bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-03-2013, 07:06   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar

Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar


Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar

Kıyamet gününün özellikleri Kuran ayetlerinde çeşitli benzetmelerle ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

SUR'A ÜFÜRÜLÜŞ

Kıyamet Sur'a Üfürülmesiyle Başlar

Sur'a da üfürülmüştür. İşte bu Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar tehdidin (gerçekleştiği) gündür. (Kaf Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 20)

Sur'a üfürülmesi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Allah'ın Kuran'da vaat ettiği kıyamet saatinin artık gelip çattığının haberidir. Bu ses dünya hayatının bitişinin ve ahiretin başlangıcının sesidir. Dünyada kaldığı süre boyunca bu büyük günde göreceklerine karşı haberdar edilen ve vereceği hesap ile uyarılıp korkutulan herkes artık kendilerine vaat edilen gerçekle karşı karşıyadırlar. Hiç beklenmedik bir anda duydukları bu ses daha önce duyulan seslere hiç benzemeyen bir sestir. İnsanlar Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar kendilerine verilen sürenin son bulduğunu bu işaretten anlayacaklardır. Bu ses Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar küfre sapanların sonsuza kadar kesintisiz olarak yaşayacakları korku Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar dehşet ve yılgınlık dolu Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar zorlu bir günün başladığının habercisidir.

Allah Kuran'da şöyle buyurmaktadır:

Çünkü o boruya (sur'a) üfürüldüğü zaman Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar İşte o gün Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar zorlu bir gündür; kafirler içinse hiç kolay değildir. (Müdessir Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 8-10)

Kıyamet Anında Yeryüzünün Durumu

Şiddetli Sarsıntılar Başlar

Yer Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar o şiddetli sarsıntısıyla sarsıldığı Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Yer Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar ağırlıklarını dışa atıp-çıkardığı Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Ve insan: "Buna ne oluyor?" dediği zaman; O gün (yer) Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar haberlerini anlatacaktır. Çünkü senin Rabbin Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar ona vahyetmiştir. (Zelzele Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 1-5)

Kıyamet günü her canlının duyabileceği Sur'un sesini Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar kulakları patlatan bir gürültü izler ve yeryüzü daha önce eşi benzeri görülmemiş bir sarsıntıya tutulur. Dev boyutlardaki dağlar Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar ağaçlar Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar gökdelenler Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar binalar kısaca yeryüzünün her noktası aynı anda sarsılmaya başlar. Bundan önce hiç rastlanmamış bu sarsıntı karşısında insanlar büyük bir paniğe ve korkuya kapılırlar. En korkunç olan ise bu sarsıntıdan kaçacak ya da sığınıp kurtulabilecek hiçbir yerin olmamasıdır. Çünkü bu sarsıntı daha önce insanların görmüş oldukları ve yalnızca belli bir bölge ya da şehirde meydana gelen Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar saniyelerle hesap edilen depremlerin bir benzeri değildir. Bu kez yaşanan Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar hiçbir kaçışın olmadığı Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar aynı anda dünyanın dört bir yanında başlayan ve dünyayı yerle bir edecek olan bir sarsıntıdır. Dünyayı yerle bir edinceye kadar da son bulmayacaktır. (En doğrusunu Allah bilir). Kıyamet günü insanların karşılaşacakları sarsıntıları
Allah Kuran'da şöyle bildirmektedir:

O sarsıntının sarsacağı gün Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Arkasından onu diğer bir sarsıntı izleyecek. O gün yürekler (dehşet içinde) hoplayacak. Gözler zillet içinde düşecek. (Nazi'at Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 6-9)

Yer Ağırlıklarını Dışa Atıp Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Çıkarır

Yer Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar ağırlıklarını dışa atıp-çıkardığı Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Ve insan: "Buna ne oluyor?" dediği zaman; O gün (yer) Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar haberlerini anlatacaktır. Çünkü senin Rabbin Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar ona vahyetmiştir. (Zelzele Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 2-5)

Bilindiği gibi dünyanın merkezinde (yerkabuğunun 5.000 6.000 km. aşağısında) Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar oldukça yüksek basınca sahip Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar kor halinde bir katman bulunmaktadır. Ve bu katmanın sıcaklığının yaklaşık olarak 4.500 oC olduğu tahmin edilmektedir. Nitekim volkan patlaması sonucu yeryüzüne çıkan lavlar bu bölgede Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar yani magmada bulunmaktadır. Söz konusu patlamalar tarih boyunca birçok şehir halkına dehşet dolu anlar yaşatarak Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar insanların ölümüne hatta kimi zaman şehirlerin dahi tamamen yok olmasına sebep olmuşlardır. Çeşitli sebeplerden dolayı toprak katmanlarında oluşan kırılmalar sonucunda yeryüzüne sızan lavlar Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar basınç ne kadar yüksekse o kadar şiddetli fışkırırlar. Aslında burada belirleyici etken Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar gazın oranıdır. Magma yeryüzüne çıkarken gazlar sıvı haldeki maddeden ayrılarak magmanın üzerinde yayılır ve böylece basıncın artmasına neden olurlar. Magma Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar gazla ne kadar yüklüyse püskürtme esnasında o kadar fazla patlama olur ve yerin altında fokurdayarak kaynayan lavlar yeryüzüne çıkarak yerin üstünü adeta cehenneme çevirirler. Bu tarz bir patlama sadece belli bir bölgeyi içine alan kısmi bir patlamadır. Üstelik günümüzde yapılan incelemeler sonucu çoğu zaman böyle bir felaketten daha önceden haberdar olunup Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar tehlikenin bulunduğu bölgede çeşitli tedbirler alınabilmektedir.

DAĞLARIN DURUMU

Dağlar Kökünden Sökülüp Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Savrulur

Dağlar Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar kökünden sökülüp savurulduğu zaman... (Mürselat Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 10)

Bilindiği gibi dağların yeryüzündeki sarsıntıları engelleme görevleri vardır. Bu gerçek Kuran ayetlerinde de şöyle haber verilmiştir:

Sizi sarsıntıya uğratır diye yerde sarsılmaz dağlar bıraktı Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar ırmaklar ve yollar da (kıldı). Umulur ki doğru yolu bulursunuz. (Nahl Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 15)

Biz Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar yeryüzünü bir döşek kılmadık mı? Dağları da birer kazık? (Nebe Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 6-7)

Bugüne kadar dünyada tespit edilmiş en büyük deprem 9.2 şiddetindedir. Ve bu şiddette bir deprem Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar gerçekleştiği bölgeye çok kısa bir süre içerisinde büyük bir felaket getirir. Kıyamet günü yaşanacak sarsıntı ise Allah'ın dilemesi dışında - dünyada o güne kadar eşi benzeri asla gerçekleşmemiş şiddette bir sarsıntıdır. Bu sarsıntı Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar birer kazık gibi yerleşerek yeryüzünü şiddetli depremlere karşı koruyan dağların dahi dayanamayacağı kadar büyüktür. Yeryüzündeki en sağlam yapılar olan ve sarsılmaz sıfatını taşıyan dağlar yerlerinden oynatılıp Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar altındaki toprakla birlikte kaymaya başlar. Kuran'da o gün dağların hareketlenişini anlatan ayetler şu şekildedir:

Ve dağlar (yerlerinden oynatan) bir yürüyüşle yürür. (Tur Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar10)

Dağlar yürütülmüş Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar artık bir serap oluvermiştir. (Nebe Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 20)

Dağları yürüteceğimiz gün Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar yeri çırılçıplak (dümdüz olmuş) görürsün; onları birarada toplamışız da Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar içlerinden hiçbirini dışarda bırakmamışızdır. (Kehf Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 47)

DENİZLERİN DURUMU

Bütün bu tarifleri yaparken önemli bir noktayı hatırlatmak yerinde olacaktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar zihinlerde canlandırmaya çalıştığımız bu manzara tamamen Kuran ayetlerinden yola çıkarak yaptığımız tariflerdir. Kuran'da belirtilen şekline bağlı kalarak yaptığımız tüm tanımlamalar Allah'ın dilemesi ile gerçekleşecek olan ve Allah'ın olmasını vaat ettiği gerçeklerdir. Var olan herşeyi yaratan Allah Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar kuşkusuz ki bunların her birini gidermeye ve yerle bir etmeye de kadirdir. Ayetlerin bizlere haber verdiği gibi kıyamet günü herşey akılalmaz bir gösteriyle yok olup gidecektir. Bu Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Allah'ın vaadidir. Allah bir ayetinde şöyle buyurmaktadır:

(Bu Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar) Allah'ın va'didir; Allah Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar vadinden geri dönmez. Ancak insanların çoğu bilmezler. (Rum Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 6)

Artık kendi büyüklüğü ile övünen insanın hiçbir değeri kalmamıştır. Kendini Allah'ın karşısında değerli ve güçlü gören Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar kendi aldanışı içinde Allah'ı inkar etmekten çekinmeyen insan Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar olan bitenler karşısında alabildiğine güçsüz ve acizdir. Kendisinden üstün gördüğü varlıklar da Allah'ın takdir ettiği bu büyük güne teslim olmuşlardır. Dağlar Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar denizler ve tüm kainat o hiç sarsılmazmış gibi gözüken sağlam vasfını yitirmiş Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar sadece ve sadece Allah'a itaat etmişler Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Allah'ın bir "ol" demesiyle herşey olup bitmiştir. Her biri O'nun verdiği hükme boyun eğici olarak yerine getirmeleri gereken görevlerini tamamlamışlardır. Dağların renkli yünler gibi dağılıp parçalandığı Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar yerin tüm ağırlıklarını dışarıya attığı kıyamet günü denizlerde meydana gelen olaylar da Allah'ın sonsuz büyüklüğünü bir kez daha gözler önüne sermektedir. Kuran'da bildirildiğe göre o gün denizler yanacak ve fışkırıp taşacaktır.

Denizlerin Yanması

Dünya'nın dörtte üçünü kaplayan en büyük su kütlesi olan denizlerin bir anda kaynamaya Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar fokurdamaya başlaması gerçekten de insanın gözünde çok zor canlanabilecek bir manzaradır. İnsanın o anın dehşetini anlayabilecek bir tecrübesi yoktur. Ancak düşünce sınırlarını zorlayarak Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar zihninde kısmen canlandırabilir. Bugüne kadar yalnızca yanardağ patlaması Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar akaryakıt taşıyan bir tankerde yangın çıkması sonucu böyle görüntülerin oluştuğuna şahit olmuş Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar televizyonlarda Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar fotoğraflarda görmüşsünüzdür. Ancak ayetlerde bizlere yapılan tarifler Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar bu örneklerle karşılaştırılamayacak kadar ihtişamlıdır. Ancak Allah'ın sonsuz büyüklüğünü Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar sonsuz gücünü Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar sonsuz kudretini biliyor olmamız Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar bizi yaşanacak felaketin boyutları hakkında fikir sahibi kılar. Allah Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar evrende var ettiği ve koruduğu bu düzeni istediği şekilde değiştirmeye ve herşeyi bir plan dahilinde altüst etmeye kadirdir.

GÖKYÜZÜNÜN DURUMU
Kıyametle birlikte gelen yıkım ve dehşet yalnızca yerde gerçekleşecek olaylarla sınırlı değildir. O gün insanın bildiği Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar alıştığı ve sonsuza dek varlığını sürdüreceğini sandığı tüm varlıklar ve düzenler bozulmaya uğrarlar. O gün dünya tarihi boyunca kapsamı anlaşılamamış Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar sırlarına son yüzyılda ulaşılabilmiş Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar akıllara durgunluk veren büyüklükteki gök cisimleri ve uzay için de ölüm vakti gelmiştir. Gökyüzü Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Ay Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Güneş Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar yıldızlar ve gezegenler de o gün parçalanıp Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar yok olurlar. Bu gerçeği Allah bir Kuran ayetinde insanlara şöyle bildirir:

Şüphesiz Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar size vaat edilen gerçekleşecektir. Yıldızlar 'örtülüp (ışıkları) silindiği' zaman Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Gök yarıldığı zaman... (Mürselat Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 7-9)

Evrenin yaratıldığı ilk andan itibaren meydana gelen her olay ve izlenen her görüntü Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar bunlarda bir olağanüstülük olduğunu sezinleyen ve bir yaratıcının varlığını mutlak bir şekilde görmek isteyen her insan için büyük birer iman delilidir. Uçsuz bucaksız evrenin her noktasını kaplayan gezegenler Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar yıldızlar Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar sayısız gök cismi Allah'ın tek bir emri ile yaratılmış Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar O'nun kudretiyle muazzam bir dengeyle korunmuştur. Bu başlangıç ve denge ise sırrını hala korumakta Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar insanların zihinlerini meşgul etmektedir. Aslında bu arayışların sonucunda insanın karşısına çıkan tek gerçek vardır: Allah'ın varlığı. Kapanış günü yaşananlar yine Yaratan'ın büyüklüğüne uygun olarak gerçekleşecektir. Allah Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar var olan herşey için olduğu gibi gökyüzündeki bu muazzam dünya için de görülmemiş bir son hazırlamıştır.

Gökyüzü insanın her zaman için varlığından ve sürekliliğinden emin olduğu bir tavan gibidir. Allah'ın bir dayanak olmaksızın yükselttiği ve tuttuğu Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar uçsuz bucaksız uzay ile arasında perde görevi gören Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar görkemli bir tavan...

Bu tavan yüzyıllarca Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar dünyayı ve üzerindeki canlıları sayısız tehlikelerden (ultraviyole ışınlar Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar gök taşları Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar uzayın dondurucu soğukluğu vs.) en küçük bir aksaklığa meydan vermeden korumuş Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar canlılığın devamı için gerekli olan en önemli etmen olmuştur. Karanlık uzaydan geçerek gelen ışık Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar atmosferin taşıdığı özellikler sayesinde dünyaya yeterince yayılmış Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar tüm gezegeni aydınlatmış ve insan Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar atmosferdeki hassas oksijen oranı sayesinde nefes alıp Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar hayat bulabilmiştir. Oysa o gün Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar gök tüm işlevlerini kaybeder. Artık onun da Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Allah katında belli olan eceli gelmiştir. Kıyamet günü gök Allah'ın dilemesiyle sarsılıp Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar çalkalanır Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar çatlar ve yarılır. Bu olaylar ayetlerde şöyle haber verilir:

O gün gök Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar sarsılıp çalkalanır. (Tur Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 9)

Bu nedenle gök bile yarılıp-çatlamıştır; (artık) O'nun va'di gerçekleştirilip-yerine getirilmiştir. (Müzemmil Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 18)

Gök yarılıp-çatlamıştır; artık o gün Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 'sarkmış-za'fa uğramıştır. (Hakka Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 16)

Dünya tarihi boyunca sayısız canlının yaşamını sürdürebilmesi için en gerekli şartlardan biri olan hava tüm işlevini yitirir. O gün var olan kanunlar alışılan kanunlardan farklıdır. Sayısız fizik kanunu ile gökte sabit bir dengeyle duran atmosfer Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar eriyip akmaya başlar. Kuran'da o gün gökyüzünün uğrayacağı son şu şekilde anlatılır:

Gökyüzünün erimiş maden gibi olacağı gün; (Mearic Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 8)

Yıldızların Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Güneş'in ve Ay'ın Durumları

Uzayın karanlık ve soğuk ortamına karşılık Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Dünyamızın aydınlanması ve canlıların yaşayabileceği ortalama bir sıcaklığın mevcut olmasında en büyük etmenlerden birisi atmosferdir. Dünyamızı koruyan bir tavan olarak tanımlanan atmosferde ısı ve ışığın yayılma özelliği vardır. Kapkaranlık bir yoldan geçerek Dünyamıza ulaşan güneş ışıklarının yeryüzünü aydınlatması ve ısıtması atmosferin taşıdığı bu özellik sayesindedir. Ancak kıyamet günü geldiğinde var olan herşey gibi gök de çatlayıp yarılacak ve tüm işlevlerini kaybederek Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Kuran'da belirtildiği gibi eriyerek akacaktır. Kuran'da Tekvir Suresi'nin ilk ayetinde kıyamet gününden bahsederken Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar "Güneş Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar köreltildiği zaman" ifadesi kullanılmaktadır. Bu ifadeden güneş ışığının Dünya'ya artık hiçbir fayda sağlamayacağı anlaşılır.

Kıyamet günü Dünya'ya aydınlık veren Güneş ve Ay teker teker kararacaktır. O gün Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Dünya'ya ışık gelmemesinin tek sebebi atmosferin yok olması değildir. Çünkü Kuran'da bildirildiği gibi o gün yalnızca gökler Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar yer ve ikisi arasında olanların yok olduğu bir gün değildir. Tüm evrenin yokoluş günüdür. Tegabün Suresi'nin ilk ayetlerinde de belirtildiği gibi Allah herşeyi mükemmel ve eksiksiz olarak yaratan ve her dilediğini dilediği anda gerçekleştirmeye güç yetirendir. Milyarlarca galaksiyi ve her galakside bulunan milyarlarca yıldızı bünyesinde barındıran evreni O yaratmıştır ve dilediği zaman da bir "ol" demesiyle yok edecek olan da Allah'tır.

Evrenin genişliğini insan aklının Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar tam ve gerçekçi olarak kavraması mümkün değildir. Ama birkaç rakamla bu gizemli Dünya'nın büyüklüğünü yaklaşık olarak anlamaya çalışabiliriz. Güneş Samanyolu'nu oluşturan 200-250 milyar yıldızdan biridir. Dünya'dan 325.500 defa büyük olmasına rağmen Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar evrendeki küçük yıldızlardan biri sayılmaktadır. Çapı 125 bin ışık yılı olan Samanyolu'nun merkezine 30 bin ışık yılı uzaklıktadır. Bu arada 1 ışık yılı yaklaşık olarak 9.460.800.000.000 km'dir. Dünya ise kendi etrafında saatte 1670 km. hızla dönen Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 6 katrilyar ton ağırlığında bir kütledir. Güneş saatte 72.000 km. hızla hareket eder Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Samanyolu kendi ekseni etrafında saatte 900.000 km. hızla döner. Ancak kıyamet günü bu akıllara durgunluk veren kainat Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Allah'ın dilemesi ile yerle bir olacak Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar büyüklüğü tarif dahi edilemeyen yıldızlar Kuran'da ifade edildiği gibi "örtülüp-silinecek" Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar yok olacaklardır.

Evrenin her noktası Allah'ın varlığının Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar büyüklüğünün ve gücünün ayrı birer delilidir. Ancak O'nun dileğiyle Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar O'nun dilediği süre boyunca Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar O'nun izni ile var olmuşlardır. Bu dengeyi yaratan ve koruyan Allah Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar bütün bunları elbette dilediği şekilde yok etmeye de kadirdir. Evrenin ölümü Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar var oluşunda olduğu gibi ancak O'nun izniyle Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar O'nun takdir ettiği şekilde gerçekleşecektir. O gün insanların dünya hayatları boyunca azametine hayran kaldıkları herşey parça parça edilecektir. Tüm gezegenler Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar yıldızlar Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Güneş ve Ay yörüngelerinden çıkacak Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar yıldızlar dökülecek Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar gökcisimleri birer birer ölecektir.

Kuran'da o gün Ay'ın yarılacağı Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar kararıp çatlayacağı şöyle bildirilir:

Saat (kıyamet vakti) yakınlaştı ve Ay yarıldı. (Kamer Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 1)

Ayette de belirtildiği gibi o gün artık kaçacak bir yer yoktur. Dünya hayatı boyunca Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar kendisine Allah'tan başka dost ve yardımcı arayan insanlar da artık yönelip Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar dönülecek gerçek dost ve yardımcının yalnızca Allah olduğunu anlamışlardır. O gün insanların hep erişilmez Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar görkemli ve gizemli gördükleri yıldızların da ölüm günüdür. Her biri nizam ve denge ile döndükleri yörüngelerinden çıkarak Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar dağılıp Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar yayılacaklardır:

Yıldızlar Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar dağılıp-yayıldığı zaman. (İnfitar Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 2)

Bilindiği gibi Güneş her saniye enerji üreten bir yıldızdır. Uzaydaki diğer yıldızların ise birçoğu ondan kat kat büyük ve sahip olduğu enerjiden çok daha yüksek enerjiye sahiptirler. Oysa kıyamet günü geldiğinde artık hepsi güçlerini yitirirler Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar bulanıklaşıp Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar dökülürler.

Kuran'da kıyamet gününde yıldızların durumu şu şekilde anlatılır:

Yıldızlar Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar bulanıklaşıp-döküldüğü zaman (Tekvir Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 2)

Yıldızlar 'örtülüp (ışıkları) silindiği' zaman (Mürselat Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 8)

O gün binlerce yıldır ışık saçan Dünya'nın hayat ve enerji kaynağı olan Güneş ve gökyüzünü süsleyen yıldızlar kararır. Herkes bir kez daha Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar o zamana kadar onları yörüngelerinde tutanın ve ışık vermelerini sağlayanın Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar yıldızların da gerçek sahibi olan Allah olduğunu ve o ana kadar sadece O'nun izniyle var olduklarını anlar.

İnkar edenler o gün Allah'tan hiçbir yardım görmezler. Yardım görebilecekleri başka herhangi bir güç de yoktur. Teknolojinin çok ilerlemesi ve bu sayede evrenin uzak bir köşesine gitmek dahi mümkün olsa Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar insanlar için artık hiçbir şey değişmeyecektir. Azap insanları orada da bulacaktır. Çünkü kıyamet bütün evreni kaplamıştır. Yalnızca üzerinde bir zamanlar güven içinde yürüdüğü yeryüzü değil Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar erişilmez sandığı uzak yıldızlar dahi Allah'ın emrine boyun eğmişler Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar yok olmuşlardır. İnsanların o günkü çaresizliği Kuran'da şöyle anlatılır:

Ay karardığı Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar Güneş ve Ay birleştirildiği zaman; İnsan o gün: 'Kaçış nereye?' der. Hayır Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar sığınacak herhangi bir yer yok. O gün Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 'sonunda varılıp karar kılınacak yer (müstakar)' yalnızca Rabbinin katıdır. İnsana o gün Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar önceden takdim ettikleri ve erteledikleri şeylerle haber verilir. (Kıyamet Suresi Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar 8-13)


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar

Kıyamet Günü Gerçekleşecek Olaylar konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kıyamet alametleri gammze Komik Resimler 4 29-09-2009 08:21
İşte Kıyamet ALameti ! incitanesi Komik Resimler 0 09-06-2009 01:13
Kıyamet Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 08-08-2008 01:01
Kıyamet (Apocalypse Now) Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 29-07-2008 07:01
Kıyamet Öyküleri Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 04-04-2008 01:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats