Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Sonbaharda Düzenli ve Sağlıklı Beslenme (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/115297-sonbaharda-duzenli-ve-saglikli-beslenme.html)

elif 16-03-2013 02:23

Sonbaharda Düzenli ve Sağlıklı Beslenme
 
Sonbaharda Düzenli ve Sağlıklı Beslenme

Yaz aylarının geride kaldığıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sonbaharın başladığı bu günlerde birçok hastalık da pusuda bekliyor. Havaların soğumaya başladığı mevsim geçişlerinde soğuk algınlıklarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg grip ve bronşit gibi kış hastalıklarına yakalanma riski artıyor. İşte bu nedenle sonbaharı sağlıklı geçirebilmek için beslenme düzenini tekrar gözden geçirmek gerekiyor!

Sonbahar aylarında bağışıklığımızı güçlendirmekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hastalıklara yakalanma sıklığını azaltmak ve yakalansak dahi kolay atlatabilmek için sağlıklı ve dengeli beslenmek şart. Sonbahar aylarında sağlıklı beslenme için dikkat edilmesi gerekenler:

Sonbaharın gelmesiyle birlikte; mevsim geçişinin ve havaların soğumasının etkisiyle hastalıklara yakalanma riski artıyor. Soğuk algınlıklarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg grip ve bronşit gibi kış hastalıkları pusuda bekler. Bu dönemde kişilerin mutsuzluk eğilimleri artabilir ve buna bağlı olarak da basit şekerli gıdalara eğilim olur.

Bu nedenlerden dolayı mevsim geçişlerinde beslenme düzenini tekrar gözden geçirmekte fayda var. Sonbahar aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hastalıklara yakalanma sıklığını azaltmak ve yakalansak dahi kolay atlatabilmek için sağlıklı ve dengeli beslenmek şart.

Şimdi Antioksidan Zamanı

Mevsim değişikliklerinde daha fazla vitaminhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg mineral ve değerli bileşiklere (antioksidanlar gibi) ihtiyaç duyarız. Bu nedenle mevsim geçişlerinde vitamin ve mineral deposu olan sebze ve meyve grubuna özellikle önem vermelihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg vitamin ve mineralleri doğal ve doğru kaynaklardan almalıyız.

Vitaminlerden özellikle Ahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Chttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg E; minerallerden ise selenyumhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg çinko ve magnezyum antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklık destekleme de daha da önem arz etmektedir. Antioksidanlar hücredeki oksitlenmeyi önleyen maddelerdir. Savunma mekanizmasını güçlendirirlerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg vücut direncini arttırırlar. Kişiler güçlü bağışıklık sistemleri ile hastalıklara yakalanma riskini azaltıp hastalansalar dahi kısa sürede atlatabilirler.

Bağışıklık Sistemi için Probiyotik

Sonbaharda ayrı bir önem kazanan bağışıklık sistemini güçlendirmede probiyotik besinlerin büyük desteği vardır. Günlük besin düzeninize probiyotik yoğurt veya kefiri; süt veya yoğurt yerine koyabilirhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu besinlerin olumlu etkilerinden yaralanabilirsiniz.

Sütsüz ve Güneşsiz Olmaz!

Bağışıklığı güçlendirmek önemli; ama bunun yanında güneş ışınlarından yararlanma süremiz de azalıyor! Bu nedenle mutlaka D vitamini ve kalsiyum kaynaklarımıza özen göstermek ve bunların vücutta kullanılmasını sağlayabilmek için de 15 – 20 dakika da olsa güneş ışığından faydalanmak lazım. Kalsiyum kaynakları; süt ve süt ürünlerihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg peynirhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sebzeler ve pekmez.

Sonbahar Hüznüne Karşı B Vitamini

Sonbaharda artan depresyon eğilimini ve stresi kontrol altına almak için özellikle B grubu vitaminlerinden zengin beslenmekte fayda var; tam tahıllı ekmeklerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kuru baklagillerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yeşil yapraklı sebzelerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg et ve süt ürünleri gibi… Bu dönemde bol sebze ve meyve tüketmekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bol su içmekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kan şekeri kontrolünü sağlamak ve bolca balık tüketmek depresyon hallerine karşı fayda sağlayabilir.

En Güçlü ve En Doğal Antioksidan Kaynakları

A vitamini: Karaciğerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yeşil yapraklı sebzelerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg havuçhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kayısıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yumurta

C vitamini: Kuşburnuhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg maydanozhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yeşil sivri biberhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg karalahanahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg karnabaharhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg çilekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg limonhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg portakalhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg greyfurt

E vitamini: Soya yağıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bitkisel yağlarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yağlı tohumlar

Selenyum: Deniz ürünlerihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg böbrekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yürek ve diğer etler.

Çinko: Ethttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg karaciğerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bulgurhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg balıkhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg süthttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yumurtahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg badem içihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg cevizhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg elmahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kuru baklagiller.

Magnezyum: Bademhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg cevizhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg fındıkhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg fıstıkhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg muzhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kuru baklagillerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yeşil yapraklı sebzeler; tahıllar.

Sağlıklı Beslenmede Basit İpuçları

Öğünlerinizde mutlaka çiğ sebzeye yer verin.

Haftada 2 – 3 kez balık tüketin. Izgarahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg fırın veya buğulama yöntemlerini tercih edin.

Su tüketimini gözden kaçırmayın. En az 2 litre su tüketin.
Yumurtahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yoğurthttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg peynirhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg süt ve et grubu gibi proteinden zengin gıda tüketimine özen gösterin. Bunlar bağışıklığınızı da destekleyecektir.

Kuru baklagilleri haftada en az 2 kez tüketmeye özen gösterin.

Çayhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kahve gibi ihtiyaçlarınızı bitki çaylarından sağlayın.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:42 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.