Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle ilgili Kompozisyon (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/115165-29-ekim-cumhuriyet-bayrami-ile-ilgili-kompozisyon.html)

elif 14-03-2013 10:12

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle ilgili Kompozisyon
 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle ilgili Kompozisyon


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Yazı
29 Ekim 1923 ülkemizde cumhuriyet yönetiminin ilan edildiği gündür. Bugün ulusal bayram günüdür. Her yıl cumhuriyet yönetiminin ilanını 28 - 29 Ekim günleri Cumhuriyet Bayramı olarak coşkun törenlerle kutlarız.
Cumhuriyet Yönetiminden önce devletimizin adı Osmanlı İmparatorluğu idi. Osmanlı Devletihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Osman Bey tarafından 1299'da Söğüt 'de kuruldu. Osmanlı devlet yöneticisine padişah denirdi. Osmanlı Devletini altı yüz yirmi dört yıldahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg otuz altı padişah yönetti. Son padişah Sultan Vahdettin'dir.
Eskiden ülkelerde tek kişi egemendi. Ülkelerini diledikleri gibi yöneten bu kişilere padişahhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg şahhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kralhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hakanhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sultan denirdi. Yönetim çoğu zaman babadan oğula geçerdi. Oğulun küçük olmasıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg deli olması yönetici olmaya engel sayılmazdı. Böyle tek kişinin kendi başına buyrukhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sorumsuzhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg denetimsiz yönetimine mutlakiyet denir. Mutlakiyet yönetiminde egemenlik kayıtsız şartsız tek bir kişidedir.
Mutlakiyetle yönetilen ülkelerde zamanla hakanahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg padişahahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg şahahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg krala yardımcı olsun diye meclis kuruldu. Meclis üyeleri halkın dileklerini yöneticiye duyururhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yasa tasarısını hazırlardı. Bu yasa taslakları hakanhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg padişahhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg şahhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kral tarafından benimsendiğinde yasalaşırdı. Bu yönetim biçimine Meşrutiyet denir. Ancak meclisin yetkileri genel olarak çok sınırlıdır. Osmanlı Devletinde 1876 ve 1908 yıllarında iki kez meşrutiyet ilan edildi.
Üçüncü yönetim biçimi cumhuriyettir. Cumhuriyet'te egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus kendini yönetme yetkisini temsilcileri - milletvekilleri- aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler yasalar yaparhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yöneticileri ulusu adına denetler. Yönetilenler dilerlerse seçimlerde yöneticilerini değiştirirler.
ÜLKEMİZDE CUMHURİYETİN KURULUŞU
Osmanlı İmparatorluğu'ndahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ikinci Meşrutiyetin ilanından altı yıl sonra Birinci Dünya Savaşı başladı. 1914'te başlayan Birinci Dünya Savaşı'na dünyanın belli öbaşlı devletleri katıldı. Dört yıl süren savaş sonunda bizimle birlikte olan devletler yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıldık. Ülkemiz İngilizlerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Yunanlılarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Fransızlarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg İtalyanlar tarafından paylaşıldı.
Ulusuna inananhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg güvenen Mustafa Kemal Paşahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 19 Mayıs 1919'da Samsun'a geldi. Erzurum'dahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Sıvas'ta kongreler düzenledi. Mustafa Kemal Paşa "Tek bir egemenlik varhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg o da Milli egemenliktir. Ülkeyi yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır." diyordu. Yurdun dört bir tarafından gelen ulus temsilcileri -milletvekilleri- 23 Nisan 1920 günü Ankara'da Büyük Millet Meclisi'nde toplandı. Meclishttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Mustafa Kemal Paşa'yı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Bir yandan efelerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg dadaşlarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg seymenler bulundukları yörede düşmana karşı koydular. Öte yandan düzenli ordular İnönü'dehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Sakarya'dahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Dumlupınar'da savaştılar. Yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı.
Tahtınıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg rahatını düşünen padişahhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yenilen düşmanla birlikte yurdumuzdan kaçtı. İmzalanan Lozan Barış Antlaşması ile yeni bir devlet doğdu. Bu doğan devletin yönetim biçimi henüz belirlenmemişti.
İkinci dönem Büyük Millet Meclisi 11 Ağustos 1923'te ilk toplantısını yaptı. 13 Ekim 1923'te Ankara Başkent oldu. Atatürk ; düşmanın ülkeden atılıp sınırlarımızın belirlenmesinden sonrahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg çoktan beri tasarladığı cumhuriyetin ilanı üzerinde hazırlıklar yapmaya başladı. 28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya'da yemeğe çağırdı. Onlara http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg "Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz." Dedi.
29 Ekim 1923 günü Atatürkhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan cumhuriyet önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verildi. Meclis önergeyi kabul etti.
Böylece ülkemizde cumhuriyet yönetimi kuruldu. Atatürk kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Cumhuriyet'in ilanı yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı.
Cumhuriyet; yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Cumhuriyet yönetiminde söz ulusundur. Cumhuriyet'i korumakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kollamakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yaşatmak her yurttaşın ödevidir


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:40 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.