bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-03-2013, 02:16   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir?

İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir?


  • Vücuda destek olan ve iç organları koru*yan gövde bölümü
  • Çok hafif İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? ama son derece sağlam bir kutu gibi beyni koruyan kafatası
  • Bütün iskeletin en hareketli bölümleri olan kollar ve bacaklar
1. Gövde
İskeletin temel ekseni olan omur*ga İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? omur denen 24 küçük kemiğin üst üste dizilmesiyle oluşmuştur. Omurların biçimi oldukça düzensizdir ve her birinin ortasında birer delik bulunur. Bu deliklerden İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? beyin ile vücudun öbür bölümleri arasındaki bilgi alış*verişini sağlayan omurilik geçer. Bu nedenle omurganın görevlerinden biri de sinir sisteminin en önemli bölümlerinden biri olan omuriliği ko*rumaktır.
Sırtın tam ortasında İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? küçük çıkıntılardan oluşan düğümlü bir çizgi boydan boya uzanır. Bu düğümler İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? omurların dışarıya doğru taşan çıkıntılarıdır; bu çıkıntılara bağlanmış olan kaslar omurganın eğilip bükülmesini sağlar. Omurga boynun içinden geçerek kafatasına bağlanır ve başa destek olur; ensede İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? boynun sırta bağlandığı yerde belirgin bir omur çıkın*tısı vardır. Omurganın alt ucunda ise İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? içe doğru kıvrılarak kasların arasına gömülmüş olan kuyruksokumu kemiği bulunur. Bu ke*mik İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? insanın ilk atalarında var olan ve evrim sürecinde körelen kuyruğun tek kalıntısıdır.
Gövde iskeletinin omurga dışındaki temel bölümleri İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? yukarıdan aşağıya doğru omuz kemeri İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? göğüs kafesi ve leğen olarak adlandırı*lır. Köprücükkemiği ile kürekkemiğinden oluşan omuz kemeri kolların gövdeyle bağ*lantısını sağlar. Göğüs kafesi ise arkada omurgaya İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? önde göğüs kemiğine bağlanmış olan kaburgaların oluşturduğu kemikten bir kafes gibidir. Bu sağlam kafes İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? göğüs boşlu-ğundaki kalp ve akciğerler gibi organlar için çok korunaklı bir yapı oluşturur. İnsanda 12 çift kaburga vardır. Dar İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? yassı ve yay gibi eğik olan bu kemiklerin yalnızca ilk yedi çifti kıkırdaklarla doğrudan göğüs kemiğine bağla*nır. Geri kalan beş çiftten üçü yedinci kabur*ga kemiğiyle birleşir; daha kısa olan son iki çiftin ucu ise serbesttir. Ama hepsinin sırtta omurlarla bağlantısı vardır. Kaburgaların kıkırdaksı eklemleri bu kemik kafesin genişle*mesine yardımcı olarak solunumu kolaylaş*tırır.
Gövde iskeletinin alt bölümündeki leğen denen kemik yapı da hem bacakların omur*gayla bağlantısını sağlar İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? hem de karın boşluğundaki organları korur. Bacakları bir köprü gibi omurgaya bağladığı için kalça kemeri denen bu yapı birkaç kemikten oluşur. Önde ve yanlarda kalça İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? oturga ve çatı kemikleri*nin İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? arkada sağrı kemiğinin sınırladığı bu yapının biçimi gerçekten de bir leğeni andırır. Doktorlar leğen kemiklerinin yapısına baka*rak bir iskeletin kadına mı İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? yoksa erkeğe mi ait olduğunu söyleyebilirler. Çünkü kadınla*rın leğen kemikleri ve aradaki leğen boşluğu bir erkeğinkinden daha geniştir. Doğum sıra*sında leğen kemikleri biraz daha açılarak bebeğin çıkışını kolaylaştırır.

2. Kafatası
İskeletin beyni koruyan ve yüzün kemik yapısını oluşturan bölümüne kafatası denir. İnsan doğduğu zaman kafatasındaki kemikler henüz gelişmesini tamamlamamış*tır. Bu yüzden bebeklerin kafatasındaki ke*miklerin arasında İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? yalnızca deri ve ince bir zarla örtülü olan bir açıklık vardır. Bıngıldak denen bu açıklık İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? ancak kemikler gelişmesini tamamlayıp kafatası gerçek boyutlarına ulaş*tığında kapanır.
Parmağınızı üstçenenizin üstüne koyup ağ*zınızı açarsanız üstçenenin oynamadığını İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? yal*nızca altçenenin hareket ettiğini fark edebilir*siniz. Çünkü üstçene doğrudan kafatasına bağlı olan sabit bir parçadır; oysa altçene kafatasına hareketli bir eklemle bağlanmıştır.

3. Kollar ve Bacaklar
Kollardan her biri üç uzun kemikten yapılmıştır. Kolun dirseğin üstünde kalan bölümünde üstkol kemiği İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? altındaki bölümünde ise döner kemik ile dirsek kemiği yer alır. Üstkol kemiğinin ucu yuvar*laktır ve arkada İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? üçgen biçiminde düz ve yassı bir kemik olan kürekkemiğine bağlanır. Bu bağlantı yerinin önünde de omuz kemerleri*nin öbür parçası olan köprücükkemiği bu*lunur.
Üstkol kemiğinin alt ucu ise dışta döner kemikle İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? içte dirsek kemiğiyle eklemlenmiştir. Kolun alt bölümündeki bu kemiklerin ucunda sekiz bilek kemiği İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? el ayasını oluştu*ran beş tarak kemiği ve en uçta küçük parmak kemikleri bulunur.
Bacak ve ayaklardaki kemiklerin yerleşme düzeni de kol ve el kemiklerininki gibidir. Bacağın dizin yukarısındaki üst bölümünde (uylukta) yer alan uylukkemiği vücudun ağır*lığını taşıdığı için bütün iskeletin en uzun ve en güçlü kemiğidir. Bu kemiğin üst ucu top gibi yuvarlaktır ve kalça kemiğindeki çukur yuvaya oturarak çok hareketli bir eklem oluşturur. Alt ucu ise diz eklemiyle kamışkemiğine ve kavalkemiğine bağlanır. Bacakların birbirine bakan iç yanındaki kavalkemiği dış*taki kamışkemiğinden daha kalındır. Dizin altındaki bu iki kemiğin alt ucunda sırayla ayak bileği İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? tarak ve parmak kemikleri bu*lunur.
İskelet için en yararlı şey düzenli hareket ve egzersiz yapmaktır. Çünkü hareketsiz kalan kaslar zayıflar ve birbirine eklemlenen kemik*leri doğal konumunda tutamaz. Böylece ke*miklerin biçimi bozulur İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? eklemler şişer İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? duruş bozuklukları İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? sırt ve bel ağrıları başlar.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir?

İskeletin Bölümleri (Kısımları) Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: iskeletin temel kısımları nelerdir, iskeletin kısımları nelerdir, iskeletin bölümlerinden birisi, ıskeletin kısımlarından biri, iskeletin temel bölümleri, iskeletin kisimlarindan biri, iskeletin temel bolumleri nelerdir, iskeletin temel kısımlarından biri, iskeletin kisimlari nelerdir, iskeletin boyama yassi hangisidir, iskeletimizin kısımları nelerdir, omurganin bolumleri nelerdir, iskeletin bolumleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İskeletin Temel Kısımları - İskeletin Temel Kısımları Nelerdir elif Soru Cevap 1 22-10-2013 06:34
Hücrenin Temel Kısımları - Hücre Çekirdeği Kısımları elif Soru Cevap 0 13-03-2013 02:37
İskeletin Temel Kısımları Nelerdir elif Soru Cevap 0 11-02-2013 05:54
Kök Nedir - Kökün Kısımları ve Görevleri Nelerdir? elif Biyoloji 0 17-06-2011 12:19
Dil ve Edebiyat Bölümleri Nedir? - Dil ve Edebiyat Bölümleri Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 04:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats