bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-03-2013, 11:23   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir

Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir


Bahçe bezelyelerinde olduğu gibi Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir uzunluk bir çift gen tarafından kontrol edilir. Uzunluk geni kısalık genine baskındır (

dominanttır). Kısalık genine çekinik (

resesif) denir. Mendel'in çaprazlamalarında ebeveynin biri saf uzun olup Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir her iki uzunluk genine de sahipti. Diğeri de saf kısa olup Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir her iki kısalık genine sahipti. Bunların çaprazlama ürünü olan F1 dölünün bireylerinin hepsi uzun Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir fakat melezdiler. Bunlar bir uzunluk ve bir kısalık geni taşımalarına rağmen Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir uzunluk geni kısalık genine baskın olduğundan uzun olarak ortaya çıktılar. Mendel Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir çalışma sonuçlarını tablolar halinde göstermeyi başardı. Günümüzde her karakter en az iki genle ifade edilir. Genetikte her gen bir harf ile temsil edilir. Dominant (baskın) genler büyük harfle Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir resesif (çekinik) genler aynı harflerin küçükleri ile ifade edilir. Eğer uzunluğu T harfiyle gösterirsek Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir saf uzun bitki TT olarak yazılacaktı ve uzunluk karakterinin her iki geni böyle gösterilecekti. Büyük T Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir uzunluğun zıt karakter olan kısalığa baskın olduğunu ifade etmektedir. Aynı usulle Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir küçük t Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir kısalığı temsil etmektedir ve yalnız başına saf kısa Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir tt olarak gösterilecekti. Bütün vücut hücreleri diploit sayıda (2N)

kromozom ve gen ihtiva etmelerine rağmen Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir

gametler (cinsiyet hücreleri) mayoza uğrayarak kromozom ve gen sayılarını yarıya indirgediklerinden

haploit sayıda (N) kromozom ve gen taşırlar. İnsanın vücut hücrelerinde 23 çift (46 adet) Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir gametlerinde ise 23 adet kromozom bulunur.

Sonuç olarak bezelyenin tohum taslağındaki yumurta hücresi ve polen tanesinden meydana gelen sperm çekirdekçiği her karakter için yalnız birer gen taşırlar. Saf uzun bezelye bitkisinde Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir yumurta ve sperm çekirdekleri olgunlaştığında biri T'nin birini Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir diğeri de diğer T'yi alır. Aynı şekilde bütün vücut hücrelerinde tt genlerini taşıyan saf kısa bitkinin genleri mayoz sonucu t ve t'ye bölünerek şekillenen yumurta veya spermlere geçerler.

Mendel Ayrılma Kanunu adı ile kalıtımın üçüncü kanununu kurdu. Bu kanuna göre Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir bir melezde bulunan gen çiftleri birbirinden bağımsız ayrılarak gametlere gider. Bu demektir ki Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir gen çiftinin bir tanesini bir gamet Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir diğerini ise başka bir gamet taşır. Ayrıca bir melezde Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir dominant genle beraber bulunan resesif gen değişmez. Eğer melezin sonraki döllerinde Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir iki resesif bir araya gelirse resesif karakter tekrar ortaya çıkar.

Mendel çaprazlamalarının çizim metodları: Mendel'in bezelyelerle olan melezleme çalışmaları Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir dama tahtasına benzeyen tablolarla daha açık olarak gösterilebilir. Gametler Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir üst ve dikey karelere yerleştirilir. Gametlerin birbiriyle eşlenmesi Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir diğer karelerde işaretlenir.

Tt meydana gelen uzun melez bitkileri ifade eder. T (uzunluk) geni Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir kısalık (t) genine dominant olduğundan Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir bireyler uzun olarak gözükür.

Eğer Tt melezleri birbiriyle çaprazlanırsa gen birleşimlerinin dört ihtimali rahatlıkla tabloda işaretlenebilir. Durum tablo 2´de gösterildiği gibi olur.

Melez ebeveynlerden T ve t genlerinin birleşme ihtimallerinin sonucunda Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir F2 dölünde: 1/4'ü saf uzun TT Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir 1/2 melez uzun Tt ve 1/4'ü saf kısa tt yavru meydana gelir.

Mendel'in uzun ve kısa bezelyeleri çaprazlayarak elde ettiği aynı sonuçlar

kobayların renk verasetinde de ispatlandı. Bu durumda siyah renk Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir beyaz renge dominanttır. Saf bir siyah kobay BB ile Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir saf bir beyaz kobayı bb çaprazladığımızda ne olacağını görelim. F1 dölünde bütün bireyler (yavrular) siyahtır. Genetik yapılarında ebeveynlerden farklılık arz ederler. Çünkü onlar melez siyahlar Bb'dir. İki melez çaprazlandığında F2 dölü 1/4 oranında saf siyah BB Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir 1/2 oranında melez siyah Bb ve 1/4 oranı saf beyaz bb olarak gözükebilir. F1 dölünün iki melezi Bb arasındaki çaprazlamadan ortaya çıkan F2 dölü Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir dağılım gösterir:
Kaynak


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir

Baskınlık (Dominantlık) Kanunu Nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dominantlık nedir, dominantlik nedir kısaca, ortaya cikan dominantlik,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tehcir Kanunu Nedir? elif Kadın ve Hukuk 1 24-11-2013 11:36
Başkomutanlık kanunu nedir? Я Soru Cevap 0 12-02-2013 10:50
Lavoisier Kanunu Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 04:27
Dernekler Kanunu Nedir? elif Kadın ve Hukuk 0 11-03-2011 06:09
İstiklal Madalyası Kanunu Nedir? - İstiklal Madalyası Kanunu Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 28-02-2011 05:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats