bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-03-2013, 03:05   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Nasıl Tasarruflu Oluruz

Nasıl Tasarruflu Oluruz


Isıtma ve soğutma
Bu web sayfası konutlarda elektrik kullanımı üzerine yoğunlaşmıştır. Bununla birlikte Nasıl Tasarruflu Oluruz ılıman ve soğuk iklim kuşaklarında ısınma için kullanılan enerjinin bütün enerji kullanımının en az yarısını teşkil ettiği göz önünde tutulmalıdır.

Bu nedenle uygun yalıtım ve havalandırma enerji tasarrufu önlemleri içinde ilk ve en önemli tedbirdir. Ortalama büyüklükteki bir evin (müstakil 2 katlı 200 metrekare civarında) ısıtma ihtiyacını üçte bire (50kWh ısı/metrekare/yıl civarı) Nasıl Tasarruflu Oluruz hatta onda bire (15 kWh ısı/metrekare/yıl dan daha az) indirebilir. Olağanüstü bir şekilde Nasıl Tasarruflu Oluruz ısıtma için gerekli enerjiyi üçte bire düşüren uygun biçimde yalıtılmış bir evin inşası hiçte sanıldığı kadar pahalı değildir.

Yalıtıma Nasıl Tasarruflu Oluruz havalandırmaya ve ısı yalıtımlı camlara harcanacak fazladan para tesis edilecek daha küçük çaplı ve ucuz bir ısıtma sistemi ile dengelenebilir. Verimli bir ev aynı zamanda daha iyi ve sağlıklı bir yaşam konforu sağlar. Isıtılmış ve ısıtılmamış odalar arasındaki ısı farklılıklarını Nasıl Tasarruflu Oluruz pencere boşluklarından girecek soğuk hava akımlarını önler ve daha iyi bir havalandırma sağlar.

Sıcak bölgelerde klimaların kullandığı enerji miktarını en aza indirir ve eğer projesi iyi yapılmış bir bina ise klima cihazlarına ihtiyaç duyulmaz. Ilıman iklim kuşaklarında iyi yalıtılmış binalarda soğutmaya ihtiyaç duyulmaz bile.
Elektrik
Elektrik tüketimi dünyanın değişik yerlerindeki konutlarda çok büyük farklılıklar gösterir. Sanayileşmiş ülkelerde bile Nasıl Tasarruflu Oluruz Avrupa’da bir konut 4667 kWh enerji tüketirken Nasıl Tasarruflu Oluruz ABD’de bir konut yılda 11209 kWh Nasıl Tasarruflu Oluruz Japonya’da 5945 kWh elektrik tüketmektedir. ABD’de bir ev aydınlatma için Avrupa’daki bir evden üç kat Nasıl Tasarruflu Oluruz buzdolapları için iki kat daha fazla elektrik tüketir. Bu konforlarının farklı olduğu anlamına gelmez. Açıklayacağımız gibi Nasıl Tasarruflu Oluruz onda iki oranında daha az elektrikle aynı işi yapan yüksek verimli cihazlar vardır ve genellikle kalitesi de daha yüksektir. Konforundan ödün vermeden sadece yüksek verimli ve tasarruflu cihazlar kullanarak ortalama büyüklükteki bir konutun elektrik tüketimini yılda 1300 kWh 'e kadar düşürmek mümkündür.

Elektrik kullanımını en aza indirmeyi dene: Elektriğin üretimi çoğunlukla kömür Nasıl Tasarruflu Oluruz doğal gaz veya nükleer erjiden üretilen ısı başta olmak üzere çok miktarda enerjiye ihtiyaç duyar. Elektrikli su ısıtıcısı veya oda ısıtıcıları son derece verimsiz ve masraflıdır. Elektrik santralında Nasıl Tasarruflu Oluruz enerjinin %60’I kayıp ısı olarak boşa gider. Diğer bir %10 ise elektrik iletim hatlarında daha evinize ulaşmadan kaybedilir.
1. Verimli aydınlatma yapın

Eski tip akkor ampulleri Nasıl Tasarruflu Oluruz küçük florasan ampullerle değiştirin. Küçük florasan ampuller eski tip akkor ampüllere göre 4 kat daha az enerji kullanır ve sekiz kat daha uzun ömürlüdür. Örneğin Nasıl Tasarruflu Oluruz tipik bir 75 w lık akkor ampul 18W lık bir küçük florasan ampulle değiştirilebilir. Küçük florasanlar pahalıdır ama sekiz kez daha az değiştirirsiniz ve daha az elektrik kullanır Nasıl Tasarruflu Oluruz buda evinizdeki en önemli elektrik tassaruf aracı demektir. En azından evinizde 30 dakika ve daha fazla süre ile kullandığınız akkor ampulleri değiştirmenizi tavsiye ederiz. Florosan tüpler küçük florosan ampullere göre daha verimlidir ve 10.000-20.000 saat daha uzun ömürlüdür. Sadece ışık titreşimini önleyen modern balast başlatıcılı(florosan lambalarda ışımayı başlatan cihaz) Nasıl Tasarruflu Oluruz hemen ışık veren florosan tüplerinin kullanılmasıyla ilave olarak %20 lik bir verimlilik artışı sağlanır.

Diğer bir seçenek avizeli küçük florosan ampul kullanmaktır. Avizenin bir parçası olan elektronik düzenleyici 40.000 saat ömürlüdür ve ampuller düzenleyiciden ayrı olarak daha düşük bir maliyetle değiştirilebilir. Hem florosan tüpler hem de küçük florosan ampuller ışığı çoğaltılıp azaltılabilen abajurlar şeklinde bulunabilir. Bu hem rahatlık sağlar Nasıl Tasarruflu Oluruz hem de daha fazla enerji tasarruf eder ve ampulün ömrünü uzatır.

300w ve daha fazla enerjiye ihtiyaç duyan Nasıl Tasarruflu Oluruz yangına ve ciddi yanıklara neden olabilecek kadar çok ısı (500 santigrad) üreten halojen yer lambaları kullanmaktan kaçınınız. Sıcak yaz günlerinde ürettikleri ısı nedeniyle bu lambalar zaten dayanılmaz olur. Küçük florasan yer lambaları 50-80W çekerler ve 40 derce santigrat ısı üretirler. Çok büyük elektrik akımının şebekenize yüklenmesini önler hatta hayatınızı bile tehlikeden kurtarabilir. Aynı zamanda abajur/avizelere de dikkat ediniz. Yansıtıcıların akıllıca kullanımı Nasıl Tasarruflu Oluruz ve sadece ihtiyacınız olan yerlerde kullanılan yönlü lambalar ile ilave bir %50 lik tasarruf ve konfor sağlar.

Verimli lambaların akıllıca düşünülerek kullanılmasıyla elektrik ihtiyacı sekizde bir kadar düşürülebilir. Küçük florosan ampuller kullanma ömrünü tamamlandıktan sonra içlerindeki civanın geri dönüşümünü sağlamak için uygun bir şekilde toplanmalıdır. Eğer geri dönüşümü sağlanmazsa bile bu lambalar hala iyi bir seçenektirler. Zira Nasıl Tasarruflu Oluruz akkor ve halojen lambalar Nasıl Tasarruflu Oluruz elektrik santrallerinde kömürün yakılmasıyla açığa çıkan cıva da dahil Nasıl Tasarruflu Oluruz daha büyük bir çevre kirliliğine yol açarlar. (Fakat lütfen küçük florosanların geri dönüşümünü sağlayın) Verimli aydınlatmaya dönüştürme sık sık daha fazla ışık kullanılmasına yol açar.

Konforunuz artıracağından kendinizi iyi hissedeceğiniz için bu bir dereceye kadar olumlu bir etkidir. Fakat aynı zamanda hiç ihtiyaç olmayan lambalar açık bırakıldığı(odayı terk ederken açık bırakılan lambalar gibi) zaman aydınlatmada israfa da yol açar. Bu Nasıl Tasarruflu Oluruz küçük florosan lambaların sık sık açılıp kapatılmasının pahalıya mal olduğu yanlış düşüncesiyle de güçlenir. Genel bir kural olarak evi yada odayı terk ederken ışıkları daima kapatın.

2. Verimli elektrili cihazlar satın alın

Aynı miktarda iş için daha 2-10 kez daha az enerji kullanırlar ve daha az verimli olanlara oranla çoğunlukla daha kalitelidirler. Kısaca Nasıl Tasarruflu Oluruz verimli cihazlar daha çok enerji ve para tasarrufu sağlarlar. Bir çok ülkede Nasıl Tasarruflu Oluruz cihazlar üzerinde verimlilik etiketleri zorunludur. AB’de Nasıl Tasarruflu Oluruz A++ etiketi en verimli cihaz olduğunu gösterir Nasıl Tasarruflu Oluruz sonra göreceli olarak azalan verimlilikler için A+ Nasıl Tasarruflu OluruzB Nasıl Tasarruflu OluruzC Nasıl Tasarruflu OluruzD kullanılır. A++ veya A+ etiketlileri tercih ediniz. ABD’de Enerji Yıldızı etiketi kullanılır. Etiket size yıllık elektrik tüketimi hakkında bilgi verir.

Aşağıdaki paragrafta Nasıl Tasarruflu Oluruz alışveriş sırasında kullanabileceğiniz Nasıl Tasarruflu Oluruz en verimli cihazların tüketim göstergeleri hakkında kabaca rehber olabilecek bilgiler vereceğiz. Markalar ve modeller ve bunların nerede bulunabileceği ülkeye göre değişebileceğinden burada listelenmeyecektir Nasıl Tasarruflu Oluruz fakat daha fazla bilgi için bu sayfadaki linkleri tıklayabilirsiniz. Piyasadaki yüksek verimli modellerle karşılaştırıldığında dünyanın değişik bölgelerindeki elektrik cihazlarının ortalama tüketimi

3. Buzdolapları

Yılda 100kWh civarında tüketen yüksek verimli buzdolapları satın alınız. Bu ABD’deki ortalamalardan 10 kez daha az ve AB’ ortalamalarından 4 kez daha azdır. Olağanüstü bir şekilde en verimli buzdolaplarının enerji tüketimi onların büyüklüleriyle alakalı değildir. Bugün piyasadaki en verimli 400 litrelik bir buzdolabının tüketimi 106kWh/y’dır. Bu verimli buz dolapları %5-15 daha pahalıdır Nasıl Tasarruflu Oluruz fakat kullanırken size çok büyük enerji ve para tasarrufu sağlayacaktır. Onlar aynı zamanda Nasıl Tasarruflu Oluruz genellikle daha uzun ömürlü ve daha kalitelidirler. Daha az onarım ihtiyacı duyar ve daha az gürültü yaparlar. Eğer ayrı bir derin dondurucunuz varsa Nasıl Tasarruflu Oluruz derin donduruculu buzdolaplarından sakınınız. Bunlar daha az verimlidirler ve derin dondurucuya yer ayırarak soğutma bölmesini küçültürler.

4. Dondurucular

Birçok ev kullanıcısı için iki kapılı Nasıl Tasarruflu Oluruz iki ayrı bölmeli derin dondurucu ve buzdolabı kombinasyonunu satın almak derin dondurucuyu ve buzdolabını ayrı ayrı satın almaktan daha iyidir. Derin dondurucusu üstte olan buzdolapları kapısı yan yana olanlardan genellikle daha iyidir. Elbette Nasıl Tasarruflu Oluruz satın alırken enerji verimliliği etiketine bakarak enerji tüketimini karşılaştırmalısınız ve Yeşil Buzdolabı teknolojisini arayınız. Bu ödüllü Nasıl Tasarruflu Oluruz iki kapılı buzdolabı/derin dondurucu sadece 137kWh/yıl enerji tüketir. Yatık modeller dik modellerden daha verimlidir. Buzdolaplarının aksine dondurucuların büyüklüğü önemlidir. Büyük dondurucular daha fazla elektrik tüketir. Bu nedenle ihtiyacınız olandan daha büyük dondurucu almayınız. Piyasadaki en verimli yatık model 300 litre hacimde sadece 180 kWh kullanır Nasıl Tasarruflu Oluruz daha büyük 450 litrelik model ise 240 kWh enerji kullanır. En iyi dik model ise 190 litreliği 170 kWh enerji kullananından 310 litreliği 220 kWh enerji kullananına kadar değişir.

5. Çamaşır yıkama makineleri

Bir yıkamada 0.9 kWh den daha az enerji tüketen yüksek verimli çamaşır makinelerini satın alınız. Evinizdeki kombinin ısıttığı hazır sıcak suyu doğrudan kullanan makineleri tercih ediniz. Suyu doğal gazla ısıtmanın maliyeti elektrikle ısıtmanın yarısı kadardır. Doğrudan sıcak suyu çamaşır makinesine sağlayacak bir düzenleme yapmak daha akıllıca görünüyor. Enerji etiketini kontrol ediniz. AB A+/A/A etiketi size en iy enerji verimliliğini Nasıl Tasarruflu Oluruz yıkama ve kurutma sonucunu garanti eder. Eğer makinenin kurutucusu varsa Nasıl Tasarruflu Oluruz 1600 veya 1800 devir dönüşü olmasından emin olunuz. En verimli çamaşır makinası yılda 1500 litre su tasarrufu da sağlar. Çifte kazanç!

6. Çamaşır kurutucuları

Geleneksel kurutucular çok enerji tüketicidirler. Buharlaştırıcı denen Nasıl Tasarruflu Oluruz eksoz tüpsüz modeller ise daha çok enerji tüketirler. Eğer mümkünse doğal yoldan asarak kurutmayı deneyin. Bu size her yıkamada 3-4 kWh enerji tasarrufu sağlar. Asarak kurutma seçenek dışı ise Nasıl Tasarruflu Oluruz makinenizin 1600-1800 devir hızında olmasına dikkat edin. Bu kurutma için enerji ihtiyacını hemen hemen yarıya indirir. Döndürerek kurutma Nasıl Tasarruflu Oluruz ısıtarak buharlaştırmaya gör 20 kez daha az enerji harcar.

Çok daha az enerji kullanan iki kurutma teknolojisi daha vardır. Doğalgazlı ısıtıcılı kurutucular Nasıl Tasarruflu Oluruz elektrikli ısıtmalı ısı pompalayıcı kurutucular. Doğalgazlı kurutucu özellikle çok miktarda kurutma iş için en iyi seçenektir. %60 daha az enerji harcar ve %40 daha hızlı kurutur. Eğer doğalgaz yoksa Nasıl Tasarruflu Oluruz ısı pompalayıcısını düşünün. Isı pompalı kurutucu geleneksel bir kurutucunun yarısı kadar enerji harcar. Isı pompası biraz pahalıdır.

7. Bulaşık makineleri

Verimli bir bulaşık makinesi Nasıl Tasarruflu Oluruz enerji tüketimi yıkama başına 1 Nasıl Tasarruflu Oluruz4kWh olan ortalama bir modelle karşılaştırıldığında 1 kWh den daha az enerji harcar. Doğrudan doğalgazla ısıtılan sıcak suyu kullanan modelleri tercih ediniz. Bu yöntemde suyu ısıtmak için elektrik yerine doğal gaz kullanılır ve böylece elektrik tüketimi %50 azaltılır. Hatta daha iyi modellerde %90 azaltılabilir. Çünkü gaz elektriğe göre ısıtmada iki kat daha etkilidir. Sıcak suyu doğal gazdan sağlama sistemi uygun şekilde yapılmış olmalıdır.

8. bilgisayar ve IT

Eğer mümkünse masaüstü yerine diz üstü bilgisayar alınız. Dizüstü Nasıl Tasarruflu Oluruz 5 kez daha az elektrik kullanır. Eğer masaüstü alırsanız Nasıl Tasarruflu Oluruz monitörünü tüplü değil Nasıl Tasarruflu Oluruz LCD’li alınız. Bilgisayarın güç yönetim işlevini faaliyete geçirin ve kullanın Nasıl Tasarruflu Oluruz ekran koruyucular enerji tasarru etmezler. Bilgisayarınızın daha gelişmiş Speedstep güç yöneticisini destekleyip desteklemediğini kontrol edin.

Bazı yanlış anlamaların aksine bilgisayarı kapatmak bilgisayarın ömrünü uzatır. Yıl boyunca bir bilgisayarı açık bırakmak 1000 kWh den daha fazla bir enerjiye Nasıl Tasarruflu Oluruz veya evinizdeki en verimli enerji tüketen cihazların tükettiği toplam kadar enerjiye mal olur. Bilgisayarınız için kalın bir güç kablosu Nasıl Tasarruflu Oluruz geniş bant modem Nasıl Tasarruflu Oluruz tarayıcı Nasıl Tasarruflu Oluruz ekran ve hoparlör kullanın. Kullanmadıklarınız kapatın. Bu standby durumunda beklerken bile 200 kWh enerji tasarruf etmek için pratik bir usuldür. Yazıcı işini en aza indirin. Lazer yazıcılar mürekkep püskürtmelilere göre daha fazla enerji kullanır.

9. Standby (hazır) konumundaki kayıplara son

Birçok modern elektrikli aletler kapatıldıkları zaman bile enerji harcamaya devam ederler. TVler Nasıl Tasarruflu Oluruz VCRler Nasıl Tasarruflu Oluruz fakslar Nasıl Tasarruflu Oluruz hoparlörler Nasıl Tasarruflu Oluruz ekranlar Nasıl Tasarruflu Oluruz geniş bant modemler için bu ortalama 40-120 kWh kadardır. Hiç bir faydası olmayan bu kullanımla bir konuttaki elektrik toplam kaybı bir kaç yüz kWh olur. En iyi çözüm standby konumunda beklerken en az enerji harcayan cihazlar almaktır. Standby durumunda ne kadar enerji harcadığı cihazın kullanma kitapçığında yazar ve alırken kontrol edilmelidir. Veya bu konudaki web sitelerinden araştırma yapılabilir. Bir çok aletler için saatte 0.5-1 watts Nasıl Tasarruflu Oluruz yılda 4-8 watts olmalıdır. Kullanma ömrü boyunca bir cihazın standby durumunda bırakılmasının harcayacağı enerji bedelinin onun satın alınmasında harcanacak paradan daha fazla olabileceğini daima aklınızda tutunuz.

Elektrik kablosundan enrji akımın keserek bir defada hem TV Nasıl Tasarruflu Oluruz hem Video veya DVD oynatıcısının elektriğini kesebilirsiniz. Çok soketli elektrik kabloları standby konumunda elektrik kaybını önlemek için pratik bir yöntemdir. Bu kablo 1.8 Euro’dur Nasıl Tasarruflu Oluruz fakat tasarruf ettiği elektrik yılda. 100kWh den fazladır. 200 yılında 15 AB ülkesinde standby durumundaki elektrik kaybı toplamının 94 milyar kWh olduğu Nasıl Tasarruflu Oluruz bunun da 12 büyük nükleer veya kömür santralinin ürettiği enerjiye eşit olduğu hesaplanmıştır. Verimsiz ICT ve çoklu medya uygulamalarının hızlı artışı bun 10 yılda nerdeyse iki katına çıkaracaktır.

10. Sıcak su için elektrikli ısıtıcı kullanmayın

Bir elektrikli su ısıtıcısı yılda 3200 kWh enerji tüketir (AB ortalaması). Fakat Nasıl Tasarruflu Oluruz bu elektriği üretmek için doğalgazlı Nasıl Tasarruflu Oluruz kömürlü veya nükleer santrallerde Nasıl Tasarruflu Oluruz üretilen elektriğin evinize kadar nakli sırasında 9600 kWh lik elektrik enerjisi kaybolur. Doğrudan doğalgaz veya petrol kullanarak su ısıtılması 3800 kWhlik daha az enerji kullanımı sağlar. Ilıman bir bölgede güneş enerjisi ile su ısıtıldığında bu rakam 1900 kWh e kadar düşer. Bu elektrikli bir ısıtıcının harcadığı enerjinin beşte biri demektir. Bununla beraber güneş enerjisi ile su ısıtma sistemini elektrikli sistemle birleştirerek kullanmayınız. Çünkü bu doğal gazla su kaynatmaktan daha pahalıya mal olur. Elektrik kullanılması güneş enerjisi kullanılarak yapılan tasarrufu genellikle alır götürür.

11. Su tasarruf eden duş başlığı kullanın

Su tasarruflu duş başlıkları yarısı kadar su kullanımıyla Nasıl Tasarruflu Oluruz aynı konforu sağlar. Dakikada 10-18 litre su yerine 5-7 litre su kullanır. Odaların ısıtılmasından sonra Nasıl Tasarruflu Oluruz sıcak su bir ev için ikinci derecede önemli bir konudur ve daha dikkatli olmayı gerektirir. Verimli bir duş Nasıl Tasarruflu Oluruz eğer elektrik kullanılırsa hemen hemen 1500 kWh Nasıl Tasarruflu Oluruz doğal gaz kullanılırsa 1900 kWh enerjiyi bir yılda tasarruf eder. Bütün bunlar bir duş başlığı için sadece bir kaç dolar daha fazla gözden çıkarılarak sağlanabilir. 10 yıllık kullanma ömrü boyunca bir duş başlığı 70.000 litre su tasarrufu sağlayabilir. Güneş enerjisi sistemi ile birleştirildiğinde bir duş başlığı enerji ihtiyacını 950 kWh’e kadar düşürebilir. Bir elektrikli geleneksel duşun harcadığı elektrikten hemen hemen 10 kez daha az.

12. Elektrikli soba kullanmayın

Elektrikli su ısıtıcıları için söylenen sebepler aynen geçerlidir. Ayrıca iyi bir yalıtım yaparak evinizi yenilenebilir güneş enerjisi Nasıl Tasarruflu Oluruz termal enerji gibi enerji kaynaklarıyla ısıtınız. Bununla birlikte doğal gazla ısınma elektrikle ısınmadan daha iyidir.
sevgiler


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Nasıl Tasarruflu Oluruz

Nasıl Tasarruflu Oluruz konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: nasıl tasarruflu oluruz, nasil tasarruflu oluruz, nasıl tasarruf olabiliriz, nasıl tasarruflu olabiliriz, odun ve kömürü nasıl tasarruflu kullanırız, neden tasaruflu oluruz, anything, nasil tasaruflu olunuz, neden tasaruflu oluruz ve nasıl, nasil verimli olabiliriz, dogal gazda nasil tassaruflu oluruz, dogalgazla ısınırken nasıl tasarruflu oluruz, nasıl verimli olabiliriz, evde nasil tasarruflu oluruz, elektiriğimi nasıl tasarruflu abone olurum,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tüketici Olarak Nasıl Daha Bilinçli Oluruz Я Soru Cevap 0 05-03-2013 01:27
bir florasan lamba ve tasarruflu ampul kaç watt Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 25-02-2013 08:02
yağmur duş başlığı tasarruflu SÜKÛT Ev Dekorasyon 1 29-09-2010 02:14
Tasarruflu sürüş için öneriler SÜKÛT Arabalar 0 26-03-2010 11:21
Ölürüz De - Efkan Şeşen elif Akorlar - Tablar - Notalar 0 15-10-2008 10:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats