bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-03-2013, 01:32   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Alkol Erime Ve Donma Sıcaklığı-Alkol Erime Ve Donma Sıcaklığı Nedir

Alkol Erime Ve Donma Sıcaklığı-Alkol Erime Ve Donma Sıcaklığı Nedir


Doğada birbirindenden farklı sayısız miktarda madde vardır. Kütle ve hacim maddelerin ölçülebilen ortak özellikleridir. Maddelerin kendine özgü özellikleri de vardır. Maddelerin rengi kokusu tadıve şekli birbirinden ayrı olabilir. Tadına kokusuna ve şekline bakarak ayırt edebileceğimiz meaddeler vardır. Limonun tadı ve portakalın tadı birbirinden farklıdır. Tuz ve şekeri birbirinden ayırtetmek için tadına bakılabilir. Ancak her maddeyi tanımak ve diğerlerinden ayırmak için tadına rengine kokusuna ve şekline bakmak yeterli değildir Ayrıca her maddeyi koklamak veya tatmak tehlikelide olabilir.

Ayırt Edici Özellik: Maddeleri tanımayı ve diğerlerinden ayırmayı sağlayan özelliklere ayırt edici özellikler adı verilir. Ayırt edici özellikler her madde için farklı farklı değerler alır. Kaynama Noktası Erime Noktası ve Donma noktası ile yoğunluk maddenin ayırt edici özelliklerinden bazılarıdır.

A - Erime ve Donma Noktası:

Erime: Katı bir maddenin ısı alarak sıvı hale geçmesine erime denir

Bir katı maddeye ısı verildiğinde maddenin sıcaklığında belirli bir değere kadar artış olur. Daha sonra madde sıvı hale geçene kadar sıcaklık sabit kalır. Sabit kalan bu sıcaklığa maddenin erime sıcaklığı adı verilir.

Katı maddenin miktarı erime sıcaklığını etkilemez. Madde miktarı yalnızca kaynama ya da erime süresini etkiler. Örneğin; bir 100g buzda 0 Co de erir 200g suda 0 C0 de erir.

Donma: Sıvı haldeki bir maddenin soğuyarak katı hale geçmesine donma denir. Bir saf maddenin erimeye başladığı sıcaklıkla donmaya başladığı sıcaklık aynıdır. Örneğin; su 0 Co ta donar buz ise aynı sıcaklıkta erir. Maddeler hangi sıcaklıkta eriyorsa sıvı halide aynı sıcaklıkta donar. Donma süresince sıcaklık sabit kalırMaddelerin erime ve donma sıcaklıklarının bilinmesi onların kullanılmasını kolaylaştırır.

B - Kaynama Noktası:Isıtılan sıvıların sıcaklıklarıkaynama başlayıncaya kadar artar. Su ısıtılırken sıcaklığı 100 C oluncaya kadar sıcaklığı artar. Su ısıtılmaya devam edildiğinde sıcaklıkta artış olmaz. Bu durumda suyun kaynama sıcaklığının 100 C0 olduğu anlaşılır.
Sıvıların kaynamaya başladığı sıcaklıklar farklıdır. Etil alkolaseton ve eter gibi saf sıvıların kendine özgü kaynama sıcaklıkları vardır. Örneğin eter 64 C’ta kaynar Sıvıları kaynama sıcaklıklarına bakarak ayırt edebiliriz


Isıtılan sıvıların sıcaklıkları kaynama başlayıncaya kadar artar. Suısıtılırken sıcaklığı 100 C oluncaya kadar sıcaklığı artar. Su ısıtılmaya devam edildiğinde sıcaklıkta artış olmaz. Bu durumda suyun kaynama sıcaklığının 100 C0 olduğu anlaşılır.
Sıvıların kaynamaya başladığı sıcaklıklar farklıdır. Etil alkolaseton ve eter gibi saf sıvıların kendine özgü kaynama sıcaklıkları vardır. Örneğin eter 64 C’ta kaynar Sıvıları kaynama sıcaklıklarına bakarak ayırt edebiliriz.

SAF MADDE


SAF MADDE
ERİME ve DONMA SICAKLIĞI (C) KAYNAMA VE YOĞUŞMA SICAKLIĞI Etil alkol
-117 78.4 Civa
-39 356 Su
0 100 Naftalin
80 218 Kükürt
119 445 Kurşun
327 1950 Bakır
1084 2595 Demir
1535 2861

C - Yoğunluk


Suda çözünmeyen katılardan bazıları suda yüzer bazıları ise batar. Suda yüzen maddelerkütleleri artırılsada suda batmaz. Kütlesi büyük tahta parçaları suda yüzerken küçük taş parçaları suda batar. Bu durum suda yüzme ve batmanın sadece kütleyle ilgili olmadığını gösterir.

Aynı maddeden hem küçük hemde büyük hacimli parçalar suya atıldığında iki parçanında ya yüzdüğü ya da suda battığı görülür. Buna göresuda batmayada yüzmenin sadece hacimle ilgili olmadığı söylenebilir. Suda yüzme batmahacim ve kütle değerlerinin her ikisiyle birden ilgilidir.

Hacimleri eşit olan iki farklı madde tartıldığında kütlelerinin farklı olduğu görülür. Hacmine oranla kütlesi büyük olan maddelere yoğun maddeler adı verilir. Eşit hacimli iki farklı katıdan kütlesi büyük olan daha yoğundur. Yoğun olan maddenin birim hacmindeki madde miktarı daha fazladır. Yoğunluk: Bir maddenin birim hacminin kütlesine yoğunluk denir. Birim hacmi 1mL olarak alınır. Bu durumda bir maddenin 1mL sinin kütlesi o maddenin yoğunluğunu verir. Bir maddenin yoğunluğunu hesaplamak için kütle ve hacminin bilinmesi gerekir. Bir maddenin yoğunluğu Yoğunluk=Kütle/hacim eşitlği ile bulunur. Yoğunluk birimi g/mL dir. Suyun yoğunluğu 1 g/mL dir Bu durumda yoğunluğu 1 den büyük olan maddeler suda batarKüçük olan maddeler ise suda yüzer Demirin yoğunluğu 78 g/mL buzun yoğunluğu ise 09 g/mL’dirBuna göre demir suda batar buz ise suda yüzer
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 11-12-2013, 05:33   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Etil alkol kaç derece de kaynar
 

Alt 11-12-2013, 11:12   #3 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Alıntı:
Misafir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Etil alkol kaç derece de kaynar
Etil alkolün kaynama noktası 78 derecedir.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 11-12-2013, 11:14   #4 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Metil alkolün kaynama noktası 645º C dir.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 28-12-2013, 12:51   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

etil alkol kaç derecede donar
 
Alt 29-12-2013, 11:42   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Etil alkolün erime ve donma noktası nedir
 
Alt 29-12-2013, 01:10   #7 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Alıntı:
Misafir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Etil alkolün erime ve donma noktası nedir
Etil Alkolün Ergime ve Donma Noktası

Etil alkolün ergime noktası −114.3 °C
Etil alkolün kaynama noktası 78.4 °C
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 29-12-2013, 03:11   #8 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Alıntı:
Misafir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
etil alkol kaç derecede donar
Etil alkolün ergime noktası −114.3 °C
Etil alkolün kaynama noktası 78.4 °C
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Alkol Erime Ve Donma Sıcaklığı-Alkol Erime Ve Donma Sıcaklığı Nedir

Alkol Erime Ve Donma Sıcaklığı-Alkol Erime Ve Donma Sıcaklığı Nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: alkolün donma noktası, etil alkolün donma noktası, alkolün erime noktası, alkolün donma sıcaklığı, alkol donma derecesi, alkolün donma ve kaynama noktası, alkol kaç derecede donar, etil alkol kaç derecede donar, alkolün donma derecesi, alkolun donma derecesi, alkolün donma noktası kaçtır, maddenin erime sıcaklığı kaç derecedir, etil alkol donma noktası, alkol donma noktası, etil alkolün erime ve kaynama noktası,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İlk 20 Elementin Erime ve Kaynama Noktası- İİlk 20 Elementin Erime ve Kaynama Noktası elif Soru Cevap 8 18-01-2015 10:17
Donma Nedir Vikipedi-Donma Nedir elif Soru Cevap 0 15-03-2013 01:29
Donma Etkisi nedir? Я Soru Cevap 0 26-02-2013 11:49
Erime Ve Kaynama Noktası Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 05:14
Hissedilen sıcaklığı hesaplayın Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 07-07-2008 05:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.