bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-03-2013, 10:14   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir?

Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir?“Bilim adamı” deyince çoğumuzun gözünde laboratuvarda deneylerine gömülmüş Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? ak önlüklü Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? gözlüklü biri canlanır. Oysa bilimin öncüleri arasında çalışmasını kum üzerinde (Arşimet) Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? eğik kulede (Galileo) Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? çiftlikte (Newton) Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? doğa araştırma gemisinde (Darwin) Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? patent bürosunda (Einstein) yapanları biliyoruz. Bilim düşünsel bir etkinliktir; yeri laboratuvarla değil Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? zekâ Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? imgelem ve istenç gücüyle sınırlıdır. Bunun çarpıcı bir örneğini çalışmalarını aralıksız yirmi yıl manastır bahçesinde sürdüren keşiş Mendel vermiştir.

Mendel

Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir?

Genetik biliminin kurucusu Gregor Mendel Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? Avusturya imparatorluğuna dahil Çekoslavakya’da yoksul bir köylü çocuğu olarak dünyaya gelir. O zaman kırsal kesimde hâlâ bir tür derebeylik düzeni egemendi. Topraksız köylüler için boğaz tokluğuna ırgatlık dışında fazla bir seçenek yoktu; tek kurtuluş yolu belki de eğitimdi.
Ne var ki Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? eğitim de çoğunluk ilkokulla sınırlı kalmaktaydı; daha ilerisi için halkın parasal gücü yoktu. Herkes gibi Gregor’un da doğuştan alın yazısı babası gibi rençber olmaktı. Ama hayır Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? bu çocuk düzenin koyduğu engeli aşacak Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? kendine özgü kararlılık içinde yeteneğini ortaya koyacaktı. İlkokuldaki başarısı göz kamaştırıcıydı. Öğretmenlerinin ısrarı üzerine aile Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? sonunda çocuğun orta öğrenimi için izin verir. Gregor Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? evinden uzakta altı yıl bir yurtta yetersiz bakım ve beslenme koşullarına göğüs gererek okur; ama Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? acısını uzun yıllar çekeceği yorgun Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? cılız ve sağlıksız bir bedenle mezun olur.
Mendel daha öğrencilik yıllarında bilimin büyüsüne kendini kaptırmış; özellikle botanik yoğun ilgi alam olmuştu. Fakat yüksek öğrenim onun için ulaşılması güç bir hayâldi. Burs olanağı yoktu; kız kardeşinin bağışladığı çeyizi de yeterli olmaktan uzaktı. Mendel için bir tek yol vardı: Bir katolik manastırına girmek. Avusturya’da botanik müzesi Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? bahçe bitkileri ve zengin kitaplığıyla ünlü Brünn Manastırı Mendel için “ideal” bir öğrenim merkeziydi.
Yirmibeş yaşında “papaz” unvanını alan Mendel’in asıl özlemi hiç değilse bir ortaokulda öğretmen olmak Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? araştırmaları için daha elverişli bir ortam bulmaktı. Bu amaçla girdiği sınavda yeterli görülmez. Üniversite öğreniminden yoksun kalmış olması önemli bir handikaptı. Genç papaz umudunu yitirmemiştir.
Viyana Üniversitesi’nde dört sömestr fizik ve doğal tarih öğrenimi gördükten sonra şansını yeniden dener. Ama yine başarılı görülmez. Sınav kurulu önyargılıdır; kendine özgü değişik bir tutum sergileyen genci anlamaktan uzak kalır. Adayın özellikle evrim ve kalıtıma ilişkin görüşleri bağışlanır gibi değildi. Mendel için artık manastıra çekilip araştırmalarını bahçe bitkileri üzerinde sürdürmekten başka çare kalmamıştı.
Canlılarda özelliklerin kuşaktan kuşağa geçişi Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? Mendel’in sürgit ilgi odağını oluşturan konuydu. Herkes yeni doğan bir yavrunun atalarının özelliklerini taşıdığını biliyordu. Dahası Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? kimi yavrunun daha çok anaya Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? kimi yavrunun da daha çok babaya çektiği gözden kaçmıyordu. Ancak bilinen bu olayların “bilimsel” diyebileceğimiz bir açıklaması yoktu ortada.
Mendel bezelyeler üzerindeki deneylerine öyle bir açıklama bulmak için koyulmuştu. Çalışmasını Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? bu amaçla seçtiği 22 çeşit bezelyenin boylu-bodur Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? sarı-yeşil Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? yuvarlak-buruşuk Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir?… gibi 7 çift karşıt özellikleri üzerinde yoğunlaştırır.
Örneğin Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? boylu ve bodur çeşitlerim çapraz döllediğinde ilk kuşak melez ürünün tümüyle boylu olduğunu saptar. Melez ürünü kendi içinde dölleyerek elde ettiği ikinci kuşak ürünün büyük bir bölümünün boylu Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? küçük bir bölümünün ise bodur olduğu görülür (aşağıdaki şekile bakınız!). Mendel iki çeşit arasındaki oranı hesaplar: 1064 bitkinin yaklaşık 3/4′ü boylu Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? 1/4′ü bodurdur. Örneklem büyüklüğünden kaynaklanan olası hatayı göz önüne alan Mendel Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? oranı 3:1 olarak belirler (Boylu faktörü B Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? Bodur faktörü b ile gösterilmiştir).

Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir?
Şekilde belirlenen durumun iyi anlaşılması için birkaç noktanın açıklık kazanması gerekir:
(1) Döllenmede boylu ve bodur bezelyelerin hangisinin dişi Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? hangisinin erkek olduğu Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? sonucu etkilememektedir. Başka bir deyişle özelliğin belirlenmesinde boylu erkek Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? bodur dişi çift ile bodur erkek Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? boylu dişi çifti eşdeğerdir.
(2) Dişi ya da erkek her canlı her özellik için biri başat Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir?diğeriçekinik iki faktör taşır. Bezelye örneğinde Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? ilk kuşaktaki Bb melezinde ortaya çıkan B başattır Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? gizli kalan b çekiniktir.
(3) Dişi ve erkekte her üreme hücresi faktörlerden yalnızca birini taşır; öyle ki Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? her yavru iki faktörle dünyaya gelir. Kuramın bu temel ilkesine “Mendel’in ayırım yasası” denmiştir.
(4) İlk kuşaktaki melez (Bb) yavruların tümüyle boylu olması Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? faktörlerin döllenmede kaynaşmadığı Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? başat ya da çekinik her faktörün bireysel kimliğini koruduğunu gösterir. Nitekim ikinci kuşakta faktörlerin BB Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? Bb Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? bB ve bb olarak çıktığını görüyoruz.
“Mendel’in bağımsız çeşitler” diye bilinen bu yasası yavruların kimi kez ana ve babaya değil Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? geçmişteki atalarına benzeme olayım da açıklamaktadır. Şöyle ki Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? kuşaktan kuşağa gizil kalan çekinik faktörlerin birbiriyle birleşip ortaya çıkma olanağı vardır. Aynı şekilde yavrunun ana babadan birine daha çok benzemesi de başat ve çekinik faktörlerle açıklanan bir olaydır (Bağımsız çeşitler yasasını kısaca şöyle dile getirebiliriz: Döllenmede iki cinsiyetin her birinden gelen tek faktörler birbiriyle bağımsız ve rastgele birleşirler).
Mendel başka bitkiler üzerinde yaptığı deneylerden de aynı sonucu almıştır. Daha sonra Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? biyologların böcek Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? balık Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? kuş ve memeliler üzerinde yürüttükleri deneyler de onun genetik teorisini doğrulamıştır.
Mendel teorisi Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? evrim kuramının başlangıçta açıklamasız bıraktığı kimi önemli noktalara da ışık tutmuştur. Evrimi doğal seleksiyonla açıklayan Darwin de herkes gibi ana-baba özelliklerinin yavruda bir tür kaynaştığını varsayıyordu. Oysa bu doğru olsaydı Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? doğal seleksiyonla üstünlük kazanan özelliklerin kuşaklar boyu zayıflama sürecine girmesi gerekirdi.
Örneğin Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? çok hızlı koşan bireyle koşma hızı normal bireyin çiftleşmesinden doğan bireyin (yavru) koşma hızı ikisi arasında olacak Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? sonraki kuşaklarda fark daha da azalarak kaybolmaya yüz tutacaktır. Darwin de bunun böyle olmadığının farkındaydı. Kaynaşma varsayımı ne kimi yavruların ana babadan yalnızca birine benzemesi olayıyla Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? ne de ara sıra görüldüğü gibi Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? beklenmedik bir özellikle dünyaya gelme olayıyla bağdaşmaktaydı. Özelliklerin önceki kuşak veya kuşaklardan olduğu gibi ve ayrı birimler olarak yavruya geçtiği düşüncesi Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? Mendel kuramının getirdiği bir açıklamadır.
Mendel Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? kuramını 1865′te bilim çevrelerine sunmuştu. Ancak Mendel hayatta iken ilgi çekmeyen kuramın önemi Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? otuz beş yıl sonra kavranır. Hugo de Vries ve Weismann gibi bilim adamlarının çalışmaları olmasaydı Mendel’in devrimsel atılımı belki de daha uzun süre gün ışığına çıkmayacaktı.
Genetik teorisi Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? evrim kuramına yeni bir boyut kazandırmakla kalmamış Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? günümüzde olumlu olumsuz çokça sözü edilen “genetik mühendisliği” denen bir çalışmaya da yol açmıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir?

Gregor Mendel Kimdir? – Mendel’in Bilim Dünyasına Katkıları Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gregormendel bilime katkıları nelerdir, mendelin genetik bilimine katkıları, gregor mendelin bilime katkıları, gregor mendel bilim dünyasına katkıları, gregor mendel in bilime katkıları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türk İslam Bilginlerinin Bilim Dünyasına Katkıları elif Soru Cevap 0 13-02-2013 09:10
Gregor Mendel Kimdir? Я Soru Cevap 0 16-12-2012 03:21
Batlamyusun Türk İslam Dünyasına etkileri nelerdir? Я Soru Cevap 0 23-02-2012 04:23
Johann Gregor MENDEL ada44 Felsefe Bilimi 0 01-04-2009 09:30
Bilim dünyasına yeni fosiller Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 20-06-2008 12:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats