bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-03-2013, 12:49   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında

ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında


İnsanı ilkin yaratmaya kadir olan Allah ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında onu ikinci defa yaratmaya daha çok kadirdir: "O ilkin mahlûku yaratıp sonra da tekrar diriltecek olandır ki ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında bu ona göre (birinciden) pek daha kolaydır..." (er-Rûm 30/27). (Allah) ölüden diri çıkarır ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında diriden ölü çıkarır; yeri ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında ölümünden sonra diriltir. İşte siz de ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında (kabirlerden) böyle (diriltilip) çıkarılacaksınız. ” (Rûm S. ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında 19)

SONUÇ:
Kuran ayetleriyle yaptığım açıklamalar doğrultusunda sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında Hz adem yaratılan ilk insandır. Ondan önce yaratılan insana benzeyen aklı melekeleri tam gelişmemiş insanımsı mahluklar vardı ve Adem ondan türedi demek son derece yanlış ve o kadar da sakıncalı bir yorumdur.
Neden sakıncalı ?

İzah edemezsiniz. Kesinlikle tekamül ile izah edemezsiniz ancak evrim ile izah edebilirsiniz ki ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında artık bu insanımsı tipin bir maymun tipinden meydana geldiğini söylemek zorunda kalırsınız. İnsana en çok benzeyen maymun tipi orangatan maymudur. Zaten evrimi savunanlar da bunu apaçık dile getirirler. O insan ile maymun arasında bir geçiş tipidir.

Nitekim böyle ileri derecede insanla akrabalığı bulunan ve son derece insan türüne benzeyen üstelik aklı melekeleri de insana sona derece yakın olan bu maymuna bir takım elbise diktirin onu giysin gömlek kravat takın ve yüzünü traş edin bu haliyle onu insandan ayırt edemezsiniz.
Yürüyüşü dahi insana benzeyen ve son derece insan gibi düzgün adım atan bu cins mahluk evrimcilerin iddia ettiği insanımsı mahluktur. Ve onun evrimleşmesiyle insan meydana gelmiştir.

O halde bu görüşe göre meleklerin secde ettiği Adem maymunların torunu adem olmaktadır.

Adem yaratılmadan önce insanlar ve insan toplukları zaten vardı . Adem onlar arasında halife olarak seçildi ve atandı demek de kanımca hatalı ve yanlış bir yorumdur ki. İnsan aklı melekesi ile Allaha kulluk için yaratıldığını ayetlerden anlamaktayız. İnsan ilk var olduğundan bu yana hep Allahı hamd ve tefekkürle yaratılmış bir mahluktur ki ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında işte o ilk yaratılış ilk adem olan insan aynı zamanda ilk halifedir. Hazret-i Âdem ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında Allah'a ilk hamd ve ilk tövbe edendir.Yaratılan insanların ilki ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında yeryüzünde Allahü teâlânın ilk halîfesidir.

Ayet herşeyi insan emrini verdik herşeyi insan için yarattık der ayet. Bu ne demek ? İnsan yeryüzünün hatta yeryüzlerinin halifesi ki herşey onun emrine verilmiş olmaktadır. Herşey insan içindir. Dolayısıyla İnsan ilk yaratılışından beri halife olmuştur. Zaten ilk insanın yaratılış gayesi onun ve neslinin yeryüzüne halife atanması ve Allahın emrine itaatkar kılınması idi. İŞTE AYETLER

Her şey insan için ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında insan da Allah için yaratılmıştır.

"O (Allah) ki; yeryüzündeki şeylerin hepsini sizin için yarattı ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında sonra (kudret ve iradesiyle) göğe yönelip ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında onları da yedi (kat) gök olarak düzenledi. O ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında (herşeyi bilen) Alim'dir." (Bakara ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında 29)

Allahû Teâlâ insanı kâinatin en üstün varlığı olarak yaratmıştır.

"O'dur ki ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında O yüce Allah'tır ki bütün göklerde ve bütün arzlarda (hayat olan âlemlerde yarattığı) her şeyi katından sizlerin (insanların) emrine musahhar kıldı. Muhakkak ki bunda düşünen bir kavim için âyetler vardır." (Casiye ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında 13)

Madem ki insandan başka herşey insan için yaratılmıştır ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında öyleyse insan Allah Katı'nda en çok sevilen mahlûktur. Yüce Rabbimiz en çok insanı sevdiği için onu yeryüzünün hükümdarı olarak yaratmıştır.

Onlar ki; kendilerine bir musibet isabet ettiği zaman; "Biz muhakkak ki Allah içiniz (Allah için yaratıldık) ve muhakkak O'na döneceğiz (ulaşacağız)" dediler." (Bakara ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında 156)
FATIR- 39: Sizi yeryüzünde halifeler yapan O'dur. Artık kim küfrederse ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında küfrü kendi aleyhinedir. Kâfirlerin küfürleri ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında Rablerinin katında kendilerine buğzdan başka bir şey artırmaz ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında kâfirlerin küfürleri kendilerine zarardan başka bir şey artırmaz

BU APAÇIK AYETLER BİZE GÖSTERİYOR Kİ ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında YARATILAN İLK İNSANIN VE ONUN NESLİNİN YERYÜZÜNE HALİFE OLACAĞIDIR.

NEML-62 Ya da sıkıntı ve ihtiyaç içinde olana ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında kendisine dua ettiği zaman icabet eden ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında kötülüğü açıp gideren ve sizi yeryüzünün halifeleri kılan mı? Allah ile beraber başka bir ilah mı? Ne az öğüt-alıp düşünüyorsunuz.

İlk kan döküş ve ilk cinayet de Ademoğulları arasında olmuş ki kardeşini öldüren insan cesedin nereye ve nasıl gömeceğini bilememiştir.
Adem ve oğulları çağlar yaşadılar ilk çağ . Bilgileri ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında ilimleri tecrübe ile artı ve yaşamlarında tekamül gösterdiler ve bu günlere geldiler.

Hz Ademden once yeryuzunde "kan dokucu ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında fesad çıkarıcı" hayvani sifatlarla yasayan varliklarin var olmus olmasi ilk insan kimdir?-ilk insan hakkındaHz Ademin ilk insan olma özelligini ortadan kaldirmaz. Hayvansal şekillerine bakarak melekler bu sözleri söylemiş olabilirler ve hatta önceki yaratılan cinlerin özelliklerine bakarak bu sözleri söylemiş olurlar ve hatta Allahın gayb bilgisinden dilediği miktarı kendilerine açarak siz bana asla isyan etmeyecek olan kullarımsınız demişse de...

SONUÇ BÖLÜMÜ İLE DEVAM EDİYORUM

abdulhamit:
Kuran ayetlerindeki tüm bulgular delilleri ile birlikte ilk yaratılan insanın Adem as olduğunu kuvvetle kanıtlamaktadır.

Soru: Meleklerin Ademe secde edişi onun halife olacak özelliğinden miydi ? Yoksa yaratılacak ilk insan olmasından mıdır ?

Her ikisi de apaçık söylenebilir. Hem yaratılan ilk insan olması ve hem de onun ilk haife olacak olmasındandır.

Soru: Şayet Adem (as ) ilk insan olmasaydı veya ondan önce yaratılmış insanlar olsaydı kuran bundan bahseder miydi bahsetmez miydi ?

Bana göre kuvvetle bahsederdi. Çünkü böylesine çok önemli bir mevzu da kapalı bırakmazdı. Kuranın bize bu apaçık bilgileri vermesi lazım gelir. Şimdi Adem (as) den önce insanlar olsaydı bu devri Kuran karanlıkta bırakır mıydı?
Olacak ve oluşacak her aksi düşünceyi ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında tereddütü ve şüpheyi ortadan kaldırdı.. ve Zaten bahsetmiştir de ilk insan Ademdir diye.

Şayet ilk insan Adem olmasaydı sorumuz tekrar konu başlığı olarak bize döner ve İLK YARATILAN İNSAN KİMDİR DİYE !

Önemli değildir diyenlere kuranın cevabı var. İlk insan Allahın kudret eliyle çamurdan şekil verildikten sonra ondan bir ruhla yaratılmıştır. Önemlidir. Çünkü ilk eşrefi mahluk yaratılıyor ve ona bir takım emanetler yükleniyor. Ve yüklenecek ki ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında dağlar ve taşların yüklenmekten korktukları ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında istemedikleri bir emanet yükleniyor ve daha sonra bu emanetle onu imtihan amaçlı yaratıldığını söylüyor. ( Zariyat 56- Ankebut 2 ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında3 )

Ankebut-3- Biz onlardan önceki kuşakları sınavdan geçirdik. Bu sınav sonucunda Allah ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında doğru sözlüler ile yalancıları kesinlikle belirleyecektir.

Yani ilk yaratılacak insan kim ise onun da Allaha karşı görevi olacağını ve onun hidayet ve doğru yola gelmesi için Allahın vahyine mahzar olacağı pek açıktır. Artık onun yaşayacağı yaşam bir hayvani yaşam olmayacaktır. Eşrafı mahluk ilk insan yaratılıyor !

Eşrafı mahluk olacak ilk insanın da halife olması gerekiyor. Halife olmasındaki bu gerçek ise onun eşrafı mahluk olmasındandır.

GüNÜMÜZDE YAŞAMLARI EN AŞAĞI HAYVANDAN DAHA AŞAĞI HAYAT SÜREN İNSANLAR YOK MU ? ALLAH BUNLAR İÇİN HAYVAN TABİRİNİ BİLE KULLANMAZ. DAHA AŞAĞI MAHLUK TABİRİNİ KULLANIR.( Furkan 43 ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında44 )

İNSAN YA YARATILANLARIN EN HAYIRLISI YADA EN ŞERLİSİ EN KÖTÜSÜ OLACAK

Beyyine-6: Şüphesiz ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında inkâr eden kitap ehli ile Allah'a ortak koşanlar ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında içinde ebedî kalmak üzere cehennem ateşindedirler. İşte onlar yaratıkların en kötüsüdürler

Beyyine-7: Şüphesiz ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında iman edip ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında salih ameller işleyenler var ya; işte onlar yaratıkların en hayırlısıdırlar

İnsan Allahın emirlerine tabii olup takva sahibi olunca yaratılmışların en hayırlısı sıfatını kazanmaktadır

abdulhamit:
ŞİMDİ şu soruyu soralım ve diyelim ki ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında madem ki ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında adem as yaratılan insanmsı türünden yaratılmış ve onlar üzerine halife olmuştur.

SORU: Peki o halde Adem (as ) ve eşine cennet bahçesinde iken Allahın bir uyarısı vardı. Şu ağaca yaklaşmayın diye. onlara musallat olan şeytanın ne olduğu tam bilinmeyen şu ağaçtan yerseniz ölümsüz olacaksınız vaadi ile onları kandırıp Allaha isyan ettirdiğinde O zamana kadar farkında olmadıkları avret yerleri kedilerine açık belli olup utanma hissine kapılmadılar mı? Ayeti hatırlayalım

ARAF-22- "Böylece onları aldatarak alta düşürdü. Ağacın meyvesinden tadar tadmaz ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında ayıp yerleri meydana çıktı. Bunun üzerine cennet yaprakları ile örtünmeye koyuldular. Rabbleri onlara şöyle seslendi: "Ben size o ağacı yasaklamamışmıydım ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında şeytanın açık düşmanınız olduğunu size söylememiş miydim

ŞİMDİ BU AYETE YORUM GETİRENLER NASIL YORUM GETİREBİLİR ACABA ! DİYE MERAK EDİYORUM

Bazılarının Adem insanımsı türünden idi ve o zamana kadar hala insan olamamıştı dediklerini duyar gibiyim. Yani bu şekilde bu düşünceyle ile bir yorum yapsalar hiç şaşmamak lazım.

Adem yaratılan insanımsı türünden insan ise ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında yaşadığı toplumların o zamana kadar olan üremeleri nasıl olmuştu.?

Çünkü biz biliyoruz ki ancak hayvan olan varlıklar da AVRET YERLERi onlar için edep ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında utanma duygusu değildir ve pek normal olarak üremelerini şehveti arzular ile gerçekleştirmektedirler. Dolayısıyla bu topluluklara insanımsı tabiri demek ve bu tabiri kullanmak onların hayvan olmalarına en büyük delildir ki artık onlar ALLAHIN bir sınava ve imtihanına tabii değillerdir. Şuur ve irade verilmeyen canlılar nasıl imtihana tabi olabilir. Çünkü henüz daha insan olamamışlardır ve emaneti yüklenmemişlerdir.

Ademin bunlardan arasından seçilip ona irade ve şuurla insan vasfını kazandıran özelliği ile onlar üzerine ilk haife olarak atanması ne garip bir hadise olur ki ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında cennet bahçesinde sınanan Adem ve eşi bir hataları sonucu onlara avret yerleri gösterilmiş olup ve cennet bahçesinden kovulmalarına sebeb olmuştur. Cennet bahçesinden yeryüzüne inen adem kendisinin de türediği bu insanmısı varlıklara mı peygamberlik yapacaktır?

Kendisi ve eşinin işlediği hata ile avret yerleri kendilerine belli olarak apaçık açılan utanma duyguna kapılan Adem onlara ne öğretecektir ? Hem ademin akıl ve zeka ile onlardan ayrıcaklı olarak seçilip eğitildiğini söyleyeceğiz ve hem de akıl ve zeka kapasiteleri tam gelişmemiş insanımsı varlıklardan söz edeceğiz ! ve hem de bu varlıklara peygamberlik yapacağını nasıl söyleyebilmekteyiz

Yok şayet adem önceki insansımsı değil de yaratılan gerçek insan türünden ise o zamana kadar Farkında olmadıkları avret yerleri ile nasıl üreme yapabilmişlerdir diye sormak lazım? Adem İlk insan değilse ve insanlardan insan ise pek açık olarak insan imtihaN AMAÇLI YARATILMIŞTIR VE Allahın emirlerine tabi idi. Yani onlara da zina etmeyin hükmü ile emredilmişlerdir. Çok önceden de Edep yerleri onlara da belli ediilmiştir.

Ankebut-3- Biz onlardan önceki kuşakları sınavdan geçirdik. Bu sınav sonucunda Allah ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında doğru sözlüler ile yalancıları kesinlikle belirleyecektir.

EVET BU HİTAPTA İLK İNSANDAN SON İNSANA KADAR OLACAK HİTAPTIR

(Hiç kuşkusuz ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında Allah katında en seçkininiz ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında sakınılması gereken şeylerden en çok sakınanınızdır. Hucurat-13 ))

ARAF-26- "Ey ADEMOĞULLARI ( insanoğulları ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında) size ayıp yerlerinizi örtecek ve süslenmenizi sağlayacak elbiseler gönderdik. Takva elbisesi bunlardan daha hayırlıdır. Bu Allah'ın ayetlerinden biridir. Ola ki ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında düşünüp ders alırlar.

HİTAP KİME ? İNSANA VE İNSAN OĞULLARINA Kİ ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında BURADAN İLK İNSANDAN (DAHİL) SON İNSANA KADAR BU EMİR GEÇERLİ OLACAK EMİRDİR.

AYETE KESİN DİKKAT ETMELİSİNİZ Kİ EY ADEM OĞULLARI EY ADEM EVLATLARI DİYE BAŞLAR. Bu Ne demek ? Ne anladınız ? Ne anlaşılır ve dahası nasıl başka türlü nasıl yorum yapılabilir

İşte daha kesin ve daha net anlatımlı ayet ve bakalım ne anlarsınız biz insanlar Ademin evlatlarımıyız değil miyiz ?

Ey Ademoğulları ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında şeytan ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında anne ve babanızın çirkin yerlerini kendilerine göstermek için ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında elbiselerini sıyırtarak ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında onları cennetten çıkardığı gibi sakın sizi de bir belaya uğratmasın. Çünkü o ve taraftarları ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında (kendilerini göremeyeceğiniz yerden) sizleri görmektedir. Biz gerçekten şeytanları ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında inanmayacakların dostları kıldık. (A'RAF SURESİ / 27)

ANNE VE BABAMIZ KİM ? EĞER ANNE VE BABAMIZ ADEM VE HAVVA DEĞİLSE ONLAR YARATILAN İLK İNSAN DEĞİLDİR.. YOK ŞAYET AYETTE İFADE EDİLDİĞİ GİBİ ANNE VE BABAMIZ İSE ONLAR YARATILAN İLK İNSANDIRLAR DEĞİL Mİ ! DikkAT hitap bizlere ki bu hitapta yalnız babamız değil aynı zamanda biyolojik annemizden de söz edilmekte Hem anneye ve hem de babaya vurgu yapılmaktadır

Her şeyden önce insanların yeryüzünde yayılmaları ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında cennetten çıkmalarından sonra olmuştur. Çünkü yasak ağaçtan yemezden önce iki kişiden başka yani Adem ile Havva'dan başka insan neslinin bulunmadığı Kuran'dan açıkça anlaşılmaktadır. Bunu ifade eden ayetler Taha suresinin 116-121. ayetleridir. ("Bir zaman biz meleklere ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında 'Adem'e secde edin' demiştik. Onlar hemen secde ettiler; yalnız İblis hariç. O diretti. Bunun üzerine: 'Ey Adem ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında dedik ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında bu ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında senin ve eşinin düşmanıdır.

Dikkat kimin düşmanı ? Şayet ademden önce yaratılan insan varsa onların düşmanı demiyor ayet senin ve soyunun düşmanı diyor.

NOT: Alıntıdır


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında

ilk insan kimdir?-ilk insan hakkında konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Üç tip insan... nimlahza Karikatürler 0 26-02-2012 08:47
Insan Doğasi Ve Din mine ulas Dini Bilgiler 1 04-10-2011 09:46
Aya ilk ayak basan insan kimdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 12:38
Insan..... nurküllü LakLak Bölümü 1 22-05-2011 01:58
Evren ve insan daywest Psikoloji 0 26-05-2010 12:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats