bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2013, 02:06   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?Doğadaki bütün varlıklar canlılar ve cansızlar olarak iki büyük gruba ayrılır. İnsanlar Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? Kedi ve Köpekler Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? Böcekler Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? Balıklar Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? Çiçekler Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? Eğri otları ve Ağaçlar Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? durgun sularda yaşayan ve mikroskopsuz görünmeyecek kadar küçük olan yaratıklar Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? hatta bunlardanda küçük olan hastalık yapıcı mikropların hepsi birer canlıdır. Binlerce değişik türü olan bütün canlıların taş Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? toprak Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? hava Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? su gibi doğal maddelerden insanın yaptığı en karmaşık makinelere kadar bütün cansız varlıklardan ayırt edilmelerrini sağlayan bazı ortak özellikleri vardır. Canlılar doğar Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? büyür Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? çevrelerindeki bütün değişikliklere tepki gösterir Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? ürer ve ölür. İşte canlılar ile cansızlar arasındaki temel fark budur.


Canlıların çevrelerindeki bütün olaylara ve değişikliklere tepki göstermelerinde en büyük rolü duyuları oynar. İnsan Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? köpek Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? fil gibi memelilerde beş temel duyu vardır; bunlar görme Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? koklama Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? dokunma Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? tatma ve işitme duyularıdır. Örneğin bir köpek adını işittiği zaman döner bakar yada kuyruğunu sallar. Bir bebek acı bir ilaçın tadını aldığında yüzünü buruşturur. Hayvanat bahçesindeki bir fil çöğreği görünce hortumunu uzatır. Parlak ışıkta göz bebeğin büzülmesi Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? bacak bacak üstüne atmış bir insanın dizinin hemen altına vurulduğunda ayağının birdenbire ileri fırlamasıda duyuların bir tepkisidir.
Daha basit yapılı canlıların duyuları bu kadar gelişmiş olmadığı için tepkileride daha değişiktir. Örneğin bir solucana yüksek sesle bağırıp sıçramasını beklemek boşunadır Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? çünkü solucanın kulağı yoktur. Ama ona dokunursanız yada karanlıkta üzerine ışık tutarsanız hemen büzülür.


Bitkilerin tepkileri genelliikle çok daha yavaştır. Hemen hemen her bitkinin kökü aşağıya Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? toprağın derinliklerindeki suya doğru Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? dalları ve sürgünleri ise yukarıya Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? yani ışığa doğru uzanır. Çiçeklerin çoğu geceleri bütün taç yapraklarını kapatır. Bezelyenin yada üzüm asmasının sülük denen sarılıcı uzantıları yakınındaki bir dala yada sırığa deydiğinde bu desteğe dolanarak sarılır. Bataklıklarda yetişen güneş gülünün yapraklarındaki yapıştan tüycüklere bir böcek deydiği anda Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? bu tüycükler hemen üstüne kapanarak böceği hapseder.


Oysa cansız bir varlık Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? örneğin bir taş parçası dokunma Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? ışık yada ses gibi dış etkilere hiçbir tepki göstermez. Bir çekiç vurusuyla taşı parçalayıp biçimini değiştirebilirsiniz; ama taş bu vuruşun ardından. Canlıların yaptığı gibi Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? dışarıdan gelecek yeni bir etki ile yeniden değişmek üzere bir daha eski biçimine dönemez.


Cansız varlıklar arasında Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? canlıların gösterdiği tepkilere çok benzer şeyler yapabilien tek örnek belkide maninelerdir. Örneğin bir otomobilin marşına basıldığında motoru çalışır ve debriyaj pedalı ile vites kolu devreye sokulduğunda otomabil harekete geçer. Bazı makineler bir fabrikanın işleyişini otomatik olarak denetleyebilir; bir bilgisayar kendisine sunulan herhangi bir sorunu inceleyerek en uygun çözümü bulabilir. Bu açıdan bakıldığında Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? bütün canlıların ortak özelliği olan tepki verme yetkisi canlı ve cansız varlıkları birbirinden kesin olarak ayırmaya yeterli değildir. Canlıların öbür yaşamsal etkinliklerinide göz önünde bulundurmak gerkir.


Bütün canlılar büyür Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? yani yaşama ilk başladığı andakinden daha büyük boyutlara ulaşır. Büyümenin yolu Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? canlıların dışarıdan bazı maddeler alıp Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? bunları kendi dokularının bir parçası haline getirmesidir. Hayvanlar büyümelerini sağlayan besin maddelerini yedikleri öbür hayvanların yada bitkilerin dokularından karşılarlar. Bitkiler ise havadan karbondioksit Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? topraktan su ve çeşitli mineralleri alıp fotosentez denen bir süreçle kendi dokularını oluşturabilirler.


Bazı canlılarda Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? örneğin memelilerde gençlik döneminin belirli bir aşamasında büyüme durur. Ama saç Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? tırnak gibi bazı dokuların büyümesi ve bir kazada zarar gören vücut bölümlerinin kendi kendini onararak yenileme yeteneği yaşam boyu sürer. Örneğin derideki bir yara kapanır Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? kırılan kemikler yeniden birbirine kaynar. Buna karşılık yengeç ve istiridye gibi bazı hayvanlar yaşadıkları sürece yavaş yavaş büyürler; bitkilerde ise büyüme hiçbir zaman durmaz. Birçok bitkide de kışın yanlızca kökünü toprakta bırakarak ölür; ama baharda yeni gövde ve yapraklarla donanır.


Canlıları cansızlardan ayıran en önemli özelliklerden biride üremedir. Her canlı kendisine benzeyen yeni ve ayrı bireylerin dünyaya gelmesini sağlayabilir. Oysa cansız varlıklar hiçbir zaman üreyemez. Ve hiçbir canlı ve cansız hiçbir varlıktan türeyemez.
Bir çok bitki Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? toprağa düştüğü zaman koşullar elverişli isie yeni bir bitki halınde gelişebilen tohumlarla ürer. Mantar gibi bazı canlılar ise spor denen üreme hücreleriyle çoğalır. Hayvanların çoğu bir yumurtadan gelişir ve ana babasına benzeyerek büyür. Bakteriler ve öbür tek hücreli canlılarda üreme olayı cok daha basıttir. Bunların çoğu belli bir boyuta erişinceye kadar büyüdükten sonra ikiye bölünür; yeni hücrelerde yeterince büyüyünce yeniden bölünür. Tek hücrelilerin çok az bir bölümü ile çok hücrelilerden bazı hayvanlar Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? özellikle mercanlar Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? deniz anaları ve hidralar tomurcuklanmayla ürer. Bu hayvanlarda vücudun bir yerinden Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? tıbkı bir bitkinin tomurcuk vermesi gibi bir hücre yumrusu büyür ve bu tomurcuktan yeni bir birey gelişir.


Yeryüzünde henüz varlığı bilinmeyen birçok küçük canlının yaşadığı kesindir. Bazı canlılarda daha yeryüzünde insanın belirmesinden çok önceki çağlarda yaşamış Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? bazen hiçbir iz bırakmadan soyu tükenerek yok olup gitmiştir. Ama bu gün için bilinen bütün canlılar bilim adamlarınca adlandırılıp sınıflandırılmıştır. Milyonlarca türün ortak özelliklerine ve akrabalık ilişkilerine göre sınıflandırılması Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? birçok bilim adamını yüzyıllarca uğraştıran çok güç bir çalışmadır. Bu çalışmaların başlangıcından bu yana birçok canlı türü keşfedilmiş yada türlerin sınıflandırmadaki yerini değiştiren yeni özellikleri açığa çıkmış Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? bu nedenle ilk sınıflandırmalardan bu güne çok şey değişmiştir. Günümüzde bile bütün bilim adamları tek bir sınıflandırma üzerinde görüş birliğine varmış değildir.


Mantarlarda en az su yosunları kadar çeşitlilik gösteren çok karmaşık bir gruptur. Bu canlıların biçim ve boyutları Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? cıplak gözle görülmeyecek kadar Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? ilkel mantarlardan orman ve çayırlarda yetişen şapkalı mantarlara kadar değişir. Klorafili olmayan ve genellikle asalak yada çürükçül yaşayan mantarların bir bölümü bitkilerde pas Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? yanıklık Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? sürme Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? külleme ve mildiyo gibi çeşitli hastalıklara Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? insanların asalağı olan türleri ise pamukçuk ve saç kıran hastalığına yol açar. Buna karşılık şapkalı mantarların zeyirsiz türleri çok sevilen bir yiyecektir. Ayrıca bayatlamış ekmek ve peynirlerin öbür yiyeceklerin üzerinde çoğalarak sarımsı yeşil bir küf katmanı oluşturan küf mantarlarıyla bira ve ekmek mayasıda bu gruptandır. Likenler mikroskobik su yosunlarıyla mantarların birleşmesinden oluşan ortak yaşar canlılardır. Özellikle nemli ormanlarda toprağın üstünü Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? ağaçların gövdesini Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? kayaların ve taşların yüzeyini bir örtü gibi kaplayan likenler Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? bu işbirliğin verdiği güçle Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? kurak çöllerden kutupların buzlu topraklarına kadar her yerde yaşamını sürdürebilirler.
Tek hücreli hayvanlar Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? bitkilerle ortak özellikleri olan su yosunları Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? mantarlaar ve likenlere karşılık Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? protista aleminin hayvanlara yakın olan tek grubudur. Üstün yapılı gerçek hayvanlardan ayrılıp bu alemin üyeleri arasına katılmaları oldukça eski tarihlere rastladığı halde Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? bu basit yapılı canlılar bugün bile tek hücreli hayvanlar adıyla anılır ve bazı sınıflandırmalarda hala hayvanlar aleminde gösterilir. Genellikle durgun Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? tatlı su birikintilerinde yaşayan bu küçük canlıların en bilinen örnekleri amip Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? terliksi hayvan Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? kamçılıu hayvan ve sıtma salağıdır.


Bitkiler Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? asalak yaşayan bir – iki örnek dışında Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? bütün bitkilerde klorafil denen yeşil bir pigment bulunur. Bu pigmentin ve güneş ışığının yardımıyla bitkiler karbondioksit Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? su ve mineralleri fotosentezle besin maddelerine dönüştürebilirler. Bitkiler aleminin başlıca grupları şunlardır:


Karayosunları Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? gerçek bitkilerin en basit üyeleri olan ciğer yosunları ile yaprak yosunlarını içerir.


Atkuyrukları Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? kibrit otları ve eğrelti otları görece daha gelişmişl bitkilerdir. Ama bunlarda kara yosunları gibi spor denen üreme hücreleri ile eşeysiz olarak çoğalır. Bu gruptaki bitkilerden çoğunun soyu eski jeolojik çağlarda tükendiği için Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? günümüze kadar ulaşamamış olan türler yalnız fosilleriyle tanınır.


Tohumlu bitkiler eşeyli üremeyle çoğalan Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? en gelişmiş bitki grubudur.bu bitkilerde erkek ve dişi organlarının üreme hücrelerinin birleşmesiyle oluşan tohum Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?gelişmesi için elverişli toprak Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?nem ve sıcaklık koşullarına kavuştuğu anda nem ve sıcaklık koşullarına çimlenerek yeni bir bitkiye dönüşür..Çam Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?ardıç Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?köknar gibi iğne yapraklarının toğumu meyvenin içinde gizli değildir Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?bu yüzden bu bitkilere açık toğumlular denir kapalı toğumlularda ise meyvenin etli bölümü yada toğumları içinde barındırı Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?bütün meyva ağçlarını bağçelerde süs bitkilered içeren bu gurubun bir adıda çiçekli bitkilerdir


Hayvanlar bitkiler gibi kendi besinlerini üretemedikleri için başka canlalırı yiyerek beslenmek zorunda olan Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?buna karşılık bitkilerden farklı olarak hareket edebilen canlılardır;bütün hayvanlar alemi içinde yalnızca süngerler ve mercanlar bitkiler gibi bir yere bağlı olarak yaşar. Tek hücreli hayvanları bu gurupta saymayan hemenhemen bütün sınıflandırılmalarda hayvanlar alemi yada üstün yapılı hayvanlar iki alt aleme ayrılır:
Parazoa alt alemi yalnızca süngerleri Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?yani çok hücreli hayvanları en basit yapılı üyelerini içerir


****zoa alt alemi ise geri kalan üstün yapılı hayvanları içeren çok kalabalık bir guruptur aşşağıda bu gurubun yalnızca çok bilinen başlıca bölümleri alınmıştır:
Knitliler yada selentereler genellikle yakıcı kapsülleri olan ve yaşamlarının hiç değilse bir bölümünü bir yere bağlı olarak geçiren mercanlar Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?deniz anaları ve deniz şakayıkları bu guruptandır.
Yazsı solucanlar bu bölüm tenyalar ve karaciğer kelebekleri gibi hastalık yapıcı asalak solucanlar ile akarsu yataklarındaki taşların altında yaşayan zararsız küçük solucanları içerir.


İplik solucanlar bu hayvanların bir bölümü toprağın altında Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?bir bölümü de genellikle hayvanların Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?bazen insanların bağırsağında asalak yaşar.
Halkalı solucanlar bu gurubun en tanınmış üyeleri yer solucanları Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?deniz solucanları ve sülüklerdir.


Eklem bacaklılar hayvanlar aleminin en kalabalık gurubu yengeç Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?karides Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?ıstakoz Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?gibi su hayvanları ile tesbih böceği gibi bazı kara hayvanları içeren kabuklular;böcekler;örümcek Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? kene Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?akar ve akrep gbi örümceğim siler ;kırkayak ve çıyan gibi çok ayaklılar sınıflarına ayrılır


Yumuşakçalar bu bölümde ki hayvanların bir bölümünde Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?örneğin salyangoz Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?istiridye ve midyelerde Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?yumuşak ve savunmasız gövdelerini koruyan bir kabuk vardır oysa ahtapot Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?mürekkep balığı ve kalamar gibi yumuşakçalarda böyle bir kabuk bulunmaz
Derisi dikenliler gövdeleri sert ve dikenli kabukla örtülü olan bu hayvanların en tanınmış üyeleri deniz kestaneli ile deniz yıldızlarıdır


Omurgalılar buraya kadar sayılan hayvanların hepsi omurgasızdır omurgalı hayvanlar ise balıkları Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? anfibyumaları sürüngenleri Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?kuşları ve memeleri kapsar. Fareler Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?kediler Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?köpekler Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? filler ve insan memeliler gurubundandır.


Virüsler bazı bilim adamlarınca bakteriler ve mavi yeşil su yosunları ile birlikte prokaryotlardan sayılırsa da Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?uzmanların birçoğu bu canlıların sınıflandırmadaki hiçbir gruba uymayacağı kanısındadır. son derece küçük olana ve ancak elektro mikroskobuyla görülebilen virüsler Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?hayvanların Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? bitkilerin yada bakterilerin hücrelerine girip yerleşmedikçe yaşamını sürdüremez ve ürüyemez .


Bazı virüsler insanda kızamık Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?grip Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?kabakulak Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?çocuk felci Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?kuduz Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?köpeklerde gençlik hastalığı Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?sığırlarda da şap hastalığı gibi bulaşıcı ve ağı hastalılara yol açar


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hayvanlar aleminin genel özellikleri nelerdir, hayvanların ortak özellikleri, hayvanların özellikleri nelerdir, ışık ve sesin ortak özellikleri, hayvanların ortak özellikleri nelerdir, tüm hayvanların ortak özellikleri, hayvanların ortak ozelllikleri, ışık ve sesin ortak özellikleri nelerdir, ışık ve ses in ortak özellikleri, ışık ve sesin ortak özellikleri nedir, kedi ile ahtapotun ortak ozelligi, ışık ve ses ortak özlikleri, mantarlarin hayvana benzer ozellikleri nelerdir, canlılarn ortak özelikleri nelerdir örnekler vererek aşağıya yazınız, canlıları cansızlardan ayıran ozellıkler nelerdır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yerel Yönetimlerin Ortak Özellikleri Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 3 14-11-2016 11:25
Ortak Miraslar ve Ortak Özellikleri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 6 12-05-2016 11:32
Dünyada sık nüfuslu alanların ortak özellikleri nelerdir? Я Soru Cevap 0 27-02-2013 12:18
ceylan ile ağacın ortak canlılık özellikleri nelerdir?söylermisinz misafir Soru Cevap 0 15-04-2012 02:27
Bağımlılık Yapan Maddelerin Ortak Özellikleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 07:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats