bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2013, 02:08   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir?Tek hücreli hayvanlar Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? bitkilerle ortak özellikleri olan su yosunları Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? mantarlaar ve likenlere karşılık Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? protista aleminin hayvanlara yakın olan tek grubudur. Üstün yapılı gerçek hayvanlardan ayrılıp bu alemin üyeleri arasına katılmaları oldukça eski tarihlere rastladığı halde Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? bu basit yapılı canlılar bugün bile tek hücreli hayvanlar adıyla anılır ve bazı sınıflandırmalarda hala hayvanlar aleminde gösterilir. Genellikle durgun Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? tatlı su birikintilerinde yaşayan bu küçük canlıların en bilinen örnekleri amip Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? terliksi hayvan Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? kamçılıu hayvan ve sıtma salağıdır.

Protistler


Protistler (Protista Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? bazen Protoctista) Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? ayrışık (heterojen) bir canlı grubudur ve hayvan Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? bitki ya da mantar olarak değerlendirilemeyen ökaryot canlılardan oluşur. Protistler bilimsel sınıflandırma açısından âlem olarak değerlendirilse de tek soylu (monophyletic) değil Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? kısmi soylu (paraphyletic) bir gruptur. Protistler içinde değerlendirilen canlıların da görece basit yapılı (tek hücreli ya da ileri düzeyde özelleşmiş dokuları olmayan çok hücreli) olmak dışında ortak özellikleri pek yoktur.


Beslenmeleri fotosentez Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? absorbsiyon ya da fagositoz ile Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? çoğalmaları ise eşeyli ya da eşeysiz üreme ile gerçekleşen protistlerin hareketsiz olanları olabildiği gibi Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? kamçı Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? siller ya da yalancı ayaklarla hareket ederleri de bulunur. Yaklaşık olarak 60.000 yaşayan Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? 60.000 kadar da soyu tükenmiş fosil türü bilinmektedir.
Geleneksel sınıflandırma


Protistler Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? yaklaşık son 150 yıldır Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? diğer canlı âlemlerine benzerliklerine göre çeşitli alt gruplara ayrılmaktaydı. Hayvanlara benzeyenlerin protozoa Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? bitkilere benzeyenlerin alg ve mantarlara benzeyenlerin de cıvık mantar (slime mould) ve su mantarı (water mould) olarak adlandırıldığı ve grupların birbirleriyle sıklıkla örtüştüğü bu ayrım Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? günümüzde yerini filogenetik sınıflandırmalara bırakmıştır. Ancak Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? resmî olmayan bu gruplar Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? protistlerin morfoloji ve ekolojisini tanımlamakta yine de kullanışlıdır.


Animalia (hayvanlar) Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? Plantae (bitkiler) ve Protista (geri kalan her şey) âlemlerini içeren üç âlemli sınıflandırma sisteminin kabul gördüğü dönemlerde Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? bakteriler de protist olarak kabul edilmişlerdir ama güncel yaklaşımlarda Bacteria ayrı bir üst âlem olarak kabul görmektedir.
Protozoa: hayvan benzeri protistler


Protozoa Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? çeşitli istisnaları bulunsa da çoğunlukla tek hücreli Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? hareketli ve fagositoz ile beslenen protistlerdir. Genel olarak 0.01-0.5 mm boyutlarındadırlar ve temelde mikroskop ile izlenebilirler. Sulak çevrelerde de toprakta da bulunabilen ve kurak dönemleri sıklıkla kist ya da spor (biyoloji) halinde geçiren protozoa Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? çeşitli önemli parazitleri içerir. Bu canlılar Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? hareketlerine göre Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? dört alt gruba ayrılırlar:

 • Uzun kamçıları olan Flagellalılar: örneğin Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? Euglena.
 • Geçici yalancı ayakları olan Ameboitler: örneğin Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? Amoeba.
 • Çoklu Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? kısa silleri olan Ciliophora (silliler): örneğin Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? Paramecium.
 • Bazıları spor oluşturabilen Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? hareketsz parazitler olarak Sporozoa: örneğin Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? Toxoplasma.


Algler: bitki benzeri protistler


Algler Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? yaşamlarını fotosentez ile sürdürürler. Bu grup içinde Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? ikincil endosimbiyoz ile kloroplast edinmiş olan ve aynı zamanda protozoa olarak da değerlendirilen Euglena gibi Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? pek çok tek hücreli canlı bulunur. Ayrıca Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? aşağıda sıralanmış olan Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? hareketsiz ve bazıları gerçek çok hücreli (bazı su yosunları) kimi canlılar da bu grupta bulunur:

 • Daha gelişmiş bitkilerle akraba olan Chlorophyta (yeşil algler): örneğin Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? Ulva.
 • Rhodophyta (kırmızı algler): örneğin Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? Porphyra.
 • Heterokontophyta (kahverengi algler) Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? diatomlar vb.: örneğin Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? Macrocystis.

Yeşil ve kırmızı algler Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? Glaucophyta olarak anılan küçük bir grupla birlikte Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? bitkilerin yakın akrabası gibi durmaktadırlar ve kimi araştırmacılar bunları Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? basit yapılarına rağmen Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? bitkiler âlemi içinde değerlendirir. Diğer çoğu alg ise ayrı gelişim göstermiştir ki Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? bunlara hepsi de ayrıca protozoa olarak değerlendirilen Haptophyta Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? Cryptophyta Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? Dinoflagellata Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? Euglenoidea ve Chlorarachnea gruplarının üyeleri dahildir.
Paramecium bursaria ya da Sarcodina (Radiolaria Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? ışınlılar) şubesinin canlıları gibi bazı protozoanın Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? hücreleriyle bütünleşmemiş olan endosimbiyotik algler içermesi de dikkat çekicidir.

Mantar benzeri protistler


Protist düzeyinde yapıya sahip çeşitli canlılar Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? sporangiyum ürettikleri için Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? esasen mantar olarak değerlendirilmişlerdir. Bu grupta Chytridiomycota Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? cıvık mantarlar Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? su mantarları ve Labyrinthulomycetes gruplarının üyeleri bulunur. Günümüzde Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? Chytridiomycota canlılarının mantarlarla akraba olduğu anlaşılmıştır ve onlarla birlikte sınıflandırılır. Diğerleri ise selülozdansa kitin içeren hücre duvarları bulunan Heterokontophyta ve hücre duvarları bulunmayan Amoebozoa içinde değerlendirilir.

Güncel sınıflandırma


Protistlerin sınıflandırılması henüz değişkendir. Yeni sınıflandırmalar Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? ince yapı ve biyokimyasal ve genetik özellikler üzerinden giderek Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? tek soylu gruplar ortaya koymaya çalışmaktadırlar. Ancak Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? bir bütün olarak protistler kısmi soylu bir grup olduğu için Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? bahsi geçen yeni sınıflandırmalarda âlem taksonu ya bölünmekte ya da hepten bir kenara bırakılmaktadır ve protist grupları ökaryotların ayrı ayrı soyları olarak değerlendirilmektedir. Adl ve arkadaşları (2005)[1] tarafından ortaya konulmuş son şemada Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? şube Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? sınıf vb. sınıflandırma basamaklarına yer verilmemektedir.
Günümüzde şube olarak değerlendirilebilen ve resmen tanınmış kimi protist grupları aşağıdaki listede sunulmuştur. Ancak Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? sınıflandırmaların değişkenliği nedeniyle Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? pek çok başka şube de Protista ile ilişkilendirilebilmektedir.

 • Alem : Protista


 • Şube : Amoebozoa
 • Şube : Choanozoa
 • Şube : Rhodophyta - kırmızı algler


 • Alveolata (üst grup)


 • Şube : Apicomplexa
 • Şube : Ciliophora - siliyalılar
 • Şube : Dinoflagellata


 • Chromista (üst grup)


 • Şube : Cryptophyta
 • Şube : Haptophyta
 • Şube : Heterokontophyta


 • Excavata (üst grup)


 • Şube : Euglenozoa
 • Şube : Metamonada
 • Şube : Percolozoa


 • Rhizaria (üst grup)


 • Şube : Cercozoa
 • Şube : Foraminifera
 • Şube : Radiolaria


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Protista Aleminin Ortak Özellikleri Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: protista aleminin genel özellikleri, protista alemi ile ilgili sorular ve cevapları, protistalar ile ilgili sorular, bitkiler aleminin genel özellikleri nelerdir, protista ile ilgili sorular, protista alemi ile ilgili sorular, protista aleminin genel özellikleri nelerdir, protista alemiyle ilgili sorular ve cevapları, protista alemi sorular, protistler aleminin genel özellikleri, protista ilgili sorular, protista kültürü, protistlerle ilgili sorular ve cevapları, protistler ile ilgili sorular ve cevapları, arkeler alemi genel özellikleri kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yerel Yönetimlerin Ortak Özellikleri Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 3 14-11-2016 11:25
Ortak Miraslar ve Ortak Özellikleri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 6 12-05-2016 11:32
Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir? elif Soru Cevap 0 14-03-2013 02:06
Dünyada sık nüfuslu alanların ortak özellikleri nelerdir? Я Soru Cevap 0 27-02-2013 12:18
Bağımlılık Yapan Maddelerin Ortak Özellikleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 07:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats