bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-03-2013, 05:38   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı

Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı


Osmanlıda Sanayii:

Sanayi alanında üretim Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı arz talep dengesi içinde gerçekleştirildi. Üretim ihtiyaçla sınırlı olduğunda plânlı yapılır ve üretilen malın fiyatı tüketici göz önüne alınarak belirlenirdi. Bu belirleme işlemine narh vermek denirdi. Sanayii genellikle el tezgâhlar ve küçük işletmeler şeklindeydi. Bunlar da bütünüyle şehirlerde ve büyük kasabalarda toplanmıştı. Sanayii dalında çalışanlara esnaf denirdi. Bu teşkilât aslında XIII. ve XIV.
yüzyıllarda ortaya çıkan ahi teşkilâtının bir devamıydı. Bazı meslek dalları Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı bazı yerlerde ün yapmıştı. Meselâ Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı Karaman ve Konya'da pamuklu dokuma Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı Bursa'da kadife ve ipekli dokuma Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı Ankara ve Kastamonu'da sof dokumacılığı Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı Selanik'te çuhacılık Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı Bulgaristan'ın çeşitli yerlerinde aba ve kıl dokumacılığı Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı Tokat'ta bakırcılık Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı Edirne'de ayakkabı ve silâh sanayii Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı istanbul'da ipek ve çuha sanayii Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı Batı Anadolu'da pamuklu dokuma ve halı sanayii bunlardan bir kısmıdır.

Osmanlıda Ticaret Hayatı:

Osmanlılarda zengin ve hareketli bir ticaret hayatı vardı. Ekonominin ticaret kesimini ikiye ayırmak mümkündür. Bunlardan biri Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı sanatkârların ürettiklerini dükkânlannda pazarlamasıdır. Diğeri ise yurt içi veya yurt dışında satma amacıyla mal getirmek veya götürmektir. Osmanlı tüccarları yurt dışında ticaret kolonileri de kurmuşlardır. Devlet de her zaman ticareti özendirmiş ve tüccarları korumuştur. Bu amaçla şehir ve büyük kasabalarda han Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı bedesten gibi ticaret merkezleri Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı yol tzerlerinde ve yerleşim merkezlerinde hanlar ve kervansaraylar yaptırılmıştır. Ülke düzenli ve güvenli bir yol ağıyla örülmüştür.
Kamu ekonomisi Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı devlet maliyesi demektir. Osmanlı maliyesinin en önemli gelir kaynağı halkın ödediği vergilerdir. Vergiler iki ana grupta toplanabilir. Bunlardan biri şer'i Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı diğeri örfî vergilerdir. fier'î vergiler Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı islâm Hukuku'na göre toplanırdı. Öşür Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı haraç ve cizye olarak üç kısma ayrılırdı. Örfi vergiler ise padişahın emriyle konulurdu. Örfî vergiler de çeşitli vergilerden oluşurdu.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı

Osmanlı Devletinde Sanayi ve Ticaret Nasıldı konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: osmanlı devletinde sanayi durumu nasildi, osmanlıda ticaret nasıldı, osmanlıda ticaret nasıl yapılırdı, osmanlı devletinde sanayi nasıldı, osmanlı devletinde ticaret nasıldı, osmanli devletinde ticaret nasıldı, osmanli sanayisinin durumu nasildi, osmanlı sanayisi nasildi, osmanlı devletinin sanayisi nasıldı kısa cevap, osmanlı devletinin sanayisi nasıldı, osmanlı devletinde ticaret merkezleri, osmanlıda ticaret, osmanlının sanayideki durumu, osmanlı devletinde ticaret nasıl gerçekleşir, osmanlida ticaret nasildi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İç Anadolu Bölgesi'nde Tarım Ürünlerine Dayalı Sanayi Ve Ticaret elif Soru Cevap 0 20-02-2013 02:10
Osmanlı Devletinin Yaşamı Nasıldı - Osmanlı Devletinin Yaşam Tarzı Nasıldı elif Soru Cevap 0 13-02-2013 09:26
Büyük Selçuklu Devletinde Toplum ve Devlet Yapısı Nasıldı? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 06:45
Osmanlı Devletinde Ordu ve Donanma Nasıldı? elif Tarih 0 11-12-2010 05:56
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettiş yardımcısı alım ilanı Bkmlyz İş ve Kariyer 0 01-05-2009 12:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats