bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-03-2013, 07:23   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir?

Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir?


"Visal orucu"denen bu oruç şekli iki veya daha fazla gün hiç iftar etmeden tutulan oruçtur. Şefkat ve merhamet timsali Peygamber Efendimiz (aleyhissalatu vesselâm) bu şekilde yapanları ihtar etmiş Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? onlara visal yapmamalarını tavsiye buyurmuştur. Hz. Aişe validemiz Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? bu durumu ifade eden bir beyanlarında: "Peygamber (aleyhissalatu vesselâm) Müslümanlara acıdığı için Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? visal orucunu (iftar etmeksizin devamlı oruç tutmayı) yasaklamıştır."demiştir.
bb. Her gün Tutulan Oruç:
İslam Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? her şart ve zeminde yaşanabilecek bir enginliğe sahiptir. Herkesin yaşayabileceği kolay bir dindir. O'nda insanların üstesinden gelemeyecekleri hiçbir hüküm yoktur. O'nda her şey itidalli bir şekilde olup Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? ifrat ve tefrit bulunmamaktadır. Bir insanın her gün oruç tutması bir kısım menfi neticeler verebilir. Vücudunu zayıflata¬bileceğinden diğer bedenî vazifelerini aksatabilir Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? cemiyetle tam olarak kenetlenemez Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? belki ferd-i ferid olarak yaşama mecburiyetinde kalabilir. Veyahut da her gün oruç tuta tuta açlık onda alışkanlık haline gelir Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? dolayısıyla oruçtan elde edilecek pek çok fayda kaybedilmiş olur. İşte bunlardan dolayıdır ki Allah Rasulü (aleyhissalatu vesselâm) insanların devamlı oruç tutmalarını istememiş Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? böyle yapanların oruç tutmuş sayılmayacağını bildirmiştir.
cc- Şek Günü Tutulan Oruç:
Şek günü Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? Şaban ayının otuzuna denk gelen gündür. Bugünün oruçlu olarak geçirilmesini Rasûlullah (aleyhissalatu vesselâm) yasaklamıştır. Bunda şu hikmetler gözetilmiş olabilir: Müslümanların Ramazan ayına zinde bir şekilde girmeleri Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? ibadetlerin başlangıç ve bitiş zamanlarını iyice araştırma ve buna göre hareket etmeleri Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? bunun bir âdet haline gelerek Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? Ramazanın başlangıcının değişmesi ihtimali vb. Bu mevzuda şu rivayetleri görmekteyiz. Ammar b. Yasir şöyle rivayet etmektedir:"Kim şek gününde oruç tutarsa Ebu'l Kasım'a (Peygamber Efendimiz'e) karşı gelmiş olur."Diğer bir rivayette de Efendimiz şöyle buyurmaktadır: "Sizden herhangi biriniz Ramazan'dan bir veya iki gün önce oruç tutmasın. Ancak eskiden beri tutageldiği bir oruç varsa tutsun."İkinci hadisten Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? eğer bir kişinin eskiden beri tuttuğu bir oruç varsa ve bu şek gününe denk gelmişse bunda herhangi bir mahzurun olmadığı anlaşılmaktadır.
dd- Bayram ve Teşrik Günlerinde Tutulan Oruç:
Tutulması yasaklanan oruçlardan biri de Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? Ramazan bayramının birinci günü ile Kurban bayramı günlerinde tutulan oruçlardır. Bayram günleri Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? yeme-içme Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? Müslümanlarla bayram sevincini yaşama Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? onlarla beraber sofraya oturma günleridir. Bu zamanlarda Müslüman oruç tutmayacak Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? diğer Müslümanlarla beraber aynı şeyleri paylaşmaya çalışacaktır. Bunun için Allah Rasûlü (aleyhissalatu vesselâm) bu günlerde oruç tutmayı yasaklamış Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? bu günlerin âdeta Allah'ın insanlara açtığı birer ziyafet sofrası olduğunu bildirmiştir. Ukbe b. Amir'n rivayet ettiği bir hadiste Efendimiz (aleyhissalatu vesselâm):"Arefe günü Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? Kurban bayramı günü ve teşrik günleri biz Müslümanların bayramıdır. Bu günler yeme-içme ve Allah'ı anma günleridir."buyurmuştur. Yine bu mevzuda Ebû Saîd el- Hudri'den de şu rivayet vardır: "Allah Rasûlü (aleyhissalatu vesselâm) şu iki günde oruç tutmayı yasak etti. Bunlar Ramazan ve Kurban bayramı günleridir."
ee- Sadece Cuma Günü Oruç Tutmanın Hükmü:
Cuma günü Müslümanların bayram günüdür. Orucu bugüne tahsis edip tutmak Efendimiz (aleyhissalatu vesselâm) tarafından yasaklanmıştır. Bir hadislerinde Peygamber Efendimiz: "Geceler arasında sadece cuma gecesini ibadete tahsis etmeyin Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? yine günler arasında oruç tutmak için sadece cuma gününü tahsis etmeyin. Ancak sizden biri âdeti olan bir oruç tutuyorsa bu müstesnadır."buyurmuşlardır.
ff- Hayız ve Nifaslıların Oruç Tutması:
Kadınlardan hayız ve nifaslı olanlar bu dönemlerinde bazı ibadetlerden muaf tutulmuşlardır. Böyle bir durumda kadın oruç tutmayacak Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? namaz kılmayacaktır. Ancak bu devre Ramazan'a denk gelirse Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? tutamadığı gün sayısınca başka zaman tutacaktır. Bir rivayette Muaz (r.a.) şöyle demektedir: "Ben Hz. Aişe (r.a.)'ye hayızlı bir kadının sadece orucu kaza edip Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? namazı etmediğinin sebebini sordum. O şöyle cevap verdi: "Biz Rasûlullah ile beraber bulunduğumuzda Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? hayızlı iken sadece orucu kaza etmemizi söyler Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? namaz hakkında herhangi bir emirde bulunmazdı."


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir?

Yasak Edilen Oruçlar Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
doğal sınıflandırmada dikkat edilen kurallar nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 17-05-2012 09:45
Komputerize Edilen Hareketler Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 03:20
Bebeğe Yasak Gıdalar Nelerdir? daywest Bebek Bakımı 0 01-03-2010 12:35
Düşlerim yasak sen yasak nimlahza Resimli Şiirler 2 17-11-2009 12:28
Elde edilen embriyoların sayısı ve kalitesini etkileyen faktörler nelerdir? elif Tüp Bebek Bölümü 0 19-09-2008 04:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats