkaridinde fukose amin ve viose amin; S. typhosa 'da tyvelose; S. abortus equi 'de abequose; S. paratyphi-A'da paratose; E. coli 'de de colitose ve Y. pseudotuberculosis 'de ascarylose bulunur.

Lipidler

Mikroorganizmalarda lipidlere genellikle bileşikler halinde rastlanır (lipoprotein Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi lipopolisakkarid). Gram negatif mikroorganizmaların hücre duvarında ve sitoplasmik membranında lipid bileşikleri fazla bulunur. En fazla rastlanan lipidler arasında Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi E.coli 'de cylopropane asit Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi palmitic asit Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi cis-vaccenic asit; E. coli 'nin endotoksininde beta-hydroxy myristic asit; P. aeruginosa 'da beta-hydroxy asit; Agrobacter tumefaciens 'de cis-vaccenic asit; S. marcescens 'de palmitic asit ve 9 Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi 10-methylen hexadecanvic asit; mikoplasmalarda çift sayılı ve doymamış yağ asitleri Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi kolesterol ve az oranda caprilic asit ve capric asit bulunur. Gram pozitif mikroplarda da lipidlere Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi değişik ve aynı Gram negatiflerinkine benzer yapıda rastlanmıştır. L. arabinosus 'da cis-vaccenic asit ve lactobacillic asit fazla bulunur. Bu son asit Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi streptokoklarda yoktur. Laktobasillerde palmitoleic asit ve cis-vaccenic asit esas olarak bulunur. B. subtilis 'de branşlı zincire sahip yağ asitleri vardır. M. tuberculosis 'de tuberculostearic asit Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi phthioic asit Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi mycocerosic asit Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi phthiocerol ve mycolic asit; C. diphthriae 'de kısa zincirli mycolic asit (corynemycolic asit); diğer asido-rezistens mikroplarda çeşitli yağ asitlerine Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi rastlanmıştır.

Nukleik asitler

Bakterilerdeki nukleik asitler Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi RNA (ribonukleik asit) ve DNA (deoksiribonukleik asit) karakterindedir. DNA Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi genellikle Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi sabit bir durum göstermesine karşın Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi RNA üreme durumuna göre değişmektedir. Bakteri kuru ağırlığının %2-5'ini oluşturan nukleik asitlerin molekül ağırlıkları milyonun üstündedir. Bakteride başlıca 3 tür RNA vardır. Bunlarda Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi ribosomal RNA (rRNA) Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi transfer RNA (tRNA) ve mesenger RNA (mRNA)'dır.
Bakterilerdeki DNA Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi sarmal ve çift iplikçikli iki adet polinukleotid'den oluşmuştur. Yapısında Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi pürin veya pirimidin bazlarından biri + pentoz şekeri (2-D-oxy D-riboz) + fosforik asit (H3PO4) bulunur. RNA'da ise pentoz şekeri sadece D-riboz olur.

Diğer Maddeler

Serbest kükürt (beggiatoa ve bazı spirillerde) Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi pigment maddeleri (pigmentli bakterilerde) Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi vitaminler (azotobakter ve maya hücrelerinde) Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi çeşitli enzimler (bütün mikroorganizmalarda) Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi antibiyotikler (streptomyces türü mantarlarda Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi bazı bakteri ve basillerde Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi diğer bazı mantarlarda) rastlanmıştır.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi

Bakterilerin Kimyasal Yapısı Hakkında Bilgi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: peptidoglikanin yapısı, peptidoglikanin yapisi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Asit Yağmurlarının Kimyasal Yapısı Nedir? elif Soru Cevap 0 08-02-2013 03:57
Havanın Kimyasal Yapısı Nasıldır elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 02:50
Kalbin iç yapısı hakkında bilgi Я Soru Cevap 1 22-03-2012 02:03
Bakterilerin Yapısı ve Fizyolojisi `»HicЯet GeLini«´ Biyoloji 0 26-08-2011 01:24
Suyun Kimyasal Yapısı ve Özellikleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 01:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.