bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-03-2013, 02:20   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır?

Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır?

Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır?Okulların açılmasına az bir zaman kaldı. Bir milyonu aşkın öğrenci okulla tanışmaya hazırlanıyor. Ama Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? unutmayın Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? her çocuğun okulla tanışması mutlu geçmeyebilir. Aralarından bazıları anne kucağından ilk ayrılığın ardından zamanını geçireceği bu yeni mekanı Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? yani okulunu pek de sevmeyebilir.

Evle anneden ilk büyük ve ciddi ayrılık olarak yaşamında iz bırakan bu önemli adımda çocukların okul fobisi yaşamaması için neler yapmaları gerekiyor? Uzmanından ipuçları aldım. İşte size küçük bir rehber:

Çocuğun okul fobisi nasıl yenilir ?
Okulun ilk günlerinde yapılacak küçük tiyatro gösterileri ve esprili piyesler de çocuğun okul fobisini yenmesine yardımcı olur.

Anne ve babalar kendileri için uzak bir hayal gibi görünen o gün gelip de çattığında hiç de düşledikleri gibi romantik anlar yaşamayabilir. Çocuğu büyüyüp de okul çağına gelen anne ve babalar; ayaklarına sarılmış gözyaşı döken Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? okula gitmemek için direnen bir çocukla karşı karşıya kalabilir. İşte o gün sakın bu durumun sadece sizin başınıza geldiğini düşünmeyin.

Çünkü birçok anne ve baba Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? çocukları okul çağına geldiğinde ‘okul fobisi’ ile yüz yüze kalıyor. İşte bu noktada Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? çocuğun okul fobisiyle baş etmesi için en önemli görev yine anne ve babaya düşüyor. Medical Park Bursa Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Elif Kutlu Merzeci Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? okul fobisini yenmede ‘ilk gün’ün dönüm noktası olduğunu belirterek Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? anne ve babalara tüyolar verdi:

AH ŞU ANNE BAĞIMLILIĞI

Çocuklar; okulun getirebileceği sorumluluklardan ürktükleri gibi Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? aslında ağırlıkla anneden ayrı kalmaktan korkarlar. Bu korku Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? anneyle çocuk arasında ne derece sağlıklı bir bağ kurulduğu konusunda bize çok önemli ipuçları verir. Anneden şiddetle ayrı kalmayı reddeden ve bir-iki hafta geçmesine rağmen Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? anneden ayrı kalamayan çocuklarda Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? anneye karşı geliştirilmiş aşırı bağlılık sorunu olduğu düşünülebilir.

İLK GÜNÜ GÜZEL ATLATIN

Okul fobisinin aşılmasındaki en önemli adım; ilk günü başarıyla atlatmaktır! Okulun ilk günü; anne ve babaların sakin ve rahat bir tutum izlemesi Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? çocukların okula karşı duydukları kaygıyı azaltmasına yardımcı olur. Ancak anne ve baba yüzünde kaygılı bir ifade takınır Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? çocuğunu panik içinde hazırlar ve okula yetiştirmeye çalışırsa çocuk da kaygılanır. Bunun için okulun ilk günü yeterince erken kalkılmalı Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? panik yapmadan hazırlanılmalı ve zorlamadan ailece keyifli bir kahvaltı yaptıktan sonra okula gidilmelidir.

ONU KİMSEYLE KIYASLAMAYIN

Çocuk çok korkuyor ve ağlıyorsa Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? bunun nedenleri kendisine yumuşak bir üslupla sorulmalı. Kesinlikle alaycı Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? küçümseyen ve kıyaslayan bir tavır takınılmamalı. Çocuğa Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? okulun korkulacak bir yer olmadığı uygun bir dille anlatılmalı.

ASIK SURATLI DEĞİL GÜLERYÜZLÜ EĞİTİM

Okulun ilk günlerinde Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? anne ve babalar kadar öğretmenlere de önemli görev düşüyor. Hemen derslere başlamak yerine okul tanıtılmalı. Okulun çocuklara ne gibi faydalar sağlayacağı esprili karikatürlerle Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? küçük piyeslerle Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? tiyatro gösterileriyle uygulamalı olarak anlatılabilir. Bu gösterilere çocukların da katılması sağlanırsa Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? daha etkili olması sağlanabilir. Biz yetişkinler bile bir konuda eğitime katıldığımızda; bu eğitimin bize neler sağlayacağı ya da bu eğitim olmadan nelerde yanlış yapacağımız gibi konular programın daha en başında anlatılır. Bu yöntem nasıl ki bize nasıl doğru bir karar verdiğimizi hissettiriyorsa Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? minikler için de neden evdeki oyunu bırakıp oraya geldiklerini anlamalarına yardımcı olacaktır.

ÖNCE UYUM SONRA BESLENME

Bir diğer önemli konu ise çocuğun okulda geliştireceği beslenme alışkanlıkları. Beslenme konusunda Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? özellikle ilk günlerde Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? aileler kesinlikle baskıcı olmamalı. Yeni bir hayata alışmaya çalışan çocuk için beslenme ihtiyacı Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? kaygıdan ötürü ikinci plana atılabilir. O nedenle ilk günlerde çocuğa baskı yapmadan Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? davranışları sadece izlenmeli.

Okula karşı kaygısı azaldıkça Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? beslenme alışkanlıklarının da oturmaya başladığını göreceksiniz. Ama okula alıştığı halde beslenme sorunları devam ederse Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? öğretmeni ile işbirliği içinde sorun çözülmeye çalışılmalı.

Çocuğunuzun okula başlamasının üzerinden günler geçmesine rağmen korkuları ve uyumsuzluğu devam ediyorsa ve durumunda herhangi bir değişiklik olmuyorsa Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? uzman bir psikologa başvurmanızda fayda var.

Okul fobisi nasıl atlatılır?
Her çocuğun okulla tanışması mutlu geçmeyebilir. Evle anneden ilk büyük ve ciddi ayrılık olarak yaşamında iz bırakan okula başlama evresinde çocuğun okul fobisi yaşamaması için yapılması gerekenleri Nuran Çakmakçı araştırdı.

Baş ve karın ağrısına dikkat
Prof. Dr. Dilek Şirvanlı Özen (Okan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Psikoloji Bölüm Başkanı):
“Okul fobisi Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? çocuğun güçlü bir kaygı duygusu sergileyerek Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? okula gitmekte isteksiz olması ya da tamamıyla okula gitmeyi reddetmesi şeklinde kendini gösteren bir durum. Okul fobisi olan çocuk mide bulantısı Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? karın ya da baş ağrısı gibi çeşitli bedensel yakınmalar bildirerek okula gitmemek ve kendisini evde tutabilmek için çaba harcar.

Çocuk tarafından bu tür yakınmalar genelde sabah uyanır uyanmaz bildirilir ve anne-babayı ikna ettiğini Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? okula gitmeme kararının verildiğini anladığı anda da kendiliğinden kaybolur. Öte yandan Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? okul günleri ve okula gitme saatleri geldiğinde kendisini gösteren bu yakınmalara ek olarak Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? çocuk diğer zamanlarda da iştahsızlık Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? keyifsizlik Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? uyku düzeninin bozulması Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? içe kapanma Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? özellikle yabancılarla iletişime girmeye karşı direnç gösterme gibi tepkilerde bulunabilir.”


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır?

Okul Fobisi Nasıl Atlatılır? Okul Fobisi (Korkusu) Nasıl Atlatılır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
ÇOCUKLARA Okul fobisi nasıl atlatılır? daywest Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 14-09-2011 12:17
Çocuklarda Okul Fobisi Nedir? elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 09-06-2011 03:50
okul Fobisi Nedir? elif Psikoloji 0 07-06-2011 12:35
Menapoz Ne Kadar Sürer? - Nasıl Kolay Atlatılır? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 11:04
Uçuş fobisi nedir? - uçak korkusu? Bkmlyz Psikoloji 0 06-07-2008 02:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats