bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-03-2013, 10:21   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır

Berat Kandili Namazı Nasıl KılınırBerat Kandili olan mübarek geceyi nasıl ihya edeceğiz?

1-Yatsı ve Sabah namazları mutlak surette cemaatle kılınmalıdır ki Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır geceyi sabaha kadar ibadet etmiş olalım.

2- Geceyi oruçlu olarak karşılayalım ve ertesi günü de oruç tutalım.

3- Bir günlük kaza namazı kılalım

4- Berâat gecesinde 100 rek'atlı Hayır Namazı vardır ki Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır kılan kimse o sene ölürse Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır şehitlik mertebesine nâil olur.

Hayır Namazı

Niyet

"Yâ Rabbî Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır niyet ettim senin rızâ-i şerîfin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır dünya ve âhiret sıkıntılarından halâs eyleyip süedâ defterine kaydeyle Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır Allâhü Ekber'

Kılınışı

Her rek'atte Fâtiha-i şerîfeden sonra 10 İhlâs-ı şerîf okunur

İki rek'atte bir selâm verilerek 100 rek'atte tamamlanır

Her rek'atte 100 İhlâs-ı şerîf okumak sûretiyle 10 rek'at olarak da kılınabilir.

(Hz. Allâh'ın HÛ ism-i şerîfinin ebced hesâbına göre adedi olan) 11 şey Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır (TÂHÂ'nın ebced hesâbıyla adedi olan) 14 kere okunur. (TÂHÂ Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz'in ismidir.

İstiğfâr-ı şerîf: 14 kere
Salevât-ı şerîfe: 14 kere
Fâtiha-i şerîfe (besmeleyle): 14 kere
Âyetü'l-Kürsî (besmeleyle): 14 kere
Lekad câeküm...' (besmeleyle): 14 kere

Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır

14 kere 'Yâsîn' dedikten sonra 1 Yâsîn-i şerîf
İhlâs-ı şerîf (besmeleyle): 14 kere
Kul eûzu birabbil-felak...' (besmeleyle): 14 kere
Kul eûzu birabbin-nâs...' (besmeleyle): 14 kere
"Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym."

14 kere
Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır

Salevât-ı şerîfe (Salât-ı Münciye okumak efdaldir): 14 kere
.
"Allâahümme salli alâa seyyidinâa Muhammedin ve alâa âali seyyidinâa Muhammedin salâaten tünciinâa bihâa min cemî'ıl-ehvâali ve'l âafâat. Ve takdıy lenâa bihâa cemî'alhaacâat ve tütahhirunâa bihâa min cemî'ıs-seyyi'âat ve terfeunâa bihâa ındeke a'led-derecâat ve tübelliğunâa bihâa aksa'l gaayâat. Min cemî'ıl-hayrâti fi'l-hayâati ve ba'del-memâat. İnneke alâa külli şey'in kadiyr."


Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır


Mânâsı:
Allâh'ım Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır Efendimiz Muhammed'e ve ehl-i beytine bizi bütün korku ve âfetlerden kurtaracağın Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır bütün ihtiyaçlarımızı göndereceğin Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır bütün günahlarımızdan temizleyeceğin Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır nezdindeki derecelerin en yücesine yükselteceğin Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır hayatta ve ölümden sonra bütün hayırların nihâyetine ulaştıracağın şekilde râhmet eyle. Muhakkak sen her şeye kaadirsin.“


Bunlardan sonra duâ yapılır.

5- Berâat Gecesi Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır bu gecede hiç olmazsa bir Tesbih Namazı kılınır.

Berat gecesini en güzel kıyam ve Kur’an tilavetiyle geçirmek gerekir. Kıyamın en üstün şekli namazdır ki bu gece kılınacak yüz rekatlık “ Salatül Hayr” namazıdır.
“Ey Ali her kim Şabanın yarı gecesinde 100 rekat kılarher rekatında 1 fatiha 10ihlas
okursa Allahu Teala onun için o gece istediği her haceti yerine getirir. Soruldu ki: Ya Rasulallah! Allahu Teala onu şaki (imansız ölecek) yazdıysa said (imanlı ölecek bahtityar) kuluna çevirir mi? Buyurdu ki: Levhi Mahfuzda felan oğlu felan şaki olarak yaratıldı ama Allahu Teala bu hükmü sildi ve onu saide döndürdü diye yazılmıştır.
Bu namazı kılan kuluna Allahu Teala yetmişbin melek gönderir ki bir dahaki sene başına kadar onun sevaplarını yazarlar günahlarını silerler ve derecelerin yükseltirler. Bu kişi bir daha ki seneye kadar ölürse şehid olur o gece okuduğu ihlas süresinin her harfine yetmişbin huri verir ki her bir hurinin bir erkek bir dişi hizmetçisi vardır.
O gece ihlas okuyan herkese yetmiş şehit sevabı yazılır. Daha önce kıldığı ve kılacağı tüm namazlar kabul edilir. …. (Daha o kadar mükafatı var ki buraya yazmaya kalkarsam başka ibadetleri yazmaya yer kalmaz. o yüzde bu kadarla bırakıyorum)

*--Başka bir namaz: 12 rekattır. Her rekatta 30 ihlas okuyarak bu namazı kılsa cennetteki makamını görmeden dünyadan çıkmaz.
*-- Diğer bir namaz ise 14 rekattır. Namazdan sonra oturup 14 fatiha 14 felak 14 nas sürelerini okuyup “ le gad caeküm…..den başlayan tevbe süresinin sonunu okuyana 20 makbul hac ve 20 sene makbul oruç sevabı verilir.
*--başka bir namazda 1 fatiha ve 10 ihlas ile 12 rekat kılınarak olur. Bu namazı kılanın günahları mahvolur ve ömrüne bereket olur.
*-- kılabilen bu gece olmazsa başka bir gece tesbih namazı kılabilir.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ki özellikle şu süreler okunur.
Secde süresi Mülk süresi İsra süresi Zümer süresi Hadid Süresi Haşr SaffCumu’a süresi Tegabün süreleridir. Yasin Vakıa DuhanKamer Kıyamet Tekasür Kafirun ( 4 kere) İhlas ( 3 kere) Bakara süresinin son iki ayeti Ali İmran süresinin son ayetleri Haşr süresinin son 3 ayeti
Bu gecede 1000 (bin) ihlas okuyana cennetteki mekanı gösterilmedikçe ölmez.
Namaz içinde veya dışında 100 (yüz) ihlas okuyana cehennemden berat verilir. 50 (elli) ihlas okuyanın elli senelik günahı silinir.
NOT: BERAT GECESİ SECDELERDE YAPILACAK DUALAR KİTABI OLANLAR İÇİN SAYFA 166-167-168-169-170. sayfalardadır.
Ayrıca Şabanı Şerif risalesi sayfa 247de yapılacak çok güzel bir dua vardır.


BERAT GECESİ HAYIRLI KAZA VE KADERLER İÇİN NAMAZ VE DUA
Akşam namazından sonra 2 rekatta selam ile her rekatta 1 fatiha ve 6 ihlas ile 6 rekat namaz kılınır. Her 2 rekatın selamından sonra 1 yasin süresi okunur. Her yasin için ayrı bir niyet olur. 1. yasinde ömre bereket 2. yasinde rızka bereket ve belaları def 3. yasinde insanlara muhtaç olmama ve hüsnü hatime (imanla biten güzel bir son) için okunur. Namazdan sonra berat gecesi duası diye meşhur olan dua 10 kere okunur. (kitabı olanlar için sayfa 172)
Berat gecesi meşayıh duaları sayfa 176-177-178-179…..186 ya kadar.

Berat gecesi dua ve istiğfar çok yapılmalıdır. Özellikle kadın ve erkek müminler için. “ her kim inanan kadın ve erkek için istiğfar ederse onların sayısınca sevap verilir.
Bu gecede ölüleri de unutmamalıdır.
Ayrıca bu gecede salevat da çok getirilmelidir


BERAT GECESİ YAPILACAK BAZI AMELLER
--Berat gecesi iki gözünün birine 3 defa diğerine 2 defa sürme çekinki Allahu Teala sizi göz rahatsızlığından korusun.
--Bu gece zemzemi şerif artış gösterdiğinden çokça içmek uygundur. (bir rivayete göre bu gecede çeşmelerden zemzem aktığı söylenmiştir. )
-- Efendimiz buyurdu ki : “berat günü iftar etmeniz ve fakirlere yedirmeniz için et pişirirseniz yanında hububat da pişirin. Zira her taneye sizin için onbin sevap vardır on bin günah silinir onbin derece yükseltilir.
-- Berat günü kapkacaklarınızı boş bırakmayın. O gün alıp yerleştirdikleriniz için gelecek seneye kadar bereket vardır.


BERAT KANDİLİ GÜNÜNÜN NAMAZI
--- Berat günü nafile namaz kılın ki her rekatı size kaçırdığınız namazlar yerine sayılsın.
--- Birde bu günde kul hakkı namazı kılınır. Şöyleki: kuşluk vakti veya öğle namazından sonra kul hakkı namazı diye niyet edip;
1. rekatta fatihadan sonra 3 tekasür 10 ihlas 2. rekatta fatiha 3 kafirun 10 ihlas 3. rekatta fatihadan sonra 3 ayetel kürsi 4. rekatta fatihadan sonra 25 ihlas okunur. Duası yapılır. (nurlu aylar ve geceler kitabında duası var )


ŞABAN AYININ İLK GECE VE GÜN NAMAZLARI
Her kim ilk gecesinde 12 rekat kılar ve birinci rekatlarında 1 fatiha ve 5 ihlas okuyarak namaz kılarsa onikibin şehit sevabı verilir. Kendisine 12 senelik ibadet sevabı verilir. Anasından doğduğu gün gibi günahlarından sıyrılır ve seksen güne kadar hata yazılmaz.
İLK GÜN NAMAZI: 2 rekat kılınır. Her rekatta 1 fatiha 10 Ayetel kürsi ve Ali İmran süresi 18. ( şehidallahu….) ayeti okunur. Bu namazı kılana cennette göz görmedik kulak duymadıkhiç bir beşerin kalbinden geçmeyecek nimetler verilir.mahşer korkusundan emin olur.


ŞABAN-I ŞERİF 27.GECE NAMAZI
Bu gecede 4 rekat namaz kılınır. Her rekatta 1 zilzal süresi 25 ihlas okunur. Selamdan sonra secde yapılır ve secde de 7 fatiha 1 ihlas 1 felak 1 nas okunur.
100 kere de istiğfar 100 salevat 100 la havle vela kuvvete illa billah okunur.

Bu ayda çok Kur’an okumalı salevat çekmelidir. Şaban-ı Şerif Risalesi sayfa 239 da ki salevat 70bin salata denktir.


ZİKİRLERİ
---Şaban ayında Şabanı Şerif risalesinde sayfa 242deki zikir çokça çekilmelidir. Manası (ALLAH’dan başka hiç birilah yoktur. Biz ancak ona ibadet ederiz. Kafirler istemese de biz taatımızı sırf ona tahsis ederiz.) derse bin senelik ibadet yazılır bin senelik günahı olsa silinir sıddık yazılır kabrinden yüzü dolunay gibi çıkar.(Arapça duası kitapta vardır)
**--her gün öğle ile ikindi arası tevbe duası okunmalıdır. (estağfirullahel azımellezi la ilahe illa……) diye devam eden istiğfar okuyanın amel defterindeki günahlarıyla alakalı yazılar silinir.

Her 10 günde çekilen tesbihler

*
10 gün tesbihi : ya Latif Celle Şanühü
*
2. 10 gün tesbihi: ya Rezzak Celle Şanühü -------------------------3. 10 gün tesbihi: ya Aziz Celle Şanühü

Her gün 100 kevser süresi okumalıdır.

Kaynak:Şabanı Şerif Risalesi

Ahmet Mahmut Ünlü(cübbeli Ahmet)


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır

Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: 100 rekat namaz için kaç çizik, beraat kandilin de kılınan yüz rekat lik namaz için nasıl niyet edilir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bayram Namazı Kaç Rekatttır ve Nasıl Kılınır elif Soru Cevap 0 15-02-2013 02:55
Tesbih Namazı Nasıl Kılınır `»HicЯet GeLini«´ Duaların Esrarı 0 18-01-2012 02:06
İmsak ne demektir? Bu vakitte sabah namazı kılınır mı? Я Ramazan ve Oruç 0 29-07-2011 03:09
Berat Kandili Gecesi Namazı nasıl kılınır? nurküllü Dini Bilgiler 1 15-07-2011 02:53
Regaib Gecesi Namazı Nasıl Kılınır? Я Dini Bilgiler 0 02-06-2011 01:13

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats