Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Ter Kokusu Neden Olur?İnsan Vücudundaki Ter Neden Kokar? (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/115395-ter-kokusu-neden-olur-insan-vucudundaki-ter-neden-kokar.html)

elif 16-03-2013 10:09

Ter Kokusu Neden Olur?İnsan Vücudundaki Ter Neden Kokar?
 
Ter Kokusu Neden Olur?İnsan Vücudundaki Ter Neden Kokar?En çok alnımız ve ellerimiz terlerken buraları kokmaz da koltuk altlarımız terleyince kokarlar. Aslında ter kokusuzdurhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg dikkat çekici bir kokuya sahip değildir. Ancak deride birkaç saat kalırsa kokuya neden olur. Kokunun asıl nedenihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg derimizde doğal olarak bulunan bakterilerin faaliyetleridir.

Terhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg vücut sıcaklığını dengeli tutmayahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg üre ve karbondioksit gibi bazı zararlı maddeleri dışarı atmaya yarar. Ter yapımı saatte ortalama 40 gramhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg günde l litre olarak süreklidir. Bazen hissedilmeyecek kadar az bazen de tam bir boşalma şeklindedir. Havadaki nem oranı da terin buharlaşmasını etkiler. Terlemeye neden olan etkenler kasların çalışmalarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sıcak havahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ateş yükselmesi gibi nedenlerle beden ısısının artmasıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg stres veya heyecan olabilir.

Terleme olayını yaratan ter bezleri derinin altına yerleşmişlerdir. Deri yüzeyindeki minik deliklerden dışarıya ter adı verilen sıvıyı boşaltırlar. Ter deyince tek bir anlamı vardır ama ter bezleri tek tip değillerdir. Vücudumuzun farklı yerlerinde farklı türde ter bezleri vardır.

Ter bezleri sadece memeli canlılarda vardır. İnsanda sayısı 2-3 milyon olan ter bezlerinden ekrin (eccrine) denilen küçük yumak bezlerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg baştahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg tüm bedendehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg avuç içi ve ayak tabanlarında bulunurlar. Bu bezler insanın doğumundan itibaren faaliyete geçerler. Sinirhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg gerilimhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yüksek ateşhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg acı yemek sonucundaki terlemeler bu bezlerde oluşurlar.

Ekrin bezlerinden çıkan terhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg vücuttan atılması gereken çeşitli kimyasal maddeleri içeren berrakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg tuzlu bir sıvıdır ve koku yapmaz. En fazla alın ve avuç içlerinde bulunduklarından şiddetli terlemeler önce buralarda başlarlar.

Apokrin (apocrine) adı verilen büyük yumak bezler ise koltuk altlarındahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg üreme organları ve göğüs çevresinde yoğunlaşmışlardır. Bu bezler insanda ergenlik yaşlarında ortaya çıkarlar. Bunların salgıladıkları terhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kokunun nedeni olan bakterilerin çok sevdikleri yağ ve proteinleri içerenhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yapışkan ve bulanık bir sıvıdır. Deride uzun süre kalırsa bakteriler tarafından kullanılır ve hoş olmayan vücut kokusu meydana gelir.

Apokrin ter bezleri her insana kendine özgü bir koku verirler. Köpekler insanı bu kokudan tanırlar. Sarı ırktan olanlarda apokrin ter bezleri yoktur. Kuzey Avrupalılar vücudu en çok kokanlar arasındadırlar. Japonların vücutları hemen hemen hiç kokmaz.

Günümüzde bu kokulardan hoşlanılmasa dahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg insanın evrim tarihinde apokrin ter bezlerinden çıkan kokuların karşı cinsin dikkatini çekmede rol oynadıkları sanılmaktadır. Ter bezlerinin mekanizması ve niçin koktuğu ancak 19. yüzyılda tamamıyla anlaşılabildiğindenhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg insanların düzenli yıkanma alışkanlığı edinmesi ile modern deodorant ve terlemeyi Önleyici kozmetiklerin kullanılmasına başlanılması da bu tarihten sonra gerçekleşebilmiştir.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:23 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.