bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-03-2013, 04:34   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İpek Baharat ve Kral Yolunun Avrupa İçin Önemi Nedir?

İpek Baharat ve Kral Yolunun Avrupa İçin Önemi Nedir?


SEYİR
Yolun seyri Herodotus’un yazılarından arkeolojik araştırmalardan ve tarihi kayıtlardan yararlanılarak yeniden yapılmıştır. Batıda Sardis’ten başlayarak (Türkiye’de İzmir’in 95 km kadar doğusunda) doğuya doğru şu anki Türkiye’nin orta kuzey kısmından Asur’un başkenti Nineveh’a (şu anki Musul Irak) varmaktadır daha sonra Babil’in (şu anki Bağdat Irak) güneyine geçmektedir. Babil’in yakınından yolun iki ayrı yola ayrıldığı düşünülmektedir bir tanesi kuzeybatıya daha sonra batıdan Ecbatana ve oradan da İpek Yolu ile beraber gitmektedir diğer yol ise doğuya devam ederek Pers başkenti Susa’ya (şu anki İran) ulaşmaktadır ve daha sonra güneydoğudan Persepolis geçmektedir lidyalı kral giges ticaret içinkral yolu’nu yaptırmıştır. efes – ninova arasındaki ticaret yolu doğu – batı arasında ticaretin ve kültürel etkileşimin hızlanmasını sağlamıştır.İPEK YOLU
Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa’ya kadar uzanan ve dünyaca ünlü ticaret yoludur. Milattan yüzyıllar önce Mısırlılar daha sonra da Romalılar Çinlilerden ipek satın alırlardı. Ulaşım ise daha sonra İpek Yolu adı verilen güzergahı izleyen kervanlarla sağlanırdı. İpek endüstrisi eski çağlardan beri birçok milletin hayatında çok önemli bir yer tutmuştur. Uzak Doğu’dan gelen ipek ve baharat Batı dünyası için uluslararası ilişkilerde önemli bir rol oynamıştır. İpek ayrıca Doğu kültürünün Batı tarafından tanınmasını da sağlamıştır. Doğu’nun ipeği ile baharatının kervanlarla batıya taşınması Çin’den Avrupa’ya ulaşan ticaret yollarını oluşturmuştur. Orta Çağda ticaret kervanları şimdiki Çin’in Şian kentinden hareket ederek Özbekistan’ın Kaşgar kentine gelirler burada ikiye ayrılan yollardan ilkini izleyerek Afganistan ovalarından Hazar Denizi’ne diğeri ile de Karakurum Dağları’nı aşarak İran üzerinden Anadolu’ya ulaşırlardı. Anadolu’dan deniz yolu ile veya Trakya üzerinden kara yolu ile Avrupa’ya giderlerdi.


Doğudan batıya doğru gelişen bu ticari harekette daha önceki çağlardan beri kullanılmakta olan bir yol şebekesinden yararlanılmıştır. Yoğun bir şekilde ipek porselen kağıt baharat veİpek Yolu olarak adlandırılmıştır. İpek Yolu Asya’yı Avrupa’ya bağlayan bir ticaret yolu olmasının ötesinde 2000 yıldan beri bölgede yaşayan kültürlerin dinlerin ırkların da izlerini taşımakta ve olağanüstü bir tarihsel ve değerli taşların taşınmasının yanında kıtalar arasındaki kültür alışverişine de imkan sağlayan bu binlerce kilometre uzunluğundaki kervan yolları zaman içinde kültürel zenginlik sunmaktadır.

Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanmalarından sonra İpek Yolu’nun hem bir ticaret yolu hemde tarihsel ve kültürel değer olarak yeniden canlandırılması gündeme gelmiş bu yol boyunca inşa edilmiş ve artık kullanılmayan yapıların yeni işlevler kazandırlarak korunmaları ve yaşatılmaları için çalışmalar başlamıştır.İpek yolu çeşitli Türk uygarlıklarının ekonomik kaynağı olmuştur..


BAHARAT YOLU
Baharat Yolu eski çaglardaUzakdoğu’yu Batı’ya bağlayan ticaret yollarından biriydi. BaharatAvrupa’sında soyluların sofralarına da girince çok önemli bir ticaret ürünü haline geldi ama pahalı olması nedeniyle ancak varlıklı kimseler satın alabiliyordu. Aslında tarçın kakule zencefil ve zerdeçal satışına dayanan baharat ticaretine Çinliler Mîlat’tan önce başlatmıştı.

Hindistan’dan başlayarak İran Körfezi ve Irak üzerinden Suriye limanlarına veya Kızıldeniz yoluyla Süveyş ve Akabe’ye oradan da kara yoluyla İskenderiye’ye ulaşan yoldur. Uzak Doğu ile yapılan ticaret Venedik ve Mısırlıların elinde bulunuyordu. Bu devletler diğer devletlerin Baharat Yolu’ndan faydalanmasını engellemeye çalışmışlardır. Baharat Yolu eski çağlarda Uzakdoğu’yu batıya bağlayan ticaret yollarından biriydi. Baharat günümüzden binlerce yıl önce doğu ülkelerinde kullanılıyordu. Orta Çağ Avrupası’nda soyluların sofralarına da girince çok önemli bir ticaret ürünü haline geldi ama pahalı olması nedeniyle ancak varlıklı kimseler satın alabiliyordu. Aslında tarçın kakule zencefil ve zerdeçal satışına dayanan baharat ticaretini Çinliler Mîlat’tan önce başlatmıştı. Baharat doğudan Avrupa’ya iki ayrı yoldan gelirdi. Bunlardan biri Orta Asya üzerinden geçen İpek Yolu’ydu. Ama İpek Yolu asıl olarak eski çağlarda Çin İpeği’nin Roma’ya taşındığı yoldu. Öbür yol ise Hindistan ve Seylan’dan (Sri Lanka) Kızıldeniz’deki Akabe Körfezi’ne Yemen kıyılarına ya da Basra Körfezi’ne gelen denizyoluydu. Bu kıyılardaki limanlarda gemilerden boşaltılan baharat karayoluyla Fenike veve Karadeniz’e ulaştırılırdı. Sonra gene denizyoluyla Avrupa’ya taşınırdı. Baharat üreten ülkelere doğrudan ulaşmanın yolları arandı. Sonunda Vasco da Gama 1498′de Ümit Burnu’nu dolaşarak Hindistan yolunu açtı. Kristof KolombBatı Hint Adaları’na Macellan Güney Amerika’yı dolaşarak Doğu Hint Adaları’na vardı. Böylece baharatbaharat ticaretinde Venedik tekeli kırılırken tarihsel Baharat Yolu da önemini yitirdi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İpek Baharat ve Kral Yolunun Avrupa İçin Önemi Nedir?

İpek Baharat ve Kral Yolunun Avrupa İçin Önemi Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: baharat yolunun devletlere katkıları, kral yolu nedir ve önemi, kral yolunun türk kültürüne katkıları, ipek yolubaharat yolu ve kral yolunun geçtiği şehirler tarihçesi önemi ve devlete ketkıları nelerdir, baharat yolunun önemi nedir, baharat yolunun önemi, ipek yolu ve baharat yolunun önemi, kral yolunun devletlere katkıları, baharat yolunun onemi, ticret yollarinim ulkeler icin onemi nedor, ticaret yollarının ülkelere katkıları nelerdir, ipek baharat ve kral yolu nedir, kral yolu nedir neden önemlidir, ipek ve baharat yolunun önemi nedi, kral yolunun tarihçesi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Baharat Yolunun Geçtiği Ülkeler Nerelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 2 02-04-2017 09:21
İpek Yolunun Önemi Nedir? elif Coğrafya 4 15-12-2016 09:44
İpek Yolunun Dünya Tarihinde Yeri Ve Önemi Nedir? elif Soru Cevap 0 26-02-2013 10:38
İpek Yolunun Güzergahı elif Soru Cevap 0 13-02-2013 04:45
İpek Yolunun Kültürel Önemi Nedir? elif Coğrafya 0 12-12-2011 11:42

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:18 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats