bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-03-2013, 01:57   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir?


Ülkemizde her beş evlilikten birini oluşturan akraba evliliklerinde özürlü çocuk doğma riski yüksektir. Türkiye'de evliliklerin yüzde 20'sini oluşturan akraba evliliklerinde özürlü çocuk doğma riski iki katına çıkıyor. Bu yüzden akraba evliliği yapmayı planlayan çiftlere evlenmeden önce muhakkak genetik danışmanlık almaları öneriliyor.

Uzmanlar Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? toplumda yüzde 2-4 olan özürlü çocuk oranının akraba evliliği yapanlarda yüzde 4-8'lere çıktığını belirtiyor. Akraba evliliği yapacak çiftlere evlilik öncesi veya gebelik öncesinde genetik danışma almalarının büyük önem taşıdığına dikkat çekilmelidir. Danışan kişilere öncelikli olarak ayrıntılı olarak bir soy ağacı çıkarılıyor. Soy ağacında ailede herhangi bir anormalik Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? zeka kusuru Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? düşükler ve ölü doğumlar tespit edililiyor ve daha önce ailede bu hastalıklar görünmüşse risk daha da artıyor.

Türkiye gibi akraba evliliklerinin yoğun olduğu ülkelerde Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? sakat bebek doğumları çok sık görülmektedir. Uzmanlar akraba evliliklerinin büyük bir bölümünün aile baskısından kaynaklandığını söylüyorlar. Bu tür evlilikler yüzünden sakat doğum olayların yaşandığına dikkat çeken uzmanlar Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? vatandaşların bu konuda aydınlatılması gerektiğini söylüyorlar. Akraba evliliklerin görülmesinin sebepleri arasında genellikle Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? aileye ait mal varlığının dağılmaması Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? aile bireyleri arasındaki sevgi ve saygıyı korumak Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? akrabaların evlilik ve sosyo ekonomik beklentilerinin aynı olması ve karşı cinsle rahat iletişime girememe gibi etkenler sayılabilir. Akrabalar arasında yapılan evliliğe endogami denilmektedir.

Akraba evliliklerinde Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? hem annenin hem babanın aynı bozuk geni taşıma ihtimali Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? akraba evliliği yapmayan diğer kişilere oranla daha yüksek olduğu için Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? çocuğun da hasta doğma ihtimali Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? normal populasyona göre artmıştır. Bununla beraber Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? düşük ve ölü doğum ihtimali de artmıştır. Ailede genetik dağılım Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir?erkek ve kız kardeşlerde Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? genellikle genlerin yarısı birbirinin aynıdır. Gen ortaklarının oranları Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? akrabalık uzaklaştıkça küçülür. Torunlar Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? dede ve ninelerin dörtte bir genine sahiptir. Yeğenlerin genleri ise Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? genellikle amca ve halalarının Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? dayı ve teyzelerinin dörtte bir genine eşittir. Daha uzak akrabalıklarda bu oran Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? kardeş çocuklarında olduğu gibi sekizde bire düşmektedir.

Son yıllarda yapılmaya başlanan calışmalar Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? ülkemizdeki kan yakını evlilik oranını %21-40 arasında belirlemiştir. Almanya'da ise bu oran sadece %0 Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir?1- 0 Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir?3 arasındadır.

İlk çağlardan beri yapılan akraba evlilikleri gelişmiş Batı ülkelerinde yüzde birler düzeyinde görülürken Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? az gelişmiş Doğu ülkelerinde ve nerede yaşarsa yaşasın izole topluluklarda çok yüksek oranda yapılmaktadır. Örneğin; İngiltere'de %0.56 Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? Hollanda'da %0.36 Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? İsveç'te %0.90 gibi çok düşük düzeyde seyreden akraba evliliği oranı Hindistan'da %20 Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? Jamaika'da %44.44 Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? Kuveyt'te %54.3 oranında görülmektedir. Gelişmiş ülkelerde yaşamalarına karşın Alman Yahudilerinde %35.80 Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? Amerika'daki bazı izolelerinde %56.60 akraba evliliği oranı saptanmıştır.

Günümüzde Batı Toplumlarında zor denecek kadar az olmasına karşın Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? özellikle Asya ve İslam Ülkeleri'nde yüksek oranda akraba evliliğine rastlanmaktadır. Ülkemizde ise Türk Medeni Kanunu'nun yasaklamış olduğu; kardeş-kardeş Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? anne-oğul Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? baba-kız ve yarım yeğen evlilikleri dışında kalan akraba evliliklerini Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? sıkça görmekteyiz. Zararlı resesif genlerin bir araya gelmesini sağlayarak Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? genetik hastalıkların görülme sıklığını artıran düşük ölü doğum ve erken bebek ölümlerine neden olan Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? akraba evliliği ile ilgili Dünyada ve Ülkemizde bir çok araştırmalar yapılmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Akraba Evliliğinin Sakıncaları Ve Görülen Hastalıklar Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: akraba evliliği ile ilgili sorular, akraba evliliğinin sakıncaları nelerdir, akraba evliliğinin sakıncaları ile ilgili sorular, akraba evliliğinin sakıncaları soru cevap, akraba evliliği ile ilgili 20 soru, akraba evliliği sakıncaları ile ilgili sorular, akraba evliliğinin sakıncaları ile ilgili sorular ve cevapları, akraba evliliğinin sakıncaları nelerdir soru cevap, akraba evliliğinin sakıncaları nelerdir poster, akraba evlilikleriyle ilgili sorular, akraba evliliğinin zararları soru, akraba evliliği soru ve cevaplar engelli ile ilgili, akraba evliliginin turkiyede gorulme olasiligi grafik, akraba evliliklerinin sakıncaları ile ilgili sorular, akraba evliliğinin sakıncaları nelerdir ve 3 örnek,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akraba Evliliği Neden Sakıncalıdır? - Akraba Evliliğinin Sakıncaları Nelerdir? elif Sağlığımız 2 10-03-2014 01:56
Protein Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir? gizem Soru Cevap 0 11-05-2012 02:36
Akraba evliliği sakıncaları nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-12-2011 09:23
Enzim Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir? elif Sağlığımız 0 01-05-2011 03:28
Akraba Evliliğinin Sakıncaları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 01-05-2011 02:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats